Spear of Destiny: Mission 2 Return to Danger

1994 PC
B. J. Blazkowicz je vytržen ze snu nočním telefonátem. Volajícím je admirál amerického námořnictva Powell, s velmi špatnou zprávou. Kopí osudu bylo ukradeno, přímo z americké půdy! Smrtící komando, vedené majorem Hansem „Sekerářem“ van Schlieffenem, proniklo do ostře střežené vojenské základny, kam bylo Kopí, po Blazkowiczově návratu, ukryto. Nyní je mocný artefakt zpět v Hitlerových rukou. Nacisté jej hodlají využít pro svůj jaderný program, který rozvíjejí v základně vytesané v jednom z norských fjordů a dostupné pouze ponorkou. Agenta se zmocňuje vztek. Je to jen šest týdnů od jeho sebevražedné mise v srdci třetí říše na hradě Nuremburg, jejímž výsledkem bylo získání artefaktu pro Spojence. Copak to vše udělal proto, aby Adolf dokončil, co začal a ještě se Spojencům vysmál!? Odpověď na admirálovu prosbu, získat artefakt zpět, tedy zní: I'll do it Admiral!!!

Return to Danger je kanadský datadisk pro Spear of Destiny od id Software. Přináší 21 levelů, vylepšené varianty starých nepřátel i záporáky zcela nové. Více než o datadisk se jedná o oficiální a totální konverzi základní hry. Texty z původní hry mezi misemi sice zůstaly v nezměněné podobě, ale úrovně jsou plné nových textur a číhají v nich dosud nevídaní bossové, včetně zloděje Kopí, van Schlieffena. Nacisté se pro dosažení konečného vítězství opět neštítí ničeho, a tak na agenta pošlou i geneticky upravené netopýry.

Mission 2: Return to Danger byla následována ještě, zvlášť prodávanou, Mission 3: Ultimate Challenge. Obě rozšíření později vyšla v kompilaci se základní hrou a generátorem levelů jako Spear of Destiny Super CD Pack. Ten se dnes shání již velmi těžko, nicméně Steam verze Spear of Destiny má v sobě zahrnuta i obě rozšíření.

Tohle už teda bylo nic moc. Když pominu, že v době vydání už dávno existoval Doom. Grafika je vylepšená. Běží plynuleji. Nejde bohužel hrát v okně. Nepřátelé mají nový design. Nový zvuky. Po dvou letech toho nic moc nového jinak není. Jeden druh nového nepřítele. Žádná nová zbraň. Zvuk rotáčáku je ale o dost lepší.

Ze začátku mě hra dost štvala. Chvíli jsem si myslel, že tomu snad dám dvacítku. Těžké bludiště, kde cesta dál vede přes tajné místnosti. No, kde to jsme? Některé těžce haluzácké úrovně, kde chodíte po stále stejné chodbě. Jindy jsem byl rád, že za prvníma dveřma tajný průchod objevil konec. Na co nějaké prohledávání typu jdu kolem zdi a mačkám use?

Trochu mě teda obměkčili bossové. Jsou docela zajímaví a častí. A těžší. Celkem je hra obtížnější, než původní Spear of Destiny. Poslední třetina je docela maso. Tuny nepřátelů. Časté umírání. A to jsem hrál na druhou nejlehčí. Zdaleka ne tak rychlý postup. Už mě to ale tolik neiritovalo. Možná už jsem si trochu zvykl na styl hry. Poslední třetina byla prostě parádní. První polovina někdy docela utrpení a hrátky z nervy.

Netopýr s puškou! ÁAaa, ten je rychlej!

Pro: bossové, nový zvuk rotačáku, masochistická obtížnost na konci

Proti: masochistický postup v první polovině, extrémní bludiště, povinné hledání tajných tunelů, skoro nic nového, už byl Doom