Pillars of Eternity

Oukej, kašlu na imerzi, ale ty nahrávací obrazovky jsou zlo. Loading sám o sobě trvá dost dlouho, ale co jsem prožil při jednom z hlavních úkolů na Heritage Hill je šílenství. Zahrnuje tři rozhovory, jednu interakci s prostředím, souboje a loot v dvou pidi interiérech a DVANÁCT nahrávacích obrazovek.
@valcik (08.02.2018 15:00): Je pravda, že viackrát som toho hral málo (BG 1+2, fallouty a M&M VI + VII). Ale stále mi to nepríde také dôležité, resp. sú hry, kde by to bolo a je cool, napr. TES séria, ale pokiaľ to hra nemá naozaj v náplni, že sa plnohodnotne dá hrať zlodej, tak mi to príde ako zbytočná feature.
Neviem teda ako vy, ale u mňa vrchol zábavy nespočíva v interakcii s predmetmi, ktoré vlastne nič nerobia a preliezanie oknami. Hlavne preliezať oknami v miestach, kde nie je nutný tichý a záškodnícky postup mi príde aj bezpredmetné až divné, napr. preliezať v civilnej oblasti len tak oknami.
@Dorian (30.01.2018 22:50): Jop, to isté Arkánum, o pätnásť rokov staršie od PoE. Dvere sa okrem rozbíjania dali odomknúť alebo zamknúť a tento herný mechanizmus využívali aj NPC - na noc si svoje príbytky pozatvárali a zamkli, než zaliezli do postelí. To isté platí aj o oknách, cez ktoré sa dalo vyskočiť von alebo dnu! V PoE je taká situácia tuším jedna, pevne naskriptovaná v rámci úlohy.. Vysoká miera interaktivity pre mňa znamená rozdiel medzi funkčným herným svetom a statickou kulisou.
@Dorian (30.01.2018 20:59): V tomto s tebou nesúhlasím. Nie je žiadna autorská mapa Eory, aby bolo vidieť, koľko jednotlivé územia zaberajú, preto sú to len domienky bez faktov. Práve v Dragon Age mi príde svet menej premyslený a keď si vezmeš pri Origins, mali toho vymysleného menej ako autori pri Pillars of Eternity. Ferelden tiež nie je bohvieaké kráľovstvo, ak má vlastne len dve skutočné mestá (+ jedno malé, ktoré bolo zničené).

Je niekde napísané, že je to pri rovníku? Inak keď si vezmeš našu planétu v praveku, tak častokrát na teplote záležalo ako boli jednotlivé oblasti na tom s vulkanickou činnosťou, čiže zemským pláštom, aká bola priemerná teplota planéty a hlavne aké morské prúdy obmývali jednotlivé kontinenty. Antarktída bola historicky teplý kontinent, kde rástli mnohé rastliny (vlhké subtropické podnebie) a až posunutie kontinentu a odštiepenie Austrálie a zablokovanie teplých morských prúdov ten kontinent ochladilo.

Z hľadiska Diabla I a II (trojku som nehral), toho naozaj o hernom svete Diabla moc z hľadiska lore nebolo, začala s tým v podstate až tá dvojka, ale i tak sa zamerala len na herné lokácie, ktoré sa v hre vyskytovali.

Každopádne mám pocit, že sa zbytočne púšťame do príliš vážnej debaty ohľadom fyzikálnej hodnovernosti porovnateľnej s našou planétou, hoci sa jedná len o počítačové hry. Navyše všetky tieto body neovplyvňujú hrateľnosť.
@Dorian (30.01.2018 20:59): Detaily herného sveta v Arkáne sú navyše vysoko interaktívne, rovnako ako boli aj vo Falloutoch. A aj v tom je obrovská slabina PoE - nádherné predrenderované hostince, kde sa dá na celom podlaží kliknúť na tri alebo štyri truhličky. Divinity: Original Sin to robí správne!
@Tulareanus (30.01.2018 20:27): Pokud je Eora planeta (což nejspíše je) tak vzhledem k tomu že jsou známy obě polární oblasti tak jaksi na další kontinenty není místo. Za tím východním mořem je pravděpodobně už Aedyr. Ta planeta je strašně maličká a nejspíše je známa prakticky celá. Mimochodem Dyrwood leží blízko rovníku, ale kupodivu to nejsou tropy. Tohle je dobrý příklad nezvládnutého worldbuildingu.

