Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC --
Je až k neuvěření jak tahle hra odlišná v singlu a v coopu. Když ji hrajete sami, je pocitově nárocnější, temnější, děsivější a taková... opuštěnější, a když o hře nevíte vůbec nic tak i o poznání nudnější. Hra vás prostě vrhne do světa bez přípravy a už si prý máte hrát. No to je pěkný ale já vůbec nevím jak..

V coopu je to úplně jinej a řekl bych lepší zážitek. Všechno je růžovější, stackování materiálu už není taková otrava a když to s vámi hraje zkušenější hráč tak dostanete alespoň tutoriál. V takovém případě už je člověk ochoten dát hře víc času. Každý sedmí den je Blood Moon, což vlastně znamená že sedmou noc v týdnu jsou zombíci rychlejší a agresivnější. V singlu si takovej den čekáte na vysoký budově několik minut než se zas rozední. V coopu děláte to samí, ale můžete si alespoň povídat. A to je celkově pro mě problém. Přes noc tu prostě nejde spát (nebo minimálně nevím jak). Vyjít v takovou chvíli ven je šílenost. Tak prostě každou noc chodíte jen tak po základně, protože prostě nic jiného dělat nejde.

Celkově v zato má hra co nabídnout, ale je toho celkem málo a když už tak to není zrovna dobře zapracované. Pokud ale znáte alespoň ještě někoho kdo s vámi bude hrát, tak zas tolik neprohloupíte.

Pro: Je to zábava

Proti: Je to zábava jen kvůli nedopracovanosti

+11
  • PC 75
Survival s prvky craftingu vyházející z her DayZ a Minecraft je i po sedmi letech stále ještě v předběžném přístupu ve fázi Alfa. Je ale potřeba si uvědomit jak malý tým na hře pracuje. Jste vrženi do světa v blízké budoucnosti, kdy byla po třetí světové válce jeho drtivá většina zaplavena neznámým virem, který téměř všechny obyvatele přetvořil na krvelačné zombie. Sami a nebo se spoluhráči se budete snažit přežít čehož docílíte stavbou vašeho obydlí, jeho vylepšováním a dále prozkoumáváním okolí, shromažďováním komponentů, materiálu a v pozdější fázi hry i střelných zbraní a dopravních prostředků.

Alfou a omegou hry je zničitelné prostředí. Všechno se dá buď rozbít, nebo vytěžit a v případě vašeho obydlí také opravit. Na mapě se nacházejí různé biomy, do kterých se budete vypravovat pro konkrétní komodity. Například v poušti seženete nejvíce surovin pro výrobu pohonných hmot, v travnatém pásmu pro změnu v dolech například kov nebo hlínu. V zimní oblasti budete více chráněni proti nepřátelským hordám, ale za cenu složitějšího přístupu k jídlu a teplu. Při vašem putování po okolí se budete muset bránit okolním zombiím, ale i místní fauně přetvořené rovněž na démonická stvoření. Potkáte například velmi agresivní psy nebo medvědy, kteří pod vlivem zla vydrží mnohem víc. Klíčové bude v této fázi hry dělat co nejméně hluku a zbavovat se přítomných zombií když jsou neškodní a hybernují.

Vaše aktivita bude rozdělena na denní a noční. Během dne budete podnikat výlety ven pro materiál a jídlo a v noci oproti tomu budete zavření v bázi a bránit se nájezdům zombií na vaše obydlí. Jejich rychlost a krvelačnost totiž po soumraku rapidně zesílí a vše vyvrcholí každým sedmým dnem. Během této periody nazývající se Blood Moon se obloha zbarví do ruda a budou na vás nabíhat hordy nepřátel po dobu snad čtyř herních hodin s tím, že každý další týden se intenzita jejich útoku bude zvyšovat. Vaše obydlí tedy bude nutné rozšiřovat a především opevňovat zákopy a v pozdější fázi hry i automatickým obranným systémem. Zůstávat během noci venku se zejména při hraní sólo rovná sebevraždě. Hra je mnohem komplexnější než například Rust, protože zde si například pádem z výšky k odečtu hitpointů zlomíte i nohu. To vám znemožní běhání a na nějaký čas vás dle vážnosti zlomeniny zpomalí. Nebo vás může zombie útokem nakazit virem a vy budete muset najít léky jinak po určité době budete ztrácet kondici, zdraví a pokud se nevyléčíte, nakonec zemřete. O nutnosti pravidelně jíst a pít ani nemluvím, protože toto beru jako samozřejmost. Také se lze zabít při nesprávné těžbě v dole zasypáním.

