Dark Souls III: Ashes of Ariandel

24.10.2016

rozšíření

V prvom DLC do hry Dark Souls III s názvom Ashes of Ariandel sa hráč vracia do krutého a upadajúceho sveta Dark Souls. Odhaľuje nové, strašné tajomstvo, ktoré teraz leží v zamrznutej krajine Ariandel. Toto DLC sa síce odohráva v úplne novom prostredí, avšak pripomína skrytú unikátnu lokáciu Painted World of Ariamis z Dark Souls.

Vstup do tohto prídavku je pomerne ľahký. Po aktivácii DLC sa pri ohnisku v Cathedral of the Deep objaví nové NPC a po rozhovore s krátkou scénou sa hráčova postava ocitne v novej, zasneženej lokácii Ariandel. Úlohou hráča je poraziť tamojšie zlo a odhaliť desivé tajomstvo, ktoré poškvrnilo celú túto krajinu. Okrem nového prostredia obsahuje rozšírenie aj nový príbeh rozširujúci hlavnú dejovú linku pôvodnej hry.

V Ashes of Ariandel hráč nájde nové zbrane, brnenia a mágiu a predovšetkým nový multiplayerový režim. Ten je prístupný od centrálneho ohniska vo Firelink Shrine a jedinou podmienkou pre vstup je vlastnenie predmetu od jedného z datadiskových bossov. V tomto režime sa hráčova postava môže s ostatnými hráčmi stretnúť v klasickom dueli. Prípadne môže usporiadať väčšiu bitku s časovým limitom, kde zvíťazí ten, kto zlikviduje najviac protivníkov. K dispozícii je tímový variant alebo klasický boj „všetkých proti všetkým."

➤Dark Souls 3 už pozitívne hodnotilo veľa ľudí. V skratke je to super, krásna, atmosferická a obtiažna hra, aj ked nie až tak ako ju veľa ľudí prezentuje.
➤Ale ja tu dnes nebudem hodnotiť hlavnú hru ale jej prvé DLC s názvom Ashes of Ariandel a vypichnem tu pár bodov, ktoré sa mi na tomto DLC páčili a ktoré naopak nie. Čo sa týka nejakého deja tak tiež v skratke len toľko že sa vydáme do daľšieho malovaného sveta a odkrývame daľšie časti príbehu tejto úžasnej hry.

➤prostredie: tentokrát sa presunieme do zasneženej krajiny Ariandel. Je to určite dobrý krok a ja osobne som zmenu prostredia veľmi ocenil. Zasnežený les, malá dedina plná nepriateľov, katedrála a hlbiny maľby. V týchto pár obľastiach sa budeme pohybovať. Aj ked samotné DLC nieje veľmi dlhé tak som si prechádzku zasneženov krajinou užil. Taktiež tu narazíte na pár zákerných momentov, ale sme v Dark Souls, takže to nieje žiadne prekvapenie.

➤nepriatelia: snežný vlci, zabijácke stromy, ešte vačšie ekvivalenty vikingov, divný obyvatelia divnej dediny a ešte niekoľko iných druhov nepriateľov, to všetko sa proti nám postavý v tomto DLC. Zo všetkých druhov nepriateľov sa nájde len málo takých ktorý vás potrápia a to je trochu škoda.

➤bossovia: vo svete Ariandelu sa nachádzajú 2 bossovia.
--Champion's Gravetender - 1 pokus - šampión a jeho verný vlk. Za mňa extrémne ľahký boss, ku ktorému je omnoho ťahšia cesta než je on sám.
--Sister Friede - cca 25 pokusov - jeden z najznámejších bossov celého tretieho dielu. Tak ako mala jednotka Ornsteina a Smougha, tak má trojka sestru Friedu. Za mňa osobne niesú ťažké jej útoky a uhýbanie sa im, ale skôr prežiť všetky fáze. Určite ale tohto bossa môžem zaradiť do mojej osobnej top 5ky.

➤vybavenie: nájdeme tu aj pár nových zbraní a sád brnení, ale nič čo by mňa osobne nejako veľmi zaujalo. Asi jediná výnimka je zbraň/zbrane sestri Friedy, ktoré sú naozaj parádne, len mne osobne nesedia movesety.

➤PVP aréna: novinka ktorú pridáva DLC je aj pvp aréna v ktorej si môžete založiť zápasy. Ale momentálne sa už skoro vôbec nevyužíva a je podľa mňa zbytočná. Vačšia zábava je napádať svety nevinných hráčov ( je vidieť akých zákerných ľudí z nás táto hra spravila ).

