Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Jazz Jackrabbit 2

13.04.1998
80
272 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Druhý diel dobrodružstiev zeleného zajaca nepriniesol len krajšiu grafiku vo vyššom rozlíšení, ale aj možnosť hrania za jeho brata Spaza, kooperačné prechádzanie 4 kapitol, pričom každá pozostávala z 8 levelov, niekoľko multiplayerových splitscreen módov a zároveň aj možnosť tvorby vlastných levelov v priloženom editore.
Zábavné levely dotvárala hudba Alexandera Brandona a miesto si našiel aj humor a parodizovanie známych tém.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Na druhý díl dobrodružství králíka Jazze nemám tolik nostalgických vzpomínek. Ke hře jsem se dostal později a nejsem si ani jist dohráním. Nejvýraznější vzpomínkou je multiplayer, kdy se hráči ujmou bratrů Jazze a Spazze. Tohle nenabízelo mnoho plošinovek a ve dvou byla hra opravdu zábavná. Tentokrát jsem prošel hrou osamoceně, takže ta nejlepší část hry mě minula. Dvojka důstojně navázala na jedničku, přinesla řadu novinek a přesto považuji oba díly za rovnocenné. Grafika je mnohem detailnější a zachovává styl jedničky. Pohled je oddálenější, což je na jednu stranu příjemné, ale ztratilo to něco ze své unikátnosti.

Hratelnost je okořeněna nejen přítomností dvou různých hrdinů. K dispozici jsou nové zbraně nebo možnost použít uši na prodloužení doletu. Úrovní je méně, pouze čtyři epizody, ale jsou o něco rozsáhlejší. Celková herní doba není o tolik kratší. Potěší možnost hrát vše v celku, není nutné startovat každou epizodu zvlášť. Součástí je také bonus v podobě shareware epizody. Úrovně jsou hezky propletené a hledání všech tajných úkrytů by zabralo hodně času. Prostředí jsou opět variabilní, ale o něco méně nápaditá. Pobaví obrazovky při výběru epizody, jde o různé parodie. Hrál jsem standardně za Jazze, ale shareware epizodu jsem vyzkoušel za Spazze. Ten nemůže využít pomalý let s ušima, ale má klasický dvou-skok. To je podle mě užitečnější, lze se lépe dostat na vyvýšená místa. Některé úrovně by to dost usnadnilo, ale tak hra se jmenuje Jazz. Na druhý průchod může jít o skvělou volbu.

Hudební stránka je povedená a ke hře se hodí. Pochválit musím i bezproblémovou ovladatelnost. Obtížnost je zhruba na úrovni většiny prvního dílu, ale zde nejsou žádné nepříjemné úseky. Hraní je tedy o něco plynulejší. Tempem a omezenějším arzenálem mi zase více vyhovuje jednička. Základní hru lze bez problémů nainstalovat i na nových systémech, ale nepodařilo se mi ji spustit. Nepomohla ani instalace datadisků. Po aplikaci Jazz Jackrabbit 2+ je vše bez problémů. Druhý díl mě potěšil i dnes a přestože je mi jednička bližší, tak rozhodně doporučuji i dvojku. Já se jdu rovnou vrhnout na rozšíření.
+30
  • PC 85
''Jazze znáte. Jazze zná totiž každý. Jazze znají dokonce i lidé, kteří hry nehrají. Že nevíte? Takový zelený zajíc prohánějící se neuvěřitelnou rychlostí po počítačových obrazovkách už někdy od devadesátéhočtvrtého. Už? Výborně, věděl jsem, že víte.''

První Jazz Jackrabbit byl dozajista nadprůměrnou skákačkou, sice možná notně inspirovanou klasikou Sonic the Hedgehog , ale i přesto velmi povedenou a zábavnou. Nicméně, takových her vyšlo v první polovině devadesátých let nespočet. Kluci epičáčtí se tedy o dlouhé čtyři roky později rozhodli do pokračování přidat ještě více rychlosti, humoru ale především samotných hráčů. A udělali moc dobře..

