Police Quest: In Pursuit of the Death Angel

První díl ze série Police Quest, detektivních příběhů policejního vyšetřovatele Sonnyho Bondse. Děj se odehrává ve fiktivním městě Lytton v Kalifornii v roce 1983, kde Sonny bojuje proti rozšiřujícímu se množství drogových zločinů a postupně se dostává na stopu nebezpečnému drogovému dealerovi a vrahovi zvanému "Death Angel".

Jedná se o klasickou adventuru založenou na řešení různých hádanek a dodržování policejních postupů při vyšetřování. Grafická stránka hry je ztvárněna v EGA, tedy oplývá pouze 16 barvami. Veškerá interakce probíhá prostřednictvím příkazového řádku. Ve srovnání s ostatními hrami, které Sierra v 80. letech vydala (Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards,King's Quest a další), je Police Quest nejvíce vážný a seriózní.

Třetí série Questů od Sierry se odehrává v policejním prostředí. Na první pohled se to nemusí zdát, ale hra je díky tomu výrazně odlišná. V základu jde samozřejmě o klasickou adventuru ovládanou pomocí skvělého parseru. Důležitý je postupný vývoj / povyšování hlavního hrdiny Sonnyho. Na začátku řešíte běžné přestupky jako jízda na červenou nebo v opilosti. Postupem času se vynoří velký případ na protidrogovém oddělení, který tvoří hlavní část hry. Mimo pro adventury běžných lokací strávíte část herní doby v autě. Nejdříve je nutné hlídkovat a chytat provinilá vozidla, později už jde pouze o dopravu na správné místo. V první fázi jsem měl občas problém poznat zda jsem něco neopomněl nebo zda musím ještě chvíli hlídkovat. Vždy po nějaké době nahlásí centrála přestupek, který je třeba řešit. Později je už následující krok jasnější a postupuje se svižněji.

Při všech činnostech je nutné dodržovat policejní postupy a to naprosto přesně. Před jízdou si zkontrolovat vozidlo, přečíst zatčeným práva, prohledat je a nebrat zbraň do vězení, to je jen několik z řady předpisů. Vše je naštěstí pěkně popsáno v manuálu. Takhle to možná působí otravně, ale při hraní je to super a perfektně to doplňuje atmosféru. Obtížnost je spíše vyšší, ale postupy jsou na dobovou adventuru překvapivě logické. Na realističnosti je vidět spolupráce opravdového policisty. Trochu problematické je řízení vozidla. Jde spíše o zvyk, po prvních pár cestách a nehodách jsem dostal řízení do ruky a v druhé polovině hry jsem jízdu neopakoval ani jednou. Městečkem prochází dálnice, ale bohužel není nutné na ni vůbec najíždět. U jediné minihry - pokeru - jsem měl asi štěstí, vyhrál jsem tak 2 ze 3 her. Grafika se mi tradičně moc líbí, ale zvuk je nejslabší částí hry.  Nakonec jsem si hraní hodně užil a to jsem čekal, že mě to bude bavit méně než Space nebo King's Questy. Teď se jdu vrhnout na SCI remake a pak asi hned druhý díl.
Série Police Quest pro mě byla dlouho prokletá. Téma mě vždy přitahovalo, na třetí a čtvrtý díl jsem se díky recenzím ve Score hodně těšil. Ale když jsem v minulosti zkusil první díl párkrát rozehrát, skončil jsem dost brzy díky problémům s jízdou a hlavně s aplikací služebních postupů. Přesto jsem v podvědomí věděl, že přijde ten správný čas a já tu hru konečně dohraju. Na zmíněné dva problémy přitom existovalo jednoduché řešení. Při jízdě autem stačilo snížit rychlost hry. Po pár jízdách už mi řízení nečinilo žádný problém a mohl jsem přejít na normální tempo. A ke konci hry už mi i normální rychlost přišla děsně slimákovitá. Druhý problém vyřešila má oblíbená činnost, kterou jsem tenkrát v 90. letech pohříchu nepraktikoval - četba manuálů. Ten se firmě Sierra moc povedl, je vtipný a hlavně pro účely hry velmi užitečný. Mohl jsem se tak cele soustředit na samotné hraní.

Role policisty Sonnyho Bondse mi opravdu sedla. Autoři zpočátku připravili na hráče běžné úkoly související s prací "běžného policajta" ve fiktivním městě Lytton v Kalifornii. V nich se krásně uplatní znalosti načerpané z manuálu a navíc se poprvé začnou objevovat informace o tajuplném Anděli smrti, který začíná být noční můrou celého městečka. Rozhodnutí implementovat do hry jízdu autem viděnou ptačím pohledem považuji za pozitivní a to i s vědomím toho, že ovládání není úplně ideální. Na tu chvíli, kdy načapáte auto, které poruší nějaký ten předpis, vy zapnete maják, začnete ho sledovat a donutíte ho zastavit, jsem se pokaždé těši jak malé dítě.