➤cena: za mňa trošku vyššia, pretože herný čas a obsah samotného DLC nieje veľmi rozsiahli a preto doporučujem kúpiť radšej Season pass, ktorý býva celkom často v zľave.

➤Menšie záverečné hodnotenie
DLC určite zabavý a párkrát aj naštve ale nakoniec dostaneme celkom slušnú zábavu aj ked za trochu vyššiu cenu. Prostredie za mňa osobne veľmi pekné, nepriatelia priemerný a bossovia ? Prvý až moc easy a sestra Frieda je proste legenda :). Takže na záver už len toľko že toto DLC sa nemôže vyrovnať The Ringed City ale určite dostanete primeranú zábavu aj ked nie veľmi obtiažnu.

Pro: prostredie, sestra Frieda, niektoré nová časti vybavenia

Proti: herná doba, prvý boss

Přiznám se, že nemám rád DLC a taky to, že jsem velkej fanoušek souls her, takže i když se snažím nekupovat samostatné přídavky do her, tady jsem ten season pass posléze koupil, i když ne za plnou cenu.

Zasněžený nový svět ztvárněný pro mě příjemnou grafickou stránkou mi samozřejmě připomíná Malovaný svět z prvního dílu se kterým je vlastně "částečně propojen". Není sice moc rozlehlý, což je určité mínus, ale najdete zde působivé lokace, které mě jak uchvátily, tak samozřejmě pěkně naštvaly, ale to pochopitelně k této sérii patří a na tom se nic nemění.

Co mě zarazilo jsou odměny, tedy duše a nové předměty. Jsou fajn, pokud se dostanete do dlc hned po přichodu do katedrály, zhruba v půlce hry. Jen jsou potom souboje o dost těžší na tu fázi kde se zrovna nacházíte, hlavně pokud na vás hra vyšle víc nepřátel najednou, čemuž se tady skoro nelze vyhnout. Osobně jsem se na tuhle výpravu vydal až když jsem byl téměř na konci základní hry a to už mi přišlo snesitelné, dokonce i prvního "bosse" jsem dal v pohodě, což opravdu přičítám mému levelu, ale rozhodně to není tak, že bych zde neumřel.

Tento přídavek je hodně zaměřen na možnost hrát pvp, najdete zde i předměty k tomu přímo určené, ale tahle část Dark Souls mě moc neláká. Takže mi to nevadí, ale žádné plus ani mínus to pro mě neznamenalo. Co považuju trochu za přemrštěné je obtížnost závěrečného bosse. Chápu, že pro někoho je tahle výzva jen plus, ale u mě to vážně trvalo až moc dlouho a právě zde si nedokážu představit, že bych ho dokázal porazit kdybych byl v půlce hry...

Přes velkou část komentáře zaměřenou kriticky jsem měl z průzkumu světa a soubojů pozitivní dojem, jen samostatně to za cenu asi 15 euro může působit krátce, hlavně pro někoho kdo pvp taky moc nevyhledává...

Pro: Svět, nepřátelé, hratelnost...

Proti: Herní doba, závěrečný a "jediný opravdový boss"...

FromSoftware sú povestní tým, že až ich DLC naozaj preveria schopnosti a trpezlivosti hráčov, ktorí hrávajú ich souls hry. A inak tomu nie je ani pri Ashes of Ariandel. Či sú prekážky DLC fér alebo nefér, nechám na zhodnotení každého hráča, no "vikingskí ostreľovači" strieľajúci gigantické šípy, ktoré aj keď Vás netrafia, vyvolajú tlakovú vlnu. No a samozrejme najviac po vás strieľajú, keď sa snažíte vertikálne zliezť po gigantických koreňoch. Vlastne asi všetky tieto "vikingské" zbrane vrátane tých na blízko, majú tlakovú vlnu, ktorá Vám rada pripomenie základy gravitácie. :)

Časť DLC tohto snežného, avšak zďaleka nie vianočného DLC je tam venovaná vyššie spomínaným bojom, okrem nich sa stretneme s nejakou tou vlčou svorkou, veľmi zaujímavou a dobre nadizajnovanou osadou a asi najslabším a najlajdáckejším boss fightom v rámci celého Dark Souls 3...