Celá Eora působí že byla vytvořena jen jako pozadí k příběhu o Odkazu. Okolo Dyrwoodu se tak točí celý svět a po vyřešení Odkazu počet zajímavých věcí v tom světě klesne minimálně o čtvrtinu. Všimni si že i ten panteon je očividně vymyšlen tak aby půlku z něj šlo zapojit do hlavního příběhu. A v případě že někomu, jako mě, ta zápletka přijde překombinovaná neumožňuje se radovat z prozkoumávání, protože na ní člověk naráží na každém kroku

Jinak třeba mnohem lépe zvládnutý svět vytvořený pro potřeby počítačového RPG je třeba Thedas (Dragon Age) nebo Sanctuary (Diablo). Pravda, jinak jsou tyhle settingy dost šílené, třeba Tamriel (TES, ale tam je to hodně tím že co si navymýšleli Arenou v roce 94 už nejde změnit). Ale ono i třeba to Arcanum trpí stejnými problémy se světem jako PoE, ale tam je to vyváženo že ten svět obsahuje spoustu úžasných detailů a je prostě zajímavější.
@Dorian (30.01.2018 19:50): Takto, tu sú rozpísané známe oblasti, spomínané v hre:

Ak to berieme ako neskorý stredovek/ranú renesanciu, tak ani my sme vtedy nemali objavenú Austráliu, veľkú časť Afriky a Amerika bol len náznak ostrovov a kontinentu, takže je pochopiteľné, že celý svet nie je viditeľný. Inak som si čítal nejaké info k dvojke a deadfire Archipelago a práve tam je vraj nejaký zvláštny fenomén na východe v mori, ktorý všetko ničí a zabraňuje v tom, aby tam cestovali (možno to bude aj niečo pre príbeh).

Tých tém tam zas tak priveľa ani v jednej hre do detailu nechceš, lebo by si bol zahltený, no i tak si nespomenul niektoré veci - napr. nezávislosť Dyrwoodu, informácie o Aedyr Empire, animancia, Vailian republiky pripomínajúce moreplavecké štáty južnej európy za čias renesancie. Na úvod to stačí, samozrejme netvrdím, že je to tak premakané ako Star Wars Universe alebo D&D, ale určite to predčí väčšinu hernej a aj RPG tvorby ako takej.

Viac weird prostredie pre zápletku by som určite ocenil, na toto sa zameral oveľa viac Torment: Tides of Numenera, ktorý však nezvládol iné aspekty hry, ktoré má Pillars v poriadku. No i tak práve tou zápletkou sa to posúva trochu ďalej, než to býva bežné u fantasy, ktoré vychádzajú z Tolkienovskej a D&D tradície.

