Taky ráčím přihodit trošku do mlýnku:Můj žebříček

Jsem rád, že tu Javika mají všichni tak vysoko, oni zmetci věděli proč trolleana oddělt od původní hry. Nováček, nová rasa. Výborně zvolený dabér.

James to taky neměl snadný, nováček ve trojce a k tomu človek, leč i tak nejzábavnější human v trilogii.

Kasumi a Zaeeda bych dal o stupínek výš, kdyby nebyli vykleštěný o větvený rozhovory a romance.

Liara by začala na A, kdyby se z ní progresivně nestávala nudnější a nudnější frigida.

O dutohlavovi Kaidanovi jsem se již zmínil, asi nemám IQ prvoka, abych naplno ocenil jeho charakter.
No zaujímavé, tak som aj ja zoradil.

Takto za mňa:
S - postavy, ktoré boli za mňa zaujímavé, zábavné a dobre vykreslené
A - podobne ako S, len občas mali menej priestoru alebo tam bolo pár chybičiek
B - mali nejaké veľmi fajn momenty, ale je tam aj vata alebo nelogickosti
C - pár svetlých momentov inak klišé až slabé
D - nuda alebo blbosti
@Jab (19.03.2022 22:24): Mám podezření, že problém Mirandy je právě v tom, že je po někom modelovaná. Má v sobě cosi znepokojivého, její rysy jsou jaksi umělé v rámci toho světa.
Tak se tedy taky přidám. :-)
Upřímně asi jsem zdá se o hodně přísnější než vy. :D
S:
Tady není o čem diskutovat. Garrus a Tali jsou za mě nejlepší postavy celé série a ano uznávám, lví podíl na tom má to, že vidíte jejich vývoj na dost velké ploše všech tří dílů.
Mordin je prostě můj oblíbenec ze dvojky. Skvěle napsaný charakter. Nechybí mu humor ani tragédie. No a Javik se do podobné role zase pasuje ve trojce. :-)

A:
Uznávám Wrex a Liara jsem spadá jenom pro jejich relativní absenci ve druhém díle. Přesto jsou hned v závěsu za výše zmíněnými.
Thane a Samantha jsou pak za nimi hned v těsném závěsu. Oba dva zajímavé a tragické charaktery za kterými jsem velice rád chodíval pokecat. Navíc Thaneova romance je snad jedna z nejsmutnějších a i hořko sladkých příběhových linek celé hry.
A Zaeed? Nevim proč, ale mám pro toho chlapa prostě slabost a štve mně, že byl jenom polovičatým DLC charakterem. Rozhodně nejlepší z lidských spolubojovníků.

B:
Ashley měla v jedničce docela dobrou příběhovou linku, ale v dalších dílech ode zdi ke zdi a ve trojce scénáristi vyloženě nevěděli co s ní. Proto jenom B.
Kasumi jsem měl taky velmi rád, ale bohužel jen ve dvojce a navíc polovičatě. Škoda.
EDI byla fajn, ale výš ji prostě nemám svědomí dát.

C:
Tihle všichni tam tak nějak byli, ale byli mi vcelku jedno. Každý měl pár světlých chvilek, ale nic víc.

D:
No a u těchlhe pánů jsem si vždycky říkal: "Proboha ať už sklapnou." :D :D
@Jab (19.03.2022 20:21): Je fajn, její úvahy mě baví a Jokera s ní milerád spáruju, ale málokdy ji někam beru a jako postava mě začala zajímat až, když dostala tělo. Takoví Mordin a Legion jsou maličko jinde. :)
Tohle by byl můj seznam družníků od nejlepšího k nejhoršímu. Níže se vyhýbám větším spoilerům.

Na prvních místech to byla celkem bitka. Ale vedle charakteru jsem i hodnotil, jak důležití dotyční jsou a jak moc s vámi tráví času. Hlavní čtveřice z jedničky tak měla nejlepší pozici. Navíc to jsou bez debat propracované charaktery. Jakkoliv to tak v prvním díle nevypadalo. ;) Více jsem se o nich ale rozepisoval v komentáři, anžto jsou součástí party i ve třetím díle, takže zbytečné to znovu rozepisovat.

Javika zbožňuji, ale je až ve trojce. Navíc je u něj ten malér, že byl ze trojky v podstatě vykousnut a přetvořen v placené DLC. Jinak je ale bezvadný a je to skvělá protiváha paragonskému Šeprdovi.

