The Outer Worlds

akce > 1st person akce
25.10.2019 PCPS4XOne
Obsidian Entertainment
Akční first-person RPG z dílny Obsidian Entertainment, které svým pojetím duchovně navazuje na legendární sérii Fallout. Hra se odehrává v budoucnosti alternativního světa, který se od naší reality oddělil v roce 1901, kdy v The Outer Worlds nebyl americký prezident William McKinley zavražděn a nebyl následován Theodorem Rooseveltem, což dalo větší moc korporacím, které se časem pustily i do kolonizace vesmíru. Hráč se ujímá jednoho z kolonizátorů, který se probouzí z kryospánku a sehraje svou roli v boji korporací a různých frakcí osadníků.

Hra klade značný důraz na možnost rozhodování a hru je tedy možné opakované dohrát a docílit rozdílných zakončení. Řešení questů počítá s mnoha různými přístupy, včetně pacifistického, při kterém hráč využívá místo chladných a střelných zbraní svých sociálních dovedností, aby se boji zcela vyhnul. Hráč má k dispozici vesmírnou loď, která slouží jako dopravní prostředek mezi jednotlivými herními lokacemi a zároveň jako "herní domov". Při putování vzdáleným fiktivním světem je možné nabrat několik společníků, přičemž hráče mohou doprovázet maximálně dvě postavy současně.

Tim Cain a Leon Boyarsky stáli u zrodu mé obliby RPG jakožto královského žánru videoher. Mohl za to samozřejmě Fallout (byli na něm Lead Programmer a Lead Artist) a později i Vampire Bloodlines. Takže když bylo Outer Worlds oznámeno, neskrýval jsem nadšení - první singleplayer RPG od "otců zakladatelů" Falloutu po 15 letech plýtvání času u MMO (Cain) a Diabla (Boyarsky). Navíc s pomocí Obsidianu, protřelého studia stojícího za nejlepším 3D Falloutem a stále nepřekonanou Star Wars hrou (KOTOR 2).
36 hodin hraní, všechny questy splněny, jeden zabugován (companion quest Parvati).

Je to solidní sedmičková fajn hra, ale nemyslím si, že by se časem stala klasikou jako hry od Troiky/Black Isle. I Obsidianí New Vegas zůstává nepřekonán.
Líbila se mi atmosféra a Firefly vibe, u některých dialogů jsem se pousmál, u questů se vcelku bavil..ale přesto jsem byl rád, když běžely titulky. I přes relativně krátkou herní dobu (na poměry RPG) jsem se ke konci už lehce nudil. Příčinou je nejspíš kombinace příliš mnoha nezáživných soubojů a scénáře, který je sice kompetentní, ale prostý nějakých opravdu zapamatováníhodných momentů. K tomu špatně vyvážená obtížnost, kdy je hra i na hard zcela prostá výzvy a neustále hráče zásobuje hromadami harampádí, zbraní, jídla, drog..aniž by cokoliv z toho vlastně bylo potřeba nebo poskytovalo jakoukoliv satisfakci z nalezení. Vývoj postavy je zde také...bez fantazie, hlavně perky jsou zklamáním, najít mezi nimi (a že jich je) nějaký, jenž jen nepřidává +20% k něčemu je téměř nemožné.

Design lokací je hit and miss, úvodní Edgewater byl zpracován hezky, stanice Groundbreaker měla taky solidní atmosféru. Pak ale následuje Monarch, což je největší "World" v celých Outer Worlds a zároveň ten nejméně zábavný na průzkum. Aspoň že questy a zdejší konflikt byl docela povedený. V Byzantiu je ale znát, že Obsidianu došel čas, množství questů je minimální a většina budov má conveniently zabarikádované dveře, přestože jinak vypadají, že měly být součástí hry.
Co oceňuji je reaktivita questů a otevřený RPG design, kdy OW jdou dohrát i stylem "zabíjím všechny na potkání" a v dialozích je možné být klaďas, hajzl a občas i vyložený psychopat.
Soundtrack se Justinu Bellovi povedl, zaujala už skladba v menu, ale i například Groundbreaker theme.

Ve výsledku jsem se bavil, ale přesto jsem byl lehce zklamán. Částečně za to může mé příliš optimistické očekávání.

Pár screenů: