Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Edna & Harvey: Harvey's New Eyes

Harveys neue Augen

16.10.2012
17.08.2018
14.08.2019
64
5 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Pokračování adventury, a také debutujícího titulu německého studia Daedalic Entertainment Edna & Harvey: The Breakout které vyšlo roku 2008, respektive 2011 v anglickém jazyce. A podobný osud čekal i díl nazvaný Harvey's New Eyes, jehož kompletní překlad však trval pouze jediný rok. Tentokrát byl druhý titul ze série Edna & Harvey vytvořen tak, aby vyhovoval dnešním technickým standardům, což znamená podporu širokoúhlého zobrazení v plném rozlišení. Minimalistický styl s pestrou škálou barev byl však, u této humorně laděné adventury, zachován. Jedná se již o třetí hru vydanou v roce 2012 studiem Daedalic (spolu s Deponia a The Dark Eye: Chains of Satinav).

Hlavní postavou je Lily, toho času pobývající v klášterní škole. Hodná, a pozitivně smýšlející mladá slečna. Také toho však příliš nenamluví, což je v rozporu s tím, jak snadno dokáže některé osoby rozčílit. S postupem děje, kdy hned zpočátku Lily pozná hlavní protagonistku minulého díly Ednu, ještě předtím než byla umístěna do psychiatrické léčebny, tak budeme poznávat osobu Lily a její doposud skryté pohnutky.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 30
Herní výzva 2019: "S humorem jde všechno lépe"

Edna and Harvey New Eyes bylo pro mě jedno z největších herních zklamání. Souviselo to i s vysokým očekáváním daným z vtipného prvního dílu. Tento komentář se tak srovnání s prvním dílem nevyhne a hrozí, že bude spíš litanií o tom, čím hra není spíš než o tom, čím hra je. Sám takové komentáře nemusím, ale tady si nemohu pomoci.

Původní Edna & Harvey: The Breakout byla velmi pozitivním překvapením. Ve vtipných adventurách mi totiž většinou vadí hlavní hrdina, často jednorozměrný fracek, co dělá ostatním lidem naschvály, Edna byla jiná, roztomilá a ulítlá i když se znepokojivým podtónem duševní nemoci. Grafika a adventurní postupy byly na amatérské úrovni, ale vše napravoval humor. Člověk hrál schválně stylem všechno na všechno jenom z toho důvodu, že chtěl slyšet vtipný komentář Edny a Harveyho. Prostředí léčebny byl opravdu prostorem pro různé vtipné situace a postavy, ale zároveň budil i pocit stísněnosti, odkud se člověk jen tak nedostane. I příběh měl něco do sebe a člověka zajímalo, jak to bylo s minulostí Edny a jak to dopadne.

Nová Edna má všechno jinak, prakticky se jedná o antitezi toho, čím mě uchvátila jednička.

Edna a Harvey jsou v pokračování jen vedlejší postavy. Hlavní postavou je malá holčička Lilly, dorozumívající se jen citoslovci. Harveyho nemá a tak se o všechen humor snaží vedlejší postavy a vypravěč. Při špatném použití předmětu vypravěč jen suše řekne obdobu toho, že to nefunguje. Jelikož pokračování z velké části zůstalo nelogické, začne to brzy otravovat. Začínáte v klášterní škole, tentokrát však působí spíš jako sluníčková vila. O to víc překvapí, když v první kapitole hlavní hrdinka vyvraždí různými (ne)vtipnými způsoby všechny ostatní děti. Vtipné má být to, že jejich mrtvoly vidí jako růžovou hmotu a jejich smrt nijak nereflektuje.. Příběh tentokrát chaotický, o Lilly a dalších postavách se nedozvíte prakticky nic. Vše je postaveno na mindfuck závěru, který však recykluje jedničku, jen není tak dobře vystavěný a tím pádem ani uspokojivý. Jako přidaný prvek tu je odstraňování zákazů chování hrdinky formou mini adventur ve snové realitě. Ty mi však nesedly. Byly moc jednoduché a i tak vytrhávaly z prostředí. Potom jsou tu regulérní minihry a la puzzle, zvláštní kombinace matoucnosti v ovládání a triviálnosti řešení mě však také nenadchla.

Mám-li něco pochválit, je to technická stránka věci. Hra vypadá solidně, nepadá, má kvalitní dabing.

Pro: funguje bez problémů, dabing a grafika

Proti: málo Edny a Harveye, nesympatická hrdinka, humor založený na morbiditě

+14
  • PC 80
Herní výzva 2017, č.10 - Zapomenutý kousek

To si tak projíždím hry ve své snad nekonečné Steam knihovně a najednou mou pozornost upoutá tahle nenápadná hra od Daedalic Entertainment o které jsem neměl ani ponětí, že ji vůbec vlastním. Výborný důvod si ji zahrát, už jenom proto, abych splnil další úkol výzvy. Ale samozřejmě i z toho důvodu, že miluju adventury a dohrál jsem už 2 hry od tohohle německého studia ( Deponia a Chaos on Deponia ) a skvěle jsem se bavil.

Začínáte jako malá Lily, téměř nemluvící sirotek, v klášterní škole pod nadvládou pedantské matky představené. Na první pohled téměř pohádkovská atmosféra, která přetrvává až do první "pomoci" jednomu vašemu spolužákovi (pamatujte, když někdo spadne do studny, nejdřív mu na hlavu shoďte včelý úl a potom studnu naplňte po okraj vodou a nakonec na nebohou oběť ještě vypusťte masožravou havěť z nedalekého stromu ). A najednou je vám jasné, že do pohádky to má daleko... spíš jako bychom hráli hru na motivy Tima Burtona nebo Sonnenfeldovi Addamsovi rodiny.
Hra hezky odsýpá, minihry nejsou příliš těžké (navíc se dají přeskočit tlačítkem "Skip") a černého humoru tu rozhodně není pomálu. Zajímavé je rozhodně přepínání mezi realitou a "snovou realitou" ve které se snažíte potlačit vaše zákazy vyvolané hypnózou. Hru navíc můžete zakončit 3-ma různýma koncema, takže si snad každý přijde na své.

Pro mne je hra další překvapení a rozhodně se nemůžu dočkat na další hry od tohohle vývojářského studia a určitě si seženu a zahraju předchozí díl.
"woooogieee"

Pro: Příběh, černý humor, grafika, přepínání mezi realitou a "snovou realitou"

Proti: délka (rozhodně bych uvítal tak hoďku nebo dvě hrací doby navíc)

+8