Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Pillars of Eternity

79

Diskuze

« Novější Starší »
@Tulareanus (18.06.2018 19:32): Určitě co se týče délky, propracovanosti světa, rozmanitosti soubojů atd. mají Pillary navrch, ale osobně mi jejich hraní přišlo takové hrozně mdlé. Nemohl jsem se do hry pořádně zažrat. U Tyranny jsem takový problém překvapivě neměl. Spouštěl jsem to vždycky se zájmem a nadšením, u Pillarů jsem se bohužel musel často nutit.
@Laurona (18.06.2018 15:19): Donedávna to nešlo, co jsem googloval. Možná to tedy stále nejde. Má chyba a má blbá rada. Nijak jednoduše to asi nepůjde. V GOG Connect to není. A prý ani GOG ani Steam moc neumožňují koupit jen datadisky/DLC bez základní hry. Myslel jsem si, že to bude jednodušší. Případně že půjde v nejhorším zvolit řešení koupit jen DLC z GOGu a původní hru někde v GOG verzi stáhnout. :(
@SilentWolf (18.06.2018 14:53): Tak to je kraťoučké. Snad se k tomu časem dostanu. Teď mám ještě v plánu dokoupit datadisky k Pillars of eternity - doufám že budou ve slevě na Steamu, abych to mohla dohrát v jednom kuse.
@Laurona (18.06.2018 14:47): má větší váhu.. a je těžší ze všeho vybruslit jako klaďas. A jen ať víš, tak je to hra tak na 20 hodin. V porovnání třeba s Pillarsy se jedná o komornější záležitost a docela to tomu sluší.
Nedá mi to, abych se nezeptala. Mám úkol na Vrchu předků něco provést se zařízením na věži. mám tam momentálně jen dvě volby - vypnout stroj, nebo ho zničit tím, že ho zapnu na maximum. Je tam se mnou Teir Nowneth u kterého mi to píše, že jestli chci jeho pomoc, mám mu dovést živou oběť. Vlastně pořádně nevím co s tím přístrojem dělat myslela jsem, že by z něj šly nějak získat uvězněné duše ale nevím jak to udělat. Je to tak, že když mu tu oběť přivedu tak se mi zpřístupní další možnost? Vůbec nevim kde tu oběť mám vzít. Prosím o radu.
@Laurona (12.06.2018 22:28): Jojo. Vždy se na to vykvajzni, jak to bude těžké a dělej něco jiného, pak se tam po čase vrať a udělej zase patro dvě. Tak je to nastaveno. Takový oldschool dungeon v rámci 2000+ RPG.
Mám dva dotazy: Jsem teprve na 4. úrovni a začala jsem se čtyřmi postavami pročesávat Nekonečné stezky v mojí pevnosti. První patro byla procházka růžovou zahradou. Ve druhém, kde jsem narazila na troly, už je to docela obtížné. hlavně když na mě vyrazí dva nepřátelé tak umírám. Mám se na to vykašlat a plnit jiný úkol nebo to mám dál zkoušet? Už jsem takhle odložila jeden úkol (zabití Raedrica) dostala jsem se až k němu ale měla jsem uzamčená některá konverzační témata, tak jsem si myslela, že se mi později odemknou a budu tu situaci třeba moct řešit jiným způsobem, či se něco zajímavého dozvím.

Je to tak, že jsou konkrétní lokace rozděleny nejen dle obtížnosti ale i dle postupu v příběhu(či v questech)?
Když jsem nenabral Duranceho v 1 aktu tam mám útrum? Ve druhém aktu už je na tom místě pekelně tuhá partička, na kterou zatím nemám sil.
Čeština samozřejmě složeniny používá, i když ne v takové míře jako angličtina, především ta používaná ve fantasy. Přesnou anologií Jelenolesí je třeba Středomoří, Černomoří nebo Krušnohoří a spousta jmen obcí jako Žabovřesky, Sovolusky nebo Kostomlaty. Překlad Jelení les by byl možná vhodný pro loveckou oboru někde za hradem, nikoliv pro zemi.

Názvy jako Defiance Bay, Ondra´s Gift nebo First Fires jsou prasárna. Takhle nikdo město ani čtvrti nikdo nepojmenovává. Přehnaná snaha o metaforičnost.

