@Phoenix (22.08.2022 17:52): No však presne o tomto sme sa bavili, že väčšina toho je priemer alebo podpriemer, väčšinu z toho aj poznám, viaceré som hral. Aktuálne hlavne chcem nejaké väčšie rozšírenie Elden Ringu. :)
@Tulareanus (22.08.2022 14:09): 3D, stamina based, vývoj postavy ... takových věcí je málo.

Kromě tvorby From (a modů typu Bloodborne PSX) existuje pouze Hellpoint (obecně spíše vnímaný jako průměr), Chaos (také spíše průměr), Immortal: Unchained (totéž), Lords of the Fallen (totéž), série Nioh (jedna z mála věcí, co jsou obecně vnímány jako slušný nadprůměr až výborné), free kopírka NOSE: The Great Keana Edition (to jsi asi nemyslel :-) ) a nově White Lavender (IMHO výborné, ale okrajová záležitost). Podobné je i Shattered: Tale of the Forgotten King (ale je v určitých pasážích 2D a je také spíše považováno za průměr). Dolmen jsem ještě nehrál, ale podle všeho je to také těžký průměr.

Všechno ostatní je buď 2D nebo má poměrně málo prvků vývoje postavy. Třeba The Surge je už spíše akce než RPG ve slova smyslu možností vývoje postavy (i když má leveling). A existuje spousta relativně známých action adventure věcí typu Ashen, Darksiders III, Mortal Shell, Remnant: From the Ashes, Star Wars Jedi: Fallen Order (občas mají i nějaký leveling, ale místo základních statů se spíše investují body do skill tree nebo ani to ne).

Ještě mě napadly dva typy na souls-like zdroje
Reddit vlákno
Iron Pinneaple
@Fritol (22.08.2022 12:00): Tam zapracovala ta stylizace, být tam rytíř v brnění a kouzelník v klobouku má to tady o 20% lepší hodnocení.
Za mne to Souls žánr je a díky tomu ze to má jasnou pribehovou linku by to v te pro západní stylizaci i asi vyhovovalo víc lidem než From hry.
A zas tak lehké to není, nepodceňuj se :) Dark Souls serie mi o tolik těžší nepřišla.

Dragons Dogma by spis snesla porovnání s Monster Hunterem ( trochu) ackoliv třeba při predstave jít Biterblack Isle sólo mělo by to s tím Souls žánrem spolecne celkem dost.
@Phoenix (22.08.2022 13:04): Myslím, že sme sa už o tom bavili a myslel som tak 3D, stamina-based combat, nejaký vývoj postavy a dôraz na efektivitu combatu a postupné checkpoint. Nioh som ešte nehral, kúpil som si jednotku, že niekedy skúsim. Tentokrát som však myslel niečo čo je fakt relatívne blízke fromovkám, čiže ani žiadne 2D a už vôbec nie Dragon's Dogma alebo Greedfall, ktoré som trochu hral a prišli mi iné. Hlavne Greedfall na mňa pôsobil ako budget verzia witchera 3/mass effectu, čo sa týka gameplay mechanizmov.
@Tulareanus (22.08.2022 11:47): Přijde na to, čemu přesně říkáš soulslike. Pokud third person RPG s vývojem postavy typu základních statů, tak takových věcí zase není tolik (obecně pozitivně je přijímaný třeba Nioh 1/2 ... ale není to úplně soulslike).

Code Vein je asi spíše ARPG (je také obecně pozitivně přijímán). Nějaké drobné prvky souls má Dragons Dogma, Gujian 3, Greedfall nebo God of War, ale všechno jsou to spíše ARPG.

Pokud bys netrval na third-person a/nebo úplném vývoji postavy, tak Blasphemous, Ender Lilies, Hollow Knight, Minoria, Salt and Sanctuary, Star Wars Jedi Fallen Order, série The Surge (minimálně jednička), Vigil the Longest Night, Watcher Chronicles. A ještě jsem nehrál Grime.

Takže záleží na tom, jak moc podobné věci myslíš.
@Tulareanus (22.08.2022 12:07): No rozhodně to asi neni tak moc Souls, když jsem to byl schopný dohrát. :D Jen jsem narážel na to, že z těch Souls her mimo fromsoft jde taky o kladně přijatý kousek. Když člověk nebere v potaz DH hodnocení teda.
Těšil jsem, první dvě hodiny celkem slušné a pak už to jde poněkud z kopce.

Hra krom hubu sestává z celých tří map, do kterých je hráč nucen se opakované vracet kvůli vedlejším questům, prozkoumávání prostředí neexistuje (objevuje se takto pouze lore a sem tam nějaká dobnost, cokoli dalšího sebratelného vypadává z nepřátel, alternativní zbraně, brnění atd. absentuje). První boss fight dost neuvěřitelný difficulty spike. Vývoj postavy zaměřený na tři základní staty, které člověk potřebuje tak nějak všechny a stejně jejich zvyšování nijak zvlášť nepomáhá.

Zatím celkem průměr (odehrána cca třetina hry), ale třeba se to ještě trochu zlepší.