Vyvolenosť je samozrejme klišé a náhody sú smutné scenáristické barličky, v tomto prípade by som skôr tvrdil, že je to veľmi užitočná náhoda pre herný svet, než to, že by bol hrdina naozaj vyvolený. Viem, že v tomto smere celkom pekne s týmito klišé (a aj originalitou sveta) zatriasol Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura, ale i tak to nerobí z Pillars zlú hru.
@Tulareanus (komentář): Zmiňuješ že se ti líbí ten svět (Eora - už to je strašlivý jméno), ale třeba mě přijde jako to co hodně snižuje zážitek. Je nejspíš strašlivě malý (asi pět polických celků a kousek na jih i na sever hned polární oblasti), ale především strašlivě odtažitý. Velká část toho co se o světě dozvíme se vlastně týká jen hlavních témat příběhu a tak se zdá že jediné důležité věci jsou Odkaz, Svatá válka a Engwithané. A celá ta zápletka s dušemi je vůbec dost samoúčelná a hodila by se spíš do více weird prostředí. A svět přímo zachraňován sice není, ale hlavní hrdina je stejně do příběhu násilně uvrhnut a vyvolen. Přeci jenom jsou i RPG které se tomuhle úplně vyhnuli, i když jich není tolik.
@Richmond (30.01.2018 16:03): Ono záleží od toho, o čo ti u takej hry ide. Podľa mňa tam bolo aj veľa lepších vecí ako v BG (naozaj vylepšení), ale to, že postavy nemajú nosnosť, je tam truhla (ktorej dostupnosť sa dá inak v nastaveniach obmedziť, ak to nie je pre HC hráča) alebo nepotrebujem zvlášť kupovať muníciu, rozhodne u mňa k bodom, na ktorých by som si staval zážitok z hry. A taktiež príbeh mi vyhovoval tým, že bol jednoducho odlišný a už nešlo len o klasické "je tu bubák, pred ktorým treba zachrániť kráľovstvo/svet", ale bol aj viac metafyzický a zaujímavo napísaný.
@Tulareanus (26.01.2018 06:51): Jednicka hrozne zklamani. Ale rok nasledneho patchovani z ni pry udelal uplne jinou hru, aspon co se souboju tyce. Takze Pillars 2 pro me maji datum vydani 03/04/2019.
Ahoj, nechcete někdo Pillars of Eternity: The White March Expansion Pass (obě DLC) za 160kč. Koupil jsem ve výprodeji na JRC, ale nevšiml jsem si, že je to jen verze pro STEAM. (Základní hru ma z gog.com)
@Tulareanus (18.07.2017 13:09): Ak je zjednodušený, to neberiem ako negatívum. To že sú hry od Obsidianu ukecané je mi jasné, ale pri izometrických hrách je z môjho pohľadu o to horšie, že vsádzajú na doslovnú až knižnú popisnosť (aj keď je to do určitej miery logické, nakoľko chýbajú filmovo pôsobiace scény, ktoré by dokázali zachytiť reakcie postáv) U Tormentu platí to isté čo u Tyranny, jedine s prekladom, inak ani neuvažujem. Tam sa mi zase pozdáva to, že z väčšiny súbojov sa dá vykecať a nemusí na ne vôbec dôjsť :)
@Tulareanus (18.07.2017 13:09): Konkrétne úloha v ONDREJOVOM DARČEKU:
Majiteľka ma poslala za banditami, ktorí prepadávajú klientov. Banditi chceli znížiť cenu za cestu okolo sveta, ale majiteľka bordelu to nemohla urobiť bez súhlasu šéfky a tak ma za ňou poslala do Blackenbury, počítajme:
1L vlezem do bordelu, kecám s majiteľkou
2L vylezem na ulicu
3L chvátam do Blackenbury
4L vlezem do domu šéfky
5L hore schodmi na druhé poschodie
+5L návrat do bordelu; 10 nahrávacích obrazoviek pre jeden blbý dialóg. Nahrávacie obrazovky (dom banditov) z úvodnej časti úlohy som nezarátal..

ed: Dual-class v BG nie je powergaming. Podstatný rozdiel je, že v PoE žiaden takýto mechanizmus neexistuje, postavy nemôžu len tak zmeniť povolanie a uprostred hry naberať XP od nuly, vďaka čomu by bol level cap znesiteľnejší a dokonca opodstatnený.
@valcik (18.07.2017 13:00): Ty ale tak trochu popisuješ už powergaming a nie prvé hranie.
10 obrazoviek? Troška preháňaš nie? Vieš aj konkrétnu situáciu? Inak je to asi logickejšie, než keď v BioWare hrách posledných rokov sa vždy riešenie nachádzalo za prvým rohom a tvárilo sa to ako keby to bolo neviem kde ďaleko.

