Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Ashen

68
4 hodnocení Platformy
Žánr:
RPG > nezařazeno *
akce > 3rd person akce
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ano
Datum vydání:
07.12.2018 PCXOne
09.12.2019 PS4Switch
Vývojáři:
A44
Oficiální stránky:
http://www.ashen-game.com/
Božská ptačí bytost Ashen, jak legendy praví, kdysi plnila spoustu světů svým světlem, avšak jak staletí ubíhaly, postupně stárla, umírala a tím se do světů vkrádala temnota. Poslední jeho tři výdechy daly vzniknout třem rasám, mezi které patří i lidé. Jak se Ashen ztratil ze světa, věčná tma pokryla zem a kdysi mocné lidské civilizace zachvátila válka a hladomor. Proroctví také praví, že jednoho dne se Ashen vrátí a to bude nový úsvit lidstva.

Hráč začíná coby bezejmenný hrdina, žijící v zemi pokryté prachem, která nepoznala slunce. Na obzoru se objeví krátký světelný výbuch, což je známka, že Ashen se probouzí z popela, je však stále velmi slabý a ohrožován nesčetnými služebníky temnoty. Musíte se coby obyčejný smrtelník vydat na cestu najít Ashena a ochránit jej před silami, které by rády uvrhly svět zpátky do věčné tmy.

Hra samotná je kombinací hardcore RPG z pohledu třetí osoby typu Dark Souls a otevřeného světa. Postup hrou je zcela nelineární a vaše putování povede skrz spousty otevřených lokací, hlubokých kaňonů a podzemních labyrintů plného nepřátel. Souboje se skládají z klasického útoku, krytí a úskoků, jež spotřebovávají staminu a krom vaší zručnosti a výbavy bude v boji stejně klíčová i znalost prostředí a vzorce chování protivníků.

Během hry budete potkávat i další postavy a bude zcela na vás, zda-li je budete ignorovat nebo se spolu vydáte plnit vedlejší úkol nebo společnými silami zkusíte porazit silného protivníka. Vaši spolubojovníci mohou být umělou inteligencí řízené NPC nebo další hráči prostřednictvím pasivního multiplayeru. Získáte-li společníkovu důvěru, můžete je pozvat do vašeho tábora, kde se z něj stane NPC. Váš tábor slouží nejenom jako útočiště, ale jde v něm i upgradovat vybavení nebo nakupovat, přičemž v průběhu hry tábořiště roste, vyvíjí se a nabídne nové možnosti.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Ashen je kopírka Dark Souls, která ale nenabízí ani zdaleka takovou komplexnost a dotaženost. Mapa je lineární, zbraně se dělí jen na dvě kategorie a RPG prvky jsou osekány na kost. Přesto se jedná o kopírku funkční a zábavnou, se zajímavým světem, mytologií a grafickým zpracováním. Ale pořád je to jenom indie kopírka, která nepřichází s ničím novým nebo lepším. Mohli třeba vylepšit systém kooperačního hraní, kdy dostat kamaráda do společné hry je stejně retardované a neintuitivní jako v předloze.

10. bod herní výzvy 2019 (hardcore)
+14
  • PC 60
Tři veršíky pro Popelku, aneb jak Jaryn roztahal 20 hodin herního času napříč osmi měsíci, protože se u hry tak nudil.

Estetické pohlazení duše, takový je Ashen,
Leč za výpravu a hudbu, zbytek je žel zmršen,
Atmosféra dusí, co ji síly stačí,
Až mě to na srdci jo opravdu tlačí.

Stejně jako postavy, hra nemá svou tvář,
Chtěla by od Dark Souls půjčit svatozář,
Zapomněla ovšem na různorodost,
Bez hloubky toho mám velmi brzy dost.

Je libo běhání po lesíku prázdném?
Mlácení potvůrek, všechny zcela beze jmén?
Mlácení zbraněmi, každá z nichž je stejná?
Děkuji nechci, ty…svinštino prodejná!


Ashen je hra, která by moc ráda byla Souls-like RPG, ale zároveň se neobtěžuje rozlišovat mezi druhy zbraní, nepřátel, čímkoliv. S tím, jak vykostěna a zjednodušena je, letité fandy subžánru musí zákonitě nudit, a nováčky do subžánru zase pravděpodobně od podobných titulů iba odrazovat. Všichni nepřátelé jsou humanoidi, všemi zbraněmi pajdulák máchá stejně rychle a s citově stejným impactem. Venku si hra udržuje konzistentně nízkou obtížnost, ale některé vybrané dungeony to náležitě kompenzují. Dungeonů je tak pět. Obstojně velké jsou tak dva. Bajvoko 15% času, který jsem se hrou strávil, jsem zabil na opakovaných pokusech pokořit finálního bosse. Good times.

Ashen je hra, která Vám vnucuje permanentního sidekicka, kolem kterého vystavila neotřelý multiplayer systém. Totiž, se zaplým onlinem Vašeho parťáka může nahodile, a neviditelně, sem tam ovládat živý hráč, který v tu chvíli dobrodruží ve stejné lokaci. Vzájemně si tak děláte nápomocné NPC, přičemž ani jeden z Vás nikdy není vůdcem. Z toho by teoreticky mohla vzejít báječná hratelnost, neboť komunikovat mezi sebou můžete jen ukazováním směrem k obdžektivu, ale reálně běžná praxe prostě vypadá tak, že Vám NPC z ničeho nic zdrhne opačným směrem, zrovna jak héroicky vběhnete do boje, protože si myslel, že jako jejich poslušné NPC budete sledovat Vy jeho. A tak online vypnete, že si vystačíte s AI pomocníky. Odměnou Vám budou sebevražední magoři, kteří se permanentně válí polomrtví na zemi. Good times.

Ashen je hra, kterou jsem chtěl milovat. Bohužel, těžko se zamilovat do slupky, která pod pozlaceným povrchem skrývá takto nedomyšlenou, nedotaženou, mělkou osobnost. Anebo je to prostě prodejná svinština.

Pro: Atmosféra; Audiovizuálno; Příběh; některé dungeony

Proti: Duši hra asi má, ale bohužel ji předesílá dosti nudně

+14