Kentucky Route Zero

Kentucky Route Zero: TV Edition

07.01.2013
28.01.2020

Prvním větším dílem Cardboard Computer je ambiciózně koncipovaná epizodická pentalogie s názvem Kentucky Route Zero. Netradiční, minimalistická adventura ve stylu magického realizmu dvojice autorů, Jakea Elliotta a Tamase Kemenczyho, sází na artové pojetí s řadou možností jak ovlivnit vyznění příběhu napříč pěti akty a šesti přestávkami, rozdělenými podle aristotelovské divadelní tradice. Kvůli intenzitě zážitku a zdůraznění atmosféry a samotného vyprávění děje se ve hře nachází minimum logických problému či úkolů vyžadujících kombinace a jiné archetypální postupy žánru. O soundtrack titulu se postaral Ben Babbit.

Skrze stát Kentucky v USA vede v hlubinách jeskyně dálnice, po které projíždí lidé obeznámení s tímto tajemstvím. Vy, řidič nákladního vozu Conway, jednoho dne projíždíte Kentucky s cílem doručit zásilku do jednoho ze starožitnictví. Od setkání se starým mužem na jedné z benzinových pump však začínají události nabírat nečekaný směr a zásilka se bude muset opozdit a cestou se ke Conwayovi přidá několik dalších postav. Na příběh se tedy bude pohlížet současně z vícero různých perspektiv.

Vzpomínka na cestování po dálnici nula se mi ve mysli jaksi rozpíjí a prosakuje do ostatních vzpomínek, jako kdybych snad nikdy tuhle hru nehrál a všechno, co se v ní stalo, jsem opravdu zažil při svých cestách po světě nebo se mi to jen zdálo. Kentucky Route Zero je totiž krásná hra a velice zajímavý zážitek s minimem výzev a výborným, originálním způsobem vyprávění.

Hra nejenže nemá jasně určeného protagonistu, ony ani jednotlivé postavy, které na Route Zero potkáte, nejsou tak úplně definované. Vlastnosti a charakter jim totiž dáváte vy, a to tak, že vybíráte jak věty, které řekne Conway, postava kterou vám vývojáři svěří do péče nejčastěji, tak mnohdy i odpovědi na ně, které přísluší ostatním. Dochází tak k zvláštním situacím, kdy vaše volby příliš nerozhodují o tom, co se bude dít, nýbrž o tom, co se stalo. To je něco, s čímž jsem ještě jakživ neměl tu čest, a funguje to úžasným způsobem.

Přestože ještě není u konce, už teď můžu říct, že celá dosavadní jízda mi naprosto skvěle sedla. Graficky je vyjádřená sice málo, minimalisticky a krásně, nicméně naprostou většinu času se vám Route Zero bude zprostředkovávat textem. To je možná jediná věc, kvůli které tuhle hru nemůžu doporučit všem, jelikož je mi jasné, že mnozí od hraní neočekávají kvanta a kvanta životních příběhů a popisů starožitností. Myslím si ale, že ti, kterým tohle nevadí, budou nadšení. Hra má skvělou atmosféru, takovou tu, kterou určitě znáte z nočních zastávek na čerpacích stanicích při dlouhé cestě nebo procházek z opuštěných čtvrtí vašich měst. Třešničkou na dortu je pak soundtrack, se kterým autoři dělají parádní věci a určitě se vám vryje do paměti, až si poslechnete jedno z oněch hudebních vystoupení, která vás za celou cestu několikrát překvapí.

Já nevím, jak vy, ale já jsem si Kentucky Route Zero naprosto zamiloval.

Pro: atmosféra, soundtrack, zajímavé příběhy, žádné zdržování

Proti: trochu nepoměr v délce jednotlivých aktů