The Witcher 3: Wild Hunt

Rozhovor se Sapkowskim

While not wishing to be involved in development, in addition to providing the inspirational material, the saga "The Witcher" has been adapted into a series of videogames with great success. At this time, Netflix is ​​in the process of pre-production of a series based on this saga. Are you involved in this project in any way?

In all adaptations, be it the first or the last, I am never involved in its development. From my point of view, the book is the book and adaptation is adaptation. As Kipling said about East and West: "This is East and West is West, and the two will never meet." The adaptation and the original will never be found. Never. Adapters must be fitted. That's all I have to say about this because, as you may know, Netflix has signed a contract with me where it is explicitly listed that any production information I disclose will result in a severe financial penalty. Which is good for me, because I do not know shit. So I can not say anything.
https://jpn.up.pt/2017/12/18/andrzej-sap ... unca-irao-encontrar/

... lol =D
Lidi prosím jsem švorc poradte mi jak se dostanu ke Krvavému Baronovi abych nemusel podplácet starého muže?
@StriderCZ (03.01.2018 22:37): já tam měl mod kterej dělal že minimapa a quest info bylo vidět jen při používání witcher sense, což mi vyhovovalo. Velká mapa se jinak dá zapnout podržením startu jak píše mazar.
@Paul (03.01.2018 21:00): Jj, myslel jsem toho gryfa ze začátku hry...asi tutoriálový. Ale narazil jsem na podobně vylevelené bandity. Normálně jdu krajinou, vlky i bandity kosím jak louku na seno a ejhle- musím nechat uhořet nějakou ženskou v boudě, protože ji přepadla skupina vysoko vylevelovaných banditů, které nedám ani na nejlehčí úroveň. Ale to jsou jen drobnosti. Co bych ocenil na těchto velkých hrách je členitější, dobře zapamatovatelný terén plus možnost kouknout do mapy ponstlačení jednoho tlačítka na gamepadu. Ale i na Assassinu jde vidět, že už opustili nastavení minimapy v kolečku.
@StriderCZ (03.01.2018 15:28): tam fakt je nějakej gryf level 1? To se mi nezdá. Možná ten tutoriálovej? Nějaký rozpětí tam u nepřátel je, ale takhle široký by být nemělo, možná si to blbě pamatuju. Ale i tak, není úplně nemožný aby jeden gryf byl slabej a jinej silnější ikdyž jsou stejný species :)
@Paul (03.01.2018 15:06): Mně spíše vadí, že jeden gryf je level jedna, a další, více méně stejný dvacet. S nosností díky za radu s koňskými vaku- trochu to pomůže mé kleptománii. V podstatě moje největší výtka se ale týká monotónních venkovních lokací. Prostě mi chybí takové to z jiných RPG- i ve dvě v noci, poslepu a za všech okolností si vzpomenu kudy se jde ze Sorpingalu do Goblinní hlášky...
Jinak za mně má Zaklínač 95% ( po vypnutí těch otazníků).
@Jab (03.01.2018 15:01): jo, tak tohle mi nevadilo, např. v Gothicu taky mám mrchožrouty lvl. 1 a 50 metrů od nich v lese stínovou šelmu co mi nakope prdel když se opovážím se na ní jenom podívat. Ale Gothic tohle má zmáklý líp v tom že levely nepřátel jsou nastavený natvrdo a ani nejsou vidět, působí to přirozenějc.
@Paul (03.01.2018 14:55): Překáží mi to v klasickém postupu vyčistit lokaci od nepřátel a questů a přesunout se dál. Ještě více mi to tak překáželo právě u těch questů. Viz příklad v mém komentu.
