Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Unravel Two

09.06.2018
22.03.2019
10.11.2020
12.11.2020
76
26 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Unravel Two je pokračování logické plošinovky Unravel od švédských vývojářů Coldwood Interactive. Zásadní změnou oproti prvnímu dílu je, že tentokrát se ujmete kontroly nad ne jednou, ale dvěma vlněnými postavičkami zvanými Yarny, které společně musí překonat nové nástrahy přírody severní Skandinávie. Hra je tedy určena primárně pro kooperaci dvou hráčů, je ji ale možné hrát i v režimu pro jednoho hráče, kde je pro řešení logických hádanek možno mezi postavami přepínat a na akční úseky je možno smotat postavičky do jednoho Yarnyho.

Multiplayer je dostupný pouze lokálně na jedné konzoli a ne online. Hra nabízí rozsáhlé možnosti úpravy vzhledu postav, barvami počínaje a tvary jejich hlav a těl konče, které si můžete odemknout plněním úkolů během hraní. Kromě kosmetických úprav si hráči postupem hrou odemknou i nové schopnosti postav, které bude následně nutné využít k řešení logických hádanek.


Poslední diskuzní příspěvek

Oproti jedničce má hra hodně přijemný ovládání. Tedy ne, že by to jednička měla blbý, ale tady to jde tak pěkně smoothly. Každý zhoupnutí hned navazuje. Je to takový hodně vytuněný. Produkční hodnoty snad ještě víš než v jedničce. Grafika super a opět parádní hudba. Příběh jsem moc nevnímal a tak ho ani nepochopil.

Samotná hratelnost už ale působí stereotipně a nemá to moc co nabídnout. Nepochopil jsem, že oproti jedničce můžete kolikrát spadnout do vody a z tý se održet. A hlavně v poslední kapitole vám hra oznámí, že umíte nový pohyb, kdy se můžete odrážet od vzduchu a vesele se koupat v potoce. Úplně proti logice jak hra fungovala právě do tý poslední kapitoly.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Obě hry ze série Unravel se vyznačují maximálně působivým audio-vizuálním zpracováním a extrémní roztomilostí, přičemž dvojka má méně repetitivní, nápaditější hádanky a mimo poměrně krátkou příběhovou část i docela náročné challenge úrovně. Obě hry mi zprostředkovaly vcelku unikátní zážitek, na který se jen tak nezpomíná. Jste-li navíc melancholici a máte rádi (skandinávskou) přírodu, k hodnocení si přidejte velké plus.

Pro: Zpracování, atmosféra

Proti: Kratší příběhová část

+23
  • PS4 85
Hneď na začiatku by som rád zdôraznil, že hru sme hrali vo dvojici. Keďže moja co-op parťáčka patrí skôr k príležitostným hráčom hneď prvá vec ktorú som ocenil bola možnosť navzájom si pomáhať v technicky náročnejších pasážach. Keďže obaja Yarnyovia sú spojený šnúrkou, hra vám umožňuje šnúrku "pridržať" a tým svojmu parťákovi pomôcť preskočiť nejakú komplikovanejšiu pasáž a teda sa nemusíte báť hru hrať aj s ľuďmi do hier absolútne nezasvätenými. Väčšina levelov a puzzlov z hlavnej linky má príjemne nastavenú obtiažnosť a tempo a niekoľko z nich je skutočne veľmi nápaditých, podľa môjho osobného názoru je hrateľnosť ešte o level vyššie ako v prvom diely. Využitie oboch postáv v niektorých pasážach je rovnako nápaditá. Pre skutočných hardcore hráčov sú určené challange levely s postupnou gradáciou obtiažnosti ktorá končí na úrovniach kde som to už skutočne vzdal - je potrebná absolútna technická precíznosť, načasovanie a chytré nápady.

Medzi najsilnejšie stránky hry patrí jednoznačne vizuálne spracovanie. Po fantasticky vyzerajúcom prvom diely prichádza druhý diel ktorý skutočne nemá ďaleko od fotorealizmu. Je až neuveriteľné ako prekrásne a živé prostredie sa podarilo vytvoriť v takto malom indie štúdiu. Príbeh je jednoduchý a funguje skôr ako určujúci prvok atmosféry daných pasáží, neočakávajte žiadne dialógy ani cutscény. Čo sa týka hernej dĺžky tak hlavná herná linka nám zabrala cca. 6 hodín, challange levely ju natiahnu aj na dvojnásobok. Z osobného hľadiska je dĺžka tak akurát aj vzhľadom na to, že hra je stavaná na hranie vo dvojici a preto oceňujem, že je tam minimum pasáží ktoré by tam boli iba z dôvodu naťahovania hernej doby.

