Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Agatha Christie: The ABC Murders

Artefacts Studio •  Tower Five (Switch)
04.02.2016
23.02.2016
29.09.2016
06.10.2020
04.07.2024
71
25 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Další hrou podle románu Agathy Christie je detektivní adventura The ABC Murders, v Česku známá v knižní podobě jako Vraždy podle abecedy.

Ve hře se ocitáte v roli slavného detektiva Hercula Poirota a řešíte podivuhodnou sérii zločinů spáchaných v abecedním pořadí. Vše začíná okamžikem, kdy Poirot obdrží dopis, podepsaný A.B.C. Neobvyklý dopis oznamuje vraždu. V uvedený den je skutečně zabita A. Ascherová z Andoveru a na pultě její trafiky leží rozevřený abecední jízdní řád, známý pod zkratkou ABC. Následuje další vražda, tentokrát Betty Bernardové na pláži v Bexhillu a pak třetí, lorda Carmichaela Clarka v Curstonu. Každá z vražd je předem ohlášena anonymním dopisem a vedle mrtvého je nalezen abecední jízdní řád.

Hra nabízí řadu zajímavých vyšetřovacích metod, které využíváte k dopadení vraha. Pomocí dedukce, časové osy, výslechu podezřelých a řešením množství hádanek pátráte po skutečném viníkovi a účastníte se neobyčejného příběhu s překvapivým koncem.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Hlavního hrdinu této hry snad není třeba představovat. Hercule Poirot, slavný detektiv, se ujímá případu sériového vraha, který si své oběti vybírá postupně dle prvního písmena ve jméně, shodného s prvním písmenem města, kde dotyčný žije, přesně podle abecedy.

Každé vraždě předchází dopis, který pachatel zasílá detektivovi, aby jej o budoucí vraždě informoval. Napoprvé bylo zábavné, hledat shodné znaky v dopisech, které dokazovaly, že byly napsané na stejném stroji. Když se ale tento úkol vícekrát opakoval, navíc jsem hledala stále ty stejné shodné znaky, byla to už trochu otrava.

Bavilo mě ohledávání míst činů, vyslýchání svědků a podezřelých, dávání si dohromady různých souvislostí. Věřím, že by mě hra bavila méně, kdybych si pamatovala filmovou verzi tohoto příběhu. Na film jsem se podívala krátce po dohrání a zjistila, že hra se od něj liší pouze detaily. I dialogy probíhaly téměř stejně jako ve filmu.

Během hraní však narazíte i na zajímavé puzzle a rébusy, které ač nejsou moc složité, dokáží zabavit.
Je mi celkem líto, že je hra tak krátká. Ráda bych si zahrála ve stejném, či podobném zpracování i další příběhy s Poirotem v hlavní roli.
+30
  • PC 70
Věhlasný detektiv Hercule Poirot, kdo by ho neznal... já. Skvělá spisovaltelka Agatha Christie, kdo by od tak známé osoby nic nečetl nebo alespoň neviděl... zase já. Ano přiznávám, že před spuštěním The ABC Murders jsem vůbec netušil co na mě čeká. Ale na nějakou adventuru už jsem měl chuť a nakonec tahle hra dostala přednost i před Sherlockem.

Komiksová grafika se mi zamlouvala, hlavně když to rozběhl i můj stařičký notebook, dabing mi přišel taky dobrý, takže už zůstáva jenom hratelnost. Je to sice klasická point and click adventura, ale moc tady toho nenachodíte což mi přijde taky jako mírné plus, že neběháte od čerta k ďáblu.

Co se mi hodně líbilo bylo vyšetřování rozdělené do zkoumání místa činu, kde máte napsáno u každé obrazovky či předmětu kolik toho ještě zbývá odhalit a z drůhé části kde musíte zapojit své šedé buňky mozkové a spojit si výpovědi svědků, tak aby dávaly nějaký smysl. Většina hádanek a puzzlů jsou snadné, ale je zde i možnost nápovědy kdy vám hra přesně poradí co právě udělat nebo jak při ohledávání postupovat.