@Jab (03.01.2018 14:52): to mi ale nijak zvláštní nepřijde a nevím proč by to měl být problém? Proč by nemohl být silný gryf ve stejné oblasti jako slabší nepřátelé? Tak ho holt nechám být a vrátím se k němu později.
@StriderCZ (03.01.2018 14:25): otazníky sis měl vypnout, je blbost že jsou zaplý defaultně. Harampádí tě nikdo nenutí sbírat, hrábě moc velkou hodnotu nemaj. Nosnost se dá zvýšit koňskými brašnami dost znatelně (i tak těch mečů Geralt utáhne spoustu). Hodně toho co píšeš jsou dost subjektivní věci který spoustě lidem nevadí - např. fast travel jen z rozcestníků, mě přišlo naopak i takhle příliš štědrý. Že tu monstra nelevelují a Gryf vyžaduje vyšší level taky za problém nepovažuju. Ale hlavní důvod proč tomu lidi dávají vysoké hodnocení - sum of all parts, celkový zážitek - z príběhu, atmosféry, explorace, dialogů, soubojů atd. Dokonalá a bez chybiček nebude žádná hra nikdy, už proto že každému vadí něco jiného.
@StriderCZ (03.01.2018 14:25): Jj. Tyhle chyby tam víceméně vidím rovněž. Rozcestníky se btw zobrazují i na mapě. Tam naopak problém moc nevidím. Výraznější by ale mohly být. Cestování s tím a Klepnou/lodí je rychlé. Harampádí neber nebo pravidelně prodávej. A kupuj koňské vaky s větší nosností. Ale ty tebou zmíněných chyby z většiny kritizuji ve svém komentu. Ale co naplat... Witcher 3 je prostě parádní RPG. Planescapu se dnes také dá vyčítat dost. Nicméně celkově jde o titány žánru.
@PanMrkvička (komentář): Spousta hráčů dává Zaklínači 100%. Ještě jsem ho nedohrál, ale vadí mi na něm několik věcí ovlivňující hratelnost. Otazníky s lootem odvádějí pozornost od questů. Inventář plný harampádí. Malá nosnost postavy. Minimapa- systěm navigace ve Skyrimu je mnohem lepší- ve spojitosti s monotónní krajinou v okolí Velenu, kde chybí výraznější orientační body. To abych jel na koni s nosem nalepenýmna kolečku minimapy. A bez ní se beznadějně ztrácím. Třeba jízda na koni- proč nemůže kůň dojet klidnou cestou do místa určení? Rozdílné levely nepřátel na daných lokacích- tři otazníky s hloupými bandity a ejhle gryf s lebkou nad křídly. Co na tom, že jsem stejnéhogryfa zabil hned na začátku hry.... Nebo cestování pomocí rozcestníků. Proč nejde se odtelwportovat z jakéhokoliv místa na mapě? Leze mi na nervy jejich hledání- prostě se mi špatně hledají- barevně splvají s okolím. Recepty na vybavení- když jsem našel první bylo to fajn, ale teď už mám tolik receptů, že bych si mohl otevřít obchod ....
Jsem rád, že Skelige už není taková nudná krajina jako Velen- les,bažina,vítr...
@Rapier (01.01.2018 22:44): On totiž úspěch Zaklínače autora tak trochu srazil na kolena. Ve vývoji děje tak lze vysledovat trochu podobu s Rowlungovou. Sapkowski měl problémy s tím, že se jej všichni ptali jen na Zaklínače, hodně pil alkohol ( v té době vcelku jednoduše dovolil pustit autorská práva na vznik hry). Konec ságy psal tak trochu z donucení- proto se vedlejším postavám "pomstil".
U nás a v pár dalších středo/východoevropských zemích určitě víc lidí četlo před hraním, na západě ale drtivá většina lidí hrála a až pak četla. A např. ta netflix TV show by bez her nikdy nevznikala.
@Tarhiel (02.01.2018 07:41): Paperbacky byly původně aj ty povídky. Sapkowského překlady jsou u nás obyčejně střelhbitě. Jednak má svého dvorního českého překladatele a druhak umí česky.

