Ristar

1994 SegaGG
1995 SegaMD
04.12.2006 Wii
13.09.2010 PC
, (SegaGG verze), (SegaGG verze)
Odporný tyran Greedy se snaží získat celou planetární soustavu pod svou moc. Lesní lid, z poslední svobodné planety, vyslal poselství se žádostí o pomoc k legendárnímu hrdinovi a ochránci celé soustavy. Nicméně Greedy tento tah předpokládal a velkého hrdinu se mu podařilo zajmout. Nepočítal ovšem s jeho synem Ristarem, který tak musí otce osvobodit a zachránit celý svůj svět.

Ristar je stařičká plošinovka vydaná v roce 1995 na konzoli Sega Genesis, která se teprve v roce 2010 dostala i na PC s vydáním dalších her v rámci SEGA Genesis kolekce. Hráč se ujímá postavičky Ristara, jejíž hlavní charakteristikou jsou natahovací ruce, které slouží jak k likvidaci nepřátel, tak i k překonávání mnoha překážek. Právě tyto ruce a jejich ovládání jsou základem hratelnosti a odlišnosti od typických skákaček v tomto žánru. Ristara tak musíte provést šesti světy, kde na konci každého z nich čeká specifický boss.

Škoda, že se Ristarovi nikdy nedostalo takové pozornosti, jakou si zasloužil na rozdíl od Sonica a Maria. Kdo ví, možná přišel pozdě, možná podcenili marketing a možná prostě hráči neradi ty se žlutou kůži...

Ristar je vlastně klasická plošinovka, ovšem neskutečně zajímavým prvkem jsou ruce… Hlavní hrdina má dlouhatánské natahovací ruce, se kterýma dovede různé věci - šplhat skoro po všem, držet se skoro všeho, pořádně se rozmotat o něco a dokonce s nimi zabíjí. Uchopí nepřítele, natáhne se jako kšandy a narazí do něj svým tělem. Taky bych takový ruce bral - mohl bych se s nima podrbat na těch místech, kam bez vidličky nedosáhnu - nebo bych mohl jít pracovat jako sběrač ovoce - určitě bych byl zaměstnancem roku.

No a hvězdička musí projít hromadou planet. A vyčistit je od socialistů… Teda od zlých zkorumpovaných vetřelců, které řídí velký mocný židozednář Greedy.

Teď k jednotlivým planetám:

Planeta Flora

Není divu, že první planeta se odehrává v hezkém zeleném lesíku. Vždycky to musí začít eco-friendly prostředím. I Sonic takto začíná. I Serious Sam. Dokonce i Doom… Teda počkat, ten ne.

Každá planeta se dělí do tří levelů. První dva jsou normální, třetí obsahuje jen boj s bossem. První obsahuje zase nějakého minibosse, u kterého ani nezačne hrát nějaká napínavá boss skladba.

Na týto planetě je spoustu zajímavých momentů. Svítící kytky, které sem tam vypnou a je potřeba do nich kopnout, aby se zase rozsvítily. Chmýří, za který se dá chytat a viset na něm. Navíc na pozadí této planety hraje pěkný smooth jazz.

Planeta Undertow

Jak název napovídá, bude se to odehrávat pod vodou. Na rozdíl od Sonica umí Ristar dýchat pod vodou - neomezeně - taky poměrně rychle plavat. Bossem je nakonec velký zlý kladivoun.

Planeta Scorch

Tady už jde do tutého. Tahle planeta je ohnivá jak Melissandra z GOT. Jsou tu i pasáže typu “Zdrhej před lávou, jejíž hladina stoupá.” apod. První boss potrápí paměť. Víceméně pěkná atmosféra.

Planeta Sonata

Velice prapodivná planeta. Všechny města i domy jsou zde postavený z hudebních nástrojů. Nepřátelé jsou notičky, otravné kytary apod. Úkolem je najít metronom a donést ho sovímu dirigentovi. Netřeba dodávat, že dirigentů je hned několik a metronomů taky. Při každém splněném úkolu navíc začne hrát trochu jiná hudba na pozadí (pár not se prohodí s jinýma).

Planeta Freon

Na této planetě sněží, všechno je zamrzlý, klouže to atd. Jsou ti u pasáže pod vodou. Zdá se, že Ristarovi nevadí plavání v ledové vodě. První boss je takový zmetek, se kterým musíte hrát koulovanou. Druhým bossem je pak cosi, co musíte krmit pizzou - pizzou s ostrým čili. Po chvíli boje se potvora poblije a chcípne.

Planeta Automaton

Nejhorší noční můra těch, co se bojí, že nám stroje vezmou práci. Tady je vše ze strojů. Obtížnost už tu jde poměrně nahoru a nejzajímavější moment, co utkví v paměti je sebrání antigravitačních bot.

Druhá část pak potrápí spíše hlavu. Řeší se tam drobné logické hádanky. Je to taková zajímavé finále hry. Velká továrna, teleporty, boj s roboty… Prostě pohoda.

A finále

Tady už je nutný jen porazit dva bossáky. Ten hlavní je teda dost tuhej. Tedy pokud člověk nechopí ty principy boje. Např. že je nutný bosáka rychle chytit a mrsknout s ním, když se teleportuje před hlavního hrdinu, aby to do něj našil dělem. Nebo když vytvoří černou díru, co se ho snaží vcucnout. Napodruhé jsem ho dal. Zase tak drsnej nebyl, jak vypadal.

Ristar je pohodová, originální plošinovka, u které se dá odreagovat. Chybou je snad jen velká krátkost hry a fakt, že nikdy nevzniklo pokračování. Naštěstí není problém se k Ristarovi jednou za čas vrátit...