@Paul (14.11.2022 16:34): konečně! Nicméně mohli by nechat dostupnou původní verzi pro starší PC.
Ať to nedopadne jako s The Wither 1, který ve verzi 1.2 už není sehnatelný na staré PC a všude na internetu se válí jen verze 1.5, která je ovšem znatelně náročnější na HW.
@Všivák (16.11.2022 08:24): Ne, nezapočítá.

Does changing the difficulty in Witcher 3 affect achievements?
Once you do change it, it negates the achievement. What most people do is a full run on Death March as that will give you both achievements but you cannot ever lower the difficulty at any time once you've started a new game
Hru jsem rozehrál na druhou nejtěžší. Během hry (asi na desáté úrovni postavy) jsem přepnul na nejtěžší. Započítá se mi trofej "Dohraj hru na nejtěžší obtížnost"? Jedu na PS4pro.
@Gordon (14.11.2022 16:42): to bylo oznámeno v tom prvním odhalení že na tom pracují, před x lety. Takže snad jo. Ale víc detailů příští týden. Čekám jak RT tak DLSS a FSR. A doufám že RT bude zahrnovat GI.
Tak jsem se začetla do druhé povídkové knížky a mám pocit, že už sem propadla i knižnímu Zaklínači. První povídky byly fajn, ale od Střípku ledu ty stránky doslova hltám (což je objektivně stále pomalé tempo, protože sem špatný čtenář, ale což). Teď sem v půlce Trochu se obětovat a místy u toho chcípám smíchy :D

Což mě vede k tomu, že dynamika Geralt x Marigold/Jaskier/Dandelion (ať žijí překlady...) je jednou z věcí, co se seriálu povedly. I když to celé tedy přišlo vniveč, protože první série byla docela dobrá, druhá měla fajn jen první díl-dva a konec byla naprostá slátanina. Takže ve sledování pokračovat nebudu.
Překvapuje mě, kolik lidí zde není s romány úplně spokojených. Hodnocení na všemožných databázích tomu vůbec neodpovídá a měl jsem za to, že jsem v tom sám. Vlastně bych šel asi ještě dále a řekl bych, že romány jsou po skvělých povídkách jedno z největších mých literárních zklamání.

Jak píše AlieN - půlka povídek je jen stavění základů pro to zajímavé co přijde později. Ten příslib jsem tam cítil taky a po poslední povídce "Něco více" jsem byl opravdu natěšený, až se do románů ponořím. Bohužel nadšení mě rychle opouštělo, až jsem stejně jako mazar1234 knihy odložil asi ve třetině druhého dílu. Po pár měsících jsem se kousnul a ságu dočetl. Třetí díl začal místama vypadat, že by se mohl konečně vyprávět příběh a docela mě i bavil. Poslední dva díly ale střídaly momenty velké nudy (nekonečný touissantský úvod posledního dílu, rozhovory vojáků...) s momenty, které hraničily s parodií (finále Věže vlaštovky). Konec mi pak jen potvrdil, že už to snad nebavilo ani Sapkowského a až herní třetí díl beru jako důstojné ukončení příběhu.

Opravdu mě mrzí, že jsem se na romány nebyl schopen naladit, dokonce ani postavy mi nepřirostly k srdci a bylo mi tedy lhostejné co se s nimi v paradoxně velmi kvaltujícím finále děje. Tu genialitu tam bohužel nevidím a mám pocit, že Tolkien mi na jedné stránce předá více než Sapkowski v celé sáze. Je zvláštní, jak to triviální fantasy s neustálým chlastáním, žraním a obcováním geniálně funguje na ploše povídek a nudí v románech.

Navzdory zklamání ze ságy (a seriálu) budu vždy zvědavý na všechno, co ze Zaklínačského světa vznikne. V nejbližší době se chystám na komiksy. Sapkowski to celé parádně nahodil a za to mu patří uznání.
Naposledy jsem četl román o Zaklínači v době prvního vydání. Proto si už děj pamatuji jen matně, a ano poslední díly jsou temnější a temnější, no a pak ten konec. Ehm. Co mě v paměti utkvělo dodnes jsou legendární hlášky jistého pana trpaslíka v Krev Elfů.