Díky skvělému kooperačnímu módu u jednoho počítače se Jazz Jackrabbit 2 stal jednou z mých nejmilovanějších hopsaček. Přitom jsme si s kamarády mohli vybrat, jestli proletíme příběhovou linku společně nebo si jen tak zastřílíme a zaběháme proti sobě. Díky tomu byla do hry přidána ještě druhá varice hlavního ušáka, tentokrát červeného jménem Spazz.

V mém hodnocení se ve velké míře odráží také úžasná funky-elektro-cosi hudba, kterou si rád pouštím samostatně dodnes, povedená grafika, úvodní kreslené intro, které znám úplně nazpaměť a celkem zábavný a humorem okořeněný singleplayer. Ke hře poté ještě vyšlo několik přídavků pofidérní kvality. 85%.

Pro: Jazz & Spazz, zbraně, multiplayer, grafika, humor, hudba

Proti: Pro někoho singleplayer, velmi nízká obtížnost

+27
  • PC 95
Legendární plošinovka, jejíž multiplayer je ještě legendárnější než hra sama. Hrát na jednom počítači se dvěma infantilníma králíkama, to se jen tak nevidí. Grafika byla na svou dobu hezká, malovaná, ozvučení taky dobré, ale u téhle hry je hlavní hratelnost. A ta je víc než vynikající. Navíc vtipná hra u které se člověk zasmál. Pro mne jedna z převratných jmen mého teenage věku. Je to paráda. Kdybych ji teď měl, určitě bych si ji zahrál znova a pobavil bych se více než u mnohých moderních her.

Pro: Velká zábavnost, ať v singlu, tak v multiplayeru.

Proti: Na tu dobu nic.

+20
  • PC 80
Jazz 2 je jedna z nejlepších plošinovek co jsem kdy hrál. Hezká grafika, hudba, hratelnost, multiplayer který jde ve dvou atd. Ve hře si můžete vybrat ze dvou zajíců, buď Jazz nebo Spaz, boužel za Jazze jsem moc nehrál, má horší schopnost. Zatímco jazz vyskočí a může se pomalu vznášet dolů, tak Spaz může udělat dvojskok, což se mi líbilo mnohem víc. Další spazova výhoda je v rozbíjení kostek v určité poloze, které jazz neumí (zato umí v jiné).
Dalé mě na hře potěšil slušný výběr zbraní, spousta bonusů a různé druhy nepřátel. Jazz Jackrabbit 2 je zkrátka pokračování legendární lošinovky které ale první díl překonává, a to možná taky díky zábavnému multiplayeru, hezči grafice či o nco lepší hratelnosi

Pro: Grafika, zvuky, multiplayer, výběr ze dvou zajíců

+20
  • PC 90
Keď som bol ešte dosť malý a netušil čo je internet a torrenty, tak som mal len pár hier na CD ktoré som stále hral dokola, hoci som skoro žiadnu neprešiel. Boli medzi nimi Need for Speed II, Tomb Raider Chronicles, The Sims a aj Jazz Jackrabbit 2. Jazz na mňa vtedy zapôsobil svojou pôsobivou komiksovou grafikou a zábavonu kombináciou skákania a strieľania. Dá sa povedať že Jazz bol taký Megaman/Sonic pre PC hráčov.

Jazz Jackrabbit 2 je oproti prvému dielu (ktorý som hral len nedávno), vylepšenie v skoro každom možnom smere. Lepšia grafika, lepšia hudba, lepšie levely, viac zbraní a nepriateľov, už nemáte tú otravnú kameru, ktorá je tak blízko pri vás a vidíte oveľa viac okolo, 4 ročný rozdiel medzi nimi je jednoducho jasne vidieť.

Graficky Jazz vyzerá stále veľmi pôvabne, hlavne preto, že hra je celá v 2D a je známe že 2D grafika starne pomalšie. Veľmi pôsobivá je aj variabilita a detail levelov, kde sa autori naozaj pohrali s rôznymi miestami, takže budete stále zvedaví, kde sa bude odohrávať ďalšia časť. Hra celkovo ponúka 4 hlavné episódy po 6 leveloch v 3 rôznych prostrediach, plus shareware demo s 3 levelmi. Navštívite také miesta ako starý hrad, pláž, svet ako z krajiny Zázrakov, akýsi digitálny svet a aj snežný level.