@M.a.t.t. (18.07.2017 12:14): Práveže v Tyranny mi príde ten systém až priveľmi zjednodušený s veľmi malým množstvom skillom a kúziel. A hry od Obsidianu sú vždy veľmi ukecané a opisné. Nesadne každému, chápem, no mne to vyhovuje. Inak asi ani nehraj Torment, oproti nemu je PoE obrázkové leporelo.
Pri PoE ma štvala aj štruktúra úloh, keď bolo treba kvôli rozhovoru s jednou postavou prebehnúť aj cez desať nahrávacích obrazoviek. Limity engine chápem, ale keď o nich autori dobre vedeli, mohli radšej niektoré NPC umiestniť šikovnejšie..

@Tulareanus (18.07.2017 11:49): V BG mi level cap neprekážal, pretože som mal vždy aspoň jednu dual-class postavu, pri opakovanom hraní aj dve alebo tri. Keď zvolíš dual-class na piatej úrovni, len tak-tak stihneš nahrať maximálnu úroveň s novým povolaním, porovnávaš dva úplne odlišné systémy.
@Tulareanus (18.07.2017 11:49): Však hej, príbeh mi to nakoniec aspoň čiastočne zachránil (aj keď cez tie haldy textu sa mi nedostávalo ľahko a zďaleka som nemal chuť sa prelúskavať cez všetko), ale hoci holdujem skôr modernejším RPG, nie som z princípu zaujatý ani voči izometrickým. Na hru som sa pôvodne celkom tešil, pretože Obsidian môžem. Inak ťahový súbojový systém v Tyranny sa mi subjektívne pozdáva viac, tak ako aj námet a celkový setting, ale uvidíme, či sa k tomu niekedy dostanem - kým nevyjde čeština, tak určite nie. A hej, tvoj názor na túto problematiku poznám, takže si diskusiu na tému ako preklad škodí pôvodnej hre môžeme odpustiť :)
@valcik (18.07.2017 11:04): Nechce sa mi hádať o počtoch, ale prvá kapitola 15 sidequestov + 5 main questov a tretia 13 sidequestov a 4 main questy, každopádne nie je to veľký rozdiel.
Ja samozrejme netvrdím, že level cap by nemohol byť vyšší a práve preto je fajn, že obe časti white march ho zvyšujú. No tento problém mali aj iné hry ako napr. Baldur's Gate. Ako aj píšem nižšie Mattovi, je škoda, že nebolo ďalej levelovanie (napr. ja som ten max level dal fakt až kdesi v polke tretieho aktu a to som snoril v každom kúte a plnil všetko), ale primárne som to hral pre exploring, príbeh a postavy, nie kvôli expom.

