@mvp23 (komentář): "Zároveň nápad se sluníčkem je geniální a nadčasový a ne jednoho napadne, že sluníčko bude logicky stát na straně záškodníků, ačkoliv do dění absolutně nezasahuje, ale pozérstvím bych to přesto nenazýval." :D
@M.a.t.t. (13.02.2017 14:39): Tak jsem si to precetl a covece myslim si, ze uz je to docela solidne za hranou, coz je jeste eufemismus.:) Tam je zrejmy, ze to s tim resenim cikanske otazky tvurci mysleli vazne.:) Zajimavy je, ze 15 let pote uz cigosi vubec nejsou tak vyrazny spolecensky tema. Kdyz se jeste podivate na uchylnej Olmeruv film Nahota na prodej z prvni pulky 90.let, tak je v tomto smeru zretelnej velkej posun.
@Blackpooll (13.02.2017 18:58): Souhlasím - někdo by se takovýma píčovinama vůbec nezabýval

jiný by za ně lidi zavíral do vězení, pokutoval je, popř. by aplikoval jiné etatistická opatření

aneb "cokoliv mám rád musí být právem a cokoliv rád nemám by se mělo zakázat"
Keď sa tu už preberá rasizmus, dovolím si upozorniť na ugrove zaujímavosti - tá o hláške v prípade úspešného dokončenia je totiž lepšie hodnotená ako tá druhá :)
@mazar1234 (13.02.2017 09:58): Tak nějak. Napsat druhý Mein Kampf bys dnes asi nemohl, ale můžeš si koupit a přečíst originál. Je to prostě součást historie nebo i jen jakéhosi rozhledu (v případě hry Matiční ulice). Samozřejmě mluvíme o tom, kdy nebudeš dělat letsplay stylem "vždycky jsem chtěl zabíjet cikány a tahle hra je boží, protože mi to umožňuje", ale naopak když budeš mít v popisu, že video má jen informativní charakter, tak ti soudy nic nemůžou. Něco jako Hatred.
@Fatality (13.02.2017 09:54): No nie som právnik takže len tak pocitovo odhadujem ako mi to príde, že by to malo byť.

Myslíš to akože pokiaľ nejaký súd nevydá explicitne jasný zákaz menovite na ten konkrétny titul, tak je to legálne hoci samotné vytvorenie diela/obsahu je trestný čin?

Viem si predstaviť, že je košér to sprevádzať nejakým komentárom - napr. ako keď v nejakom dokumente o holokauste citujú výroky fašistov a podobne ale je sprevádzané tou informačnou omáčkou okolo takže je jasné, že to nie je žiadna propagácia a schvaľovanie.
@mazar1234 (13.02.2017 09:49): Podle mě by musela být hra přímo zakázána, abys s tím měl nějaké problémy. Tím, že uveřejníš letsplay či walkthrough, tak to má jen informativní charakter. Zákaz něčeho takového podle mě nemá oporu v zákonech či soudní praxi.
@Walome (13.02.2017 07:59): Hele ty ho chceš dostať do basy?
Ak tvorcom hry hrozilo väzenie 1-8 rokov tak to musí znamenať, že aj samotná hra ako taká je ilegálna.
Pokiaľ sa nejako citeľne nezmenili zákony (o čom pochybujem) tak by zverejnenie letsplayu mohlo byť chápané ako propagácia toho všetkého z čoho boli obvinení autori hry nie?

Ja by som zverejnenie letsplayu radšej neriskoval. Ale tak vygoogliš to za 5 sekúnd a je to samospúšťacie, nič k tomu nepotrebuješ. A vyzerá to ako hra pre Flashplayer verzia 1.0.
@Paul (11.02.2017 20:53): to by mohlo být v příští výzvě! "Hra, kterou vytvořili cikáni."

