The Dark Pictures Anthology: Man of Medan

30.08.2019
27.09.2022
04.05.2023

Man of Medan je první hrou z The Dark Pictures antologie od studia Supermassive Games, které má na svém kontě pozitivně přijímanou hororovou záležitost Until Dawn. I v případě Man of Medan budete mít na povel partičku lidí (v tomto případě pětici), s nimiž se budete snažit přežít. Příběh bude zasazen do současnosti a pětice hrdinů se bude snažit přežít na strašidelné lodi na jihu Tichého oceanu.

Největší devizou Man of Medan je pak trojice herních módů. Vedle klasického singleplayeru, kde hráč ovládá všechny postavy, budou k dispozici dvě varianty multiplayeru. V "Shared Story" módu budete hrát společně s dalším hráčem online a vaše rozhodnutí budou mít vliv na vás oba. V "Movie Night" módu se k vám u jedné konzole můžou přidat až 4 další hráci, kteří si mezi sebe rozdělí ovládání jednotlivých postav a každý tak bude hrát "sám za sebe".

Antologie The Dark Pictures pokračovala v roce 2020 titulem Little Hope.

Je libo nepříčetně klišé horůrek s naprosto rozbitým tempem, postavami, které jsou všechny na přesdržku, trapnými lekačkami, s monstrózně ohavným ovládáním, pod pokrývkou neotřelé indonéské mytologie? Enter Man of Medan.

Until Dawn byla oslava těch nej hororových stereotypů, jakož taková měla výbornou strukturu, vytříbenou dějovou gradaci, a okamžitý punc kultovní klasiky. Man of Medan působí jako...mladší invalidní sourozenec UD, který se mermomocí snaží dosáhnout stejných vrcholů, ale ve skrytu duše si uvědomuje, že coby kryplbráška se nanejvýš doškrábe do UDovo stínu. Hratelnostně více méně stejný, ale bez oné pečlivé, dlouhá léta študované struktuře a gradace, absolutně pamětinehodný. Jinými slovy takhle nějak by vypadal Until Dawn, kdyby i jej tvořili bez lásky a péče. A kdyby byl dvakrát kratší.

Sama o sobě neškodná jednohubka, kterou si za týden nebudu moc pamatovat, ale taky naprostá kariérní regrese, která bije do očí o to víc, páč tu Masiváci sebe sami kopírují až hanba, jak kdyby snad už zapomněli, jak vysoko svým vlastním dílem kdysi nasadili pro podobnou tvorbu laťku. Věřím, že v koopu to může být prča, ale pokud jste herní lounr jako já, radši hledejte jinde.

Pro: Jisté produkční hodnoty jsou na velmi vysoké úrovni; základ v neoposlouchaných strašidelných povídačkách z Indonésie se cení

Proti: Neskutečně nekreativní děj; VA; mnoho animací; otřesné ovládání; za 30€ to opravdu ukrutně nestojí, i kdyby jste to měli hrát třikrát

Man of Medan je přijatelný gaučový horror pro dva na pár večerů, který vyniká hlavně v tom, že prakticky žádné jiné gaučové horrory pro dva neexistují. Celým svým konceptem se jedná, stejně jako u Until Dawnu, o nehru a spíš jen o interaktivní Béčkový horror.

Partička teenagerů se při svém potápěcím dobrodružství nešťastnou náhodou ocitne na staré válečné lodi z roku 1947 a jak už to tak bývá, začnou se dít pozoruhodné věci, z nichž nezvláštnější je třeba generátor, který už 70 let jede asi na vzduch a neustále napájí loď proudem, nebo krysy, které jsou imunní vůči smrti hladem a parovodní potrubí, které je i po 70 letech stále pod tlakem. Kupodivu, nikdo nic z toho nepovažuje za nadpřirozené, ale místo toho se lekají duchů, či co.

Srandičky stranou, hra je podle očekávání naprostá hovadina, scénař je plný nesmyslů, střih scén katastrofální, několikrát jsme na sebe s manželkou jen nechápavě koukali a snažili se společně rozklíčovat, co měla právě odehraná scéna vůbec znamenat. Únosci vytáhnou spoutané vězně z kajuty, hned v další scéně o 4 sekundy později je zase beze slova nahánějí zpátky. Postavy se mezi scénami převlékají, obouvají, nebo naprosto nereagují na události, které se staly před několika sekundami. Skoro jsme měli dojem, že některé scény ve hře chyběly.