Co mě trochu zarazilo bylo luštění dopisů od vraha, kde třikrát děláte naprosto shodnou věc, pak jsem nepochopil proč se hlavní hrdina upravuje před každým zrcadlem a získáva za to tzv. Ego body a pokud jste při vyšetřování zvolili špatnou dedukci, hra nepokračuje nějakým sehláním, ale hlavní hrdina jen podotne že se zeptal nepřesně a chtěl vlastně říci něco jiného. Chápu, že zde se ten příběh musí nějak vyřešit, ale pokud by zde byla i možnost obvinit nesprávného člověka, byl bych za to rád.

Jinak mě těch 8 hodin bavilo a rozhodně bych si měl doplnit vzdělání a nějaký ten případ si přečíst nebo alespoň zkouknout...
+21
  • PC 70
Vraždy podle abecedy patří k nejzajímavějším dílům legendární britské královny detektivek Agathy Christie. Po konci adventurní série od AWE Games získali práva francouzští Microïds, kteří se toto dílo rozhodli převést do podoby klasické point-and-click adventury a nutno přiznat, že se jim to podařilo.

Hercule Poirot je detektiv se specifickou poetikou. Všechno je stavěné na pečlivém zkoumání jednotlivých činů a dávání do souvislostí všech poznatků. Vše se děje v poklidném tempu, bez nějakých speciálních akčních vložek nebo ústrků. A tuto atmosféru se tvůrcům podařilo zachytit výborným způsobem. Společně s Hastingsem a detektivem Jappem průběžně proplouváte příběhem, řešíte jednu vraždu za druhou a postupně dáváte dohromady střípky k velkému finálnímu rozuzlení.

V příjemném audiovizuálním zpracování tak různým způsobem hovoříte ze všemi možnými lidmi, spřádáte logické souvislosti prostřednictvím speciální mezihry známé z posledních her o Sherlocku Holmesovi, řešíte řadu vydařených logických puzzlů.

Celá hra však stojí hlavně na velmi kvalitní příběhové předloze. Té se v řadě míst tvůrci drží a je to jen dobře. V některých místech se hra od originálního příběhu odlišuje (ať už nutností implementace interaktivních částí hry, díky čemuž jsou třeba první vraždy prozkoumány detailněji, než v samotné knize, tak také lehké poupravení konce), rozhodně to však celkový dojem nekazí.

Shrnuto podrtženo - The ABC Murders je vydařená adventura přesně vystihující styl, který k Hercule Poirotovi patří. Kvalitativně úspěšně navazuje na předchozí tři adventurní tituly od Agathy Christie.
+17
  • PC 70
Pravděpodobně každý z nás alespoň jednou viděl seriál s Belgičanem s ikonicky zakrouceným knírkem. Řekl bych, že u nás je Hercule Poirot více populární nežli Sherlock Holmes, co se týče televizní produkce. Ano, moderní Sherlock v podání Benedikta Cucumberta je u nás taktéž hodně populární, ale upřímně Poirot je lepší. Co se zase týče videoher, Sherlock Holmes vyhrává na celé čáře, hlavně díky Frogwares. Poirot na druhou stranu se zase tolik neuchytil, pokud nepočítám hidden object hry. Microïds se však pokusilo o ztvárnění belgického detektiva, jehož síla tkví v šedých buňkách mozkových. Připravte si jízdní řády, jelikož jedeme vyřešit záhadu vražd podle abecedy!

Agatha Christie je hodně dobrá spisovatelka, takže příběh nějak moc pitvat nebudu. Její povídky/knížky jsou propracované, nepředvídatelné a v rámci detektivního žánrů i spravedlivé, myšleno ve smyslu, že spisovatelka ze čtenáře nedělá vola. Takže adaptaci na její díla může pokazit jenom vůl. V případě této hry nemám co vytknout, hra byla nepředvídatelná, poutavá a napínavá. Přijde mi, že i Poirot je vytvořen tak, jak ho profiluje jeho knižní verze. Stejně dobrou práci odvedli i Frogwares se Sherlockem, pominuli ten Americkej paskvil, co narvali do The Devil’s Daughter. Ale to jsem lehce odbočil…

Hned co každého může udeřit do oka je vizuál. Grafika je komiksově laděná, což mi přijde lehce netradiční, ale líbilo se mi to. S dabingem jsem na vážkách. Poirot a Hastings zní opravdu suprově, ale u některých vedlejších postavách mi přišlo, že svoje repliky jenom přečetli, aniž se nesnažili do svého projevu dát, alespoň trochu emocí. Taktéž mi vadil fakt, že když Poirot s někým telefonoval, tak člověk na druhé straně telefonu zněl, jako by přes žádný telefon nevolal. Taktéž mi lehce vadil User Interface, který jako kdyby vypadl z nějaké hry na mobil.

