Knights of the Temple: Infernal Crusade

19.03.2004
08.04.2004
04.06.2004

Tato lineární bojová akce ve stylu Enclave v sobě poměrně nenásilně spojuje gotické středověké prostředí spolu s několika fantasy prvky.

Hlavní hrdina Paul je mladý rytíř řádu Templářů, který se vyrovnává s nedávnou smrtí svého hrdinného otce. Během hry se vydává na strastiplnou pouť, aby zachránil krásnou a tajemnou Adelle, tedy ženu nadanou božskými silami, která ho jednoho dne kontaktuje skrze své zjevení. Adelle byla unesena temným hříšným biskupem, který se pokouší ovládnout síly v ní ukryté a použít je k zotročení všeho živého.

Do ruky se vám dostane několik různých zbraní na blízko i na dálku, ale celá hra je především o kontaktních soubojích. Paul ovládá poměrně širokou škálu pohybů a komb, které se navíc během hraní stále rozšiřují. Během hraní navštívíte několik rozličných prostředí, ale cesta mladého křižáka vás nakonec zavede do samotného pekla. Hratelnost je navíc obohacena i o několik málo puzzlů, jejichž vyřešení je potřeba k dalšímu postupu hrou.

Rok po vydání vyšlo pokračování s názvem Knights of the Temple II.

Konečně je Bishop dead. Oproti celé hře je to docela, ne úplně záhul, ale lehké zrovna také ne. No lépe je napsat, že je spíš zdlouhavé ho zabít a rozhodně je lepší sbírat všechny ty vylepšení té božské moci a chvílemi začínala docházet myšlenka na cheaty, ale nakonec jsem si řekl ne! :-)

Tak do téhle hry jsem šel s tím, že je to rubačka. A rubačka to je celkem vydařená. Velké množství komb, zástup různých nepřátel a rozličné prostředí. Zbroj se postupně vylepšuje a zbraně se u vás ani nestačí ohřát. To všechno je ukázkové a pokud by měli tvůrci více peněz, mohl by dopadnout i ten zbytek lépe. Teď nemluvím ani tak o grafické stránce, která odpovídá době vzniku, ale hlavně o vyváženosti herní obtížnosti, která dosti kolísala. Například se blíží závěr, já projdu jako nic a na samotném konci umírám a umírám. Kdo hrál, tak ví o čem mluvím. Znám i nějaké lidi, co konec hry prostě nedali. - Jejich chyba. A co příběch? Tak ten je až dost prostý, ale to tu zase tolik nevadí. Tohle je mlátička. Vemte do ruky meč, sekeru, palici či luk a ať ty těla (nebo to co po nich zbude) padají na zem!

Pro: Množstí komb, nepřátel a různorodost prostředí.

Proti: Kolísavá obtížnost

Mohla to být dobrá hra. Pro mě hlavně díky prostředí, ve kterém se odehrává - po druhé světové válce je právě období křižáckých výprav (válek) mým dalším oblíbeným. Moci si zahrát za udatného templářského rytíře, dychtícího po pomstě a vědění (výbušná kombinace potřeby zabíjet a potřeby po formálním vzdělání :-)), jenž kudy chodí, tudy rozsévá chrabré činy (a víru v boha - ti, kteří sejdou z pravé cesty Páně, jsou samozřejmě odejiti do jam pekelných aneb jsou svědky tzv. Božího milosrdenství v akci), mě vždy lákala. Asi že mám v reálném životě k meči blízko tak, jako k jachtě na vlastním jezeře, a že jsem asi tak asketicky věřícím, jako věří vejce udělané na tvrdo, že jej ti Rusové do toho aspiku nezalejí…

Začátek hry mému přání přeje a opravdu se vžívám do role templářského reka, jehož prvotním úkolem je zastavit kněze, který se odvrátil od víry a podepsal smlouvu s ďáblem. Úkol komplikuje knězova ďábelská moc měnit živé na přisluhovače temných sil. Tito transformovaní pohůnci, skládající se především z řad mnichů, stráží a saracénů (a doplněni o další roztomilé pekelné stvůry) jsou ale našemu hrdinovi slabými soupeři. I když ovládají hbitě meče a sekyry, přesně míří svými luky a magií hýří jako nechtě zapálený sklad s pyrotechnikou na vietnamské tržnici, náš opancéřovaný bijec pod znakem rudého kříže je v usmrcování přece jenom zběhlejší a se svým arzenálem chladných zbraní, bojových pohybů a božské moci nepozná chuť porážky. Až Bishop, kněz, který všechno toto jatkoidní představení spískal, stane se rovnocenným soupeřem…

Ač počtem kapitol je tato rubanice docela dlouhou, při troše dobré vůle se dá projít za jedno delší odpoledne. K tomu notně napomáhá hodně lineární level design (rovně, doleva, rovně, doprava) a přesně daný počet nepřátel, kde většinou poslední z nich má u sebe klíč do další části. Tam se opakuje předešlé v bledě modrém, a to včetně grafického zpracování, kdy dochází k pouhé malé obměně textur podle etnického zasazení. To daleko nejhorší ze hry je ale spojené s nedodělaným dojmem působící kamerou, kterou není možné ovládat a s pocitem, že veškerý svůj um a úsilí věnovali (vyplýtvali) autoři na bojových kombech. Na vrub kladných záporů přičítám hře také povedené puzzly (je jich žalostně málo), ne příliš pohledné filmečky mezi misemi (jsou tu, ale…) a částečnou absurditu v závěru (když už být absurdní, tak pořádně… nebo vůbec).

No, uvidíme, co přinese druhý díl...

Pro: bojové pohyby, božská moc

Proti: grafika, obtížnost v soubojích, filmečky

Knights of the Temple (KOTT) je zábavná akční rubačka která má snad všechno co by taková hra měla mít: dobrou atmosféru, slušný počet zbraní a zajímavé lokace. Na první pohled je vidět že je hra dělana primárně na konzole, myší se nehraje a vše se ovládá převážně šipkami a dalšími asi 4mi klávesami. Bojujete proti mnoho typům nepřátel, včetně bossů. Rozmístění checkpointů občas není úplně ideální, a tak si někdy zopakujete pěkný kousek mise či dokonce misi úplně od začátku

Časem se dostáváte do pekla, kde na vás čekají opět trochu jiní nepřátelé. Boužel tato část hry je o něco horší, přecejen mě to s lidmi bavilo víc.. Občas taky narazíte na nějáké ty logické hádanky které jsou občas opravdu těžké a bez návodu bych hru nedohrál. K příběhu se boužel zmínit nemůžu, protože neexistují české titulky.

Celkově je ale KOTT povedená akční rubačka která na pár hodin zabaví. Škoda absence multiplayeru.

Pro: skvělá atmosféra stedověku, dobrá hratelnost, komba

Proti: spoiler, multiplayer chybí

Hrál jsem i KOTT 2 a tohle je lepší. Příběh hry je sice jednoduchý, ale příjemně doplnˇuje hratelnost která mě díky několika typům útoků vyloženě bavila. Velmi se mi líbila i možnost sbírat nepřátelské nebo vylepšené zbraně, nebo možnost devastace dobového prostředí. Knighs of the Temple je akční pecka která vás vtáhne do goticky laděného, propracovaného a různorodého prostředí a bude vaším průvodcem až do konce. Souboje s bossáky jsou pak jen sladkou tečkou na už tak celkem průměrném dortu. Her jako tahle je sice všude plno, ale svoje hodnocení si plně zaslouží.

Pro: příběh, prostředí, hlavní postava, bossáci

Proti: grafika, angličtina, AI nepřátel