Tahle hra hlavně reflektovala onu legendární Matiční ulici, kde se (aspoň podle novy) lidi báli chodit i přes den. Docela by mě zajímalo jak to vypadá, RudaBendík by mohl udělat gameplay/letsplay/walkthrough.
@filozof (13.02.2017 00:17): Už jen to, že nedokážeš v diskuzi pokračovat slušně mluví samo za sebe. Vlastně jsi v první řadě ani slušně nedokázal začít (nadávání do hlupáků, levičáků a kreténů), takže máš pravdu, nadávat ti a snižovat se tím na tvou úroveň nehodlám, takže se na "stejné úrovni" vážně bavit nedokážeme :)
V této diskuzi bych zřejmě nedokázal slušně pokračovat, takže ji z mé strany ukončuji. Ten odkaz jsem tu dal aby ti vysvětlil co je rasismus a jak vznikl, ale chápu že je ti příjemnější držet se svých rádoby vědeckých teorií. Nejdůležitější pro tebe asi bude ten pocit nadřazenosti, který pseudointelektuálové potřebují pro život. Lidé jako jsi ty jsou mi odporní a pokud se nedokážeš s druhými bavit na stejné úrovni, nevidím důvod proč bych měl já s tebou.
@filozof (12.02.2017 23:37): Takže nemoc podle tebe člověka "degraduje"? Pokud má někdo cukrovku, není ti rovnocený a odmítáš s ním diskutovat? Wow, promiň, ale pokud si tohle myslíš, nemáš to v hlavě v pořádku hlavně ty. Nikdo se tu nechce "vypořádat s těmi zlými rasisty", ani se jim nesměje, že jsou hloupý či omezení, smát se nemocnému člověku totiž fakt není v pořádku, naopak by se jím mělo pomoci a doporučit odbornou pomoc, pokud jim nějak pomoci může.
Tu hru jsem nehrál ani jsem se k ní nechtěl žádným způsobem vyjadřovat, ale po přečtení diskuze nemůžu jinak. Pokud si někdo myslí že rasismus je "nemoc", tak je buď hlupák nebo levicový ideolog, což je v podstatě to samé. Zaprvé to odmítá diskuzi s druhým jako rovnocenným člověkem, protože ho stačí označit za "nemocného" nebo "produkt socio-kulturního prostředí" a tím ho degradovat. Za druhé naše novověká společnost stojí na možnosti svobodné diskuze. Náš současný způsob života vznikl postupným vývojem, ve kterém byly starší ideje nahrazovány novějšími. Samozřejmě byli vždycky lidé kterým se změny nemusely líbit, ale pokrok byl možný, protože bylo dovoleno diskutovat o všech myšlenkách na stejné úrovni, jinak bychom v tom rasistickém 19. století mohli žít dodnes. Tahle snaha "konečně se vypořádat s těmi zlými rasisty" nás akorát vrací do středověku s jeho boží vůlí a stagnací. Takže pokud někdo tohle myšlení prezentuje jako "někam se posunout", tak je kretén a klidně bych mu to řekl do očí.

Tento článek z roku 92 problematiku vysvětlí lépe než bych to dokázal já. Jako člen mladé generace jsem tehdy ještě nežil, ale musela to být v jistém smyslu krásná doba. Místo sluníčkových teorií se mohly věci nazývat pravými jmény. Nemuselo nás zajímat co si myslí v americkém výzkumném středisku nebo médiích. Dnes určují směr pseudointelektuálové, kteří disponují nulovými znalostmi a maximálním sebevědomím. Domluvil jsem.
solidní blbost....ale zakomponovaná skladbaz mashe....tak to mně pobavilo....úplně mi to připomnělo dobu, kdy jsem hrál třeba...zastřel si svého kájinka (kde hráč střílel po unikajícím vězni)
Je to dobry tema na clanek, cikani ve hrach.

Osobne si vybavuju fakt jen ten Ravenloft a Quest for Glory 4.
Chtěl bych se zeptat jestli existují ještě nějaké hry s cikány?
@Drekt (11.02.2017 19:58): To si nepochopil, ten jedinec je právěže jediný, kdo tvrdí, že to MŮŽE být pravda :D

Ten článek potvrzuje, že rasismus není uznán jako duševní porucha a to je hlavní. Tečka.
A hele, tohle svyho casu proniklo i mimo herni komunitu, ja to ale nikdy nehral. BTW jsou tam i jiny cigosi, nez ti 2 na "obalu"?
@ugraugra (11.02.2017 19:30): "Někteří lidé tvrdí že je to psychická nemoc, jeden jedinec tvrdí že ne, a to znamená že on má pravdu."

Ten článek nic takového netvrdí, jen dává prostor oběma možnostem, což je správně, žádnou definitivní odpověď na otázku však nevyvozuje. To jen ty si akorát v rámci vlastní neobjektivity vybíráš tu stranu, která potvrzuje tvé doměnky a druhou ignoruješ :D

Edit: připomělo mi to tohle :D, pokud si prostě budeš chtít jen potvrzovat vlastní názory, vždycky si něco najdeš, ale nikam se neposuneš :D
@Drekt (11.02.2017 16:57): Je vidět, že si ten článek ani nečetl.