@M.a.t.t. (18.07.2017 11:28): Mne primárne išlo o príbeh, exploring (lokácie i questy) a postavy. Ale bavil ma aj combat. Je pochopiteľné, že ak ťa nebaví gameplay, tak ti to ostatné aspekty neutiahnu, aby ťa to bavilo. A nemyslím si, že je to nejakým chýbajúcim izometrickým RPG, ale faktom, že ono to v mnohom nielen teda evokuje atmosféru BG a spol. ale pre mnohých ľudí, ktorých tie pôvodné hry bavili, to má aj zábavný combat a levelovací systém. Dokonca mi príde, že pokiaľ to asi človek nehrá na path of the damned, tak každé povolanie vie mať niečo do seba, nie ako v AD&D, kde niektoré classy boli super silné a niektoré nerobili v podstate takmer nič. :)
@valcik (18.07.2017 11:04): Síce nie som ideálny typ hráča na podobný typ RPG, ale v tomto prípade súhlasím. Spôsob levelovania, kde hráč nedostáva časom za zabíjanie protivníkov žiadne xp a s tým súvisiaci mimoriadne nízky level cap ma v kombinácii s pre mňa dosť nezábavným súbojovým systémom takmer odradili. Spätne musím uznať, že hra má i viacero kladov, ale to nadšené prijatie recenzentami a hráčmi po vydaní si vysvetľujem tým, že im muselo asi veľmi chýbať izometrické RPG zo sveta Dungeons & Dragons. :)
@Tulareanus (18.07.2017 00:17): Keď odrátaš súboje s bosákmi, najviac XP získavaš za plnenie úloh a Twin Elms je druhá najväčšia usadlosť, v ktorej je každá štvrť nabitá úlohami s vysokou odmenou za splnenie. Defiance Bay a Twin Elms získaš najviac skúseností z celej hry a odmena za úlohy v Twin Elms je vyššia - určená pre postavy na vysokej úrovni. Level cap je skrátka príliš tesný, keď do druhej najväčšej usadlosti nabitej úlohami lezeš s družinou na maximálnej úrovni, to neobhájiš.
@valcik (17.07.2017 13:56): ad Underrail = "Úmorné" je presná charakteristika tejto hry, ja som to prešiel (po konzultácii návodu/wiki) do presne 50% a už sa k tomu nedokážem vrátiť. Dobré nápady, veľa vecí dobrých, ale množstvo hlúpych gamedizajn rozhodnutí, autor to príliš iracionálne "pushuje to uber-hardcore" (Jo Niche language).

Absencia neopruzného cestovania, dementne prijebaný respawn, mapa je nepresná - mapovanie v profesionálnom software (vrstvy v Adobe Illustrator ukázali, že políčka nesedia a sú naplácané od buka do buka podľa odhadu, takže nie je možné reálne vytvoriť detailnú mapu).

Pritom tá hra mala obrovská potenciál, ale oproti inej Indie "one-man-made" hre Subterrain je to sračka.

Ale čo sa týka rebríčkov, tak ponúknem ďalší názor na vec,
Divinity OS najlepšie (ale hral som online coop takže odpadajú na 99% tie kritiky čo zazneli v diskusiách)
Tyranny každopádne určite > PoE
MMX vymakaný crawler, ale nemixoval by som to ako subžáner s "high level RPG", každopádne Grimrock 2 je TOP.

Shadowrunny sú všetky výborné, ale je to taký nádherný medzilevel crawler/high-RPG.

@Tulareanus (17.07.2017 12:54): Inkvizítor Tulareanus v akcii, postrach spoilerov.
Kto vie aký achievment majú títo VIP za mazanie spoilerov :-D
@valcik (17.07.2017 13:04): Z tohto hľadiska ani tých 7 lokácii nebolo veľkých, sú to tieto: 4 sú v Twin Elms, jedno je Temple of Hylea, kde je len drak a 2 kusy divočiny. Tých mapiek s xauripmi nie je veľa. Hiravias je jediný spoločník, ktorého som málo prekecol a nesplnil jeho quest, lebo moja postava bola druid.
@valcik (17.07.2017 13:56): Souhlas, mám z toho podobný pocit, Underrail jsem zabalil v Deep Caverns, to už jsem prostě nedával. Není to špatná hra, ale méně je někdy více..

JInak co se týče moderních CRPG (2013+), které jsem dohrál, tak bych je ohodnotil asi takhle - Original Sin > Age of Decadence > Shadowrun:DR, Exp. Vikings, Exp.Conquistador >Wasteland 2,Shadowrun Returns > POE,MMX
@Ajantis (17.07.2017 13:39): U mňa stojí AoD v rebríčku zábavnosti o dve-tri priečky vyššie. Underrail je zameraný príliš bojovo, mimo boj vlastnosti postavy prakticky nevyužiješ a obrovská rozloha sveta je po čase úmorná.
@Ajantis (17.07.2017 12:19): Aj Underrail! Technicky slabšie, tj. slabšia grafika a aj engine má svoje muchy, ale herné mechanizmy oproti PoE o triedu lepšie..

