Jazz Jackrabbit 2

akce > plošinovka *
13.04.1998 PC
Epic MegaGames, Orange Games (sekundární)
Druhý diel dobrodružstiev zeleného zajaca nepriniesol len krajšiu grafiku vo vyššom rozlíšení, ale aj možnosť hrania za jeho brata Spaza, kooperačné prechádzanie 4 kapitol, pričom každá pozostávala z 8 levelov, niekoľko multiplayerových splitscreen módov a zároveň aj možnosť tvorby vlastných levelov v priloženom editore.
Zábavné levely dotvárala hudba Alexandera Brandona a miesto si našiel aj humor a parodizovanie známych tém.

Red: Zajimavy by mohly bejt spis ty fanouskovsky levely, protoze puvodni hra byla jen lehce nadprumerna skakacka, prvni dil mi prisel lepsi.

Legendární plošinovka, jejíž multiplayer je ještě legendárnější než hra sama. Hrát na jednom počítači se dvěma infantilníma králíkama, to se jen tak nevidí. Grafika byla na svou dobu hezká, malovaná, ozvučení taky dobré, ale u téhle hry je hlavní hratelnost. A ta je víc než vynikající. Navíc vtipná hra u které se člověk zasmál. Pro mne jedna z převratných jmen mého teenage věku. Je to paráda. Kdybych ji teď měl, určitě bych si ji zahrál znova a pobavil bych se více než u mnohých moderních her.

Pro: Velká zábavnost, ať v singlu, tak v multiplayeru.

Proti: Na tu dobu nic.

Jazz 2 je jedna z nejlepších plošinovek co jsem kdy hrál. Hezká grafika, hudba, hratelnost, multiplayer který jde ve dvou atd. Ve hře si můžete vybrat ze dvou zajíců, buď Jazz nebo Spaz, boužel za Jazze jsem moc nehrál, má horší schopnost. Zatímco jazz vyskočí a může se pomalu vznášet dolů, tak Spaz může udělat dvojskok, což se mi líbilo mnohem víc. Další spazova výhoda je v rozbíjení kostek v určité poloze, které jazz neumí (zato umí v jiné).
Dalé mě na hře potěšil slušný výběr zbraní, spousta bonusů a různé druhy nepřátel. Jazz Jackrabbit 2 je zkrátka pokračování legendární lošinovky které ale první díl překonává, a to možná taky díky zábavnému multiplayeru, hezči grafice či o nco lepší hratelnosi

Pro: Grafika, zvuky, multiplayer, výběr ze dvou zajíců

Keď som bol ešte dosť malý a netušil čo je internet a torrenty, tak som mal len pár hier na CD ktoré som stále hral dokola, hoci som skoro žiadnu neprešiel. Boli medzi nimi Need for Speed II, Tomb Raider Chronicles, The Sims a aj Jazz Jackrabbit 2. Jazz na mňa vtedy zapôsobil svojou pôsobivou komiksovou grafikou a zábavonu kombináciou skákania a strieľania. Dá sa povedať že Jazz bol taký Megaman/Sonic pre PC hráčov.

Jazz Jackrabbit 2 je oproti prvému dielu (ktorý som hral len nedávno), vylepšenie v skoro každom možnom smere. Lepšia grafika, lepšia hudba, lepšie levely, viac zbraní a nepriateľov, už nemáte tú otravnú kameru, ktorá je tak blízko pri vás a vidíte oveľa viac okolo, 4 ročný rozdiel medzi nimi je jednoducho jasne vidieť.

Graficky Jazz vyzerá stále veľmi pôvabne, hlavne preto, že hra je celá v 2D a je známe že 2D grafika starne pomalšie. Veľmi pôsobivá je aj variabilita a detail levelov, kde sa autori naozaj pohrali s rôznymi miestami, takže budete stále zvedaví, kde sa bude odohrávať ďalšia časť. Hra celkovo ponúka 4 hlavné episódy po 6 leveloch v 3 rôznych prostrediach, plus shareware demo s 3 levelmi. Navštívite také miesta ako starý hrad, pláž, svet ako z krajiny Zázrakov, akýsi digitálny svet a aj snežný level.

Hudba od legendárneho Alexandra Brendona (Unreal, UT, Tyrian, Deus Ex) je veľmi chytľavá a perfektne dotvára levely. Ikonická hudba z hlavného menu zostala po prvom dieli.

Narozdiel od prvého dielu teraz máte na výber 2 hrateľné postavy, pôvodný Jazz a jeho vyšinutý brat Spaz. ja osobne odporúčam hrať so Spazom, lebo môže robiť dvojitý skok, ktorý sa vám dosť zíjde, keď sa budete chcieť dostať k niektorým ťažko prístupným miestam. Oproti tomu je Jazzova schopnosť lietať s ušami mierne zbytočná. Okrem toho môžete s Jazzom urobiť úder do výšky a Spaz vie urobiť efektný karate kop do diaľky.

Skákanie v hre funguje takmer perfektne, ovládanie je veľmi jednoduché, ale intuitívne, a nemal som s ním skoro žiadne problémy.

