Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

The Witcher 3: Wild Hunt


Zajímavosti

Vývoj

Vývojáři vytvořili do třetího Zaklínače dvě NPC postavy podle tváře jednoho fanouška trpícího Hortnovým syndromem. Stalo se tak na základě e-mailu, který fanoušek (vlastním jménem Nick) poslal CD Projektu. V e-mailu jim poděkoval, že díky hraní Zaklínače 2 se bavil a odreagoval. Napsal, že hra pro něj fungovala jako příjemná terapie a prakticky nepřetržitá migréna byla daleko snesitelnější. Ovšem k jeho překvapení mu přišla od vývojářů poměrně zajímavá zpráva. CD Projekt byl tímto e-mailem mile potěšen a tak aby Nickovi udělali ještě větší radost, nabídli mu možnost, že by byla jeho tvář ztvárněna ve třetím díle jako dvě NPC postavy.
Zaklínač 3 byl dvakrát nákladnější, než se počítalo. Rozpočet byl 32 milionů dolarů na samotný vývoj hry a dalších 35 milionů dolarů na marketing. Dle výpočtu Gazety tohle vše znamená, že náklady na tříletý vývoj hry se vrátily za úvodní den prodeje (díky předobjednávkám).

Tehdy firma věštila, že na vývoj hry padne aspoň 45 milionů zlotých, tedy 12 milionů dolarů. A na marketing tehdy tipovala 25 milionů dolarů, což se nakonec rovněž o deset milionů navýšilo

Zaklínač 3 celkem spolknul 67 milionů dolarů.
Zaklínač 3 prodal za 6 týdnů 6 milionů kopii. Odhad byl na 11 mil. prodaných kopii.
Rozpočet byl 82 mil. dolarů, tedy 360 milionu polských zlotých a zisk byl 236 milionu polských zlotých.
Scénář hry obsahuje neuvěřitelných 820 tisíc slov a byly pro ni nakresleny dva tisíce maleb. Rozloha herního světa činí 136 kilometrů čtverečních, kde potkáte 1500 postav a ty jsou rozpohybovány z 16 tisíc animací.
Na vývoji se podílelo celkem 1500 lidí, mezi něž patří scénáristé, grafici konceptů, lokací či postav, animátoři, programátoři, herci, filmaři, zvukaři, skladatelé, kaskadér (!), designéři, producenti, testeři, marketingoví pracovníci a obchodníci.
CD Projekt prodal 10 milionů kusů Zaklínač 3, což tvoří polovinu odbytu celé této série. Nejvíce zařídila PC verze, kterou si na Steamu pořídily zhruba 2 miliony lidí (čísla za GOG nejsou známa).
Během vývoje si designéři všimli závažného problému ve Velenu: bylo tam příliš jídla. Velen měl být krajinou postiženou hladomorem, ale jejich kolegové zaplnili spižírny klobásami a zeleninou. Posléze strávili hodiny procházením každé usedlosti ve Velenu, aby je všechny zbavili jídla. [Krev, pot a pixely]
Během vývoje se objevila chyba, kdy husa vešla do hospody a zavřela za sebou dveře.
Původně měla být ve hře scéna, ve které by Ciri bruslila na zamrzlém jezeře a bojovala s nepřáteli.

Tvůrci

Autor knižní předlohy Andrzej Sapkowski se v minulosti nechal slyšet, že od herní adaptace svých knih očekává hromadu peněz a nic dalšího. Možná proto se v srpnu 2018 mezi ním a herním studiem rozběhl spor o, inu, hromadu peněz. Sapkowski požaduje 6% podíl ze zisku, ale CD PROJEKT RED považuje tento požadavek za neopodstatněný.

Hardware

Rychlý tip k nejlepšímu poměru výkon/detaily:
- Nvidia HairWorks vypnout
- dohled vegetace (foliage visibility range) na nejnižší nebo střední
- detaily stínů (shadow details) na nejnižší
- zbytek nastavení na ultra a ubírat podle potřeby (HBAO+ na SSAO atp.)
Minimální hardwarová sestava:

Procesor: Intel Core i5-2500K 3,3GHz či AMD Phenom II X4 940
Grafika: Nvidia GeForce GTX 660 či AMD Radeon HD 7870
RAM: 6GB
OS: 64-bit Windows 7 nebo 64-bit Windows 8
DirectX 11
HDD: 40 GB

Doporučená hardwarová sestava:
Procesor: Intel Core i7 3770 3,4 GHz či AMD AMD FX-8350 4,0 GHz
Grafika: Nvidia GeForce GTX 770 či AMD Radeon R9 290
RAM: 8GB
OS: 64-bit Windows 7 či 64-bit Windows 8
DirectX 11
HDD: 40 GB

Easter eggy

Při jednom z rozhovorů se Ciri zmíní tom, že se díky své schopnosti cestovat časoprostorem objevila na místě, kde lidé žijí v obrovských městech, mají železné ruce a cestují létajícími loděmi. Jedná se o odkaz na další připravovaný projekt polského studia - Cyberpunk 2077.
Při plnění questu Věž z čistého nebe potká Geralt uvězněného čaroděje. Manipuloval s Defensivním Regulačním Magikonem tedy DRM a osvobodit ho může pouze Gottfriedův Otvírací Grimoár tedy GOG.
Ve Velenu se nachází hřbitov, na kterém stojí sochy andělů. Pokud se na ně nedíváte, začnou se dívat jiným směrem a poté dokonce zmizí. Je to odkaz na anděly ze seriálu Dr. Who (Pán času).
Ve hře lze najít mrtvé tělo Tyriona Lannistera, jednoho z hlavních hrdinů seriálu Hra o Trůny.
Na Skelligských ostrovech ve vesnici Svorlog lze narazit na námezdního lovce jménem Djenge Frett. Je to odkaz na námezdního lovce Jango Fetta ze sci-fi ságy Star Wars.
Ve sklepě u barona ve Velenu lze narazit na easter egg k filmu Pulp Fiction. Rozhovor stráží odkazuje na jednu ze scén zmíněného filmu.
Když se obléknete do elegantního nilfgaardského oděvu (nilfgaardské boty, kalhoty a černý dublet), vpustí vás stráž do areálu House of Respite, který je jinak nepřístupný.
Na jih od Adamova se nachází jeskyně u jejíhož vchodu je plno krve, koster a lebek. U vchodu se nachází také bílý králík. Jedná se o odkaz na film Svatý Grál od Monty Pythonů.
Při plnění úkolu "Kabaret" se hráč setká s malířem Henri Rautlec. Je to odkaz na Henri de Toulouse-Lautrec, postimpresionistického a secesního malíře a grafika.
Hráčům se po vydání třetího Zaklínače podařilo najít ve hře tzv. "Cow Glitch". Ten spočíval v nekonečném respawnu krav. Hráč tak mohl zabit stádo krav, získat z nich kůže, na místě činu hodinu meditovat a z nově respawnutých krav opět získat další kůže. Obchodníci odkupovali tyto kůže za vysokou cenu, což mohlo jedině vést k velkému zisku peněz hned na začátku hry.

