Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Rust

Rust: Console Edition

Facepunch Studios •  Double Eleven (PS4, XOne)
08.02.2018
21.05.2021
kompatibilní
70
16 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Rust je survival hra, kde na rozdíl od DayZ nenarazíte na zombíky, ani jiná fantasy stvoření. Vaším cílem v Rust je přežití. K tomu si musíte sehnat různé suroviny, ze kterých vytvoříte např. nástroje k ulovení potravy, založení ohně a zbudování prvního obydlí. Postupem času jste schopni vytvořit i předměty jako jsou střelné zbraně, či dokonce přivolat letecké zásobování za pomoci kouřových signálů. Nicméně, všechno to má jeden háček, na ostrově totiž nejste sami. Okolo pobíhá spoustu dalších hráčů a záleží na vás, jestli se s někým spřátelíte a spojíte své síly, nebo zda budete ostatní napadat a okrádat o zásoby. Prostředí ostrova také není dvakrát přívětivé. Pohybujete se v divočině, kde se vás snaží dostat dravá zvěř, jako například medvědi nebo vlci.

Survival element je patrný též v potřebě něco jíst a pít, chránit se před zimou a dokonce i před radiací, která se na ostrově místy vyskytuje. Takto zamořené oblasti nicméně mohou obsahovat cenné předměty (zbraně, návody k vytvoření složitějších předmětů). Hráči mohou budovat města a zaplnit tak herní svět civilizací. Vývoj na každém serveru je jiný.


Poslední diskuzní příspěvek

Facepunch přidali do hry za poslední rok spoustu věcí. Nové monumenty, mechaniky a především Hardcore mód. V něm nemáte k dispozici například mapu a psané zprávy si přečtou pouze hráči v okruhu 100 metrů. Konečně mě opět baví hrát, zejména bez dětí, kteří neustále vyzvracívají do chatu pozice vašich bází, kdo je kde zabil a podobně. Teď je teprve na scéně pořádný Rust.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Na začátku této extrémní online survival hry se probouzíte jako naháč v podstatě na úrovni rané doby kamenné. Kdesi v divočině máte k dispozici pouze kámen a pochodeň a nekonečné nervydrásající putování může začít. Takže popadnete onen kámen a začnete těžit dřevo. Vyrobíte si alespoň dřevěné kopí, posbíráte nějaké lesní plody a postavíte do začátku alespoň základní primitivnější obydlí, které postupně vylepšíte. Dřevo nahradíte kamenem, kámen později železem a tak dále. Cílem hry totiž není nic jiného než PŘEŽÍT.

Vaše postava má tři základní atributy, které je víc než záhodno udržovat na co nejvyšší hodnotě. Jsou jimy zdraví, žízeň a hlad. Udržujte hodnotu všech tří nahoře a postava bude silná, zdravá a rychlá. Naopak, dostane-li se jejich hodnota dolů, očekávejte pravý opak. Dalším důležitým faktorem je mít odolnosti vůči venkovnímu prostředí. Hodí se tedy nějaké oblečení do mrazu nebo například i oblek proti radiaci. Rovněž je na místě vyhnout se kontaktu s vodou v prostředí, kde je sníh a jakýmkoliv seskokům z větší výšky. Taktéž je dobré si dávat pozor na zvířata okolo. Potkat medvěda, který na vás skočí ze skály nebo mít vlka zakouslého do krku zezadu docela zabolí. Smrt je v této hře něco, čemu byste se měli za každou cenu vyhnout, jelikož její následky bývají často fatální. Ať už jde o ztrátu těžce získaného cenného materiálu, zbraní nebo jen velkého množství i například materiálu méně cenného. Pro materiál se chodí na místa jako jsou elektrárny, benzínové pumpy, kamenolomy, ropné plošiny a další. Čas od času pluje blízko pobřeží tanker naložený cennostmi nebo si můžete shodit drop letadlem. Tak či tak to bude pro hráče záminka pro přepad.