A překlad PoE je docela slušný. Rozhodně ne třeba ve stylu prvního Baldur´s Gate („Bude dobře když ušetříš den“) nebo Divinity: Original Sin („dead end“ přeloženo jako konec smrti). Rozhodně není tak špatný aby výrazně ovlivnil vnímání příběhu, to už bude mít mnohem větší váhu jeho rozkouskování nahrávacími obrazovkami. Ale hlavní vina bude v příběhu samotném.
@Dorian (05.04.2018 23:23): Ehm. Čeština ani slovenčina narozdiel od angličtiny moc tieto spojené adjektíva/substantíva nevie bez toho, aby to neznelo kostrbato a neškrípalo v ušiach. Preto radšej české Temný hvozd než Temnohvozd, radšej Jelení les (s nepriamym "z Jelenieho lesa" alebo skráteným "Jelením" či "Lesným" než tieto novotvary.

Zátoka vzdoru mi zase príde asi v cajku.
Tak jsem se do toho konečně ponořil, až jsem si před prací jaksik zapomněl uvařit oběd, jak mě to dopoledne chytlo. Atmosféra dračáku je holt atmosféra dračáku. Už pokukuju po dvojce, pokud mě neodradí to zasazení. (Trochu doufám ve vliv Lovecrafta - kulty, uctívání pochybných božstev, degenerace atd.. to bych ale chtěl asi moc). Budu se muset asi smířit s Risen-like CRPG.

Jinak mám začátek aktu 2 a teda po zjištění, že ono čtení vzpomínek je jen jakýsi bonus a nijak nedoplňuje příběh to i docela hezky odsýpá.

S takovou snad letos dojedu všechny resty. :-D už se jejich seznam tenčí.

Edit: překvapuje mě temnost hlavní zápletky.
Oukej, kašlu na imerzi, ale ty nahrávací obrazovky jsou zlo. Loading sám o sobě trvá dost dlouho, ale co jsem prožil při jednom z hlavních úkolů na Heritage Hill je šílenství. Zahrnuje tři rozhovory, jednu interakci s prostředím, souboje a loot v dvou pidi interiérech a DVANÁCT nahrávacích obrazovek.
@valcik (08.02.2018 15:00): Je pravda, že viackrát som toho hral málo (BG 1+2, fallouty a M&M VI + VII). Ale stále mi to nepríde také dôležité, resp. sú hry, kde by to bolo a je cool, napr. TES séria, ale pokiaľ to hra nemá naozaj v náplni, že sa plnohodnotne dá hrať zlodej, tak mi to príde ako zbytočná feature.
Neviem teda ako vy, ale u mňa vrchol zábavy nespočíva v interakcii s predmetmi, ktoré vlastne nič nerobia a preliezanie oknami. Hlavne preliezať oknami v miestach, kde nie je nutný tichý a záškodnícky postup mi príde aj bezpredmetné až divné, napr. preliezať v civilnej oblasti len tak oknami.
@Dorian (30.01.2018 22:50): Jop, to isté Arkánum, o pätnásť rokov staršie od PoE. Dvere sa okrem rozbíjania dali odomknúť alebo zamknúť a tento herný mechanizmus využívali aj NPC - na noc si svoje príbytky pozatvárali a zamkli, než zaliezli do postelí. To isté platí aj o oknách, cez ktoré sa dalo vyskočiť von alebo dnu! V PoE je taká situácia tuším jedna, pevne naskriptovaná v rámci úlohy.. Vysoká miera interaktivity pre mňa znamená rozdiel medzi funkčným herným svetom a statickou kulisou.
@Dorian (30.01.2018 20:59): V tomto s tebou nesúhlasím. Nie je žiadna autorská mapa Eory, aby bolo vidieť, koľko jednotlivé územia zaberajú, preto sú to len domienky bez faktov. Práve v Dragon Age mi príde svet menej premyslený a keď si vezmeš pri Origins, mali toho vymysleného menej ako autori pri Pillars of Eternity. Ferelden tiež nie je bohvieaké kráľovstvo, ak má vlastne len dve skutočné mestá (+ jedno malé, ktoré bolo zničené).