Hra je mnohem zábavnější s partou kamarádu či známých a rozhodně nedoporučuji hraní sólo novým hráčům aniž by si nezjistili alespoň základní informace ohledně fungování světa, ale například i jak správně rozdělovat dovednostní body získané zkušenostmi. Ano, ve hře je i RPG systém perků zvyšující vám například zdraví, odolnost, udělující poškození určitými zbraněmi a podobně. Hra je velmi komplexní a stále je její obsah rozšiřován. Za největší nedostatek považuji špatnou optimalizaci hry kdy vám zejména v městské zástavbě při bojích s hordami nepřátel spadnou FPS až někam pod 20 a ze hry se stane nehratelný PowerPoint. A je úplně jedno jestli máte například 1050 Ti nebo RTX 3090. Svět zde totiž není vykreslován posupně, ale vidíte vše v dohledu srovnatelného téměř se skutečným životem. Dále hra trpí dost bugy, kdy například můžete propadnout do terénu a zemřít nebo vám přestane fungovat obsluha inventáře a musíte restartovat server. Ten naštěstí není dedikovaný v případě hraní COOP, takže po odhlášení se můžete vrátit teba za týden aniž byste nějak utrpěli. Hra má velký potenciál a jednou snad vyjde plná verze. Lze hrát i proti jiným hráčům na dedikovaných serverech.

Pro: obrovský svět k prozkoumání, odlišná prostředí, kvanta materiálu, komponentů, těžba, dopravní prostředky,nepřátelé, hororová atmosféra v noci

Proti: špatná optimalizace vzhledem k odlišnému vykreslování, poklesy FPS, kvanta bugů

+11
  • PC 50
Napíšem najskôr pár kladných vecí, potom budem už iba hejtovať :)
Zaujímavý nápad a obrovský svet plný zombíkov, odohrávajúci sa po 3. svetovej vojne a tento svet je možné náhodne generovať pri každom novom rozohraní.
Možnosti lootovania vecí z opustených budov, batohov, odpadkových košov, mrazničiek, zničených áut...zo všetkého možného čo len chcete :)
Potešil aj jednoduchý crafting a ľahké získavanie surovín.

A teraz to horšie....

7 rokov vývoja a táto hra je stále iba v Alfa verzii.
Zlá optimalizácia grafiky, ktorá zapríčiňuje nestabilitu celej hry a časté problémy, pri vyšších detailoch, aj na tých najvýkonnejších strojoch.
O nestabilných serveroch ani nehovorím.
Možno za ďalších 7 rokov z toho bude aspoň Beta ;)
Podľa mňa však dopadne rovnako ako ďalší nekonečný projekt vo vývoji a tým je DayZ.
Zatiaľ rozhodne neodporúčam.

Pro: Zaujímavý svet; Niektoré grafické prvky; Crafting; Zničiteľnosť prostredia

Proti: Stále iba Alfa; Zlá optimalizácia; nestabilné servery; Málo hráčov

+10
  • PC 90
Hru jsem začal hrát až po vydání alfy 18.
Hraji zatím jen několik týdnů a je to opravdu zábava. Zatím hraji singl a stále je co dělat objevovat, chystat se na blood moon atd. Rozhodně nelituji utracených peněz, za které dostanete spoustu hodin zábavy. Hra je rozpracovaná, takže stále přibývají nové věci a zároveň se odstraňují bugy. Mohu s klidným svědomím všem doporučit.

Pro: Spousta hodin zábavy

Proti: Stále je co vylepšovat

+8