Vývojáři z CD Projekt RED však na to s humorem zareagovali – s vydaným patchem 1.05 přidali do hry nové monstrum (Giant demonic cow monster), které se vždy objeví a zaútočí na Geralta v momentě, kdy se hráč snaží využít tento glitch ve svůj prospěch. Monstrum však může být poraženo (pokud je hráč na vyšší úrovni), nicméně jakmile ho Geralt skolí, přiběhne na jeho místo další (nastává nekonečný cyklus boje). Hráčovi nezbývá nic jiného než nahrát hru před zabíjením krav nebo se pokusit utéct před příšerou. Video lze shlédnout zde.
Není to zrovna easter egg, ale fórek je to dobrej pokud uvážíme, že se jedná o zaklínačskou Školu Kočky.obrázek
Při plnění úkolu The Great Escape prohodí Geralt nad jednou z koster v elfském podzemí pod Oxenfurtem větu: "Heheh. Tomb raider. Seemed this one liked elven stuff..." Zřejmý odkaz na herní sérii Tomb Raider. Video zde.
Během plnění questu pro Geraltova přítele Zoltana Chivaye, kdy pro něj sháníte cenné karty do Gwentu, můžeme najít další odkaz na kultovní snímek Pulp Fiction. Když se vás Zoltan ptá, zda vám Zed (jeden z majitelů karet) dělal problémy, Geralt utrousí "Zed's dead." Což je legendární hláška, kterou ve filmu pronese Bruce Willis ve svojí roli boxera Butche a můžeme ji najít i na soundtacku k filmu.
O odkazy na knižní předlohu není ve hře samozřejmě nouze. Při rozhovoru s Lambertem během mise The Final Trial v jedné z dialogových možností však autoři odkazují i na známý trailer "Killing Monsters", a to tak, že si dělají legraci sami ze sebe! :-) (viz odkaz)
Stejně jako v předchozích dílech, i zde lze nalézt npc jejichž jména odkazují na reálnou či smyšlenou postavu z jiných děl.

Ve hře tak lze potkat Abbého Fariu v souvislosti s questem Velký útěk - odkaz na knihu "Hrabě Monte Cristo" od Alexandra Dumase.
Loupeživé bratry Grossbartovi (Hegel, Jesse, Manfred) odkazující na knihu "Smutný příběh bratrů Grossbartových od Jesse Bulingtona.
Či při hledání stříbrného meče školy Gryfa, odkaz na Jiřího Kagena - odkaz na legendu o svatém Jířím.

V jednotlivých přívlastcích, či atypicky poskládáných jménech, lze nalézt mnoho dalších odkazů napříč celou hrou.
Na nástěnce ve vesnici Fyresdal lze najít pozvánku na svatbu jistého Ingmara Bergmana a Ignis Holgersen. Je to jasný odkaz na opravdového Ingmara Bergmana, známého švédského režiséra a dramatika. Ignis Holgersen je zas poupravené jméno, odkazující na režisérovu manželku Ingrid von Rosen.
V bestiáři u popisu kyklopa můžete narazit na citát jistého poutníka zvaného Odess Thaka, který navrhuje, aby kyklopa oslepili pomocí oštěpu a utekli z jeho jeskyně převlečení za ovce.
Jedná se o narážku na Homérovu Odysseu (Odysseus pocházel z Ithaky).
Původní CD Projekt Red byli velkými fanoušky série Baldur´s Gate. Ve hře lze tak nalézt několik easter eggů, které na tuto slavnou sérii odkazují.

- Pokud se Geralt přiblíží k okraji hratelné mapy (nebo pokud zruší nabídku cesty na Mlhavé ostrovy), je zde malá šance, že v polštině řekne ikonickou větu: "You must gather your party before venturing forth" - Zdroj
- Na různých policích a skříních lze náhodně nalézt stříbrné pantalony, což byla jedna ze součástí k Big Metal Unit, které hráč sbíral napříč celou BG sérií.
- Ve hře se nachází meč jménem Daystar, který přidává dodatečné zranění ohněm. Meč se stejným jménem a podobnými vlastnostmi lze najít i ve druhém díle BG série.
Pokud jste hráli Zaklínače 2 na PC, možná jste narazili na vedlejší úkol Kocovina. V tom si s partičkou temerských vojáků solidně opijete, načež se vzbudíte za městem bez svých věcí, ale s luxusním tetováním na krku. Ve hře je pak možnost nechat si tetování odstranit od Triss, pokud tak neuděláte, zůstane vám tetování i do třetího dílu.
V Novigradu narazíte na výrobce mečů Éibhear Hattori. Což je odkaz na film Kill Bill kde vystupuje výrobce mečů Hattori Hanzo
Při prozkoumávání ostrovů na Skellige můžete objevit jeskyni, kterou okupují tři trollové trpící nadmírnou flatulencí. Jmenují se Dodger, Jesse a Joe. Tuhle povedenou trojku namluvily známí youtubeři Dodger, Jesse Cox a Angry Joe.
V balíčku karet nilfgaardské frakce pro hru gwint se nachází karta Lučištník Černé pěchoty s textem "Mířím na kolena. Vždycky". Je to další z řady pošťouchnutí do notoricky známé hlášky ze hry The Elder Scrolls V: Skyrim.