Ty paperback povídky jsem kdysi někam půjčil a už se nevrátily. Ale neva. V té pevné vazbě jich bylo aj pár navíc. :)
@Rapier (01.01.2018 22:28): Ja som dočítal ságu pred hrou, v tej dobe som nevedel, že existujú ešte poviedkové knihy, začal som prvým dielom románovej ságy. Pani Jazera som dočítal pár dní po vydaní hry, a po dočítaní hneď nasledujúci deň hru nainštaloval. Po dohraní hry som sa dozvedel, že pevná väzba sú len tie poviedky, tak som si ich kúpil a prečítal - a až tam mi doplo, prečo v niektorých časitach románu, sa zjaví nejaká postava a je napr. na Geralta nahnevaná - on sa s nimi stretol už v poviedkach! :D

No a to, čo som si pôvodne myslel, že je len vydanie poviedok v pevnej väzbe, sa stalo znovuvydaním celého Zaklínača v pevnej väzbe.
Ale to už je iný príbeh.
@mazar1234 (01.01.2018 22:36): Mimo poslední román k Zaklínači vyšly pokud je mi známo všechny dříve než první hra. Sapkowski knihy. Já jen, že ze Zaklínače se stala modla mnohých hráčů ale málokdo četl knihy dříve, než byla bylo slechu a vidu po jedničce.

Mě se líbil i román, min. první 2 knihy ale později to bylo čím dál temnější a složitější a pak ten konec. Ano v Ikarii jsem taky četl povídku. Ikarie byl vůbec svého času můj oblíbený časopis.
@Rapier (01.01.2018 22:28): Vyšli vôbec všetky knihy skôr ako prvá hra?

Ja som čítal úvodnú poviedku so strigou ešte v časopise Ikarie, to ani neexistovala žiadna kniha.
Ale osobne som došiel iba do prvej nepoviedkovej knihy, ktorá ma už moc nebavila a ďalšie už som nečítal.

Za mňa poviedky super, ostatok nezaujal.
@StriderCZ (30.12.2017 20:14): "Takže tvrdnu na noční (tzv. čekání na práci) - zapnul jsem XOX a na něm- zkuste hádat.... "
TES Oblivion? :)

PS: by mě tak zajímalo čistě statisticky kolik hráčů Zaklínače četlo všechny knihy o Zaklínači od Sapkowskeho dříve, než vznikla nějaké hra The Witcher.
@StriderCZ (30.12.2017 20:14): v fantasyobchod.cz mě řekli, že se Witcher deskovka prodává velmi dobře ale, že Talisman si vede také velmi dobře na to jak je starý. Raději zůstanu u prověřené klasiky, BTW v klubu deskových her stejně nehrají Witchera ani Talisman, takže je to více méně jedno. :) Za to Settler Zrod Impéria frčí.
@ad142 (01.01.2018 15:59): No mňa už ten quest nudil a prišiel mi zbytočne zdĺhavý a naťahovaný s nudným gameplayom, byť papierovo spisovateľsky bol fajn.
Ale bojovalo sa tam IMO celkom dosť.
@Jab (01.01.2018 14:08): Vďaka, na HoS sa teším, pretože tam má byť nejaká "Silent Hillovská" časť, na tú som predovšetkým zvedavý. Ale hlavne by sa malo jednať o skorej adventúrne DLC, ako bojové, takže ďalší plus.
@StriderCZ (30.12.2017 20:14): Deskovka Zaklínač je obecně známá jako hodně nepovedená (já jsem tedy nehrál, ale recenze a názory ostatních jsou celkem jednotné)).

jinak ad složitá pravidla dekosvek - cokoliv je pod 20 stran je pohoda. Pod vánočním stromečkem jsem našel deskovku s pravidlama na 64 stran, a pak další 2 booklety po 30 stranách, co jsou asi specifikace k misím :))
Tak som Zaklínača dohral. Výborná hra, môj koniec bol ten, že Ciri sa stala kráľovnou Nilfgaardu a Geralt s Yennefer prežili zbytok života spolu niekde ďaleko od všetkého.

Ale niečo mi nedáva úplne logiku: Hon chcel ovládnuť svet pretože ten ich zomieral pod námrazou Bielej Zimy. Lenže na konci sa Biela Zima blížila aj na svet "Aen Seidhe", teda nevidím jediný dôvod, prečo by sa tam malo Eredinovo kráľovstvo sťahovať. Jasne, mohli využiť Ciri aby ju zastavila, lenže to pokojne mohli spraviť aj vo svojom, nemuseli pri tom dobýjať iný. Ten ich predca nebol ešte zničený.