Bouřkovou sezónu mám ale dokud si nezopakuji celý román podruhé ani na ní nešáhnu. :)

Povidkové knihy jsou skvělé. Mám přečteno několikrát.
Poté co jsem si přečetl Sapkowského 120 stránkovou esej na téma Artušovského mýtu mě už nepřekvapuje že ho chtěl trochu zakomponovat i do ságy. A proč ne, se schopností kterou dal Ciri je možné všechno :)
Povídky mám rád, ale bez románů by byly poloviční - půlka z nich je jen stavění základů pro to zajímavé co přijde později. Že pak Sapkowski v posledním díle uletěl trochu mimo není nic objevného, to tak odjakživa vnímá každý, ale taky to není nic co by těm předchozím knihám ubližovalo.
Taky jsem je napoprvé četl na posezení :)
Pridávam sa k tým, čo si myslia, že Sapkowskemu sa to v úplnom závere trochu rozspypalo, hoci ma v podstatne bavili všetky knihy ságy. Ani jedna sa však z môjho pohľadu nedokázala vyrovnať poviedkam a úprimne si myslím, že Sapkowski má na rozdiel od ich štruktúry s románovou koncepciou po celý čas trochu problémy. Nejde však o nič zásadné, čo by tie knihy posúvalo do priemeru a ak má niekto rád hry, za prečítanie jednoznačne stoja.
@mazar1234 (31.10.2022 14:05): Ja mám pocit, že sme čítali úplne iné knihy :)

O ságe som sa dozvedel, ked som ani netušil, že boli nejaké poviedkové zbierky - išiel som k nej bez absolútne žiadnych očakávaní (to bolo ešte pred vydaním prvej hry v roku 2007) a totálne ma posadila na zadok - jediná séria, ktorú som čítal tak, že akonáhle som dočítal jednu knihu, založil ju do poličky a vybral druhú, a to už mi pred izbou vyklepávala kamoška na dvere, ktorá čakala, než ju dočítam, aby som jej ju mohol dať :D

A akonáhle ona dočítala jednu z tých kníh, tak sme ju okamžite spolu rozoberali - Feldmaršálek Duda sa stal našou obľúbenou postavou :)

Ešte nikdy sa mi nestalo, aby som za mesiac prečítal približne 1600 strán a posledných 300 strán z poslednej knihy, Pani Jazera, čom čítal na jedno posedenie - od 10 večer do asi 6 ráno, potom išiel na omšu, totálne rozbitý, nič si z nej nepamätám, lebo som bol unavený a mysľou stále v knihách.

Potom som sa vrátil domov, padol do postele a zaspal ako zabitý. Ked som sa zobudil, otvoril som čersto kúpenú novú hru Zaklínač (nerozšírenú edíciu s tými dlllhými loadingami :D) a šup ho inštalovať :D

K poviedkam som sa dostal až po ságe a páčili sa mi tiež, pretože boli iné (aj tematicky, aj formou) a zároveň mi až tam doplo, že som ich mal čítať ako prvé, preetože zrazu dávalo zmysel, prečo sa niektoré postavy v románoch ku Geraltovi správali tak, ako sa správali, a vtedy som to nechápal (odkiaľ ho pozná, ved to je nová postava?).