Podobností s Until Dawn je tu podlě očekávání hodně, ale tam nám alespoň stálo za to hru dohrát kvůli té "záhadě na pozadí". Záhada bubáků na lodi Medan je ale od první chvíle průhledná jako slída, a z hry se stává typický případ čekání na to, kdy někomu z ťulpásků, za které hrajete, konečně dojde, co vy už 4 hodiny víte. Celé dobrodružství pak skončí tak nečekaně, že jsme se během titulek ani nestačili dosmát. Nezajímavý příběh lemuje repetitivní prostředí plné levných lekaček a klišé starších, než Ourang Medan. Hlavní postavy jsou sice asi o polovinu míň nesympatičtí kreténi, než ti z Until Dawn, ale stejně vám budem naprosto jedno, kdo z nich zařve, vzhledem k všemu, co jsem už zmínil.

Pochválit můžu snad jen kameru, která občas umí udělat zajímavé filmové nájezdy, a kupodivu systém poznámek, které se vám v menu propojují, díky čemuž je jasné, co s čím souvisí, a s novými indíciemi přibývají nové informace. Bohužel, ne že byste je k něčemu potřebovali.

Protože se PS Plus rozhodlo mít vyjímečně jeden ze svých lepších měsíců, a v zhledem k tomu, že na trhu prakticky není konkrence, byla tahle hra zadarmo celkem OK. Jinak škoda peněz.

Pro: Kamera, občas

Proti: Špatný scénář, nudný předvídatlený příběh, 0 emocí, 0 IQ, nepematuju si ani jména postav

Jedna z tých hier, kde si klepete počas hrania na čele a neviete, či je to kvôli hlúposti postáv alebo developerov.

Na jednej strane je grafika celkom uchádzajúca a sú miesta, kde má hra aj celkom atmosféru. No scenár v mnohých častiach nedáva úplne zmysel, lebo pri tom ako sa autori rozhodli, že hra sa bude vetviť v určitých situáciach, zabudli na to, že nie v každej situácii je to vetvenie logické. Okrem toho nastáva aj určitý paradox v tom, že ak hráte hru v multiplayer móde, tak si vlastne paradoxne spoilujete niečo, čo sa máte dozvedieť až veľmi neskoro v hre a pokazíte si napätie. Ale na druhej strane, ak hráte ako jeden hráč, hra pôsobí miestami veľmi skečovo, ako keby isté pasáže v hre chýbali. A to sa mi podarilo (bez návodu) dať, ako som retrospektívne zistil, najlepší koniec.

Ako už bol aj v iných komentároch spomínané, najväčšou záhadou pre mňa nebolo to, čo sa akože na palube starej opustenej lodi deje, ale to, že tam prekvitajú potkany (asi žijú z dobrého pocitu), to, že fungujú dieselové zariadenia alebo predpotopná elektronika. A najstrašidelnejšie bolo, že postavy sa po starej hrdzavej lodi prechádzajú bosí. Brrr...

Naozaj, túto hru som nevedel brať vážne a občasné zápasanie som absolvoval len s ovládaním (a to som hral na xbox one controlleri, nechcem si predstaviť, čo by to robilo na klávesnici) a s hlúpymi uhlami kamery pri prechode obrazovkami. Navyše napriek tomu, že hra nie je dlhá, tak celkom trvá kým sa zápletka, zhrnuteľná jednou, dvoma vetami vôbec rozbehne. Za mňa teda neodporúčam, ale napriek všetkému chcem vyskúšať aj ďalšie diely antológie, keď už ich vlastním. Snáď budú lepšie. Jedno malé plus má hra za to, že sa pointu rozhodla poňať realisticky.

Pro: audiovizuál, zasadenie

Proti: zle vystavaný a nudný scenár plný dier, klasicky hlúpe správanie postáv, častokrát bezcielne presúvanie tam a späť, ovládanie

The Dark Pictures Anthology: Man Of Medan  je prví diel z novej hororovej série od Supermassive Games, tvorcovia známej a úspešnej exkluzivity na PlayStation Until Dawn.

Hra tiež spadá k interaktívnemu hororu ako predchádzajúce hry od vývojárov. Vypadá to že hra má viac možností v rozhodovaní a ich následkov, čo je perfektné. Príbeh je celkom dobrý a má originálny základ ale prevedenie už trošku nevyšlo. Loď duchov kde nemôžete veriť ani svojim vlastným očiam bola super ale niekde a celkom často chýbala atmosféra. Priestory boli pekne nedizajnové a pôsobili jemne klaustrofobicky. Animácie gest a mimiky postáv pôsobila kŕčovito a neprirodzene. Herné ovládanie na PS4 gamepad bolo dosť nepríjemné a nepohodlné. Hra po prvom zahraní dosť sklame, hlavne ak ste predtým hrali Until Dawn ale na druhý priechod už hra pripadá ako lepší priemer.

Pro: Grafika, Rozhodovanie

Proti: Ovládanie (PS4 gamepad), Prvotné sklamanie