Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Mass Effect

Žánr:
RPG > nezařazeno *
akce > 3rd person akce
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
20.11.2007 X360
28.05.2008 PC
04.12.2012 PS3
09.11.2015 XOne
Vývojáři:
BioWare, Demiurge Studios (PC verze), Edge of Reality (PS3 verze)
Oficiální stránky:
http://masseffect.bioware.com/me1/
Akční sci-fi RPG Mass Effect otevírá první kapitolu příběhu o lidstvu v nedaleké budoucnosti (22. století), ve které se naše planeta stala členem v prosperující mezigalaktické společnosti. Lidstvo si teprve začíná získávat své renomé budováním vyspělých vesmírných lodí, kolonií a řešením problémů zdejšího vesmíru. Do toho přichází hlavní protagonista hry John Shepard, coby člen speciálního komanda na nové bojové vesmírné lodi Normandy. Jeho první misí je zabezpečení prastarého artefaktu nalezeného na nejvzdálenější lidské kolonii Eden Prime. Ta je posléze napadena rasou robotických bytostí vedenou neznámou entitou.

Po bojích na Eden Prime se velitel Shepard stává takzvaným Spectrou, agentem s neomezenou mocí, který není ani omezován nejvyšší radou v Citadele (starobylá stanice neznámého původu, současné centrum všech spřátelených civilizací) a dostává za úkol vyřešit záhady kolem útoku na Eden Prime. Postupem času, jak hráč získává další informace, si začíná uvědomovat, že pravou a větší hrozbou je něco/někdo jiný, než by si kdokoli dokázal připustit.

Mass Effect je novodobým akčním RPG z dílen Bioware, stavějící hlavně na příběhu, jeho audiovizuálním podání, tvorbě postavy a soubojích. Ty probíhají v reálném čase s nutností krytí se za překážky, využívání schopností postavy a také spolupráce s dvěma společníky. K boji jsou připraveny čtyři typy zbraní (pistole, útočná puška, odstřelovací puška, brokovnice) a dle volby povolání i hráčovy podpůrné schopnosti. Hlavní devizou ME je pak systém rozhovorů, kdy lze jednotlivé odpovědi intuitivně volit pomocí pozičního kruhu obklopeného heslovitými odpověďmi, které určují směr vedení rozhovoru.

K přesunu mezi planetami slouží zmiňovaná loď Normandy s navigační mapou celé galaxie. Na jednotlivých planetách lze pak využít k přepravě terénní vůz Mako.

V létě 2008, respektive na podzim 2008 v ČR, vyšel první DLC přídavek Bring Down the Sky. O rok později, v srpnu roku 2009, vyšlo druhé a poslední DLC s názvem Pinnacle Station. Začátkem roku 2010 přišlo na svět přímé pokračování Mass Effect 2 dále rozvíjející osudy lodě Normandy a její posádky.