Velký počet bodů u mě hra získala poté, kdy se nabídla možnost služebního přestupu. V ten moment mi přišlo, že hra nabrala na spádu a vtáhla mě ještě více do hry. Asi nemá cenu komentovat parser. Díky autorům za něj, připravil mi řadu zábavných epizodek. Ale je znát, že šlo ještě o starší díl, kdy některé výrazy, které by dávaly svou logiku, parser nevstřebal. Obligátní body jako vždy násobí pocit dobře provedené akce, i když zde je možné i získat body záporné. Finále hry však je naprosto skvělé, nechci spoilovat, ale minihra, převlek, spolupracovnice... Konec jsem si užil maximálně! Za mě tedy naprosto výtečný úvodní díl série, která si mě hned od začátku získala. Miluju totiž kreslené adventury odehrávající se v "reálném" světě (navíc rádoby Amerika 70./80. let). EGA sice zde ještě není na úrovní pozdější verze SCI, ale i tak mě některé obrazovky potěšily.
Asi jedna z prvních grafických adventur, kterou jsem dohrál. Příkazy hlavnímu protagonistovi zadáváte pěkně textově a načež se před vámi odehrává celkem temný příběh ve fiktivním městečku Lytton.

Vyzkoušíte si tak rutinní práci obyčejného poldy, kterému jsou předpisy svaté, jezdíte klasickým americkým menším městem několika druhy vozů, navštívíte pár tradičních lokací a žijete si tradiční život let osmdesátých.

Hrajete za postavu jménem Sonny Bonds, ambiciózní policista, se kterým řešíte nejprve banální příběhy a přečiny a postupně se propracuje do důležité pozice hlavního vyšetřujícího nejtěžšího případu Jessieho Bainse, maniakálního vraha a drogového dealera.

A samozřejmě si vystřelíte z šestiraňáku v nejvyšší nouzi, kdy jako chrabrý policajt chráníte životy občanů vašeho města.

Trivia: Při vývoji pomáhal penzionovaný policajt, který se především dalších dílů se snažil vytvořit co nejvíc reálný pocit policejní práce v rámci média, které tehdejší hry dovolily.

Pro: policejní rutina, soundtrack, klasický pixel art

Proti: jízdní model

Čtvrtá slavná Sierrovská série a opět jedna, kterou jsem dohrál a vůbec si nepamatuju. Jaká je jednička? Ocitáte se v mírumilovném městečku Lytton v kůži řadového pochůzkáře Sonnyho Bondse, nafasujete výbavu, auto a vydáváte se řešit zločiny.

Hra se snaží být co nejvíce realistická jak to jen jde. Policejní rutina se tak skládá s brífingů, při odchodu/příchodu ze služby se musíte převlést, vysprchovat a uložit věci do skříňky, každou situaci musíte nahlásit rádiem, případně zavolat posily, když někoho eskortujete do vězení musíte odevzdat zbraň, před jízdou zkontrolovat auto atd... Co teprve takové zatčení, těch úkonů co je nutno udělat je tuna a samozřejmě by Vás většina ani nenapadla. Důkazy nutno konzultovat s nadřízenými a kolegy. Na jednu stranu to dodává pocit reálna, na druhou stranu je to nesmírně otravné.

I samotná kariéra Sonnyho je realistická - nejprve řeší za volantem obyčejné přestupky jako jízda na červenou, jízda pod vlivem či ukradené auto, později se dostává k protidrogovému a začíná pátrání po Andělu Smrti Jessie Bainsovi, který stojí za vzestupem drog v městečku.

Samotná hra je tak složitá spíše tím že nevíte přesně co v které situaci dělat, než nějakými zákysy. Složitost číslo dvě je jízda - v jednopixelovém autíčku honíte na ploše 16 bloků zločince, což se neobejde bez bouraček a upřimně řečeno mě tohle proto-GTA vůbec nebavilo. Na závěr si navíc tvůrci připraví ultravytuhlý poker, kde Vám dobrá karta nepadne skoro nikdy, blafování nefunguje a počítač nepokrytě podvádí - u tohohle jsem vytuhl na dvě hodiny. Nechybí ani jeden časový limit na začátku, jeden dead end (když se schováte za strom místo za keř).

Jako vstup do série to není úplně špatný až na to ježdění a poker, jen klasicky složitý jako každá adventura z té doby.

Pro: Realismus, policejní práce, postupné odhalování příběhu.

Proti: Ježdění autem, poker, občas tradičně netušíte co a jak máte udělat.