7 Days to Die

13.12.2013
28.06.2016
10.11.2020
12.11.2020

7 Days to Die je unikátním mixem open world hry, akce z první osoby, survival hororu, tower denfense a nechybí ani rpg prvky. Stejně důležitou roli jako jen boj, bude hrát i prozkoumávání herního světa, crafting nebo vývoj postavy. Ve své podstatě výrazně připomíná mix her DayZ a Minecraft a na ně odkazující především zombie, hra pro více hráčů, tažení či voxelová grafika.

Hra se odehrává v blízké budoucnosti, po třetí světové válce, kdy se Země ocitá v troskách. Neznámý virus navíc začíná měnit zbytky přeživších na armádu bezmyšlenkovitých věčně nenasytných zombie. Hráč se ocitá v kůži jednoho z přeživších, v oblasti Navezgane County Arizona a vaším úkolem bude, jak jinak než přežít a vypátrat pravdu ohledně nebezpečného viru.

Samotná hratelnost, jak již bylo naznačeno, pramení nejen z putování zemí, která nabízí hory, lesy, města, pouště, ale i ve vytváření surovin nutných ke přežití. A je nutné mít na paměti, jakou důležitou roli hraje prvek času. Ve dne jsou zombíci víceméně neškodní, během noci ale vypukne nefalšované peklo, takže budete muset velice pracně chránit svoje území. Prostředí je navíc plně zničitelné a zombíci vnímají i pachy nebo vibrace, což ale můžete použít i proti nim.

7 Days to Die běží na enginu Unity 3D a na rozdíl od vzpomenutého Minecraftu disponuje přece jen vyhlazenější grafikou. Hru bude možné hrát nejenom v singleplayeru, ale i v kooperativním módu či klasickém multiplayeru. Ten dokonce nabídne i možnost hrát za zombie, chybět nebude ani generator map.

Hra je aktuálně v Alpha fázi a postupně do ní přibývají různé prvky a vylepšení.

K tomuhle bych se chtěl někdy vrátit, ale jak normálně nedám na grafiku či stylizaci, tady mi to přijde neuvěřitelně odpudivý. Tohle a Salt and Sanctuary prostě nedokážu překousnout.

Je až k neuvěření jak tahle hra odlišná v singlu a v coopu. Když ji hrajete sami, je pocitově nárocnější, temnější, děsivější a taková... opuštěnější, a když o hře nevíte vůbec nic tak i o poznání nudnější. Hra vás prostě vrhne do světa bez přípravy a už si prý máte hrát. No to je pěkný ale já vůbec nevím jak..

V coopu je to úplně jinej a řekl bych lepší zážitek. Všechno je růžovější, stackování materiálu už není taková otrava a když to s vámi hraje zkušenější hráč tak dostanete alespoň tutoriál. V takovém případě už je člověk ochoten dát hře víc času. Každý sedmí den je Blood Moon, což vlastně znamená že sedmou noc v týdnu jsou zombíci rychlejší a agresivnější. V singlu si takovej den čekáte na vysoký budově několik minut než se zas rozední. V coopu děláte to samí, ale můžete si alespoň povídat. A to je celkově pro mě problém. Přes noc tu prostě nejde spát (nebo minimálně nevím jak). Vyjít v takovou chvíli ven je šílenost. Tak prostě každou noc chodíte jen tak po základně, protože prostě nic jiného dělat nejde.

Celkově v zato má hra co nabídnout, ale je toho celkem málo a když už tak to není zrovna dobře zapracované. Pokud ale znáte alespoň ještě někoho kdo s vámi bude hrát, tak zas tolik neprohloupíte.

Pro: Je to zábava

Proti: Je to zábava jen kvůli nedopracovanosti

Hru jsem začal hrát až po vydání alfy 18.
Hraji zatím jen několik týdnů a je to opravdu zábava. Zatím hraji singl a stále je co dělat objevovat, chystat se na blood moon atd. Rozhodně nelituji utracených peněz, za které dostanete spoustu hodin zábavy. Hra je rozpracovaná, takže stále přibývají nové věci a zároveň se odstraňují bugy. Mohu s klidným svědomím všem doporučit.

Pro: Spousta hodin zábavy

Proti: Stále je co vylepšovat