Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Turianská rasa jako taková se inspirovala říší Římskou. Názen "Turian" byl odvozen od centuriona, domovská planeta "Palaven" pak podle pahorku Palatinus, na kterém byl údajně Řím založen.

Celkově lze najít další odkazy v rámci Turianské vojenské doktríny, či způsobu vlády - Římský principát založený Gáiem Iuliem Ceaserem Octaviánem - Augustem, kdy se jmenoval tzv. "Princepsem". V "ME3" je pak vůdce Turianské hierachie označován jako "Primarcha".
Anatomie některých mimozemšťanů nabrala inspiraci v pozemských druzích. Krogané byli vytvořeni poté, co si výtvarný ředitel Matt Thodes kreslil hmyz a netopýry. Obličeje Kroganů byly inspirovány druhem centurio senex neboli listonošem vrásčitým, který žije v Americe. Původně měli mít Krogané oči po stranách svých hlav, ale to se pak změnilo, protože z evolučního hlediska má oči po stranách jen kořist, nikoliv predátoři.

Asarijky byly vytvořeny poté, co se tvůrci rozhodli, že chtějí rasu, kterou tvoří výhradně krásné ženy. Šupiny ve tvaru vlasů byly vytvořeny podle moderních účesů. Ve výsledku tyto bytosti vypadaly jako vodní živočichové, což vedlo k dalším úpravám, plochým nosům a volbě oblečení. Světlá barva asarijské kůže byla ovlivněna Orionci s výraznou zelenou kůží ze Star Treku. Během vývoje hry byl nadhozen i koncept rasy asarijců jako samých mužů, ale nikomu se moc nelíbil, a tak byl zahozen a ztracen.

Salariánci byli inspirováni typickými mimozemšťany ze sci-fi a folklóru. Tvůrci chtěli, aby tato rasa vysvětlovala lidské příběhy o únosech mimozemšťany před tím, než se stali součástí galaktické komunity. Postava Mordina (který se objevil ve druhém díle) byla inspirována starší verzí Clinta Eastwooda.
Původní podoba Quarianů představovala tyto mimozemštany, jako bezvlasé, blédé tvory s černýma očima.
Podoba ženských obleků pak byla inspirována tradičním ikonickým ztvárněním panny Marie.

Celkově pak tato rasa odkazuje na sci-fi seriál Battlestar Galactica. Stejně jako v "ME universu" i v Battlestar Galactice, vytvořili lidé syntetické služebníky, kteří se nakonec vzbouřili, vyhnali své stvořitele z domovské planety. A stejně tak v obou připadech, byly zbytky druhu donuceny ke kočovnému životu ve vesmírných flotilách.

Tvůrci

Tvář základního Sheparda, byla vytvořena podle modelu Marka Vanderloo.

Příběh

Na základě této hry a jejích pokračování vznikla řada románů, které v češtině vydává nakladatelství Fantom Print. Zatím vyšly knihy Zjevení, Vzestup a Odveta od Drew Karpyshyna a Klam od Williama Dietze. Vyšel také první díl série vycházející ze hry Mass Effect: Andromeda - Vzpoura na Nexu od Jasona Hougha a K.C. Alexander.

Hardware

Pro ty co maji problem s rozpixlovaným pozadím ve hře a na obličejích postav, jedno možné řešení:

1) Najděte v Dokumentech složku BiowareMass EffectConfig a v něm soubor "BIOEngine.ini".
2) Otevřete ho třeba v Notepadu.
3) Najděte výraz "DepthBias=0.012000" a změňte hodnotu na "DepthBias=0.030000".
4) Kolem "DepthBias" také uvidíte "MinShadowResolution" a "MaxShadowResolution", ty změňte na "MinShadowResolution=128" a "MaxShadowResolution=2048".
Minimální HW