Je niekde napísané, že je to pri rovníku? Inak keď si vezmeš našu planétu v praveku, tak častokrát na teplote záležalo ako boli jednotlivé oblasti na tom s vulkanickou činnosťou, čiže zemským pláštom, aká bola priemerná teplota planéty a hlavne aké morské prúdy obmývali jednotlivé kontinenty. Antarktída bola historicky teplý kontinent, kde rástli mnohé rastliny (vlhké subtropické podnebie) a až posunutie kontinentu a odštiepenie Austrálie a zablokovanie teplých morských prúdov ten kontinent ochladilo.

Z hľadiska Diabla I a II (trojku som nehral), toho naozaj o hernom svete Diabla moc z hľadiska lore nebolo, začala s tým v podstate až tá dvojka, ale i tak sa zamerala len na herné lokácie, ktoré sa v hre vyskytovali.

Každopádne mám pocit, že sa zbytočne púšťame do príliš vážnej debaty ohľadom fyzikálnej hodnovernosti porovnateľnej s našou planétou, hoci sa jedná len o počítačové hry. Navyše všetky tieto body neovplyvňujú hrateľnosť.
@Dorian (30.01.2018 20:59): Detaily herného sveta v Arkáne sú navyše vysoko interaktívne, rovnako ako boli aj vo Falloutoch. A aj v tom je obrovská slabina PoE - nádherné predrenderované hostince, kde sa dá na celom podlaží kliknúť na tri alebo štyri truhličky. Divinity: Original Sin to robí správne!
@Tulareanus (30.01.2018 20:27): Pokud je Eora planeta (což nejspíše je) tak vzhledem k tomu že jsou známy obě polární oblasti tak jaksi na další kontinenty není místo. Za tím východním mořem je pravděpodobně už Aedyr. Ta planeta je strašně maličká a nejspíše je známa prakticky celá. Mimochodem Dyrwood leží blízko rovníku, ale kupodivu to nejsou tropy. Tohle je dobrý příklad nezvládnutého worldbuildingu.

Celá Eora působí že byla vytvořena jen jako pozadí k příběhu o Odkazu. Okolo Dyrwoodu se tak točí celý svět a po vyřešení Odkazu počet zajímavých věcí v tom světě klesne minimálně o čtvrtinu. Všimni si že i ten panteon je očividně vymyšlen tak aby půlku z něj šlo zapojit do hlavního příběhu. A v případě že někomu, jako mě, ta zápletka přijde překombinovaná neumožňuje se radovat z prozkoumávání, protože na ní člověk naráží na každém kroku

Jinak třeba mnohem lépe zvládnutý svět vytvořený pro potřeby počítačového RPG je třeba Thedas (Dragon Age) nebo Sanctuary (Diablo). Pravda, jinak jsou tyhle settingy dost šílené, třeba Tamriel (TES, ale tam je to hodně tím že co si navymýšleli Arenou v roce 94 už nejde změnit). Ale ono i třeba to Arcanum trpí stejnými problémy se světem jako PoE, ale tam je to vyváženo že ten svět obsahuje spoustu úžasných detailů a je prostě zajímavější.
@Dorian (30.01.2018 19:50): Takto, tu sú rozpísané známe oblasti, spomínané v hre:
https://pillarsofeternity.gamepedia.com/Eora

Ak to berieme ako neskorý stredovek/ranú renesanciu, tak ani my sme vtedy nemali objavenú Austráliu, veľkú časť Afriky a Amerika bol len náznak ostrovov a kontinentu, takže je pochopiteľné, že celý svet nie je viditeľný. Inak som si čítal nejaké info k dvojke a deadfire Archipelago a práve tam je vraj nejaký zvláštny fenomén na východe v mori, ktorý všetko ničí a zabraňuje v tom, aby tam cestovali (možno to bude aj niečo pre príbeh).

Tých tém tam zas tak priveľa ani v jednej hre do detailu nechceš, lebo by si bol zahltený, no i tak si nespomenul niektoré veci - napr. nezávislosť Dyrwoodu, informácie o Aedyr Empire, animancia, Vailian republiky pripomínajúce moreplavecké štáty južnej európy za čias renesancie. Na úvod to stačí, samozrejme netvrdím, že je to tak premakané ako Star Wars Universe alebo D&D, ale určite to predčí väčšinu hernej a aj RPG tvorby ako takej.