No a Búrková sezóna, to je samostatná kapitola - to už som bol dávno po výške, to už som si len tak labužnícky užíval (scéna na pošte for the win!).
Ja som skončil niekde v 1/4 možno 1/3 druhej knihy románu, vôbec ma to nebavilo a poviedky milujem, pamätám si ešte ako som v časopise Ikaria čítal Strigu (dodnes ten tlačiarenský paškvil mám, čierne prsty po listovaní ako z Meno Ruže akurát bez jedu).
@Paul (31.10.2022 13:06): Ja si tiež myslím, že knihy sú výborne uzavreté a je to jediná sága, ktorá u mňa šlape na päty záveru Pána Prsteňov - nedosahuje ho, ale je jediná, ktorá sa k nemu aspoň približuje.
Povídky jsou jednoznačně to nejlepší ze Zaklínačského světa. A štve mě, že touhle cestou nejde víc fantasy autorů. Né, voni všichni musí psát epické ságy o 10 svazcích.
@Gordon (31.10.2022 12:52): si to přečti a udělej si vlastní názor. Já s Jabem nesouhlasím že by se to Sapkowskimu "rozsypalo", jakkoliv je ten závěr dvojznačnej a nekonvenční.
Proč si taky neříci, že se Sapkowskému ta sága postupně rozsypala a místo Bílé zimy řešil Kamelot. V tomhle je The Witcher 3: Wild Hunt jakýs takýs pokus ten jeho bordel zase sešněrovat do smysluplného celku. Seriál se ale odvázal k dalece většímu bordelu, než jaký měla sága.
Nenechával se Cavill někdy i slyšet nebo nenaznačoval, že kdyby se někdy měli až moc odklonit od zdrojového materiálu, tak je out?

Výborný teaser na třetí sérii btw, odchod hlavní hvězdy ještě před prvním trailerem, dobře von. :)
@frankie_xo (30.10.2022 15:16): " Já jsem ten seriál bral jako takovou jalovou reinterpretaci." - to máš dobré, lebo nijak inak sa to ani brať nedá.

Avšak to nijako nemení fakt, že je to odpad najvyššieho kalibru a ja som veľmi rád, že Cavill sa s tým rozhodol seknúť. Už viac najavo nemohol dať, že to s touto "reinterpretáciou" ide do hája.

Nič to, počkám si a budem dúfať, že až sa niekedy niekto ešte rozhodne urobiť adaptáciu, ktorá bude verná predlohe, s dobre napísaným scenárom a tímom ľudí, ktorý sa nebude báť inšpirovať hrami (tam, kde to bude dávať zmysel), len kvôli tomu, že im to Ten-ktorého-meno-nesmieme-vysloviť, zakázal.
Já jsem ten seriál bral jako takovou jalovou reinterpretaci. Jak už zmiňovala Condwiramurs Tilly: „Zprvu jsem poznávala legendu v oblíbených zkrácených a změkčených úpravách pro mládež“. Prostě na tom dobrém základu se dá vystavět leccos ;) A třeba si někdo ty knížky přečte a hru zahraje. Mě to mého zaklínače nijak nenaruší, i kdyby to vyšlo ve Sluníčku, jako komiks k vybarvování :)
Já na ten seriál budu vždycky rád toxicky prskat a mám ohromnou a ohromně škodolibou radost, že s tím Henry seknul. Koneckonců je alespoň větší sance, že to třeba po tý čtvrtý zrušej a za pár let to třeba zkusí někdo jinej jinak a lépe. Ono už to, že s tím brzy po začátku seknul Alik Sakharov dávalo znát, že to bude velký špatný.
@AlieN (30.10.2022 14:06): Same here. Navzdory hejtu se mi první série líbila. Jsem obecně ochoten překousnout jistou amerikanizaci, jsem ochoten přejít i průměrnost a nedůslednost a nemám potřebu na všem hledat hned chyby jen proto, abych mohl toxicky prskat. Nevadí mi ani, když se u adaptace upravuje či zjednodušuje pro účely dramatizace scénář, pokud to dává nějaký smysl.

První díl druhé série ještě dobrý, povídku Zrnko pravdy imo i přes úpravy ukočírovali dost pěkně. Ale jak se rozjel hlavní děj, tak si začali scenáristé vymejšlet naprosté zhovadilosti, které nemají ani smysl, ani logiku a ani nebyly vůbec zábavné (zejména ta ultradebilní klišé body-snatchers zápletka s babou Jagou či co to bylo). Do toho jsem fakt nechápal, proč měli potřebu jít přímo proti lore a zabít (navíc naprosto zbytečně) jednu z vedlejších, ale přesto vcelku oblíbených postav. Měl jsem z toho přesně ten pocit, jako kdyby si někdo egoisticky myslel, že dokáže vymyslet lepší zápletky, než ty které se odehrávají v knize. A vidím, že jsem nebyl vůbec daleko od pravdy. Upřímně mě to mrzí, ze začátku mě to bavilo, ale tohle už nemůže dopadnout jinak, než naprostým průserem.
Tak jsem se seknul, on jim s tím přecejen seknul...

