Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Red Dead Redemption


Komentáře

< >
  • PS3 --
„Change is only good when it makes things better.“ - Bonnie MacFarlane

Nebudu vůbec zastírat, že hry ze stáje Rockstaru jsou jedny z mých nejoblíbenějších, ale u Red Dead Redemption to v mých očích dotáhli až na samotnou hranici toho, co stará generace konzolí vůbec technicky dovolovala. Ale hra samotná stojí hlavně na příběhu, jehož oblouk je vystavěn téměř mistrovsky. Klade důraz na postavy, opatrně vykresluje jejich charaktery a odkrývá jejich motivace. Přesně takovou hru jsem si přál už v dobách, kdy jsem kdysi dávno jako malý špunt zbožňoval (na tom se stále nic nezměnilo) Pro hrst dolarů s Clintem Eastwoodem, a propadl kouzlu spaghetti westernů.

Před očima se vám střídá jedno dechberoucí panorama za druhým. Krásně se to hýbe, nádherně to zní a ještě lépe se to hraje. Máme tu tři rozdílné, nádherně propracované regiony. Objevování jejich zákoutí je naprostá lahoda, takže jsem možnost rychlého cestování pomocí drožky použil jen výjimečně. Tomu napomáhá i systém náhodných událostí, kdy se vám může po cestě stát spousta věcí, o které by byla velká škoda přijít.

Jako John Marston jsem cválal na oslu prérií. Vyhrával duely v tasení koltů ve městě tím, že jsem protivníkovi vystřelil zbraň z ruky, načež s jekotem zbaběle utekl. Nechal se překvapit pumou, když na mě zpoza křoví skočila tak, až zabila mého věrného oře. Vydával se na lov medvědů pro jejich kůži. Skákal za jízdy na vlak a sledoval z něj západ slunce v Rio Bravu. Krotil koně na paloučku. A zamiloval se do Bonnie MacFarlane, přičemž mi rvalo srdce, že nám to není souzeno, protože kluci z kapely mi řekli, že už jako jednu holku mám.

Na předchozí generaci konzolí je ohromná spousta skvělých her, a tahle se bez nejmenších pochyb řadí mezi ty nejlepší.

Pro: kulisy a nefalšovaná atmosféra divokého západu, příběh, Bonnie

Proti: PS3 občas nestíhá

+15
  • PS3 --
GTA goes to Wild West!

Poetika divokého západu je úžasná a hráč je neustále zasypáván novými a novými scenériemi, které berou dech. Ať už to jsou rozpálené pustiny s majestátními výčnělky skal (toliko známých z filmů), zasněžené vrcholky hor s doupaty medvědů, bohaté pastviny s prohánějícími se mustangy, dálavy proťaté železnicí, lesy za tmy osvětlované pouze měsíčním odrazem s šumící řekou v pozadí nebo východy a západy slunce, které kralují naprosto nehoráznou romantikou. To vše přispívá ke konstantnímu kochání se krajinou, k atmosféře, která se jen tak nevidí...

Mise jsou sice většinou stereotypní a jen málokdy se člověk dostane k něčemu jinému, než k vystřílený zástupů nepřátel, i tak je hra dostatečně zajímavá a plná přidaného obsahu. Místy skřípal příběh, hlavně s naháněním Dutche bylo trochu moc přehánění (Dutch je v bance, nechají ho utéct; Dutch je ve městě, nikdo si ho nevšimne; Dutch zaútočí na celou vojenskou osádku se svými indiánskými kumpány...), ale celkově slouží svému účelu dobře.

Zřejmě to nemohlo dopadnout lépe. Ze začátku jsem sice trochu bojoval s nudou, ale jak se hra začne rozjíždět, je těžké ji zastavit. Finální část patří k tomu nejlepšímu, co jsem za svou herní kariéru mohl vidět a právě díky ní si RDR zaslouží všech pět...

Hodnocení: ✰✰✰✰✰
Herní doba: 27hod 50min
Dokončeno: 73.7%
+12
  • X360 100
Dohráno 2015. K RDR mě zřejmě přivedl tehdy redaktor stránky hrej.cz Jarda Mowald, kterej během jejich streamů pravidelně o tom mluvil jako o nejlepší hře co hrál. Já jsem předtím hrál od Rockstaru jenom GTA 4 a hodne mě bavilo. Red Dead mě od začátku chytlo zasazením, protože westernových her je málo a silným příběhem, který Rockstar umí. Výborné byly i postranní úkoly, podobně jako v GTA vám je zadávají většinou různé pochybné figurky a skoro všechny byly zábavné. Dobré byly lovecké, sběračské a střelecké challenge. Hudba skvělá i když úrovně dvojky asi zatím nedosahovala. Málokdy v open world hrách jezdím na koni nebo autem, spíš využívám fast travel, ale tady jsem si jízdu v sedle v přírodě užíval.
Myslím, že to mělo i online, ale ten jsem ani nezapojil.
Je to top hra Xbox 360 generace, grafika už není nic moc, ale hra dostala grafický patch na Xbox one X , který nemám a tak se těším až si Red Dead znovu zahrají na Xbox series X ve výrazně lepší grafice.

Pro: Příběh, western, aktivity mimo hlavní příběh

Proti: Nic

+9
  • PS3 --
SLAST! BLAHO! GENIÁLNÍ! PARÁDA! Jen škoda, že pcčkáři se svého kousku nikdy nedočkali(neměli na to vhodný hardware), nuže dost melancholie a vzhůru do hodnocení. Jestli jste někdy hráli GTA, nebo GTA V (na které si pcčkáři museli dva roky počkat, než rockstar upravil hru na základě našich podmětů), tak vám můžu rovnou říct, že proti Red Dead Redemption je to slabší kus ze stáda. Když byl titul ohlášený, byl jsem naprosto skeptický, nevěřil jsem, že western žánr může ve stylu GTA obstát. Opak byl pravdou! Do této hry prostě herní koncept gtaček sedí naprosto dokonale, kde jinde se chovat jak hovado utržené z řetězu, aniž by člověk reálně musel čelit nějakým následkům, než právě ve hře, která se odehrává v době, ve které dvanáctou odklepávali duelové souboje a pravidelný rytmus úderů hrobařovo kladiva do rakve a v době kdy osobní zákon převyšoval nad tím obecným a jediným skutečným soudcem byla zručnost v zacházení se střelnou zbraní. Při hraní téhle hry jste se skutečně několikrát přistihli při heretické myšlence, že gta koncept má smysl pouze tady a této heretické myšlenky se držím do teď.

Co možná někoho nepotěší, nehrajete zde za grázla, ale za týpka, kterého naštvalo, že mu oddělali jeho oblíbenou krávu a zapálili dům, jako vedlejší efekt přitom umřela jeho hospodyně s děckem, který měl asi rád, protože věděl, že už si to mlíko musí po ránu nadojit sám, udělat snídani, nikdo mu nepřinese noviny a dokonce na té farmě bude muset makat sám! I když vlastně to asi byla jeho žena a děcko...no už si nejsem moc jistý, proto tu nechám pro jistotu obě verze. Každopádně příběh je dobrej, jdete si po pomstě, i když je to dost klišé asi ta storka, ale grafika, grafika epic! Stejně jako omáčka okolo, jako náhodná střetnutí, chytání koní a podobně 100 %


Hodnocení: ✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰✰
Herní doba: 40 hod
Dokončeno: 100 %
+3 +9 −6