Viac weird prostredie pre zápletku by som určite ocenil, na toto sa zameral oveľa viac Torment: Tides of Numenera, ktorý však nezvládol iné aspekty hry, ktoré má Pillars v poriadku. No i tak práve tou zápletkou sa to posúva trochu ďalej, než to býva bežné u fantasy, ktoré vychádzajú z Tolkienovskej a D&D tradície.

Vyvolenosť je samozrejme klišé a náhody sú smutné scenáristické barličky, v tomto prípade by som skôr tvrdil, že je to veľmi užitočná náhoda pre herný svet, než to, že by bol hrdina naozaj vyvolený. Viem, že v tomto smere celkom pekne s týmito klišé (a aj originalitou sveta) zatriasol Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura, ale i tak to nerobí z Pillars zlú hru.
@Tulareanus (komentář): Zmiňuješ že se ti líbí ten svět (Eora - už to je strašlivý jméno), ale třeba mě přijde jako to co hodně snižuje zážitek. Je nejspíš strašlivě malý (asi pět polických celků a kousek na jih i na sever hned polární oblasti), ale především strašlivě odtažitý. Velká část toho co se o světě dozvíme se vlastně týká jen hlavních témat příběhu a tak se zdá že jediné důležité věci jsou Odkaz, Svatá válka a Engwithané. A celá ta zápletka s dušemi je vůbec dost samoúčelná a hodila by se spíš do více weird prostředí. A svět přímo zachraňován sice není, ale hlavní hrdina je stejně do příběhu násilně uvrhnut a vyvolen. Přeci jenom jsou i RPG které se tomuhle úplně vyhnuli, i když jich není tolik.
@Richmond (30.01.2018 16:03): Ono záleží od toho, o čo ti u takej hry ide. Podľa mňa tam bolo aj veľa lepších vecí ako v BG (naozaj vylepšení), ale to, že postavy nemajú nosnosť, je tam truhla (ktorej dostupnosť sa dá inak v nastaveniach obmedziť, ak to nie je pre HC hráča) alebo nepotrebujem zvlášť kupovať muníciu, rozhodne u mňa k bodom, na ktorých by som si staval zážitok z hry. A taktiež príbeh mi vyhovoval tým, že bol jednoducho odlišný a už nešlo len o klasické "je tu bubák, pred ktorým treba zachrániť kráľovstvo/svet", ale bol aj viac metafyzický a zaujímavo napísaný.
@Tulareanus (26.01.2018 06:51): Jednicka hrozne zklamani. Ale rok nasledneho patchovani z ni pry udelal uplne jinou hru, aspon co se souboju tyce. Takze Pillars 2 pro me maji datum vydani 03/04/2019.
Ahoj, nechcete někdo Pillars of Eternity: The White March Expansion Pass (obě DLC) za 160kč. Koupil jsem ve výprodeji na JRC, ale nevšiml jsem si, že je to jen verze pro STEAM. (Základní hru ma z gog.com)
@Tulareanus (18.07.2017 13:09): Ak je zjednodušený, to neberiem ako negatívum. To že sú hry od Obsidianu ukecané je mi jasné, ale pri izometrických hrách je z môjho pohľadu o to horšie, že vsádzajú na doslovnú až knižnú popisnosť (aj keď je to do určitej miery logické, nakoľko chýbajú filmovo pôsobiace scény, ktoré by dokázali zachytiť reakcie postáv) U Tormentu platí to isté čo u Tyranny, jedine s prekladom, inak ani neuvažujem. Tam sa mi zase pozdáva to, že z väčšiny súbojov sa dá vykecať a nemusí na ne vôbec dôjsť :)
@Tulareanus (18.07.2017 13:09): Konkrétne úloha v ONDREJOVOM DARČEKU:
Majiteľka ma poslala za banditami, ktorí prepadávajú klientov. Banditi chceli znížiť cenu za cestu okolo sveta, ale majiteľka bordelu to nemohla urobiť bez súhlasu šéfky a tak ma za ňou poslala do Blackenbury, počítajme:
1L vlezem do bordelu, kecám s majiteľkou
2L vylezem na ulicu
3L chvátam do Blackenbury
4L vlezem do domu šéfky
5L hore schodmi na druhé poschodie
+5L návrat do bordelu; 10 nahrávacích obrazoviek pre jeden blbý dialóg. Nahrávacie obrazovky (dom banditov) z úvodnej časti úlohy som nezarátal..


