Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Matiční ulice

31.01.2000
20
29 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Matiční ulice, aneb Zastřel si svého cikána je kontroverzní česká hra reagující na stavbu zdi v Matiční ulici v roce 1999 v Ústí nad Labem. Ta měla být postavena, aby oddělila domy od činžovních bloků obývaných převážně Romy na druhé straně ulice.

Stavba získala velkou mediální pozornost, a ačkoli ji radní odůvodňovali jako ochranu odpovědných obyvatel od hluku a smetí vycházejících z opačné strany ulice, členové vlády a zahraniční pozorovatelé jí popisovali jako drastické řešení a rasovou segregaci. I přes řadu nesouhlasů stavba začala, načež jí fyzicky blokovalo 50 Romů a rozebrali části, které už byli postavené. Přesto byla stavba dokončena, ale domácí i zahraniční tlak přesvědčil po 6 týdnech radu města na rozebraní stěny.

Cílem hry je postřílet co nejvíce Romů, snažící se zeď rozebrat. Ta má na začátku 40 cihel a vaším úkolem je jí udržet co nejdelší dobu. Pokud se vám to nepovede a zeď je rozebrána, zobrazí se hláška, že hráč zapříčinil "konec nadvlády bílé rasy". Naopak, pokud se vám podaří zastřelit 999 postaviček snědé pleti, stáváte se "zachráncem bílé rasy" a dle autorů se sebou můžete být plně spokojeni.

Za podněcování rasové nesnášenlivosti a propagaci směřující k potlačování lidských práv a svobod, hrozil autorům hry trest odnětí svobody na jeden až osm let. Proto se rozhodli zůstat v anonymitě a dle dostupných informací se je nikdy nepodařilo vypátrat.


Poslední diskuzní příspěvek

@mvp23 (komentář): "Zároveň nápad se sluníčkem je geniální a nadčasový a ne jednoho napadne, že sluníčko bude logicky stát na straně záškodníků, ačkoliv do dění absolutně nezasahuje, ale pozérstvím bych to přesto nenazýval." :D

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 30
Ačkoliv se zde nenachází žádný příběhový prolog, tak přesto většina z nás ví, že děj této akční řežby se nachází ve městě jménem Ústí nad Labem, konkrétně v Matiční ulici. Úkolem je zneškodnit přesně 999 záškodníků, než rozeberou zeď, která vyvolala různorodé reakce v české společnosti.

Hra je po grafické stránce velmi jednoduchá. Obsahuje pár, ale výrazných barev. Oponent je znázorněn pouze ve dvou podobách, za to velmi věrohodně. Zde zasluhují autoři malé plus. Vzhledem k sympatickému sluníčku se děj mise pravděpodobně odehrává v letních dnech. Zároveň nápad se sluníčkem je geniální a nadčasový a ne jednoho napadne, že sluníčko bude logicky stát na straně záškodníků, ačkoliv do dění absolutně nezasahuje, ale pozérstvím bych to přesto nenazýval. Hra má tak vysoké tempo, že ani nestíhá výrazněji nudit, ale po dohrání už je prakticky celý její potenciál využit a nebudete tak mít chuť se k ní znovu vracet. Výjimkou mohou být cyklisté, kteří si v Ústí (nejen) ve večerních hodinách odloží své kolo, aby se mohli jít vyčůrat.

Kolem příběhů je spoustu otazníků. Pařanská společnost se dělí na dvě skupiny a nemohou se dohodnout, která strana je vlastně nakonec ta rebelizující a zlá. Někdo považuje za rebely a zloduchy takzvanou demontážní četu a někdo zase střílející agresory, kteří se přidrzle tváří, že střílí škodnou ve jménu bílé malty, teda rasy.

Co říci závěrem? Další z mnoha titulů, který nabízí zabíjení jiného etnika, i když je možné, že ke hře třeba zasedne i nějaký ten Rom, ale určitě u toho nepoužije CD-ROM, protože hra vyšla tak trochu "underground" stylem, jelikož zde existovala možnost vyfasovat až 8 let v prostorech, které zavání pokračováním hry v podobě virtuální (?) reality, kdy tentokrát nestojíte před zdí, ale za ní, obklopen nemalým počtem oponentů, ale bez jediného náboje, tudíž se jedná o obtížnost "Nightmare". Hru tak lze doporučit užší skupině obyvatel, která si chce pořádně procvičit ukazováček a prožít intenzivní, ale krátkou střílečku.

Pro: rasové téma, intenzivní akce, celkové zpracování, nadčasovost

Proti: rasové téma, AI oponentů, životnost, vysoká sazba odnětí svobody

+17
  • PC 10
CO NAPSAT O TÉTO HŘE? - no, asi že je to solidní blbost. Prostá stejně jako obdobný temelín. Na druhou stranu musím říct, že pár popisku mně docela pobavila, a instrumentálku z MASHE, podmalovávající prohru, jsem opravdu nečekal a srazila mně do kolen.

Tuhle hru nelze brát vážně, je urážlivá, chabá..... ale připomněla mi tu zlatou eru českých textovek a různých pseudoherních pokusů, jejichž nejlepší stránkou byla originalita mladých českých a slovenských autorů. Zvláště takovou hloupůstku jakou je "Zastřel si svého Kájínka"

V celkovém hodnocení se odprostím od samotného hodnocení rasismu a brutality, neberu v potaz (stejně jako u ZNK). Nesouhlasím s těmito složkami, ale i přes ně jsem hru dokončil. Takže co se týká herních prvků jako takových, zaujala mně grafika vytvořená v malování, zvuková stránka hry. Jinak je hra ale o ničem.

10%
+12
  • PC 25
Co dodat ke kolegům přede mnou? Těžko v české herní historii najdeme kontroverznější hru, než je tahle.

Na hru jsem narazil náhodou při čtení jednoho článku. Hra zabere asi 15 minut hraní a už se vám nechce to hrát znovu. Je to taková jednohubka. Na dnešních SmartPhonech by to byla větší sranda.

Nevím jestli se mi to zdálo, ale obtížnost neustále roste.

Hra má i pár bugů, třeba rozlišení - neexistuje. Dále mi vadila buglá krev, která zmizela až, když se na stejném místě objevil nepřítel. Zvuků mohlo být více, než zvuk pistole.

Hudba je prý z něčeho ukradnutá (z čeho?), ale je pěkná, i když do hry moc neladila. Asi by se tam více hodily písničky od Orlíku.

Pro: Hudba, námět, netradiční zpracování

Proti: Rychle omrzí, zvuky, bugy, rozlišení

+7