Desert Strike: Return to the Gulf

Desert Strike Advance, Desert Strike

Electronic Arts •  Speedlink Communications (PC) •  Ocean Software (GB) •  Budcat Creations (GBA) •  Tiertex Design Studios (SegaGG) •  The Kremlin (SegaMS) •  Visual Concepts Entertainment (SNES) •  Electronic Arts Team Fusion (PSP) •  Teque London (Lynx)
říjen 1992
1993
1994
únor 1995
07.05.2002
14.11.2006
24.02.2013

Jedná se o jednoduchou střílečku v isometrickém 2D pohledu, jejíž inspirací byla válka v Zálivu. Jako pilot osamělého vrtulníku AH-64 Apache Spojených Států musíte zničit diktátorovu armádu. Stojí proti vám obyčejní vojáci i nebezpečné protiletecké zbraně. Vy na výběr máte také několik druhů munice, přičemž všeho vezete omezené množství. Musíte také doplňovat palivo, což přidává do této hry jisté strategické prvky.

@endura (09.05.2022 07:51): Já hrál kdysi Jungle Strike přes MS Dos na PC, pak jsem to léta hledal, až se mi to podařilo najít a koupit na GoGu. Tam byl Desert Strike. Oboje na PC z GoGu přes Dos Box.

Já právě hrál nejdřív Jungle Strike, který jsem si pamatoval z dětství, Desert jsem zkusil právě až potom a už to nebylo ono..

Po dohrání Jungle Strike jsem se rozhodl přejít k podobné hře, resp. jejímu předchůdci, ale nebylo to moc rozumné rozhodnutí. Resp. pokud si to někdo plánujete zahrát, určitě tak udělejte ještě před Jungle Strike. Jungle Strike je totiž ve všem lepší. Lepší, větší, detailnější, nabízí více možností i variability a Desert Strike vedle ní působí jako chudý příbuzný.

Přitom princip je stále stejný. Je to jednoduchá izometricky vypadající arkáda, ve které s bojovou helikoptérkou plníte nejrůznější bojové úkoly. Ničíte nepřátelské objekty, sklady a základny, zachraňujete zajatce, doprovázíte konvoje a po každé misi dostanete kód pro misi další.

Jenže tady je vidět, že tahle hra byla jako první a ještě neobsahuje bohatosti právě Jungle Strike. Prostředí ve všech misích je stejné, počasí, denní doba ani zasazení se nemění a hra tak začne být poměrně velmi brzy stereotypní. Rovněž neměníte dopravní prostředky, což bylo právě v Jungle Strike velmi osvěžující.

Když k tomu přičteme fakt, že hra má ještě menší rozlišení a menší barevnou paletu, zřejmě se nenajde moc hráčů, kteří by hru bez závanu nostalgie vůbec zkusili. Já sám ji vyzkoušel, pořád se dá dohrát za jedno odpoledne, ale sama byla překonána dalšími díly, takže ani není důvod se k ní vracet. Pokud tak přesto někdo udělá, rozhodně Desert Strike začněte, byli byste jinak podobně zklamáni jako já.

Pro: Pro někoho nostalgie, herní principy Jungle Strike, arkáda s helikoptérkou

Proti: Stereotypní, málo variability, málo možností