Hratelnost mi přijde, že se vývojáři inspirovali u Frogwares. Hned jsem si toho všiml před výslechem, respektive rozhovorem s první osobou. Mohl jsem si totiž udělat opravdu zjednodušený profil osoby, kde jsem zkoumal, jak se postava tváří, co drží v ruce, jak je oblečená a podobně. Následné ohledávání místa činu, popřípadě prohlížení předmětů doličných je taktéž podobné jako v Sherlockovi. Následná dedukce zde probíhá tak, že dostanete otázku a následným výběrem faktů se dostanete k odpovědi. Já jim osobně tu inspiraci ani moc nezazlívám. Chápu, že je asi obtížné přijít s něčím novým, obzvláště když je tu něco, co funguje.

Hra ani není moc složitá, vždy jsem tak nějak věděl, co dělat. Puzzly a hádanky jsou taktéž na řešitelné úrovni. Bylo jich zde pár, které se mi opravdu líbili. Jenom dvakrát za celou hru jsem se musel podívat do návodu, protože jsem absolutně netušil, jak nějaký puzzle vyřešit. Ovládání mi přišlo těžkopádné. Když jsem chtěl rychle přeskočit na druhou stranu objektu, jelikož tam byla nápověda k vyřešení hádanky, tak jsem musel stisknout pravé tlačítko… počkat, než se kamera oddálila… poté si předmět otočit a kliknout na tu stranu, kterou jsem chtěl a zase čekat, než se kamera přiblížila tam…


Když to shrnu, tak Agatha Christie: The ABC Murders je fajnová detektivní adventura. Příběh mě opravdu hodně bavil a jenom kvůli tomu bych hru doporučil všem milovníkům detektivek. Avšak jsou zde chyby, otravnosti a nepříjemnosti. Hra se mi lehce sekala i při nízkých detailech, některé animace postav mi přišli zvláštní, někomu by mohla vadit lineárnost, občas hádanky byly nepochopitelné. Avšak pevně věřím, že kdyby Microïds v Poirotských hrách pokračovalo, tohle všechno by se vychytalo. Rád bych si i to pokračování zahrál, ale protože to jsou již tři roky od vydání a nikde ani hláska o nějakém pokračování, tak si nebudu dělat plané naděje. Je to opravdu škoda.

Pro: Příběh | Hercule Poirot | Grafika

Proti: Ovládání | Občas nepochopitelné puzzly

+13
  • PC 80
Knihy od Agathy Christie jsem nikdy nečetl, seriál Hercule Poirot znám z TV, ale jen trochu. Což při hraní této hry bylo výhodou i nevýhodou. Nevýhodou, že jsem neznal způsob Poirotovo vystupování (za což byly body) a neznal tolik jeho vztahy a svět. Výhodou, že jsem dopředu nevěděl kdo je vrah a jak se bude příběh vyvíjet.

Hra má roztomilou grafiku a příjemné ovládání, oproti jiným detektivním hrám typu click and point zde je spíš důraz na výslechy a dedukci, která je zajímavě a logicky zpracována. Mezihry puzzle jsou časté a mají různou obtížnost, ale žádná z nich není vyloženě zákeřná.

Hra má poměrně svižný průběh a měl jsem ji celkem rychle dohranou, necelých 9 hodin, což mi přijde dost málo, ale zase hra nebyla drahá (koupil jsem jí v balíčku 5 her za 3 EUR) a šlo jen o jeden případ. Tak by se to asi dalo prominout. Za 15 EUR za kolik je teď na steamu bych z toho byl asi naštvaný. Možná hra mohla mít více případů jako je to například v Sherlockovi, pak klidně i vyšší cenu a hlavně delší zábavu.

Pro: příběh, grafika

Proti: hra je moc krátká

+10