Back to the Future: The Game - Episode V: OUTATIME

21.07.2011
26.07.2011
25.10.2011
13.10.2015

Piata a posledná epizóda päťdielnej hernej série voľne naväzuje na filmovú trilógiu Návrat do budúcnosti z rokov 1985-1990. V hlavných rolách znova účinkujú Marty McFly (práve za neho budete hrať), Dr. Emmett Brown, Biff Tannen a ich rodinní príslušníci. Naviac herec Christopher Lloyd nahovoril svoju postavu Emmetta a menšiu rolu si v hre strihol aj filmový predstaviteľ Martyho, Michael J. Fox.

Dej poslednej epizódy bezprostredne naväzuje na záver tej predošlej. Marty, ktorý zostal v roku 1931 sa pokúša pomôcť mladému doktorovi, aby sa stal vedcom, akého si pamätá. Na ceste za nápravou minulosti však narazí na ďalšiu komplikáciu, doktor z alternatívnej reality roku 1986, ktorého pohľad na celú cestu do minulosti sa zmenil, sa snaží jeho plán spoločne s Ednou Strickland zmariť. Marty sa rozhodne verejne odhaliť jej pravú povahu a uviesť veci na správnu mieru. Tým však problémy nekončia...

Hra je klasickou point&click adventúrou z pohľadu tretej osoby so statickou kamerou. Pohyb je umožnený dvoma spôsobmi. Buď čisto pomocou myši, ktorej stlačením sa presuniete na dané miesto alebo pomocou klávesových šípiek. V oboch prípadoch zaisťuje interakciu s postavami a objektami iba myš. Ako pomôcka je v hre umiestnená aj niekoľkostupňová nápoveda.

Back to the Future je pro mne docela překvapení, protože s každou další epizodou příběh nabývá čím dál tím více zajímavějších a původnějších kontur, které se emancipují od první, nepříliš výrazné epizody. Ta je zasazena do r. 1931, kam se Marty vydává hledat doktora Emmeta Browna, který je několik měsíců nezvěstný. Vše se přitom odehrává v Martyho rodném městečku a kromě mladého Emmeta ještě plně nerozhodnutého pro vědu zde potkáme např. Martyho dědečka. Tato první epizoda je však poměrně výrazně poplatná událostem v prvním filmu, takže ho svým způsobem kopíruje. Doba prohibice, ve které měl Biffův gangsterský otec tajnou palírnu a bar, je ale i tak zajímavá a spolu se sympatickými postavami navnadí na další díly, ve kterých se Doc i Marty čím dál tím více zamotávají do časových paradoxů a alternativních realit. Také postavy se postupně stávají zajímavějšími, včetně samotného Doca a závěrečná epizoda si, dovolím si to říci, nezdá z některým z filmů trilogie. A to zvláště proto, že se nebojí hrát na poněkud temnější strunu (ale to je koneckonců jasné už od epizody třetí). Přesto je hra ale především ztřeštěným dobrodružstvím a na několika místech mne opravdu rozesmála, což se mi u komediálních her obvykle nestává. Rád bych také vypíchnul hádanky, které jsou sice snadné, ale nejsou hloupé a nepostrádají vtip a originalitu, což se o hádankách v mnoha jiných a slavnějších adventurách říci často nedá. Za mě tedy palec nahoru a po téhle herní zkušenosti si musím poupravit poněkud předsudečný názor na starší hry Telltale, které kdoví jestli nepředčí některé z jejich novějších a populárnějších titulů.
Na zakončení herního Návratu do budoucnosti jsem byl hodně zvědavý. Celá série mě chytla podobně, jako když jsem koukal na filmovou trilogii poprvé a nemohl se dočkat, co bude dál. Že se v poslední epizodě dostanu rovnou do tří období (prohibice, divoký západ a rok 1986) jsem fakt nečekal, a o to víc mě to potěšilo.

Co bylo dobré v předchozích epizodách, je dobré i v OUTATIME a něco dokonce ještě lepší, ale i ty špatné prvky zůstaly. Znovu zde tak exceluje Christopher Lloyd, jakožto Emmett Brown a přidal se k němu i Michael J. Fox, který nadaboval Martyho pradědu jménem Willie McFly a tři Marty McFlye z budoucnosti. Sedl mi humor i hudba a ovládání pohybu stále trochu pokulhává.

Dostal jsem se na vědeckou výstavu, která se řešila téměř celou dobu v Double Visions, a ta se vývojářům fakt povedla. Po získání lístků jsem si vyzkoušel vše od batysféry přes dům budoucnosti až po květinu s nahrávacím zařízením. Nejdůležitější byl ale samozřejmě Emmettův levitátor, který měl napravit veškeré problémy, které jsem v předchozích epizodách kvůli cestování v čase natropil.

Když bylo po výstavě, vypadalo to na konec celého příběhu, ale kdepak, ještě tu byla Edna Stricklandová, která úplně vymazala Hill Valley ze světa, a bylo třeba se tak vydat do zmíněného období divokého západu. Ani po návratu do roku 1986, kde byla Edna, stejně jako Biff, již napravená, však nenastal úplný konec. Podobně, jako ve třetím filmu, se objevil další stroj času a ne jeden. Vyvstal tak nový problém - Marty z budoucnosti na třetí. Takhle si představuji to správné finále Back to the Future.

Pro: atmosféra Návratu do budoucnosti, Christopher Lloyd, Michael J. Fox, tři období, humor, hudba, konec

Proti: ovládání pohybu