Abych to uvedl na pravou míru, píše se tam: NĚKTEŘÍ lidé VĚŘÍ, že je to psychická porucha. Načež je uveden jednotlivec, který tvrdí, že podle jeho odhadů 95 - 98 % rasistického chování vzniká v důsledku sociálních, kulturních a politických determinantů (s čímž souhlasím) a jen zbylé 2 % jsou pravděpodobně psychická porucha (prostě narušení lidé na světě jsou a chytají se i rasismu). Načež je tam popsáno, že se už několikrát odmítlo toto uznat jako "nemoc". Takže odpověd na otázku "Is Racism an Illness?" zní: ne.

Cikáni si vybudovali určitou pověst a je mi líto těch slušných, kterých je tak 5 %, ale na druhou stranu k těm se většina lidí chová v pohodě, když je vidí.

Proč se nemluví o rasismu v souvislosti s vietnamci a ukrajinci? Protože drží hubu, makají a snaží se integrovat. Cikáni se většinou chovají jak pijavice a jen zneužívají ten náš zkurvený socialismus.

Každá akce vyvolává reakci. Někoho prostě ti cikáni nasrali natolik, že reagoval vytvořením téhle hry. Pořád je to odraz určitého dění ve světě. Kdyby se cikáni nechovali jak se chovají, tak nevznikne taková nesnášenlivost vůči nim a ani tahle hra.
@Drekt (11.02.2017 16:57): Výzkumům o věřejností i politikou tak znásilněném pojmu jako je rasismus bych tedy já osobně velkou váhu nepřikládal. Podobně jako třeba u nacionalismu je dnes velký problém s definicí toho pojmu. Mnoho lidí si ho vysvětluje různě a používá ho jako kouzelné slovíčko na umlčení oponenta. Zajímavá definice je třeba tato: "rasismus=šiření informací, které by potenciálně mohly to které etnikum/rasu poškozovat, ale přitom nejsou založeny na vědecké evidenci." Docela bych s tím i souhlasil, ale zkus někam napsat, že černoši jsou hloupí, protože podle statistik mají průměrně nejnižší IQ. Okamžitě tě někdo prohlásí za rasistu.
@Matthias (11.02.2017 16:33): Jinak není to žádná taktika, "s čím nesouhlasím to je nemoc", ani nevycházím jen ze svých názorů jako ty, ale ze skutečných výzkumů, které to naznačují viz. http://ideas.time.com/2012/05/04/is-racism-an-illness/

@ugraugra (11.02.2017 16:35): viz. ten článek asi, vím že to na první pohled zní wtf, ale pokud nad tím člověk přemýšlí z nezaujatého pohledu, začne mu to snad dávat smysl.. I když to jde proti zažitému pohledu, které může, stejně tak dobře jako nemusí být správný.
Zajímavé - chvilku jsem to hrál, ale velice brzo to začne nudit, je to zdlouhavé :)

Nicméně začínám si pohrávat s myšlenkou, že tomu dám 100%

Protože co je horší, než rasismus? Omezování svobodné vůle druhých - třeba možnost si zvolit být rasista a vytvořit rasistickou hru propagující rasovou nenávist.

(Stejně tak si myslím, že třeba cikán by měl mít svobodnou možnost si naprogramovat hru, kde se střílí do bělochů, protože jsou to běloši).
@Drekt (11.02.2017 11:33): Mezi hry s propagandistickou tematikou se dá zařadit skoro všechno, kde dochází ke konfliktu dvou reálných stran, jejich hanobení, vychvalování apod. Takový Vietcong či Call of Duty mají mnohem silnější propagandistické vyznění než tahle legrácka a nepamatuji si, že by tvůrcům někdo hrozil soudem.
@mvp23 (11.02.2017 09:25): Taky si říkám. Her, kde se likviduje jen určitá rasa, etnikum, či národnost je celá řada a nikomu to nevadí. Ale v prvé řadě je to o politice, ne o rasismu. Pochybuji, že takový Vietcong by byl ve Vietnamu všemi akceptován, ale se hrou o vybíjení nějakých cikánů by tam asi problémy neměli.
Smutná sranda je, že za tohle někdo mohl vyfasovat až 8 let. Hned jsem si vzpomněl na několik dobře profláknutých titulů a říkal si, jaký by u nich hrozil teoreticky trest.
Na týhle hře byla vidět síla médií. Než o ní Nova odvysílala reportáž, nikdo o ní neslyšel, do týdne jsme jí na gymplu pařili všichni. Dodnes si pamatuju kámošův výrok: "Teda nejsem rasista, ale už mě ty cikáni fakt serou. Sejmul jsem jich šest set a furt lezou další."
Lol na túto hru si pamätám, nejakým záhadným spôsobom sa dostala na naše školské počítače :D