Mordin má několik velmi silných momentů. A také několik velmi vtipných. Bohužel je součástí party jen ve dvojce. Jakkoliv ve třetím díle má svou důležitou Roli. EDI je celkem vtipná a její otázky po povaze morálního atp. rozhodně nejsou v epickém sci-fi ke škodě. Romance se členem posádky mi nevadila, jakkoliv chápu, že někomu by mohla přijít možná trochu laciná či pubertální.

Jack jsem měl raději spíše ve třetí díle. Ta proměna jejího charakteru byla skvělá a vlastně vyvolala až určitou "hrdost". Nicméně ta emocionální horská dráha ve dvojce tomu asi musela předcházet. Grunt je také asi lepší ve trojce. Jeho "historka" patřila mezi asi nejlepší momenty. Ve dvojce měl také své chvíle. Ale zářil až v posledním díle. Jakkoliv zase nebyl skutečným družníkem (stejně jako Jack).

Thane mě také celkem bavil. Ale stále je asi poslední z mých oblíbených. Jeho mystickou stránku jsem moc neocenil. Ale zase má ve trojce několik silných momentů. Vlastně asi nejraději mám s ním ten jeho nemocniční dialog

Legion je ok. Pojí se s ním imho nejlepší moment dvojky (stran renegátních Gethů). Samara má zase celkem silný moment ve trojce. Vega by byl i níže, ale jak jsem říkal, mě tyhle vojácké gumy ve vojáckých hrách vlastně baví. :)

Pak už je to meh. Ashley výjimečně i jde. Další dva v trilogii nemít, tak mi nic nechybí. Miranda je strašný charakter. Zase ale ve trojce je to trochu lepší. Nicméně v druhém díle jsem to její "Víš jak je těžký bejt dokonalá?" nenáviděl a lezl jsem z toho po zdech.

A na závěr Kaidan není zlý. On je prostě jen "speciální". :) No a Jacob je arogant podobný Mirandě. Na rozdíl od ní on to ale nemá vůbec o co opřít.

Pro tvorbu vlastního vizte odkaz.

P. S. Vybafl na mě tier list někoho jiného na youtube. Ta byla inspirace pro post výše. ;)
@Mr. Delicious (komentář): Fajn komentář, ale pro přehlednost bych ho rozdělil do odstavců, takhle je to na první pohled jen hromada textu. Jo a dej si pozor na shodu podmětu s přísudkem, zhruba tak dvacetkrát ti to uteklo a kazí to zbytečně čtení ;)
Řešení téhle debaty: Prostě buďme rádi, že se hra dostala ke spoustě nových lidí. Nikdo nikdy nechtěl po hráčích, kteří vlastní původní verze a jsou spokojení, aby si remaster kupovali. Navíc, nemůžeme se tvářit, jako by Mass Effect trilogie nebyla velká zlodějina od EA už v době vydávání. A jestli hráči čekali od EA Diablo II: Resurrected nebo Age of Empires II: Definitive Edition, byli pěkně naivní. :D Já jsem docela spokojený, moje oblíbená série neměla tolik pozornosti od vydání Andromedy (a ještě k tomu pozitivní pozornosti) plus v let's playích hra vypadá docela dobře.
@Jab (08.01.2022 15:31): Mě spíš přijde zvláštní, že se tu neustále oháníš cenou, ale vždyť když koupíš LE edici, tak to vyjde levněji, než staré díly po jednom :D
@Jab (08.01.2022 15:31): To ale platí i pro tebe. Jediný relevantní argument je, že je to produkt EA korporátu. Ty ostatní argumenty smysl nedávají a dají se u tebe vysvětlit jen tím, že jsou to klamné cíle, kterými chceš někoho rozepsat :)
@M.a.t.t. (08.01.2022 15:08): Upřímně v téhle diskuzi o nic nejde. Co mi na LE vadí jsem psal mockrát. A jak si tu hru onálepkuji je pak na mě. Pro mě je to nadále produkt EA korporátu. Pokud má někdo jiný jiný názor, tak by all means. Věřím i, že své argumenty najde. A některé i byly zmíněny. Negativa u mě ale jasně převažují. Je to celkem líný remaster, kde jsou grafická vylepšení z většiny jen prohnaná počítačem. A za to chtěli plnou cenu nové hry. Nevylepšili strašné Mako mise jedničky a další její odpadové side questy vždy podle stejného schématu. Nezměnily směšné bojové "arény" dvojky, začínající vždy zřením několika překážek v cestě a spuštěním bojové hudby. Nevylepšili Priority: Earth misi trojky, která by si to zasloužila. Za mě a za tu původní cenu je to opravdu žádání si mnoho za velmi málo nového. Je btw jedno, že to má být "jen remaster". To je při té původní ceně jen hra na schovávanou.

