Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards

1987 AmigaAtari ST
04.06.1987 PCApple II
První díl slavné adventure ságy Leisure Suit Larry od Sierry. Premiérový příběh Larryho Laffera od Al Lowa by zřejmě nevznikl bez hry s názvem Softporn Adventure z roku 1981, odkud Lowe čerpal inspiraci pro lehce erotický nádech hry.

Hlavní protagonista hry, Larry, se považuje za světáka a milovníka žen, ovšem v jádru je to spíše zakřiknutý smolař, jenž budí soucit už jen tím, jak vypadá. Příběh hry se dle očekávání točí kolem žen, které si chce Larry získat a mnohdy se tím dostává do komických až trapných situací. Hlavní devizou hry je pověstný humor z pera Al Lowa.

Vzhledem k datu výroby se ještě zdaleka nejedná o point & click adventuru, veškerá interakce s Larrym se odehrává v příkazovém řádku. Hra se dočkala VGA (1991) a také HD remaku (2013).

Takže po Space Questech a King Questech jsem se pustil znovu do další Sierácké série. Musím říct, že celý Larry je ze všech sérií asi mým nejmíň oblíbeným, už jen proto že narozdíl od pohádek, sci-fi, hororů, fantasy či policejních příběhů je tohle tak nějak... o ničem.

Larry je tragéd, osmatřicetiletý panic s mrňavou postavou, prořídlými vlasy a zkaženým dechem a jednoho dne se to rozhodne změnit. A tak ho čeká noc, kdy se pokouší sbalit nějakou holku, přičemž k příšerné vizáži přidává i příšerné balící hlášky. Kupodivu na to jak je líčen v dalších dílech to nedopadne úplně špatně jedna holka ho sice ukázkově využije, obere o všechno a sváže, další si při balení vzpomene na přítele (story of my life :D) Ale jinak zvládně ojet prostitutku a na konci mu holka skočí do postele víceméně sama

A jak se to hraje? No v podstatě máte jen pár lokací (bar, diskotéka, obchod, kasino) mezi kterými projíždíte taxíkem. Ten stojí peníze a ty se vydělávají v kasinu a bacha na to, přijít o prachy znamená konec. Ve většině lokací nemáte tušení co dělat, protože i při prohlédnutí okolí se spousta věcí nehlásí (kondom), životně důležité předměty nemusíte získat, protože jsou podmíněny tím že se někdo v lokaci objeví (jablko). Je tu i pár úmrtí, pár vtípků (co probíhá při restartu, telefon na Sierra linku), ale většinou mi humor přišel dost trapný a to i když jsem hru hrál prvně někde před 100 lety. Navíc se nějakého zajímavého záběru fakt nedočkáte, i "akce" je odbytá černým čtverečkem censored.

Každopádně sérii jsem kdysi projel celou a protože tenhle díl si pamatuju nejvíce a z úcty k tomu jak je to starý a jaká to ve své době musela být pecka 60%.

Pro: Pár vtípků, pár decentních obrázků krasavic, na svou dobu odvážné.

Proti: Kraťoučké, víceméně trapné, hrát to bez návodu musí být peklo.

Pornóóó! Hurá! Oplzlá, oplzlá hra a ani jeden komentář? Tahle databáze je plná slušných lidí nebo že by si snad na tuhle zásadní klasiku PC adventur nikdo nevzpomněl? Především první díl znamenal v době výbuchu počítačových her nejednu mokrou noc, kdy jste od kamaráda, co uměl říct dvě až tři slova v angličtině, marně vymáhali použitelná slovíčka, která by Larrymu pomohla v posunu hrou. Ačkoli už v té době u nás vycházel obrázkový časopis Playboy a monitory byly osídleny hrou Strip Poker s fotografiemi dobrých kvalit, Larry byl přesto vysoce žádanou komoditou, jelikož jako jediný nabízel "akci" a krom toho obrovské množství toho správného humoru. Zábava spočívala v tom, vyzkoušet spoustu anglických slovíček, pobavit se u Larryho reakcí na podivné hráčovy příkazy a prostě být u toho! Herní oplzlá revoluce, která osvobodila herní průmysl od suchých zápletek jako zachraňte už ten vesmír, proboha a dalších. Klasika na niž se nezapomíná.

Pro: vtip, nadsázka, šance být na chvíli úchylem, aniž byste se za to museli stydět

Proti: v tehdejší době angličtina a hrubí taxikáři