@Tulareanus (17.07.2017 12:54): Medzi tých 23 lokalít rátaš aj mapky v divočine, po ktorých sa preháňajú hordy xauripov. V PoE dostávaš XP za zabité monštrá len dovtedy, kým o nich v beštiári nemáš kompletné info, potom už ich likviduješ zadarmo. Mapky v poslednej tretine hry obsahujú nové monštrá, za ktoré dostávaš plnú pálku..

ed: Na zmazaný post kašlem, zopakujem akurát že dobrá postava je aj hobití druid - vtipne napísaný a zábavný.
Ok Valčík, sorry za zmazanie pre spoilery, ale musel som, tak napíš ten post bez spoilerov ešte raz, ak chceš.
[neexistující příspěvek]: A teraz to daj pls celé do spoileru, lebo toľko huge spoilerov v jednom poste sa len tak nevidí a nechcem to mazať.

V druhom akte je odomknutých 23 lokácii bez WM, v treťom sa odomkne sa odomkne 7 lokácii. A to nerátam 15 podlaží pod Caed Nua.

@Ajantis (17.07.2017 12:19): Áno, áno, aj to ma ešte len čaká. Teraz mi tu budete celý deň pripomínať, čo všetko som nespomenul? :)
@SilentWolf (17.07.2017 09:34): Grieving Mother a Durance sú najlepšie napísané postavy, písal ich Chris Avellone. Dobre je podľa mňa napísaný ale napr. aj Aloth alebo Edér. Mňa paradoxne z týchto novodobých izometrických hier zatiaľ Tyranny bavilo najmenej. Postavy sú tak trocha over the top, zaujímavý mi príde Lantry. Ale napr. Kills-in-Shadow je otras, Barik je nudný a Eb takisto (navyše Eb neverím ani to, že by sa takto pridala k fatebinderovi). Siren som mal zatiaľ v družine málo tak uvidím a Verse je mierny nadpriemer. A za chvilinku sa takáto hra nedá hodnotiť. Mne sa inak dosť pozdával aj hlavný príbeh s Hollowborn a Waidwen's legacy.

@Ronik (17.07.2017 10:24): To som tiež nehral zatiaľ.

@valcik (17.07.2017 10:51): Ten level cap je s white march 1 a 2 pekne navýšený. Pokročilé bounty mali pre mňa zaujímavý taktický element. Inak tomu level capu sa v druhej kapitole dá priblížiť aj tým, že hráč má odomknutú väčšinu sveta a tak môže poplniť úlohy, ktoré by inak plnil neskôr.
@Zx Atari (16.07.2017 14:20): Je tam drsný level cap, po dokončení druhého aktu mi chýbalo pár tisíc XP do maximálnej úrovne celej družiny.. Potom už ma snorenie po mapkách nebavilo. Úplne som vypustil doplnkové úlohy ako napríkald lovenie odmien a dohral som to asi za 40h.

@Vurhor (17.07.2017 07:13): Monk je fajn. Okrem neho sa vyplatí barbarian alebo rogue, ostatné classy sú zastúpené medzi NPC ktoré sa do družiny pridajú počas hry.
@Tulareanus (17.07.2017 09:31): pro me jsou zatim ty postavy takove meh. A to je zle. Ale treba to zachrani Grieving Mother. Mam odehranou zatim je chvilinku a cekam na dlouhe podzimni vecery.

V Tyranny vypadaji spolecnici o dost zajimaveji.
@SilentWolf (17.07.2017 09:18): Je to individuálne, pre mňa je Pillars najlepšie RPG, čo vyšlo za posledné roky z tých, čo som hral.
A hral som: všetky 3 Shadowruny, Tyranny, Dragon age všetky tri, Torment: Tides of Numenera, Čiže mi ostáva nezahrané z tých podstatných asi len Witcher 3, Wasteland 2 a might and magic X.