Celkové hodnotenie je preto veľmi kladné, hrateľnosť je veľmi príjemná a po vizuálnej stránke sa jedná o klenot medzi platformovkami.

Pro: hrateľnosť, vizuálne spracovanie, implementácia co-op hrania

Proti: pre niektorých ľudí kratšia dĺžka

+15
  • PC 80
Krásná audiovizuální podívaná jménem Unravel přichází s druhým dílem, který nabízí prakticky to samé, ale přitom hratelnostně trošičku jinak. Hra je totiž postavená na kooperaci mezi dvěma hráči a právě tomu jsou uzpůsobeny všechny puzzly. Hráči bez parťáka však nemusí zoufat, oba Yarnyové se umí proplést v jednu postavu a hrou procházet v jednom s tím, že v případě potřeby se zase rozpletou s tím, že nehrající Yarn jen stojí na místě a drží lano (to jsem ale sám moc nezkoušel, protože jsem hrál společně s manželkou).

Jak už bylo řečeno, to nejlepší a nejkrásnější na této hře je audiovizuální zpracování. Krásné prostředí v kombinaci způsobuje, že hraní je jedna velká pohoda. Výjimkou jsou občasné akční scény jako např. tetřev snažící se sníst hlavní postavy.

Stejně jako v předchozím díle je zde vyprávěn příběh prostřednictvím náznaků vzpomínek. Hráč si při tom musí řadu věcí domýšlet, což není pro mě zrovna ten správný šálek čaje. Častokrát se nám stávalo, že nám příběh prostě nedával smysl (stejně jako samotný závěr, kde jsme zjistili, že vlastně chceme dostat světlo do majáku, které ukončí noc a bouřku)

Co se hratelnosti týče, je tentokrát trošku jiná v tom, že Yarn není připojen klubíčkem k začátku levelu (respektive domovské lokaci), ale k druhému Yarnovi. A na tom je postavena celá řada hádanek, které jsou dle mého názoru mnohem jednodušší, než v prvním díle. Ano, je tam pár momentu, kdy nám trvalo i několik minut, než jsme vymysleli scénář, jak budeme postupovat, ale ani jednou se nestalo, že bychom se zasekli. Hlavním a nejtěžším hratelnostním prvkem pak zůstává schopnost se dohodnout s parťákem, jak se bude daný puzzle řešit.

Suma sumárum, dvojka přináší opět skvělou odpočinkovou atmosféru doplněnou o kooperativní hraní a řešení celkem jednoduchých hádanek, které se užijí jak ostřílení, tak i casual hráči. Kromě základní hry doporučuji zkusit i samostatné challenge úrovně, jejichž řešení je trošku obtížnější než v základním příběhu.
+13
  • PS4 80
První díl jsem si oblíbil, takže do pokračování jsem se pouštěl s celkem velkým očekáváním. A už rovnou na začátku řeknu, že se to tvůrcům podařilo a opět mě potěšili. Co fungovalo minule, to zůstalo, a k tomu tu máme ještě několik vylepšení.

Největší změnou (které jsem se nejvíce obával) je kooperativní režim. Jelikož jsem hru hrál sám, nevěděl jsem jak to bude fungovat a zda mě nebude celou dobu do očí trkat to, že tahle hra je primárně pro dva a singleplayerový zážitek z jedničky už se opakovat nebude. Ale obavy byly liché. Ovládání je velmi intuitivní (došlo i ke zlepšení oproti předešlému dílu), přepínání mezi postavy jednoduché a jejich kooperace se zvládá jednoduše i v jednom. To celé se opět odehrává v nádherném prostředí skandinávské přírody, ale tentokrát i v průmyslových areálech či v předměstí. Tato různorodost rozhodně není na škodu, ale vždy jsem se nakonec stejně těšil až se zase budu pohybovat nějakou venkovní krajinou při nádherných melancholických melodiích hrajících na pozadí (soundtrack se opravdu povedl).

Poselství, které autoři chtěli sdělit, je jasné a nijak složité, což ale vůbec nevadí, navíc se k tomuto typu her hodí. Trochu mě překvapila krátkost hry (ale možná to tak bylo i u prvního dílu, to už si moc nepamatuji), protože bych s postavičkami z vlny rád ještě nějakou dobu strávil. Tak snad se dočkáme i třetího dílu.
+10
  • PS4 85
Malej Yarny , me dostava dokolen s zvlastnim pocitem ohromeni a litosti dohromady. Svetska krajina ukazana tak trosku z jineho pohledu maleho plysacka:) Nenarocna hra která vas svým pribehem chytne za srdce . Ted když uz není sam hra je zajimavejsi na spolupraci :)

Pro: grafika, multiplayer

Proti: zatim nevim

+9