V hre máte veľké množstvo zbraní od predvolenej pištole s nekonečným počtom nábojov po plameňomet, TNT, rakety, zmrazovač a electro blaster. Ku všetkým sa dajú získať powerupy, ktoré zvyšujú ich účinnosť.
Ja som nakoniec ale väčšinou používal len obyčajnú pištoľ, ktorá sa stane veľmi užitočnou, keď nazbierate dosť fastfire upgradov, ktoré zrýchlia jej paľbu. Ostatné zbrane som si šetril na špeciálne bloky a plameňomet som dosť využil proti bossom. V niektorých leveloch môžete oslobodiť papagája s klietky, ktorý vám na krátku dobu pomôže proti nepriateľom.

Okrem nábojov k zbraniam budete zbierať mince, ktoré vám umožnia sa teleportovať do tajných miest,, drahokamy, ktoré životy a rôzne kusy jedla, ktoré vám zvyšujú skóre a ak ich nazbierate dosť, tak sa dostanete do krátkeho módu nezraniteľnosti Sugar Rush.

Táto hra využíva systém životov, ale je viacmenej zbytočný, lebo vždy keď som zomrel, tak som len načítal poslednú hru, keďže po smrti prídete o všetky zbrane s upgradmi. Rozhodne odporúčam hru ukladať manuálne často, lebo tu nie je žiadny autosave.

Jediná vec, ktorá sa mi na hre moc nepáčila, boli bossovia, ktorí boli dosť nezaujímaví, buď boli smiešne ľahkí a zdolal som ich na prvý pokus, alebo boli otravný "bullet sponge" typ, do ktorých som musel nasypať kopu nábojov, kým padli. Najotravnejší bol ten na hrade, s ktorým bitka trvala dosť dlho.

Náročnosťou je to tak akurát, lepším hráčom bude pripadať smiešne ľahká aj na najvyššej úrovni, ale ak táto hra bola myslená hlavne pre deti, tak mi pripadá fér.

Hra nie je veľmi dlhá, singleplayer mi zabral menej než 6 hodín, ale tam zábava vôbec nekončí, okrem editoru levelov totiž hra obsahuje veľé množstvo multiplayer módov ako battle, čo je viacmenej deathmatch, treasure hunt, kde sa snažíte nazbierať viac drahokamov ako oponent, race, kde sa snažíte najrýchlejšie prejsť cez mapu, capture the flag a aj možnosť prejsť celú kampaň kooperatívne. To všetko sa dá cez splitscreen pre 4 hráčov, alebo cez lokálnu sieť až pre 32.

K základnej hre vyšli 2 rozšírenia, jedno s vianočnou tématikou ako v prvom dieli a Jazz Jackrabbit 2: The Secret Files, ktorý ponúkal novú postavu Lori a extra epizódu. Týchto 9 levelov ale nie je vôbec tak dobre navrhuntých ako v pôvodnej hre. Takže ich odporúčam len vášnivým fanúšikom.

Celkovo Jazz Jackrabbit 2 ale obstál skúšku časom výborne a stále je to zábavná hra po takmer 20 rokoch. Len je škoda, že po zrušení 3 dielu Epic Games značku úplne opustili a namiesto toho začali robiť nudnú sériu strieľačiek Gears of War.

Pro: Level design, multiplayer, hudba

Proti: Bossovia

Rozhodně jedna z nejlepších plošinovek. I v dnešní době úžasné grafické zpracování, výborně zpracované lokace, různé typy zbraní a příšerek, rychlá hratelnost, zábavné momenty - to vše vytváří nezapomenutelný mix, který činí z této hry ikonu. Ze začátku je třeba trochu ošahat ovládání, protože zajíc lítá jak čamrda a klouže se takovým způsobem, že někdy nevíte kdy ještě zůstanete na pevné zemi a kdy se propadnete dolů, ale poměrně rychle si zvyknete. Je třeba také dodat, že obtížnost není příliš vysoká, ale to mě osobně moc nevadilo, protože toto není Dark Souls, toto je čistá zábava, která je o to větší, pokud ji hrajete ve dvou...

Pro: Zábava, grafické zpracování, pestré lokace, různorodost zbraní

Proti: Obtížnost by mohla být krapek vyšší, na ovládání je třeba si zvyknout, je poněkud divoké :)

Tuhle hru jsem jako malá milovala.
Nejen pro tu hudbu, grafiku a hru samotnou, ale díky Multiplayer, který mě přinutil tomu dát hned 100%.
Když se na jeden počítač napojí hned čtyři hráči na nově vytvořenou mapu jednoho z nás. Ať to bylo na vlajky nebo prostý deathmatch, smáli jsme se na celou ulici.
Ještě teď si to občas pustím a s bratrem odzkoušíme jeho novou mapu, kterou hrajeme, vylepšujeme a vážně se u toho bavíme. Ani nemluvím o tom, že se můžete připojit do mapy ke komukoliv na světě a věci, co lidi vymyslí jsou neskutečný. Kolik hodin jsem zabila na testovacích mapách, kdy si musíte načasovat skok a skočit na jeden pixelový kousíček plošiny, aby vás to neteleportovalo na začátek.
Musím říct, že po té dlouhé době, co tu s námi Jazz je, tak se pořád dá hrát mezi nynějšími moderními tituly. A pořád musím říct, že je Jazz nejlepší 2D skákačka.

Pro: Grafika, multiplayer, hudba, vytváření vlastních map

Proti: nic