@Vurhor (17.07.2017 07:13): Ja som to hral za druida a ten bol veľmi mocný, čo sa týka AOE a efektov, ktoré imobilizovali nepriateľov. Ak to hráš prvý raz a chceš sa zamerať na príbeh, tak je zbytočné hrať fightera, wizarda a priesta, lebo tých dostaneš do družiny v podstate úplne na začiatku.
Ze jste to nenapsali driv. Ja to kupoval s tim, ze to nirvana bude. Aspon ta krabicka je hezka :-D Tyranny me laka o cosi vic, tak uvidim. Asi ale pockam na CZ. Uz nemam ani moc chuti zkusit ten Torment. A taky jsem radeji mohl jit do Original Sin. Co uz.

Ale Shadowruny jsou bozi.
@Jab (17.07.2017 08:16): Taky tím bohužel nejsem kdoví jak ohromen. Což právě asi taky potvrzuje ten fakt, že jsem to na celý rok úplně přestal hrát. Ale i přesto jsem byl už celkem daleko, proto bych to nerad nechal takhle nedokončený. :)
@Vurhor (17.07.2017 07:13): Mám druidku. Ale je to imho jedno. Po netu koluje celkem dost buildů (hlavně na fórech PoE), tak zkus něco z toho. Taky se k PoE jednou vrátím. Ale až za čas. Ještě mě čekají hlavní DLC k Witcherovi 3, Witcher 2 a Shadowrun: Dragonfall. PoE bohužel moc nirvána není.

Jo tady je link na seznam těch buildů přímo:
https://forums.obsidian.net/topic/85492- ... -modified-20-mar-16/
Za jaká povolání vás to bavilo? Chci se k tomu po roce opět vrátit a konečně to dohrát, hrál jsem to za melee ciphera, který co se týče schopností nebyl vůbec špatný, ale dostával nehorázně na prdel, tak bych to teď rád ozkoušel za někoho jiného...
Jakou odhadujete herni dobu,pri stylu "snazim se prosmejdit kazdej kamen" ? :)
ahoj je nějaky mod nebo cheats která by mi ukazalo celou lokaci rosvicenou jelikoz mi děsně vadí jak je celá lokace černá a jen male světle misto je kolem hl. hrdinu, dík za pripadne dpovedi.
Jaké jsou vlastně rozdíly mezi edicemi? Je ta "bonusová" mapa k něčemu dobrá, nebo jde čistě o kosmetické záležitosti?
@mazar1234 (19.01.2017 22:19): Tohle je dle mě spíš problém dnešní doby zajistit dostupnost všeho všem - postavy s "variabilní" orientací jsou v téhle politice výhodné s ohledem poměru cena/výkon - romanci je možné navázat bez ohledu na pohlaví hlavní postavy, takže se žádný "hráč" nemusí cítit "omezený" ve svých "volbách".

Přitom paradoxně (paradoxně pro některé AAA herní producenty) nutnost si vybrat a nemožnost mít všechno naráz byla jedna z klíčových podmínek znovuhratelnosti her jako je Baldur's Gate nebo Diablo 2.
Zdravim.V POE mi zmizel vlk,kterého měla moje hlavní postava hraničáře a je místo něj jenom bíle kolečko(nevím jestli umřel nebo se někde zapomněl).každopádně bez něj mi to na spoustu míst hlásí že musím nejdřív shromáždit celou družinu a to včetně mojí pevnosti.Neví někdo co s tím?Ani ho nemůžu nikde najít...
@Zero (28.01.2017 11:00): Snad alespoň nějaké reakce postavy v jedničce ovlivní děj druhého dílu? Každopádně souhlasím, že je to trochu nepochopitelné.
Jako backer prvního dílu jsem dostal mailem 5 dolarů slevu na backing druhého. 24 dolarů je velmi slušná cena, asi backnu i dvojku :)
To ako sa to rýchlo zafinancovalo je riadny masaker, čo mi pripomenulo, že by som sa už mal konečne k Pillars vrátiť a konečne to doraziť.
@Richmond (27.01.2017 15:03): Jo ta bylo za pár kaček. Ale tohle za 4k doma neprojde. Píšou tam, že to je jediné místo, kde seženeme fyzickou kopii hry. Prosadil jsem sběratelku Tormentu za 2k a ona se u nás nebude prodávat.
To jsou teda ceny, 625 poštovné, 2600 za normální krabičku a chudší sběratelka za 3700. To tak stála i jednička?
Pomalu mě začíná opouštět to sběratelské nadšení.
@HEX (26.01.2017 20:34): Ako Legend of Grimrock, ktory mal asi tak o polovicu mensie predaje ako prvy diel. Pritom je to imho este o kusok lepsia hra ako prvy diel.