...len aby ho neskôr vykúpil boss fight druhý, ktorý považujem za síce pomerne drsný, ale tak zábavný, že ho radím medzi tie najlepšie boss fighty celej Dark Souls trilógie aj s jeho všetkými troma fázami. No a ešte je aj vizuálne pôsobí. Skutočne DLC má svoje muchy, hoci stojí za zahranie, ale práve tým najväčším motivátorom, prečo si ho zahrať je finálny boss fight a možno aj fakt, že svet Ariandel je vlastne Ariamis, len oveľa neskôr.

Pro: finálny boss fight, dizajn osady, troška nostalgie

Proti: odfláknutý prvý boss fight, DLC nie je nejak závratne obrovské alebo variabilné

Herní výzva 2020: 10. Výzva naruby
Ashes of Ariandel je asi první DLC, které jsem si kdy ke hře koupil. Bylo to hlavně díky tomu, že season pass byl na pS4 až směšně levný. A jaké jsou mé dojmy ihned po dohrání?

Zasněžená krajina je na pohled krásná, liší se tím od ostatních lokací v základní hře. Už jen vstup skrz obraz mi přijde nápaditý a celý příběh světa v obraze doplňuje tíživou atmosféru celého světa.

Co už není tak nádherné je průchod. Přijde mi to jako jedno velké bludiště, kde orientace opravdu snadná není. Dosud jsem s tímto v žádné souls hře problém neměl, až zde.

Co se nepřátel týše, mám trochu smíšené pocity. Je zde pár nových, originálních nestvůr. Například "hmyzáci" mi přijdou jako nejvíc odporná stvoření v historii her. Jejich útoky jsou vskutku lahůdka. Ostatní základní jednotky zase tak moc zajímavé nejsou. Jedná se buď o upravené lidské protivníky, nebo vlky. Ti dokáží sice ve skupince zavařit, nejedná se však o nic tak strašného.

Co se ale vskutku povedlo, je hlavní boss světa Ariandel. Pokud si něco krom hmyzáků budu pamatovat, je to právě třífázový souboj plný frustrace, který je však velmi zajímavý a (v rámci možností) zábavný. Nejedná se o náhodného monster bosse, nýbrž o postavu dokonale zasazenou do příběhu.

Nepovinný boss je však trochu jiný příběh. Boj není extra těžký, jen frustrující a řekl bych, že i trochu nefér. Kamera se naprosto zbláznila a pokud máte "lock on", bojujete spíše s kamerou než s bossem. Musím však vyzdvihnout úžasný soundtrack právě v tomto boji, který je dle mě nejlepší z celé hry. Trochu to dojem vylepšuje, znova bych však boj absolvovat nechtěl.

Celkový dojem tak převládá pozitivní. Pěkné doplnění světa, které má své chyby. Za plnou cenu by toho bylo málo, se slevou se jedná o dobrou koupi.

Pro: příběh, prostředí, hlavní boss, hudba

Proti: kamera, bludiště

Po výbornej hlavnej hre prišla studená sprcha v podobe prvého DLC. Mám dojem, že tvorcovia si povedali, že doň napchajú všetko, čo sa im nevošlo do base game a rovno museli siahnuť po tých najotravnejších nepriateľoch (muchy, vojaci-fakíri a vĺčkovia).

To by až tak nevadilo, problém bol skôr v tom, že ich rozmiestnili dosť podivne, dokonca by som povedal, že až mierne neférovo. Až som sa zháčil, či som náhodou nezapol dvojku (not a good thing).

Samotné prostredie je síce po grafickej stránke veľmi pekné, ale šialene neprehľadné. Prvý boss bol dosť nuda (variant naňho sme už videli v jednotke aj dvojke), navyše aj tu musel mať viacero pomocníkov (toto na bossfightoch fakt nemám rád).

Hlavný boss bol ale výborný a súboj mal skvelú atmosféru. Očami som prevrátil akurát nad tým, že boss sa zase dokázal liečiť (lezie mi to na nervy), rovnako tak to, že v určitom bode som musel ZASE bojovať proti dvom bossom (podľa mňa blbý nápad, ktorý sa z neznámeho dôvodu ujal) a tri fázy sú na mňa príliš veľa. Ale ak sa nedarí, vždy si môžete zavolať NPC, iného hráča či oboch.

Celkovo to teda záver zachránil, priznávam ale, že už začínam byť Dark Souls trochu prejedený. Takže po The Ringed City si zrejme dám od FromSoft titulov na chvíľu pauzu a zahrám si niečo viac „casul“.

Pro: vizuálne stvárnenie, posledný boss

Proti: neprehľadné prostredie, nudný prvý boss, niektoré veci v súboji s hlavným bossom by som oželel