A čo sa stalo s Avallac'hom?
@StriderCZ (30.12.2017 20:46): To snáď dávaju len kartové hry nie?
Rádovo minúty/pár desiatok minút na hru.

Naopak dohrať nejakú serióznu dosku pod pár hodín by mi prišlo divné.
Ale moc skúseností nemám, skôr len také basic klasiky ako Talizman, Dostihy, Monopoly clone, Hľadači pokladov (či ako sa to volá) a podobne pár vecí.
@AlieN (30.12.2017 20:33): Myslím si, že ideální doba je maximálně dvě hodiny, tak aby si hra udržela dynamiku a pozornost (nejmladší dcera má deset let a i když ji hrozně baví Monopoly, tak dvě hoďky jsou tak akorát). Hrál jsem Hobita (svého času), kde byl jasný a uchopitelný cíl (zabít Šmaka). Nebo Talisman- pohyb vždy po políčkách- házením kostek.
V nových deskovkách se natolik snaží o originalitu pravidel, až je to na škodu.
Vyhrává se po dosažení maxima VB (vítězných bodů), což je poněkud nudný ukazatel úspěchu.

Syn donesl deskovou hru- Zaklínač.
Rozehráli jsme ji, není špatná, ale:
herní doba je ukrutně dlouhá- na první hraní (kdy se ještě studují pravidla) hra zabrala třem lidem tři hodiny, a to mně vystřídali, protože jsem šel na noční.
Velké množství pravidel, pomalé herní tempo, složitě pojatý návod (u většiny těchto her mi chybí popis rozehrané, ukázkové partie- třeba prvních deset kol s popisem typu: Hráč Jirka zvolí akci xy, přečte si kartu takovou a makovou, hodí kostkami...
Podobně jako když jsem koupil hru Příšerky od Vl. Chvátila- na první pohled vypadá úžasně, ale vůbec jsem nepochopil, jak se vlastně hraje.
Hmm, chcel by som sa spýtať: Je nejaká možnosť, že zomrie aj tá tretia babizna? Nespomeniem si teraz na meno, ale zatiaľ čo jej sestry skončili v kaluži krvi, tak ona mi zdrhla. A existuje nejaká šanca na záchranu Vesemira?

Edit: Pozerám, že niekto chce byť zaujímavý, tak ohodnotil Witchera 3 nulou. Ale čo, v dnešnej dobe by ma to nemalo prekvapovať :)
To je dost... Btw World of Tanks... To je až děsivé, že tam je. Moorhun na steroidech. :)
Long Dark - Zima, sníh, pochoden. Jasně, chápu. Ten Ac spíše ale evokuje homo slavnosti v sauně či sprchách.
@pajmič (20.12.2017 22:07): Life is Strange - o lásce dívek, AC: Origins - egypťané chodí v podobných rouškách, Horizon - hlavní hrdinka je seveřanka zrzka, PUBG - začínáš bez vybavení, Splatoon - hra o barevném slizu, Prey - schopnost měnit se v předměty...
Je venku XboneX patch co přidává 4K, podporu HDR a performance mode s odemčeným frameratem (takže v lokacích kde perf nebrzdí CPU hra jede kolem 60ti). Na PS4 bude HDR podpora po novém roce taky.
Dotaz k PS4 verzi. Můžu nějak vypnout sledování úkolů? Že kdybych chtěl tak si to zapnu, ale ne jako teď, kdy je prostě vždy nějaký úkol v "sledování" a jde mi ken přepínat mezi tím jaký. Musel jsem něco přehlédnout, ale opravdu nemůžu nic najít.
@Blackhand47 (02.12.2017 22:40): Jo do Zeriikánie nebo Ofieru bych se taky rád podíval. A konečně by se social justice aktivisti nemuseli posírat že tam nejsou černoši :)
Ideálně by CDP najali třeba Obsidian aby jim nějakej takovej spin-off udělal, když maj plný ruce práce s Cyberpunkem...chjo.
jedina dobra karetni hra ve hre je Triple Triad z FF VIII....tahle blbina z vedmaka me bavila asi 10 minut..
@Terien (01.12.2017 19:18): Máš svou hlavu, to je v pořádku. 214 je fakt tvůj rekord za sever? To je docela trapný. :)