Operační systém: Windows XP nebo Vista
Procesor: 2.4+GHZ Intel nebo 2.0+GHZ AMD
Paměť: 1 GB Ram (XP) / 2 GB Ram (Vista)
Grafická karta: NVIDIA GeForce šesté série (6800GT a lepší) / ATI 1300XT a lepší (X1550, X1600 Pro a HD2400 jsou pod minimální hranicí)
Místo na disku: 12 GB
Zvuková karta: DirectX 9.0c kompatibilní

Doporučený HW

Operační systém: Windows XP nebo Vista
Procesor: 2.6+GHZ Intel or 2.4+GHZ AMD
Paměť: 2 GB Ram
Grafická karta: NVIDIA GeForce 7900 GTX a lepší / ATI X1800 XL a lepší
Místo na disku: 12 GB
Zvuková karta: DirectX 9.0c kompatibilní
Na Mass Effect Legendary Edition postačí noteboková MX350 na Full HD, Radeon RX 5500M na QHD a GTX 1650 Mobile na UHD.

Detailní analýza viz odkaz.

Easter eggy

Při přistání na Měsíci lze nalézt vrak vesmírné sondy s názvem "CCCP Luna 23". Luna 23 je ruská sonda, která byla vypuštěna na Měsíc v roce 1974, aby nasbírala vzorky hornin a přivezla je zpět na Zemi. Během přistání na Měsíci však byla poškozena a zůstala tak na jeho povrchu.
Pokud je Wrex přítomen rozhovoru mezi Shepardem a turianským generálem Septimem, v klubu Chora's Den, poznamená: "How did your kind ever defeat us?" (Jak jste nás mohli porazit?) Na což generál odpoví: "I may be drunk, Krogan, but you're ugly. And tomorrow I'll be sober." Jedná se o odkaz na slavný dialog mezi Bessie Braddock a Winstonem Churchillem. Ten v češtině zní: "Sire, vy jste opilý." - "A vy jste, madam, ošklivá. Rozdíl je v tom, že já se z toho do rána vyspím."
Na planetě Ontarom je vesmírná kráva pojmenovaná jako Shifty Looking Cow (neboli Zrádně vyhlížející kráva). Pokud se s ní pokusíte promluvit, nejdříve se nic nestane, ale po chvíli začne kráva Sheparda pronásledovat a pomalu mu začne krást kredity.

Později se k tomu vývojář Dusty Everman vyjádřil se slovy, že když výtvarníci vymysleli vesmírné krávy s extra párem končetin, hlavního vývojáře Prestona to vyděsilo a pravil: „Zvířeti, co se dokáže samo podojit, se nedá věřit. Ty extra ručičky vypadají chmatácky.“ A tak přišel Preston s nápadem na "zrádné krávy". „Otočte se k ní zády a její ručičky se dají do práce. Rozlučte se se svými kredity.“

Jednalo se tedy o takový menší vtípek, který vznikl mezi vývojáři. Ukázku z tohoto easter eggu lze shlédnout zde.
Richard L. Jenkins, první a zároveň první mrtvý spolubojovník pod velením Sheparda, svým jménem a osudem odkazuje na herní událost, která se stala mainstreamem mezi videohráči a to na slavnou scénu Leeroye Jenkinse ve hře World of Warcraft.
Viz. ve zdroji.
Komandér Shepard je natoľko populárnou postavou, že ho EA využila aj v inej hre s názvom MySims SkyHeroes, teda v šiestom prírastku série MySims. Shepard tu stvárnil rolu pilota.

