Kona

17.03.2017
Parabole
Hlavnou postavou tejto survival hry je Carl Faubert, veterán z kórejskej vojny, ktorý sa v civile živí ako súkromný detektív. V roku 1970 musí vycestovať na zasnežený kanadský vidiek, aby vyriešil jednoduchý, ale lukratívny prípad. Jeho klientom je bohatý priemyselník a banícky magnát W. Hamilton, ktorý obviňuje miestny indiánsky kmeň z poškodzovania a vykrádania jeho víkendovej poľovníckej vily. Prípad ale nebude taký jednoduchý, ako sa spočiatku zdá...

Hra je inšpirovaná filmovými survival horormi zo 70. rokov, ktoré v tej dobe mali v Kanade a USA veľkú popularitu. Prvky boja o prežitie sa prejavujú najmä v neustálom boji s mrazom. Okrem zdravia a staminy sa totiž hráč musí starať aj o teplo, ktoré sa počas pobytu na zime stráca. Podchladenie sa najskôr prejaví na rozmazanom videní a končí smrťou. Jediným spôsobom, ako prežiť, je dostať sa čo najskôr k ďalšiemu zdroju tepla, alebo založiť oheň. Na oheň však nestačia len zápalky, ale treba aj drevo. Ale keďže je hmotnosť inventára obmedzená, nosenie veľkej zásoby dreva neprichádza do úvahy.
Podobné starosti sú hlavnou náplňou hry, pretože Kona sa nesnaží desiť pekelnými príšerami ani lakačkami. Hráč je sústavne nútený si uvedomovať krehkosť vlastného života a bojuje najmä s reálnymi nepriateľmi, ako sú napríklad vlci. Okrem spomínaných survival prvkov však Kona obsahuje aj adventúrne logické hádanky.

Autori pôvodne plánovali vydávať hru po epizódach, ale nakoniec sa rozhodli vydať štyri samostatné hry.

pajmič
pajmič

Garret: Díky, chtěl jsem se jen zcela ujistit, dám si ji do seznamu mezi dalších asi 30 naplánovaných her :)

Sedám ke kompu, je zachmuřené páteční ráno. Není mi dobře, beru náhradní volno. Mám chuť na pomalou, tichou a lehce melancholickou hru. Instaluju 35MM na druhou štaci a koukám na novinky na Steamu... Kona vyšla z early access do plné verze. Kona, Kona, co to je? Nepamatuju, že bych si to nechával sledovat. Mrkám na obrázky a... to je ono! Přesně tohle chci teď hrát! Za dvě kila přidávám hru do knihovny a jdu na to.

Kona je adventura ve stylu immersive walk simulátoru. Obsahuje survival prvky, minimum akce, nějaké to řešení logických hádanek a především se odehrává v otevřeném světě, takže kromě chození je možno se vozit. Nejprve klasickým pickupem, se kterým se nedá pouštět do žádných off-roadů, později hráč může získat sněžný skútr na nějaké to rejdění po lese. Vozidla slouží i jako úschovna předmětů, protože toho je ke sbírání docela dost a kapsy nejsou bezedné.

Laděním je Kona spíše mysteriózní, což mi naprosto vyhovuje. Pár hororových momentů by se našlo, nejsou to ale žádné infarktové situace. Atmosféra je krásně mrazivá, sněhová bouře snižuje viditelnost na minimum a neustálá nutnost sledovat stav postavy nutí hráče být v pozoru a neplánovat žádné větší akce bez přípravy. Sníh hezky křupe, občas se rozezní povedený hudební podklad a vlčí vití v dálavách dokáže probudit z letergie.

Příběh si hráč odkrývá sám postupným šmejděním po lokacích. Ty jsou dostupné již od začátku a je na hráči, v jakém pořadí jimi bude postupovat a kolik jich vůbec navštíví. Deník se plní zápisky a fotografiemi, pro lepší orientaci v jednotlivých dějových ocáscích. Kromě hlavní motivace hrdiny se totiž velice rychle objevují další záhady a minipříběhy s hromadou jmen, ve kterých není jednoduché se orientovat. Příběh samotný není nijak komplikovaný a jeho vyvrcholení mě zklamalo nejen po stránce děje, ale taky hratelnosti. Autoři původně plánovali vydávat hru na epizody, nakonec se ale rozhodli vydat čtyři hry jako standalone.

Herní doba se má pohybovat kolem 5 hodin, osobně jsem ale ve hře strávil dobrých 7-8 hodin čistého času, což je slušné. Kromě zakončení bych tak měl druhou výtku pouze k nahrávání lokací, které probíhá formou dost nešetrného "zaseknutí" hry, při kterém zvuk dále funguje, ale není možné se pohybovat.

Všehovšudy mi Kona jednou spadla, ale jinak se jedná o technicky slušně zvládnutou gamesku, kterou rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Hodnocení: ✰✰✰✰