Btw takový detail. Já do téhle diskuze nejsem emocionálně zainteresován. Ale ten argumentační waterboarding byste si mohli odpustit. Zvláště z toho důvodu, že moje kritika remasteru se nikdy neskládála toliko z nálepky "lame edition". Imho jste to rádi zapomněli, abyste se mohli úplně zbytečně dohadovat.

Btw analogie na závěr. Podobně jsem kritizoval konkrétně mnohé dungeony, abych se k nim pak vracel odkazem/zkratkou/nálepkou "lobotomie zaživa". Mám teď rozehraný cyberpunk a upřímně úplně zbytečně mě nutíte se rozepisovat k něčemu, co vám mělo samotného dojít. Pokud potřebujete reagovat, tak zkuste alespoň být struční a přestat vypisovat ty romány. To vaše vypisování na původní dvouslovnou nálepku (Lame Edition) je opravdu zbytečné. Zvyšte v případných reakcích svou schopnost "efektivní sumarizace".

Vždyť jsem svůj názor do téhle diskuze psal milionkrát. Proč mě nutíte psát zase x odstavců v reakci na vás? Ušetřeme si všichni ta zbytečná písmenka... Vysvětloval jsem, že Gordon původní hru hrál. A nově dohrál remaster (což byla podstata sdělení a jsem si jist, že byla pochopitelná i s onou nálepkou). Zbytečné kvůli tomu oživovat diskuzi, která tu už byla desetkrát.
@Jab (08.01.2022 14:23): Lenže tie rádoby vtipné prezývky typu Lame edition skutočne čo-to vypovedajú o autorovi príspevku. A u teba ma to prekvapuje, keďže podobný spôsob diskusie by si bol inde schopný skritizovať ako neprinosný.

Za prvé, Lengendary edition si ani nehral a posudzuješ ju len podľa trailerov a kusých informácií. Za druhé, to že u Mass Effectu máš rád iba tretí diel už musí vedieť každý z tých x príspevkov, kde to neustále zdorazňuješ. Akurát, že tu neposudzujeme, či má Legendary edícia význam pre teba. Napríklad kamarát čo má PS4 sa k nej dostal až teraz a staršie edície si nemal ako vyskúšať. Remasterovaná trilógia bola vytvorená hlavne pre najväčších fanúšikov, čo chcú vlastniť všetko čo sa len dá (a to ty logicky nie si) a taktiež i pre nových hráčov, ktorým to môže priblížiť kvality originalnych hier a súčasne nemajú chuť/nemajú ako si ich namódovať, keďže na konzolách, ktoré sú ak sa nemýlim dominantné, ani módy nie sú.

Mne je tiež úplne jedno, že ti je jedno koľko ľudí je z novej verzie nadšených. Tiež nepatrím k ľuďom, ktori by si ju potrebovali zakúpiť a nevidím v tom zo svojho pohľadu väčší zmysel. No s prihliadnutím na jej objektívne kvality (a že vytvorit kvalitný remaster nie je samozrejmosť, zdravime nedávne GTA) a obsah je tá cena adekvátna. Chápem, že ty takmer nekupuješ hry kým neklesnú pod cca 10 eur ale zase by to chcelo trochu súdnosti a pozrieť sa na to očami nezaujatého človeka, ktory aj sleduje situáciu na trhu.

Samozrejme že si môžeš robiť srandu z čoho chceš. Ani ja nemám problém si uťahovať z vecí, ktoré mám rád a čo som si všimol, na DH nemajú užívatelia všeobecne problém dať hocičomu niečo pocítiť, ak si to skutočne zaslúži. Ty však iba nezmyselne dehonestuješ niečo, čo sa podľa všeobecného konsenzu vydarilo a má pre kadekoho zmysel, a to len preto že tam autori nevložili pridanú hodnotu pre teba. Ak chceš v podobnom štýle diskusie pokračovať i naďalej, tak v tom pokračuj. No potom sa nediv reakciám, ktoré ťa za to napadajú a sú úplne opodstatnené. Tento príspevok píšem hlavne z toho dôvodu, že mi ťa aj Tulareanus svojho času obhajoval ako niekoho, kto sa aspoň snaží diskutovať a používať argumentáciu. No a minimálne v tejto diskusii nič také nevidím.
@Tulareanus (08.01.2022 13:59): Ježíš to je zase proud vědomí.

Nepovažuji starší verzi za lepší. Nevidím ale v LE pro mě dostatečný přínos. Hrál jsem původní trilogii. Znovu bych hrál a hrál jsem jen třetí díl. Čili k čemu mi je LE.