ed: Dual-class v BG nie je powergaming. Podstatný rozdiel je, že v PoE žiaden takýto mechanizmus neexistuje, postavy nemôžu len tak zmeniť povolanie a uprostred hry naberať XP od nuly, vďaka čomu by bol level cap znesiteľnejší a dokonca opodstatnený.
@valcik (18.07.2017 13:00): Ty ale tak trochu popisuješ už powergaming a nie prvé hranie.
10 obrazoviek? Troška preháňaš nie? Vieš aj konkrétnu situáciu? Inak je to asi logickejšie, než keď v BioWare hrách posledných rokov sa vždy riešenie nachádzalo za prvým rohom a tvárilo sa to ako keby to bolo neviem kde ďaleko.

@M.a.t.t. (18.07.2017 12:14): Práveže v Tyranny mi príde ten systém až priveľmi zjednodušený s veľmi malým množstvom skillom a kúziel. A hry od Obsidianu sú vždy veľmi ukecané a opisné. Nesadne každému, chápem, no mne to vyhovuje. Inak asi ani nehraj Torment, oproti nemu je PoE obrázkové leporelo.
Pri PoE ma štvala aj štruktúra úloh, keď bolo treba kvôli rozhovoru s jednou postavou prebehnúť aj cez desať nahrávacích obrazoviek. Limity engine chápem, ale keď o nich autori dobre vedeli, mohli radšej niektoré NPC umiestniť šikovnejšie..

@Tulareanus (18.07.2017 11:49): V BG mi level cap neprekážal, pretože som mal vždy aspoň jednu dual-class postavu, pri opakovanom hraní aj dve alebo tri. Keď zvolíš dual-class na piatej úrovni, len tak-tak stihneš nahrať maximálnu úroveň s novým povolaním, porovnávaš dva úplne odlišné systémy.
@Tulareanus (18.07.2017 11:49): Však hej, príbeh mi to nakoniec aspoň čiastočne zachránil (aj keď cez tie haldy textu sa mi nedostávalo ľahko a zďaleka som nemal chuť sa prelúskavať cez všetko), ale hoci holdujem skôr modernejším RPG, nie som z princípu zaujatý ani voči izometrickým. Na hru som sa pôvodne celkom tešil, pretože Obsidian môžem. Inak ťahový súbojový systém v Tyranny sa mi subjektívne pozdáva viac, tak ako aj námet a celkový setting, ale uvidíme, či sa k tomu niekedy dostanem - kým nevyjde čeština, tak určite nie. A hej, tvoj názor na túto problematiku poznám, takže si diskusiu na tému ako preklad škodí pôvodnej hre môžeme odpustiť :)
@valcik (18.07.2017 11:04): Nechce sa mi hádať o počtoch, ale prvá kapitola 15 sidequestov + 5 main questov a tretia 13 sidequestov a 4 main questy, každopádne nie je to veľký rozdiel.
Ja samozrejme netvrdím, že level cap by nemohol byť vyšší a práve preto je fajn, že obe časti white march ho zvyšujú. No tento problém mali aj iné hry ako napr. Baldur's Gate. Ako aj píšem nižšie Mattovi, je škoda, že nebolo ďalej levelovanie (napr. ja som ten max level dal fakt až kdesi v polke tretieho aktu a to som snoril v každom kúte a plnil všetko), ale primárne som to hral pre exploring, príbeh a postavy, nie kvôli expom.