Hudba od legendárneho Alexandra Brendona (Unreal, UT, Tyrian, Deus Ex) je veľmi chytľavá a perfektne dotvára levely. Ikonická hudba z hlavného menu zostala po prvom dieli.

Narozdiel od prvého dielu teraz máte na výber 2 hrateľné postavy, pôvodný Jazz a jeho vyšinutý brat Spaz. ja osobne odporúčam hrať so Spazom, lebo môže robiť dvojitý skok, ktorý sa vám dosť zíjde, keď sa budete chcieť dostať k niektorým ťažko prístupným miestam. Oproti tomu je Jazzova schopnosť lietať s ušami mierne zbytočná. Okrem toho môžete s Jazzom urobiť úder do výšky a Spaz vie urobiť efektný karate kop do diaľky.

Skákanie v hre funguje takmer perfektne, ovládanie je veľmi jednoduché, ale intuitívne, a nemal som s ním skoro žiadne problémy.

V hre máte veľké množstvo zbraní od predvolenej pištole s nekonečným počtom nábojov po plameňomet, TNT, rakety, zmrazovač a electro blaster. Ku všetkým sa dajú získať powerupy, ktoré zvyšujú ich účinnosť.
Ja som nakoniec ale väčšinou používal len obyčajnú pištoľ, ktorá sa stane veľmi užitočnou, keď nazbierate dosť fastfire upgradov, ktoré zrýchlia jej paľbu. Ostatné zbrane som si šetril na špeciálne bloky a plameňomet som dosť využil proti bossom. V niektorých leveloch môžete oslobodiť papagája s klietky, ktorý vám na krátku dobu pomôže proti nepriateľom.

Okrem nábojov k zbraniam budete zbierať mince, ktoré vám umožnia sa teleportovať do tajných miest,, drahokamy, ktoré životy a rôzne kusy jedla, ktoré vám zvyšujú skóre a ak ich nazbierate dosť, tak sa dostanete do krátkeho módu nezraniteľnosti Sugar Rush.

Táto hra využíva systém životov, ale je viacmenej zbytočný, lebo vždy keď som zomrel, tak som len načítal poslednú hru, keďže po smrti prídete o všetky zbrane s upgradmi. Rozhodne odporúčam hru ukladať manuálne často, lebo tu nie je žiadny autosave.

Jediná vec, ktorá sa mi na hre moc nepáčila, boli bossovia, ktorí boli dosť nezaujímaví, buď boli smiešne ľahkí a zdolal som ich na prvý pokus, alebo boli otravný "bullet sponge" typ, do ktorých som musel nasypať kopu nábojov, kým padli. Najotravnejší bol ten na hrade, s ktorým bitka trvala dosť dlho.

Náročnosťou je to tak akurát, lepším hráčom bude pripadať smiešne ľahká aj na najvyššej úrovni, ale ak táto hra bola myslená hlavne pre deti, tak mi pripadá fér.

Hra nie je veľmi dlhá, singleplayer mi zabral menej než 6 hodín, ale tam zábava vôbec nekončí, okrem editoru levelov totiž hra obsahuje veľé množstvo multiplayer módov ako battle, čo je viacmenej deathmatch, treasure hunt, kde sa snažíte nazbierať viac drahokamov ako oponent, race, kde sa snažíte najrýchlejšie prejsť cez mapu, capture the flag a aj možnosť prejsť celú kampaň kooperatívne. To všetko sa dá cez splitscreen pre 4 hráčov, alebo cez lokálnu sieť až pre 32.

K základnej hre vyšli 2 rozšírenia, jedno s vianočnou tématikou ako v prvom dieli a Jazz Jackrabbit 2: The Secret Files, ktorý ponúkal novú postavu Lori a extra epizódu. Týchto 9 levelov ale nie je vôbec tak dobre navrhuntých ako v pôvodnej hre. Takže ich odporúčam len vášnivým fanúšikom.

Celkovo Jazz Jackrabbit 2 ale obstál skúšku časom výborne a stále je to zábavná hra po takmer 20 rokoch. Len je škoda, že po zrušení 3 dielu Epic Games značku úplne opustili a namiesto toho začali robiť nudnú sériu strieľačiek Gears of War.

Pro: Level design, multiplayer, hudba

Proti: Bossovia

+19 +20 −1