Enclave

Enclave: Shadows of Twilight, Enclave HD

Starbreeze Studios •  Dojodoo Enterprise (Doyodo) (Wii) •  Sickhead Games (PS4, XOne, Switch)
19.07.2002
10.03.2003
22.05.2012
29.06.2023
05.12.2023

Choose your path... warrior of the light or minion of the dark?

Před stovkami let vedla armáda temného panství Dreg'Atar válku proti lidu z Celenheimu. Když už to vypadalo, že lidé svůj boj prohrají, zachránil je velečaroděj Zale, který svou magickou holí udeřil do země s takovou silou, až vznikla obrovská trhlina, jež od sebe Atar s Celenheimem na dlouhá staletí oddělila. Lidé si od té doby spokojeně žili v mylném pocitu bezpečí, jenže během oné doby se ve dví rozdělený svět začal opět pomalu sbližovat, až se mezera zacelila natolik, že už ji lze na mnoha místech překročit. Tím vypuká nový konflikt mezi samozvaným dobrem a zlem, jehož se coby pěšák účastníte.

Enclave je severskou mytologií inspirovaná hack 'n' slash fantasy odehrávající se ve světě plném magie, kouzel a roztodivných nepřátel. Postupně absolvujete dvě kampaně, jednu za síly světla, druhou za stranu temnoty. Mezi úrovněmi volíte z několika různě specializovaných tříd postav s variantou pro obě znesvářené frakce – rytíř/berserk, lovkyně/zabiják, kouzelník/čaroděj, druid/lich, ženista/bombarďák, elf/goblin a bonusový golem/fetica. Můžete nakupovat nové zbraně, brnění a štíty. Na svou dobu graficky atraktivní titul s ovládáním přednostně pro ovladače vám zabere zhruba 20 hodin.

@Dunemaster (07.06.2023 23:22): ted hraju AC Origins a bojovej system znam z Enclave (kde je teda samozrejme vymazlenensi).

A tehdy byly super i ty padajici kusy zdi atd. Je to skvela hra a pokud to vyjde i na PS tak si to rad znova zahraju.

A jako u vsech remasteru - takhle si tu hru pamatuju :D

Enclave představuje přímočarou bojovku, jejíž hlavní devízou je na svou dobu krásné vizuální zpracování a taky hrou tolik proklamovaná zničitelnost prostředí, což vám hra neváhá servírovat v nejrůznějších zákeřných podobách, např. pádem stropu na hlavu nebo rozbořením mostu přímo pod vaší nebohou postavou. Příběh a charaktery zde vystupující jsou spíše směšné a hrají zde druhou notu.

Hlavní náplní hry je postupné prolézání nejrůznějších prostředí, ve kterém se vždy nachází spousta nepřátel a vašim úkolem není nic jiného, než je všechny pobít a posbírat přitom pokud možno co nejvíce zlaťáků ukrytých různě po mapě, abyste si do dalšího levelu mohli koupit lepší vybavení. Hra dle mého názoru dost zvýhodňuje kouzelnická povolání a nesouhlasím zde s komentářem, že na 80% misí je nejlepší válečník, možná tak za světlou stranu má své využití.

Za temnou stranu je však rozhodně nejsilnější čarodějka a byť jsem zkoušel hrát některé levely i za válečníka, nebylo to ani zdaleka tak efektivní jako vrhání ohnivých koulí, nemluvě o tom, že samotný soubojový systém v boji zblízka zde není moc dobře vyveden vzhledem k divným hit boxům a bezhlavé klikání myší, které je zde sice často efektivní, nepřináší patřičnou satisfakci.

Asi bych úplně nedoporučoval hrát hru na Hard, což jsem samozřejmě zjistil, až někdy ve třetině hry, kdy jsem se dočetl, že jsou ve hře checkpointy. Na Hard žádné checkpointy nejsou, což představuje výzvu ani ne tak z důvodu složitosti boje, ale spíše vzhledem k občasným pádům hry a výše zmíněným zákeřnostem, kdy někdy nezbývá než využít metodu pokus-omyl, což často vede k opakování celého levelu. Naštěstí levely nejsou nějak dlouhé. Na druhou stranu volba nejtěžší obtížnosti vede nepochybně k umocnění herního zážitku, pozor však na to, že obtížnost již pak nelze změnit.

Při hraní na Win 10 doporučuji nastavit na myši polling rate na 125 Hz (hra se nekamarádí s vyšší frekvencí a při pohybu myší nastavené na vyšší frekvenci se nepřirozeně zrychluje) a nastavení spřažení procesoru přes správce úloh pouze na jedno jádro, což u mě vedlo k větší stabilitě hry.

Dohráno na Hard.
Herní doba: 15 hodin

Pro: vizuální zpracování, změny prostředí

Proti: příběh a jeho podání, generická hudba, špatné hit boxy, technické problémy

Enclave je zajímavá hra. Už samotné prostředí je plné různých druhů zajimavých nepřátel či budov. Navíc jsou ve hře i nějáké ty RPG prvky a velké množství postav (na 80% misí je nejlepěí ale stejně válečník). Postavu si můžete mezi misemi vylepšit za zláťáky které najdete v misích. Samotný boj je proveden vcelku dobře, sice to není tak propracované jako u KOTT (které je mimochodem od stejného studia) ale zase máte na výběr mnoho charakterů mezi než patří např Druid, kouzelník či technik.

Samotná kampaň se dělí na dvě části - první je za dobro (pokud chcete hrát druhou musíte ji dohrát) a druhá za zlo. Hra je teda dost dlouhá, a pokud by jste chtěli najít všechny zlaťáky tak herní doba se bude pohybovat nad 20 hodin, takže o nějáké krátké hře se zde nemůžeme vůbec bavit. Škoda jen absence multiplayeru.

Pro: Příběh, spousta charakterů, dvě kampaňe, grafika

Proti: absence multiplayeru

Enclave je bohužel hraj kterou si příliš nepamatuju. Je to hra kterou si zahrajete a už si na ní nevzpomenete. Její největší devízou je zajímavé a neokoukané prostředí. Grafika hry je sice průměr, ale u týhle hry to není to hlavní. Hlavní jsou postavy, které jsou výborně promíchané. Druid, válečník(moje postava) a vícero.

Bohužel se mi ale zdálo že hra postrádá nějaký rychlejší spád. A na rpg mi přišla i poměrně přímočará. Temná kampaň mě bavila o něco víc.Zdálo se mi že nabízela víc.

Bohužel největší nevýhodou je ale příběh, který je plný klišé a naprostých blbostí. A navíc děsně špatně odvyprávěn.

Hra se dá doporučit všem co mají rádi jakkékoliv rpg a nevadí jim nějaké ty chybky. Nicméně je to hra na kterou po čase zapomenete.
-1 +11 −12