Minecraft: Story Mode - Episode 5: Order Up!

16.12.2016
22.08.2017

Konečně si můžeme oddechnout, už je po starostech. Jenže za jakou cenu?

Svět se pomalu, polehoučku staví zpět na své vratké nohy a vzpamatovává se z kousance zvaného The Wither Storm. Předpokládaná dlouhodobá rekonvalescence přiměla Sorena a spol. odevzdat "žezlo" TOotSu zástupcům mladé generace. Jesse, Axel, Olivia, Petra a Lukas si odteď musí zvykat na nový životní styl, dotěrné fanoušky, tíhu zodpovědnosti a obrovská očekávání. Nebude to pro The New Order of the Stone příliš velké sousto?

Na obzoru se rýsuje další expedice týkající se starobylého spolku The Old Builders a hrozba, která zprvu nese znaky z kategorie „nebrat vážně“.

Mocný magický artefakt Flint & Steel, který v nepovolaných rukou může přinést zkázu, nás zavede do dosud neprobádaných končin a zákoutí, jež byla všem skryta. Naší první zastávkou se stává vzdušné město Sky City.

Původní dobrodružství už minule skončilo, a tak jsem byl zvědav, jak bude pokračovat příběh skupiny hrdinů a světa kolem nich. Začátek byl takový zvláštní, protože najednou zase bylo všechno "v pohodě" a nikde nečíhala celosvětová katastrofa. Pár momentů bylo zbytečně na sílu, ale postupem epizodou začaly dávat smysl. Objevením neznámé lokace Sky City a problémů zdejších obyvatel to zase dostalo ty správné grády. Oceňuji zařazení jednoho Minecraft subžánru, Skyblocku, tedy stavění kdesi vysoko na nebi s vysoce omezenými zdroji.

Velmi zajímavé byly rozhovory s domorodci, kteří měli trochu jiný pohled na svět a jeho fungování. Dokonce jsem se párkrát opravdu od srdce zasmál, když toto obecenstvo s úžasem obdivovalo několik vycraftěných věcí, které zná pomalu každý začínající hráč původního Minecraftu, ani o existenci žebříku neměli zdání :D

Příběh byl fajn, dokonce s pár zvraty a pěkným skydiverským číslem, narozdíl od minulých epizod zde byl příběh v podstatě ukončen a v další epizodě čeká snad zase nový, kdy a kde to bude, to se teprve uvidí.

Pro: návaznost na minule ukončený příběh, nová lokace, užaslí domorodci

Proti: některé momenty do vyprávění v daný okamžik úplně nesednou, záporáci mohli být lepší

Tak tohle bolelo. Říkal jsem si, o čem asi "poslední" epizoda bude, a ono to je o záhadném křesadle s ještě záhadnějším portálem do silně záhadného města v oblacích - Oblakova - jemuž vládne nezáhadně nesympatická napodobenina kung-fu Kleopatry, která je ?diktátorkou?, a proti ní brojí její vlastní lidé zakládající si tajné kluby stavitelů, protože jsou materiály omezeny tzv. Všehozdrojem.
Neříkám tím, že je epizoda vysloveně příšerná, jen už jaksi nezapadá do předcházejícího příběhu, starý Kamenný řád je pryč, objevuje se nový Kamenný řád, který musí podniknout dobrodružství, jímž se zase proslaví. Začátek vypadá hodně nadějně, je atmosférický, má spád, pak přichází na řadu Aiden a připadáte si jak z nějakého postapo filmu, a následují zvraty s příběhem v antiutopickém městečku, které se opravdu stane jak vystřižené z postapa. Ale celé to na druhou stranu odsýpá, je to do jisté míry humorné, do jisté míry hloupoučké, ale nějakým způsobem to jakž takž funguje. Až na to vyústění se Všehozdrojem - slepice? Vážně?  A to ani nemluvě o volbě mezi Lucasem a Velitelkou, kdy na ní stejně nesejde, protože přežijí oba. Jen je smutné, že na celé epizodě je ve výsledku tou nejlepší částí začátek a konec - multivesmíry.

Pro: Úplný závěr hry, začátek hry, spád, ozvučení, atmosféra postapa

Proti: Vyústění zápletky v Oblakově, nesympatické nové postavy, nezapadá to k předcházejícím epizodám, volby bez výraznějšího vlivu