Chasm: The Rift

30.09.1997 PC
Na Zemi se objevily záhadné portály, které z neznámých světů vysílají podivné signály. Záhy se začnou dít zvláštní věci. Na různých místech planety jsou hlášeny útoky neznámých nepřátel. Nikdo neví o koho jde. Na řadu přicházíte vy, jako člen speciálního komanda, abyste tyto události prošetřili. Jatka mohou začít.

Kdyby tato 3D akce vyšla o rok dříve, mohla konkurovat i Quakovi. Nabízí 16 druhů zmutovaných nepřátel, 8 druhů zbraní a 3D akcelerovanou grafiku s pěknými efekty vody, kouře, jisker a výbuchů. Slušná je také atmosféra a měnící se prostředí. Také je ve hře možné svým nepřátelům střelbou amputovat jednotlivé končetiny, což se do té doby v jiné hře neobjevilo. Obsahuje i multiplayer a editor levelů. Na svou dobu povedená hra, která ovšem stála ve stínu jiných titulů.

Hru rozběhnete pomocí prográmku DOSBox na jakémkoliv systému včetně Windows Vista.

Tarhiel: Skús emulátor konkrétnej hardvérovej platformy namiesto emulátora DOS: http://pcem-emulator.co.uk/status.html

V době vydání této hry jsem se dostal bohužel pouze k demoverzi. Hra mě bavila a vždy jsem si chtěl zahrát plnou. Ale jak už to tak někdy bývá, dostal jsem se k tomu až po 20 letech. Celou tu dobu jsem o hře věděl, několikrát o ní mluvil a udržel si v hlavě hezkou představu.

Teď po kompletním dohrání včetně bonusových levelů, nevím jak hru správně popsat a ohodnotit. Chasm: The Rift mě bavil celou dobu hraní. Čtyři relativně krátké epizody jsou každá jiná. Střídá se prostředí i nepřátelé a tak rozhodně nehrozí nuda. Atmosféra je nejpodobnější prvnímu Quakovi. Finálové souboje na konci epizod jsou také zajímavé a každý je jiný. Grafika vypadá hezky, ale v pohybu bohužel působí zvláštně. Zprovoznění pod DosBoxem také chtělo chvilku práce. Tři addon levely jsou příjemný bonus a ten první je opět dost jedinečný.

Nejdříve jsou zkoušel hrát pod portem PanzerChasm ve verzi 0.29, ale bohužel několikrát se nespustil script a tak nešlo některé levely dokončit. Je to škoda hra vypadala a hrála se o dost lépe. Nakonec jsem tedy hrál původní verzi pro DOS s patchem 1.04. Chasm rozhodně doporučuji pokud máte tento žánr rádi, jde o povedenou hru ze své doby. Její zapadnutí je způsobeno tím, že nijak nevyniká, ale nejde o špatnou hru.
3D polygonová hra, která funguje přes DosBox. Pokud teda chcete hrát přes hardwarovou akceleraci, tak na DosBox zapoměnte a pořiďte si raději počítač s Win98 a Voodoo. Já jsem nakonec na nejrůznější nastavování grafiky rezignoval. Ve jménu co nejvyššího frameratu jsem to hrál v rozlíšení 320x200. Vypadalo to sice jako Doom, ale na notebooku s menším displejem se to dalo.

Hned od začátku jsem se u Chasm bavil. Je to rychlý, hodně akční a nepřátelům upadávají ruce a hlavy. Je to radost je střílet. Nepřátel je docela dost a mrtvoly nemizí. Ani jejich hlavy. Kochat se pěkně odvedenou prací je k nezaplacení. Zvlášť na obtížnost hard (kvůli výzvě). Pár drsných úseků tam je, ale celkově je Chasm spíše jednodušší hra. A bohužel taky dost krátká hra. Spíš taková jednohubka.

Ve čtyřech epizodách se často mění nepřátelé a prostředí. Na konci každé epizody je boss. Bossové jsou skvěle vymyšlení. Souboje s nima nejsou jednotvárné ani zbytečně natahované. Vždy na ně musíte vymyslet nějakou fintu. Když na to přijdete, tak to není ani frustrující. Je to prostě akorát. Tahle hra mi sedla. Žádné zbytečné kudrlinky nebo zbytečné nápady. Jen zábavné střílení v pěkném level designu. Úrovně mají logickou strukturu a nebloudí se v nich. Mapka je taky k dispozici.

Škoda, že pořádně nefunguje PanzerChasm. Vypadá to přes něj hodně dobře. Akorát tu obtížnost ještě víc snižuje. Znáte to, když v Doomovi 3 seberete třeba brnění a zjeví se okolo vás nepřátelé? Tady je to taky.
Herní výzva: "Nervy z oceli" normal

Pro: svižné střílení, pestré prostředí a nepřátelé, mrtvoly nemizí, level design, bossové

Proti: dost krátké, neuspokojivě spustitelné

Zajímavá a zábavná hra, která, bohužel, zapadla mezi profláklými kousky jako byl například Quake, přičemž, dle mého názoru, má lépe koukatelnou grafiku a zajímavější prostředí. Mojí oblíbenou zbraní se stal vrhač cirkulárkových kotoučů, se kterým sem si užil v prvních úrovních mnoho legrace.

Pro: Grafika, atmosféra, zbraně, hratelnost, prostředí.

Proti: Nic.

Chasm je na svou dobu netradiční tím, jak lineární a krátký je. V naprosté většině případů je zde zpřístupněna jen jedna cesta. Graficky i enginově je hra na úrovni Quakea jedničky a v ničem ho nepřekonává. Dokonce z Chasm jde i naprosto totožná atmosféra, i díky velmi podobně ztvárněným nepřátelům a snad úplně stejným zvukům (zvláště zvuk při skákání bije do uší)

Krátká ta hra je úplně extrémně, čistý herní čas je asi dvě hodiny a ti rychlejší to zvládnou klidně za hodinu. Zákys hrozí maximálně u některých bossů, než přijdete na to, co musíte udělat. Chasm je rozdělený na čtyři episody. Každá z nich má čtyři levely. Některé z nich jsou naprosto titěrné a dohromady asi tři jsou středně dlouhé (to znamená, že vám zaberou třeba i deset minut).

Herní době nepřidávají ani 3 add-on levely, které máte zmáklé maximálně za patnáct minut.

Zrátka Chasm je taková jednohudba, která při hraní docela baví. Je fajn, že vám ta hra říká aspoň nějaký příběh. Je fajn, že každý boss je výjimečný (ačkoliv v momentě, kdy přijdete na fór, jak je zabít, nejsou nijak těžcí) a že každá ze čtyř lokací má naprosto odlišné prostředí. Jinak však Chasm: The Rift poprávu zapadl, neboť jde o skrz na skrz průměrnou hru.
Hodně slušná FPS (bacha, takových moc není). Asi nikdy nezapomenu na bosse z prvního levelu, na kterého neplatily ani cheaty. Hra měla skvělý level design a celkově zpracování. Pokud hledáte nějakou hru, na které se toužíte pořádně vyřádit a měla by to být akce - Chasm je výbornou volbou.

Pro: zbraně, level design

Proti: Pro