Co mi je po nějakých generacích, jiných hráčích atp. Trilogii znám. LE je kosmetická změna. S ní ty hry nebudu hodnotit jinak, než jak už jsem učinil.

Věřím, že cena klesá. Na tom není nic šokujícího. Každý si rozhoduje podle sebe, jakou cenu je ochoten zaplatit. Ta původní byla imho úplně mimo.

Viz výše. Mně je opravdu jedno, kolik lidí je z LE nadšeno. Nejsem jejich tribunem. Mluvím sám za sebe. A sám za sebe si můžu dělat legraci z čeho chci. Od kdy mám podle tebe tu zodpovědnost za onen korektní svět pro světové hráčstvo?

Kulové s tím úděláš. A s větami typu " vymyslanie pseudovtipnych prezyvok a slovnych hraciek je fenomen znamy u deti a osob z najnizsej socialnej vrstvy"... Spíše si říkám, jestli ses nezvencnul.
@Jab (08.01.2022 13:44): prave ten 1. bod je u teba trapnejsi v tom, ze starecky povazujes staru verziu a priori za lepsiu, bez toho, aby si to hral, len na zaklade porovnavania odleskov. To je horsie ako hodnotit podla traileru.
Uplnr zabudas, ze od doby kedy ta seria vysla tu mame novu generáciu hracov, takze tymto spôsobom sa to aj viac rozsiri medzi nimi.

Stepankoby ti nizsie napisal cenovy rozdiel a ak mu neveris, staci sa pozriet na isthereanydeal.com ako velmi robili hlavne dlc cenovy rozdiel.

A ten posledny bod - assuming much vycucane z prsta. Tym sa opat viac a viac priblizujes sposobu diskusie, ktoru sam zvyknes kritizovat.

Pristup "nepaci sa to mne/mam povodnu ediciu = je to na hovno, je nielen egocentricky (co tam po druhych hracoch), ale aj detinsky, co zavrsuje to tvoje "lame edition", kedze vymyslanie pseudovtipnych prezyvok a slovnych hraciek je fenomen znamy u deti a osob z najnizsej socialnej vrstvy.
@Tulareanus (08.01.2022 13:37): Hele, co tomu tak dát minutku na zamyšlení?

1) Pro mě jedno kvalitní RPG.
2) Všechny díly s DLC už mám.
3) Grafická vylepšení, více FPS/Hz aj. jsou pro mě minimálně důležitá. Zvláště když grafiku notně vylepšují mody, které jsou zadarmo a dělají minimálně srovnatelnou práci.

Zase, užijte si svoje preference. Ale ty hysterické obrany Lame Edition vidím spíše tak, že si sami nejste jisti, jestli má cenu. A tak to zkoušíte na mě. Jako že když mě přesvědčíte, tak přesvědčíte i sami sebe. Takové to dilema zapáleného kněze, který si sám není jist existencí supreme fousatého pána ve stratosféře.
@ZephyrCZ (08.01.2022 10:41): Ano, myslím tím opětovné dohrání, ovšem legendary edice.

@Jab (08.01.2022 10:52): Cena/výkon je zde právě zdrcující, za pár stovek všechny tři díly se všemi DLC za pár stovek je podle mě super. Malé plus i za to, že ty textury nejsou jen líně přeplácnuté filtrem textílie nebo jiné polotransparentní textury v photoshopu, tak jak to dělají ty tvé boží módy. A co teprv třeba taková vylepšená vegetace na Virmiru!
@Malignus (08.01.2022 12:05): Prosimte když někdo hraje hodně TV s low end HDR si kupovat nebude. A dneska už málokterá TV to tak má. Co mám já tak sice stala dost ale kvůli úhlopříčce, HDR musím kolikrát tlumit aby mi to nevypalilo oči a fakt to žádna super high end TV není, jak se tu snažíš referovat :)
Proste HDR u toho remasteru z toho děla vizuálně nadřazenou verzi k te původní, a neokecas to, obvzlast u ME kde ty výhledy do vesmíru a různe planety jsou na to jak dělané a vynikne to tam víc než jinde :)
Lepší vizuál je diskutabilní, protože BioWare nechali AI vylepšit textury na úrověň modů (v podstatě MEUITM) a pak ještě něco vylepšili ručně. Modeři pak vzali textury LE, vylepšili je ručně a udělali MEUITM 2021. :-D Jinak sami Bioware přiznávají, že mody budou vždycky lepší, protože na vývoj LE měli dva roky, zatím co modeři to budou pomalu neustále vylepšovat. :-D