Neighbours from Hell

Sejmi Souseda

logická > nezařazeno *
20.06.2003 PC
Zlomyslná taškařice těžící z vděčného námětu sousedských vztahů zpracovaná formou televizní show. Jakožto zlomyslný uličník se v každém dílu vkrádáte do domku svého nevrlého, tlustého, hloupého a ošklivého souseda s cílem provést mu v přímém přenosu během časového limitu co nejvíc lotrovin. Soused vás pochopitelně nesmí spatřit, a tak za jeho zády vesele ucpávate záchod, sypete kuličky po zemi, měníte deodorant za lepidlo atd. Čím víc naschválů nebohému sousedovi provedete, tím víc zuří, diváci nadšeně fandí a sledovanost roste. Postupem času se zpřístupní i části domu, které byly zpočátku zamčené a manévrovací prostor se tak rozroste od sklepa až po půdu. Běda ale jak vás běsnící soused chytí, pořádná nakládačka vás nemine a kolo si musíte volky nevolky zopakovat.

Neighbours from Hell je kratší záležitostí. Dočkala se také druhého dílu s názvem Neighbours from Hell 2: On Vacation.

Hra vyšla i na konzoli Xbox. Na této konzoli je hra upravená a obohacená o nové vtípky a pekelnější problémy. Sousedova matka je i u něj doma.

Příjemná odreagovačka na líné odpoledne či večer, kdy není nálada dělat nic jiného či se nikomu nechce do hospody. Úkoly, které musíte jako hráč plnit, jsou logické a vpodstatě vás napadnou samy od sebe, když se podíváte na herní plochu. Hra je lehká, je s ní docela sranda a na nic víc si nehraje...což je možná škoda, protože tenhle koncet má na víc, si osobně myslím...
I když je tak krátka (údaj dvě odpoledne se mi zdá hodně přestřelený, spíše tak 4 hodiny), je nesmírně zábavná. Určite je hodně veliká nevýhoda opakování různých rošťáren (vajíčko v mirovlnce, perly do koupele místo bonbónů), ale zábava je to nesmírná. Navíc se dá koupit společně s dvojkou za 250 korun.
A to se vyplatí!

Pro: Nápad, stylová grafika, humor

Proti: délka, opakování některých vtípků

Neighbours from Hell je pro mě velice originální, zábavnou, vtipnou a povedenou hrou. Úžasná cartoon grafika (sice jen 2D, ale o to hezčí). Ale hlavně hratelnost a vtip dělá tuhle hru tak skvělou. Líčit pastičky na souseda je skutečná zábava, vše je doprovázeno napětím, humorem a dokonce se u toho musí i přemýšlet.
Slabinou hry je její délka, skutečně jen pár hodin - škoda že nejde o freeware, to by jinak byla úplná bomba.

Pro: Humor, cartoon grafika, originalita, zábavnost.

Proti: Krátká hrací doba

Opravdu zajímavá “Stealth“ adventura, jejíž cílem je soustavně trollovat souseda. A aby člověku nepřipadlo moc kruté klást pasti v podobě banánových slupek a duhových kuliček, tak tvůrci toho souseda pojali jako typického burana s pivním pupkem. Takový si přímo říká o to, abychom mu připravili nějakou tu past.

On to vlastně není tak hrozný člověk. Dělá jógu, věnuje se sochařství, malířství, hrnčířství, také se zdá, že má rád zvířata, jak dokazuje vlastnictví psa, papouška a prasátka. Na druhou stranu - prasátko padne za oběť barbecue day, papoušek se pak objeví ve výstavce vycpaných zvířátek a taky šmíruje sousedku dalekohledem (asi při převlékání).

Teď ale ke hře. Je to v podstatě jen taková krátká jednoduchá minihra, která zabere tak 2-3 hodiny. Smyslem není jen připravovat pasti na souseda, ale udělat to co nejvíce nárazově, abychom ho dohnali k amoku. Takže nejenom, že mu zamotáme anténu na televizi a později mu do křesla schováme prdící polštářek. Tak je to špatně, protože se soused mezitím uklidní. Musíme připravit obě pasti naráz. Když jsou pasti maximálně zahuštěné, dostane se za jeden level až 100%. Hm, mně z nějakého důvodu se na 100% podařilo dohrát jen prvních pár map, zbytek za 97% a poslední tři za 88%... Nechápu jak to, ale nevadí…

Bohužel v tom zahušťování je i největší zápor hry, protože nejzábavnější na celé hře je pochopitelně trpící soused a některé animace jsou opravdu vydařené. Třeba soused dělá hrnce na hrnčířském kruhu, trochu mu přenastavíme přístroj na větší výkon, a pak pozorujeme, jak se sousedovi z hrnce dělá obrovská šiška, která se následně ohne a začne mu dávat facky. Nebo vyměníme vodu pro masožravou rostlinu za cosi, díky čemuž vyroste v obrovskou potvoru, kterou soused musí umlátit pěstí. Tyhle věci si ale nemůžeme moc prohlížet, protože když soused trpí, my už musíme ve vedlejší místnosti rychle připravovat další pasti. To je trochu škoda…

Líbí se mi, že si ta hra dost bere z adventur, protože tu koneckonců sbíráme předměty, používáme je na různé věci, lze také zkoumat… snad jen kecat s postavama nelze :)

Teď se pustím do druhýho dílu a jsem zvědavej, jestli bude stejně tak v pohodě jako ten první.
Neighborous from Hell je krásná hra. Velmi originální. A proč jsem tomu dal 80%?

No přece proto, že zde škodíte sousedovi za to, že je na ostatní lidi zlý i na vás. Jeho každodenní život mu narušíte v podobě různých triků a upravováním jeho předmětů. Třeba namazání lepidlem dalekohled, nebo ucpáním záchodu, vylepšením krému na opalování medem - který mají rády včely :) A podobné vylomeniny. Pravda, některé vtípky se opakují a téměř v každé epizodě soused spadne na zem.

Zpracování hry je opravdu krásné. Byt je udělán opravdu detailně. V každém díle má v bytě něco nového. Je to kombinace 2D a 3D grafiky. Zvuky jsou taky dobré. Velmi věrohodné prdění či zvracení a nebo sousedovo řvaní :) No a spousta domácích zvuků.

Libí se mi, jak Woody čeká a je nervozní, tak klepe na monitor :) A zvuk je jak by klepal do skla.

Na druhou stranu je hra hodně krátká. Nabízí se otázka, jestli by delší hra byla taky takto zábavná. Těžko soudit.

Pro: Vydařená grafika, animace, zvuky. Pěkně zpracovaný byt. Originalita.

Proti: Krátké.