To je pohřeb celého seriálu, po všech těch failech on byl tím kdo u toho držel většinu diváků, škoda, ještě třeba u prvního dílu druhé řady jsem byl dost nadšený, až pak šli scénáristi dost mimo.
@Jab (30.10.2022 08:15): Já též ne, nijak zvlášť mě nebavila ani první série, tak nemám v plánu v tom pokračovat. Spíš mě ale zaráží, že jdou dobrovolně vstříc shitstormu, který je čeká. Navíc s Nightmare of the Wolf dokázali, že nepotřebují Geralta k tomu, aby tu značku mohli dojit. Tím teda netvrdím, že Nightmare of the Wolf byla kdovíjaká pecka, ale přeci jen to bylo o fous lepší, než první série seriálu.

No, třeba to bude ku prospěchu. Po 4. sérii to zruší a vznikne anime seriál nebo tak něco. :))
Na druhou sezónu už jsem se ani nekoukal. Cavill byl fajn. Ale jsou mraky lepších seriálů než Witcher. S ním nebo bez něj.
Cavill F

Divím se, že v Netflixu nemá nikdo trochu soudnosti a chtějí si srát na hlavu ještě. Jak kdyby prostě nemohli udělat nový seriál bez Geralta... Tohle přece nemůže dopadnout dobře, i kdyby to dobré bylo.
Ah bože, v souvislosti s diskuzí jsem si vzpoměl na tu šourkovou zbroj, v kontrastu s tím, že jsem to konečně hrál to bolí ještě víc.
@AlieN (24.10.2022 21:01): Nepsal jsem, že je "ani nečetl". To, že "viděl obálku"/"rozečetl povídky", řadím do té jeho letmé znalosti.

Pamatuji si rozhovor, že hrál trojku, po setkání se show runnerkou rozečetl knihy, ale bylo vidět, že je nedočetl a moc tomu tehdy nedal. Z toho jsem vycházel. Není to přesně ani jeden níže. Ale něco k tomu tam je.
https://www.reddit.com/r/witcher/comment ... _the_game_books_and/

Já už druhou řadu neviděl a vidět nechci. Seriálů jsou tuny a ani ty dobré už nemám šanci do smrti stihnout. Tak proč se trápit u průměrných, když tím světem opovrhují i tvůrci té série. :(
@Jab (24.10.2022 17:32): K tomu že ty knihy ani nečetl:

“The toughest part for me was finding that balance between the showrunners’ vision and my love for the books, and trying to bring that Geralt to the showrunners’ vision. It’s about treading a fine line there. It’s the showrunners’ story and so it’s an adaptation. The tricky bit for me was finding Geralt from the books’ place within that and being able to serve both as much as I could.”

" I'm a huge fan of the books and staying loyal to them, and it's about making sure that story happens without too much in the way of diversions or side things going on to muddy the waters." "

Je vidět že on silně pushuje hlavně do toho aby postava samotného Geralta byla věrná, a to se mu za mě daří na výbornou, a do zbytku bohužel nemá moc co kecat.

Bohužel hodně divákům se mám dojem druhá řada líbila víc než první, takže scénáristé se ve svých úletech asi moc krotit nebudou. A on jim s tím asi nesekne.
@Jab (24.10.2022 17:32): No, čo som počul kuloráne reči, už niekokoľkrát hovoril tvorcom, že idú úplne mimo kánon a nechceli si nechať poradiť.

Dokonca sa tradovalo, že ho chcú nechať v tretej sérii zomrieť - ak by sa tak stalo, good riddance, tak si kopú vlastný hrob a Henrymu sa nič lepšie stať nemôže, keď prestane byť asociovaný s tou hlúposťou, ktorú vyprodukovali.