Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse

18.10.2005 Xbox
21.11.2005 PC
14.07.2008 X360
, (sekundární)
Je nespočet hier v ktorých likviduje hráč nemŕtve zástupy zombíkov. Toto je jedna z tých, kde stojíte na druhej strane barikády a ešte sa vám to bude aj páčiť.

Stubbsovi (ako sa náš hlavný hnijúci protagonista volá) sa ale nepáči, že najväčší boháč sveta Andrew Monday si v roku 1959 na jeho hrobe postavil svoj sen - utopické mesto Punchbowl. A keďže je rok 1959, nesmie sa zabudnúť na vtedajšiu víziu sveta budúcnosti, nielen vo forme robotov a vozidiel, ale aj architektúry a hudby (prespievané staré songy súčastnými indie kapelami).

Stubbs sa rozhodne vysporiadať sa s votrelcami, ktorí rušia jeho odpočinok a zároveň sa vydá za blondýnkou, do ktorej je zamilovaný. Postupne bojuje z pohľadu tretej osoby s mnohými nepriateľmi od policajtov cez farmárov, drevorubačov, kaderníkov, a cappela spevákov až po armádu s tankami. Nebojuje však konvenčnými zbraňami, pokiaľ teda hnilobné prdy, vybuchujúce vnútornosti, vykusovanie mozgov a podobne nepovažujete váš konvečný repertoár. Stubbs si dokonca sadne aj do vozidla, ktorým bude (takmer doslova) kosiť nepriateľov a ovláda aj finty ako napríklad odtrhnutie vlastnej ruky (na ktorú sa následne prepne kamera) pohybujúcej sa v štýle alienovského facehuggera. Tá sa dokáže nielen dostať tam, kde sa Stubbs nedostane, ale dokáže sa uchytiť na hlave nepriateľa a ovládať ho.

V rámci príbehu sa postupne odhaľuje aj Stubbsova minulosť a v rámci dobového looku je obraz zrnitý ako staré filmy premietané na plátne, celá hra je navyše humorne pojatá a Stubbs je vykreslený ako (s prižmúrenými očami napísané) kladná postava.

Tak z hlavy co si pamatuju, tak treba u Quest for Glory 1,2,3,4 a Broken Swordu 1,2 tam tez nebyl temer zadny viditelny rozdil, ale tusim ze i…

Pokud jsem říkal, že Fable je dost originální hra, tak u Stubbse to platí rozhodně trojnásob. Každý z vás určitě již hrál nějakou akci, kde kropíte zombíky jako na běžícím pásu. O to víc překvapí, že u této hry to je přesně naopak, tedy hráč hraje za temnou stranu – za zombíka.

Hra je to zpočátku hodně originální a na stůl vyloží pár dost zajímavých činností. Bohužel to je vše a tak se zhruba v polovině stává poměrně stereotypní a se stupňující se obtížností až frustrující. Hlavně boje s vojáky se samopaly a bazukami mě moc nebavily. Závěr ale opět zvedá laťku zábavnosti o kus výše a proto jsem hru dohrál s dobrým pocitem. Stubbs je hrou dosti krátkou, odhadoval bych to na 5 hodin rubání a kousání.

Příběh hra ani tak moc nemá, jde spíš o dialogy, které mi místy přišly neskutečně vtipné. Hra je to docela brutální a prošpikovaná hláškami. Zapamatoval jsem si pár situací, u kterých jsem se doslova řáchal smíchy: každý rozhovor s roboprůvodkyní stál za to; animace, kdy robot doplňuje palivo u policejního auta byla výborná, ale za vrchol hry považuju patriotistický proslov několika zombíků před velikou americkou vlajkou – to jsem rozdejchával delší dobu. Na hře mě mile překvapil český dabing, který se u her jen tak nevidí. Sice s originálem porovnávat nemůžu, ale hlášek tu bylo dost.

Po grafické stránce už to taková sláva není. Naštěstí jisté neduhy maskují různé šumy evokující starý film. Na konec přičtu pár plusových bodů za skvělý výběr hudby a pohodové závěrečné titulky.

Verdikt: Stubbs je velmi originální, vtipná, ale hratelnostně velmi nevyvážená rubačka na jedno dvě odpoledne. 60%

Pro: velmi originální myšlenka, černý humor, dabing a soundtrack

Proti: slabší engine, stereotyp, leveldesign

Přes menší počáteční problémy se mi po více než měsíci konečně podařilo Stubbse spustit, a mohl jsem tak v jeho roli, začít postupně přetvářet zpočátku živé obyvatele města Punchbowl na zástupy nemrtvých zombií.