Nejlepší obrana je, že o vás nebude nikdo vědět. Je tedy naprosto na místě stavět vaši bázi v místech, kde není příliš rušno a kde je velmi malá šance na vaše odhalení. A ideálně si ještě někde udělat tajné skrýše materiálu či rovnou bázi záložní a úplně nejlépe oboje. Prim zde totiž hrají tzv. offline raidy. Ty nespočívají v ničem jiném, než, že vaši protivníci jednoduše počkají až se odhlásíte ze hry a poté si pro vás přijdou. Toto se při jejich extrémním herním vytížení, kdy se často střídají hráči na bázích (a možná i dokonce na Steam účtech) přičemž mají ve hře nahrány i více než dvě stovky hodin za danou měsíční sezónu, brání opravdu jen velmi, velmi těžko. Prostě se připravte na to, že budete čelit magorům, kteří srostli se židlemi a nedělají nic jiného než, že hrají Rust. Navíc nikdy nevíte, co vás čeká za pár sekund, natožto minut či v ještě pozdější době. Budete podnikat výlety pro materiál, kdy se vám nad hlavou objeví nepřátelská helikoptéra, plavby lodí a přestřelky na nich, kdy jen tak tak uniknete smrti, souboje na ostří nože na malém prostoru uvnitř budov, kde budete dostávat brokovnicemi do zad, nebo noční bitvy, kdy jedna strana bude mít baterky a druhá noční vidění. Adrenalin, nekonečné napětí, strach a zejména na nočních šichtách i hororová atmosféra sálá ze hry na každém kroku.

Největším neduhem Rustu je extrémně toxická komunita. Uvedu pár příkladů - povede se vám zezadu zabít protivníka, který právě kácí strom. On je plně vybavený, vy jste o několik levelů pod ním. Zabijete jej tedy zezadu, protože v boji muže proti muži nemáte žádnou šanci. Okamžitě se na vás spustí vlna těch nejhorších nadávek, které si leckdy ani nedovedete představit a které zde opravdu publikovat nebudu. Slovo po**ra je ještě jedno z hodně slušných. Nebo potkáte gang, který pro zábavu loví naháče, a ještě se jim vysmívá jací jsou to noobové, před jejich mrtvolami provádí urážlivá klekací gesta a podobně. Další smrtící faktor, který hodně hráčů odradí, je nelítostnost hry. Například se probudíte jako naháč a vedle vás je vlk nebo medvěd. Nemáte tedy absolutně žádnou šanci na přežití a do několika sekund je po vás. Probudíte se tedy znova, na jiném místě, a někdo vás po deseti minutách putování sejme sniperkou na půl kilometru. Zkusíte to tedy potřetí a probudíte se v místech, kde není žádná potrava a minimum surovin. Budete hladovět, bude vám třeba i zima a ve spěchu někde uklouznete a spadnete z výšky. Zraníte se a nakonec zemřete, jelikož budete zpomalení, nebo například ještě spadnete do vody, budete mokří, bude vám zima a taktéž nakonec zemřete.

Toto není hate hry, ale konstatování co vás čeká a nemine, rozhodnete-li se Rust hrát. Obrňte se víc než svatou trpělivostí a počítejte, že budete umírat a ztrácet cenné komodity, které jste sbírali třeba 50 herních hodin i více. A úplně na závěr ještě jedna dost důležitá věc. Důrazně doporučuji začátečníkům hrát jedině v partě a ideálně s lidmi, které znáte. Sami nemáte proti nepřátelským partičkám a zkušenějším hráčům absolutně žádnou šanci. Hraní této hry dobře zvažte - může vás královsky pobavit, ale také brutálně potrápit a znechutit. A voice chat je zde naprostou nutností. Bez něho hru ani neinstalujte.

Pro: napětí a adrenalin na každém kroku, škála zbraní, stavění obydlí, kvanta komodit, kraftování, pocit po vyhraných soubojích jako nikde jinde

Proti: extrémně toxická komunita plná ukřičených dětí, případně psychicky narušených jedinců staršího věku, hráči, co mají symbiózy se židlemi, extrémně nelítostná a často i nespravedlivá hra

+12