Ostatní

Jméno hlavní postavy, Shepard, nebylo vybráno náhodně. Je to odkaz na amerického astronauta Alana Sheparda, který byl prvním Američanem ve vesmíru. Herní Shepard byl naopak první lidskou Spektrou.
Co se týče interiéru Citadely... Velká hala galaktické Rady má z vertikálního pohledu tvar Reapera. Hráč to může vidět, pokud se podívá na mapu. Dokazuje to taktéž, že celá Citadela opravdu byla postavena samotnými Reapery. odkaz
Když hráč zničí poslední část energetického vedení VI (Virtual Intelligence) na Luně, objeví se při "posledním vydechnutí" umírající VI blok binárního kódu 01001000 01000101 01001100 01010000, který v překladu do kódu ASCI znamená "HELP".
Americká psycholožka Cooper Lawrencová ve zpravodajství stanice FOX titul ostře zkritizovala z důvodu sexistického vnímání žen ve hře. Na Amazonu se v té době prodávala její nová kniha The Cult of Perfection která byla během několika dnů doslova zasypána negativními recenzemi od fanoušků hry. Když se do věci vložil také vydavatel hry EA s požadavkem o vysvětlení výroků na adresu hry. Lowrencová se brzy v rozhovoru pro New York Times za své výroky omluvila s vysvětlením že byly založené na chybných informacích dodaných třetí osobou.
Ve výtahu na Citadele lze občas slyšet základní hrdinskou znělku hry, předělanou do tónů výtahové hudby.
Rasa Elcorů v "ME" vyhrála anketu "O nejlepší nový druh roku".

V rámci této rasy, je ve hře také ukrytý easter egg, který odkazuje na Star Trek-
Hláška - nepoznali jste Shakespeara, dokud jste neslyšeli Hamleta, hlasem Elcora. - naráží na na Star Trek 6: Neobjevená země - kde kancléř Gorkon tvrdí: "Nepoznali jste Shakespeara, dokud jste ho nečetli v Klingonštině."
Hra byla v Singapuru zakázána kvůli možnosti mít sex s mimozemskou rasou a také s osobou stejného pohlaví. Později se ale dostala do prodeje s ratingem M18 a stala se tak první hrou v Singapuru, která obdržela rating.
Ve všech třech hrách se lze setkat s postavou, které fanoušci dali přezdívku "Refund Guy". Jedná se o nepojmenovaného muže, který se v rámci celé trilogie (to znamená téměř tři roky) snaží refundovat jistý produkt, jenž zakoupil u turianského obchodníka na Citadele. Ve výsledku bude záležet pouze na Shepardovi, zda se mu to nakonec opravdu podaří.

ME1 - Poprvé lze Refund Guye potkat na horním patře tržiště ve Čtvrtích, kde se snaží u výše zmíněného turianského obchodníka svůj produkt refundovat. Neúspěšně. Odkaz 

ME2 - Ani po dvou letech se odhodlaný Refund Guy nevzdává. Ve druhém díle ho lze najít opět na Citadele před skladem. Poblíž Zakera Cafe. Ani zde však nás hrdina nepochodí. Odkaz 

ME3 - Epické dobrodružství Refund Guye končí ve třetím díle, kde ho lze najít opět na Citadele v Presidium Commons. Zde se snaží získat své peníze zpět u salarianského obchodníka. Shepard se tak může rozhodnout, koho z nich podpoří. Pokud obchodníka, Refund Guyova dlouhá cesta přijde vniveč, nikdy tak své peníze zpět nezíská. Pokud však Shepard podpoří jeho, čeká ho šťastný konec. Konečně tak získá zpět svých 15 kreditů, o které celé tři roky tolik usiloval. Taktéž se dozvíme, za co přesně chtěl Refund Guy dostat své peníze zpět - za mikrovlnku. Odkaz 

Tell me another story about The Refund Guy.
It´s getting late but, okay. One more story...
ME a win 8 se moc nekamarádí - hra se nespustí. Proto je třeba změnit režim kompatibility na XP (Service Pack 3) a spouštět hru přes zástupce.
Postava Sheparda má narozeniny ve stejný den, jako bylo vypuštěno Apollo 13 do vesmíru - to je 11. dubna.
Podľa štatistík spoločnosti Bioware si k marcu 2013 zvolilo pri výbere 82% hráčov mužskú verziu komandéra Sheparda a ženskú iba 18%.
Zápornou postavu Matriarch Benezia nadabovala herečka Marina Sirtis. Můžete ji znát jako poradkyni Troi ze seriálu Star Trek: Nová generace.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 1 hodinu 22 minut a 22 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.