Postupně se zlepšovaly mé schopnosti, a tak jsem mimo vyžírání mozků, při kterém jsem měl vždy v puse cigaretu, mohl využívat hnilobného prdu, bouchacích vnitřností a hlavy nebo i vlastní utržené ruky, která mi pomohla ovládat nepřátele. Ruce se daly trhat i některým protivníkům, přičemž se díky nim dal kdokoli zabít jednou ranou.

Hudbu snad autoři nemohli vybrat lépe, protože do futuristického městečka skvěle zapadá a potěšila mě také taneční soutěž, kde hrály ty nejlepší songy (Lollipop, Mr. Sandman a My Boyfriend's Back).

Zasekl jsem se jen na jednom místě (u profesora v laboratoři) a kromě něj žádné frustrující okamžiky nepřišly, a i proto mě velmi zklamala délka hry. Žádný stereotyp se u mě neobjevil a chtěl jsem hrát dál, ale najednou přišel konec, takže doufám, že vznikne nějaké pokračování, protože za zombii si nezahraji každý den.

Pro: Punchbowl, schopnosti Stubbse, vozidla, zábavnost, hudba

Proti: krátká herní doba

Být zombie neznělo vůbec jako špatný nápad. Vše přeci vypadá tak stylově. Stubbs, "zbraně", prosředí - budoucnost z pohledu člověka tehdejší doby a stím spojená hudba.
Ze začátku sem se dobře bavil, ale s každým dalším vykousnutým mozkem a patřičným protestem majitele sem marně hledal něco co by mě dokázalo udržet u monitoru. Příběh mě od začátku nechytl, takže mě nic nehnalo kupředu. Obrovské prosředí, které je navíc umocněné Stubbsovou pomalostí a celkově na mě působilo dosti prázdným dojmem. Po delší době nuceného hraní jsem vrátil Stubbse zase pod drn s tím, že život zombie přeci jenom není taková zábava. Je tam sice pár skvělých momentů, ale ani ty to nedokázaly zachránit.

Nechť se Stubbsovi v zemi hezky hnije.

Pro: nápad, hlášky obětí, zbraně, hudba

Proti: stereotyp, prázdná prostředí

V prvé řadě musím hře vyčíst stereotyp alá Painkiller. I když oproti Painkillerovi mne hra bavila dvakrát víc a sice
1)Architektura, vozidla, hudba, lidé, všechno vypadá tak, jak si v roce 1959 lidé představovali budoucnost. Graficky je to velmi pěkné, po této stránce nelze nic vytknout.
2) Vozidla, která můžete ovládat, jsou hodně netradiční, stejně jako všechno v téhle hře.
3)Příběh tam je, profesionálně nadabovaný, originální a na konci s překvapivým rozuzlením.
4) Takové "zbraně" jaké používáte v této hře jste ještě neviděli.
5) Lokace se mění a jsou ze začátku velice nápadité.
6) Některé ůkoly vás dokážou překvapit. Např. čůrání do...

Náramně jsem se u téhle hry pobavil Stubbs hází perfektní ksichty, je to frajer. Opravdu za zahrání to stojí.
Jediné proti je fakt ta stereotypnost doprovázená ke konci nudou. Ale až ke konci. Stejně to už dotáhnete do konce, jen aby jste věděli jak to dopadne.

Pro: Zábavná mlátička v pěkném prostředí s dobrou hudbou.

Proti: Stereotyp, ale ozvláštněný o různé úkoly a dá se říct i puzzly.

Stubbs the Zombie nabízí na jednu stranu výbornou zábavu, kde je spousta originálních věcí (zbraně, prostředí, námět), boužel ale trpí jednou obrovskou chybou a to stereotypem. Začátek je výborný a prvních několik hodin jsem se u hry výborně bavil. Nechybí ani český dabing, což je další plus. Každou chvíli narazíte na novou zbraň či vozidlo nebo nepřátele, jenže později? Nepřátelé se sice mění ale už to prostě není taková zábava :(

Grafika je výborná, zejména pak samotné zpracování města. Dále je tu pak výborná hudba na kterou hned tak nezapomenu. Škoda toho příšerného stereotypu, díky kterému jsem hru ani nedokázal dohrát.

Pro: nápad, zpracování města, zbraně, výborný soundtrack

Proti: hra je tak stereotypní že jsem ji nedokázal dohrát, rozhodně ale stojí za vyzkoušení