@M.a.t.t. (18.07.2017 11:28): Mne primárne išlo o príbeh, exploring (lokácie i questy) a postavy. Ale bavil ma aj combat. Je pochopiteľné, že ak ťa nebaví gameplay, tak ti to ostatné aspekty neutiahnu, aby ťa to bavilo. A nemyslím si, že je to nejakým chýbajúcim izometrickým RPG, ale faktom, že ono to v mnohom nielen teda evokuje atmosféru BG a spol. ale pre mnohých ľudí, ktorých tie pôvodné hry bavili, to má aj zábavný combat a levelovací systém. Dokonca mi príde, že pokiaľ to asi človek nehrá na path of the damned, tak každé povolanie vie mať niečo do seba, nie ako v AD&D, kde niektoré classy boli super silné a niektoré nerobili v podstate takmer nič. :)
@valcik (18.07.2017 11:04): Síce nie som ideálny typ hráča na podobný typ RPG, ale v tomto prípade súhlasím. Spôsob levelovania, kde hráč nedostáva časom za zabíjanie protivníkov žiadne xp a s tým súvisiaci mimoriadne nízky level cap ma v kombinácii s pre mňa dosť nezábavným súbojovým systémom takmer odradili. Spätne musím uznať, že hra má i viacero kladov, ale to nadšené prijatie recenzentami a hráčmi po vydaní si vysvetľujem tým, že im muselo asi veľmi chýbať izometrické RPG zo sveta Dungeons & Dragons. :)
@Tulareanus (18.07.2017 00:17): Keď odrátaš súboje s bosákmi, najviac XP získavaš za plnenie úloh a Twin Elms je druhá najväčšia usadlosť, v ktorej je každá štvrť nabitá úlohami s vysokou odmenou za splnenie. Defiance Bay a Twin Elms získaš najviac skúseností z celej hry a odmena za úlohy v Twin Elms je vyššia - určená pre postavy na vysokej úrovni. Level cap je skrátka príliš tesný, keď do druhej najväčšej usadlosti nabitej úlohami lezeš s družinou na maximálnej úrovni, to neobhájiš.
@valcik (17.07.2017 13:56): ad Underrail = "Úmorné" je presná charakteristika tejto hry, ja som to prešiel (po konzultácii návodu/wiki) do presne 50% a už sa k tomu nedokážem vrátiť. Dobré nápady, veľa vecí dobrých, ale množstvo hlúpych gamedizajn rozhodnutí, autor to príliš iracionálne "pushuje to uber-hardcore" (Jo Niche language).

Absencia neopruzného cestovania, dementne prijebaný respawn, mapa je nepresná - mapovanie v profesionálnom software (vrstvy v Adobe Illustrator ukázali, že políčka nesedia a sú naplácané od buka do buka podľa odhadu, takže nie je možné reálne vytvoriť detailnú mapu).

Pritom tá hra mala obrovská potenciál, ale oproti inej Indie "one-man-made" hre Subterrain je to sračka.

Ale čo sa týka rebríčkov, tak ponúknem ďalší názor na vec,
Divinity OS najlepšie (ale hral som online coop takže odpadajú na 99% tie kritiky čo zazneli v diskusiách)
Tyranny každopádne určite > PoE
MMX vymakaný crawler, ale nemixoval by som to ako subžáner s "high level RPG", každopádne Grimrock 2 je TOP.

Shadowrunny sú všetky výborné, ale je to taký nádherný medzilevel crawler/high-RPG.

@Tulareanus (17.07.2017 12:54): Inkvizítor Tulareanus v akcii, postrach spoilerov.
Kto vie aký achievment majú títo VIP za mazanie spoilerov :-D
@valcik (17.07.2017 13:04): Z tohto hľadiska ani tých 7 lokácii nebolo veľkých, sú to tieto: 4 sú v Twin Elms, jedno je Temple of Hylea, kde je len drak a 2 kusy divočiny. Tých mapiek s xauripmi nie je veľa. Hiravias je jediný spoločník, ktorého som málo prekecol a nesplnil jeho quest, lebo moja postava bola druid.
@valcik (17.07.2017 13:56): Souhlas, mám z toho podobný pocit, Underrail jsem zabalil v Deep Caverns, to už jsem prostě nedával. Není to špatná hra, ale méně je někdy více..

JInak co se týče moderních CRPG (2013+), které jsem dohrál, tak bych je ohodnotil asi takhle - Original Sin > Age of Decadence > Shadowrun:DR, Exp. Vikings, Exp.Conquistador >Wasteland 2,Shadowrun Returns > POE,MMX
@Ajantis (17.07.2017 13:39): U mňa stojí AoD v rebríčku zábavnosti o dve-tri priečky vyššie. Underrail je zameraný príliš bojovo, mimo boj vlastnosti postavy prakticky nevyužiješ a obrovská rozloha sveta je po čase úmorná.