Btw. subojovy system asi menit nemienia? :) Co by som dal za tahovku...
@Tulareanus (26.01.2017 20:16): Dlho som rozmýšľaľ, vzhľadom na to, že mám doma KS zberteľku jednotky, ale zas až tak veľký fanúšik nie som, aby musela byť aj dvojka, Digital Premium postačí.

Krabicovku tak maximálne za remake System Shocku 1.

@HEX (26.01.2017 20:34): Teda predaje Tyranny neboli príliš veľké? No, veď keď si za digitálnu kompletku zapýtajú 79 Euro, niet sa čo čudovať.
no tak snad se proberou a daj tam i multiplayer. to je asi jediná věc, která by mě na to možná troche navnadila.
@HEX (26.01.2017 20:34): Tak to určitě. Přeci jen Pillars mělo kolem sebe sakra velký hype, který už dvojka mít nebude. Tak jako tak se na další díl ale těším. I když podtitul Deadfire mě tedy příliš neuchvátil :D
@GodOfTheSick (26.01.2017 20:10): Tohle mi zrovna nevadi. Nikdo tě nenutí to backovat, lidi si to muzou predobjednat se slevou. A po tom kolik toho prodalo Tyranny se nedivim, že o prachy zas radši řeknou hráčům, než nějáký velký firmě. Vůbec si myslim, že Pillars 2 bude mít o dost měnší prodeje, než jednička. Jak ukazují případy jiných "indie" pokračování.
Kurnik, teším sa, asi to backnem... ale kto má teraz čakať niekoľko rokov, kým to bude hotové? :(
Nechápu, proč zase chodí žebrat na Kickstarter, když jedničky se prodalo přes milión kusů, takže prachů na vývoj dvojky mají určitě dost.
Je to tady! 29 doláču se mi zda moc za hru od Obsidianu. Konec jedné ery....
@Zero (26.01.2017 11:37): Mě hlavně není jasný jak se bude navazovat s původní postavou, protože mi přišlo že PoE je nejvyšší dosažitelná úroveň z hlediska světa dost vysoká. V dvojce aby tak člověk hrál skutečného poloboha.
@Dorian (26.01.2017 10:38): "...po světě se potuluje zjevně nevrlý bů..." A nevrlý Minsc tam nebude? :-D

Jsem na to celkem zvědavý, snad se inspirují u BG i tím, že dvojka bude lepší než jednička.
Sakra, to mne sa zase zdá, že problém inflačného lootu je problém skoro každého RPG, ktoré som kedy v mojom strastiplnom živote hral. Resp. hoci mi to príde ako legitímna výčitka, fakt ma pri hraní nenapadlo, že by v tom boli PoE nejak výnimočné.
@Jab (22.01.2017 15:21): fine, superb a podobne sú v podstate náhrady za +1, +2 a podobne, akurát je to akože kvalitnejšie vyrobená zbraň a nie magické očarovanie. Neviem ako si ďaleko v hre, aby som vedel posúdiť loot, no mnoho zaujímavých magických a unikátnych predmetov som mal už na konci prvého aktu, takže možno to už za chvíľu začne. Ja som mal skôr problém, že toho kvalitného lootu bolo časom až priveľa.