Nejvíc dáš se Skellige. Ale musí se ti povést všechna komba. Což se stane tak jednou za dvacet her. Že ti vyhraje bitvu déšť při severu proti severu je možné. Ale roli to nehraje. Dopředu nevíš, co má soupeř za balíček. A je opravdu blbost s sebou za sever tahat déšť. Počítač hraje holt mizerně. Měl ti naplácat. S takovým sranda balíčkem by sis to zasloužil. :) Ten tvůj mišmaš, kdy s sebou taháš zároveň Blue Stripes a Reavery, je hrozný. Jak se to vyplatí je vidět, neb tam máš od každého jen dva. V tom tvém rekordu je tam jeden Blue Stripes socka sám v první lajně.

P.S. Dej vědět, až budeš plakat, jak jsem tě hrozitánsky setřel! Chci si to alespoň představit! :)
kulíšci hele kdy vůbec něco stíháte hrát? :D nebo zuřivě diskutujete zároveň u toho?
já se nasral, po 3 dnech neustálýho hraní, splnění vedlejších q, výzev, pokladů, sbírání otazníků na Skellige a načnutí datadisku...jsem zjistil že jsem neměl lámat jednu nohu :D nejde pak někdo zabít koho nechci nechat naživu
asi na to seru :D

@Jab (01.12.2017 16:18):
Jabíku kámo brácho, posbíral jsem všechny karty. Vyhrál turnaj v Novigradu, doplnil tajemnýho elfa 0 špion/hrdina. tím se dostal na 30 mořských želv (karet). Tím dosáhl dokonalosti a pořád se mi nepodařilo nic prohát. Takže nevím proč bych tam něco měnil. A hlavně v přechozím příspěvku jsem ukazoval že mi déšt vyhrál hru, čum.
dokonce jsem udělal rekord pěknejch 214 bodů (obě vyhraný kola). To docela jde na šmudly ze severu.
Čili meh je tvůj deck, decky tvých dětí a jejich dětí.
A můj scorch by propálil slušnou díru do tvých nilfgardských desítkovejch jednotek.
Jih znovu povstane! ... Teda sever! :D

Jó abys neřekl tak na závěrečnýho bosse z turnaje co hrál příšery jsem použil tvé milované kombo, mráz + dráček. Měl tam toho fakt moc... (což ví každej že nemůžeš mít všechny vejce v jednom košíku. Respektive hrát jen jednu řadu. Moc moc jsi pak zranitelnej. :P Raději se přizpůsobit a hrát podle situace. )
A tímto bych to definitivně uzavřel.
blee :P

@SavageCZ (30.11.2017 23:45):
Já mám radši Triss. Alespoň ve trojce. V jedničce jsem volil Shani. Tuze laskavá milá osoba, pomáhající lidem a ne čarodějka bažící po moci.
A navíc zrzka. Zrzky jsou mý prokletí a trest, mají mě ve své moci.
Ve trojce když už se autoři nedrží křečovitě knih, (Lambert je naživu.. no jako i Geralt, Yen, Shani, císař si hraje na hodnýho taťku....atd atd) tak jsem nechtěl taky kopírovat Geraltovi posedlost tou fůrií.
Radši mladou Triss než 150letou milónkrát omlazenou zahořklou černovlasou ježibabu. :D Navíc je ohnivá Triss zrzavá čili nešlo jinak :) (v knize nosila kaštanový vlasy).
Sám Geralt to pak konzultuje s Ciri a říká jí že se pořád jen hádali s Yen a s Triss se konečně cítí v pohodě a harmonii.
Ale těžká volba. :)