Ostatní

Na herní hudbě se podílela polská folková kapela Percival. Není však pojmenovaná podle známého rytíře krále Artuše, nýbrž podle Percivala Schuttenbacha, gnóma, který byl věrným přítelem a pomocníkem Zoltana Chivaye v knižních předlohách Zaklínače.
The Witcher 3, jako jedna z nejočekávanějších her, vyhnala prodej předchozích dílů, do závratných výšin. V roce 2014, bylo ve vysledku prodáno asi 8 milionů kopií obou předchozích dílů.
V české a slovenské republice se prodalo 35 tisíc krabicovek Zaklínače 3.

Jedná se o prodeje Zaklínače 3 běžným koncovým zákazníkům, nikoli jen závozy do obchodů, to by číslo bylo o něco vyšší.

Zahrnut v tom je odbyt od května do 31. prosince 2015. Nejsou v tom však započítány žádné digitální verze ani Expansion Pass, pouze krabicovky, čili v reálu bude počet majitelů hry u nás ještě mnohem větší.

Priscillu v anglické verzi dabuje herečka Emma Hiddleston, sestra herce Toma Hiddlestona (který je například známý jako Loki z filmů od Marvelu).
Hlavní hrdina celé zaklínačské série Geralt z Rivie se v Polsku dočkal i vlastní poštovní známky. Na známce o hodnotě 6 zlotých (cca 37 kč), vydané pouze v omezeném nákladu je vyobrazen stejně jako na obalu Divokého honu.
The Witcher 3: Wild Hunt je dle čtenářů Games.cz nejlepší hrou roku 2015.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 2 hodiny 13 minut a 15 vteřin.
Pokud při potulování se divočinou natrefíte na kmen spadlého stromu, oplatí se ho prozkoumat. Zpravidla jsou v těchto vykotlaných kmenech ukryty peníze. Pravděpodobně je tam porůznu ukryli lidé prchající před válkou.
Maximální úroveň dosažitelná v New Game + je 100.
Hra získala ocenění Steam Awards 2017 v kategorii "Pokaždé jiné dobrodružství".
Do tretieho patchu češtiny, bol rozhovor v dedine o obriezke preložený normálne, potom zasiahol cenzor a dnes ho nájdeme ako rozhovor o postřižinách.
Lokácia Biely Sad, klaniame sa Pán Veľkomožný!
Když v roce 2008 navštívil Polsko prezident Obama, darovali mu mezi řadou dalších dárků, také kolektorku Zaklínače 2: Vrahové králů. A když dodělali Zaklínače 3, přišla osobně studio navštívit polská premiérka a popřát hodně štěstí.
Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).
Pokud se toužíte vrátit do zasněžené White Orchard, která souvisí s jedním z konců základní hry, tak vyvolejte konzoli (tlačítkem pod esc) a napište: "gotoPrologWinter" (bez uvozovek). Lokace je bohužel proti normální White Orchard citelně menší a bez modu, který odstraňuje hranice, se moc daleko nedostanete. Po zadání příkazu výše se objevíte pár set metrů nad zemí. Přežijete jen pokud předtím zadáte do konzole "god" (bez uvozovek). Geralt btw následně (po dopadu) vstane po stisknutí space.

A chcete i zpět výhled z balkónu Kaer Morhen? Není problém. :)