Guerrilla War

Revolution Heroes, Guevara, Arcade Archives Guerrilla War

SNK •  Quicksilver Software (PC) •  Sentient Software (AmstCPC, C64, Spectrum) •  G1M2 (PS3, PSP, Vita) •  HAMSTER Corporation (Switch, PS4)
1987
červen 1989
19.07.2011
2012
25.02.2021

Kuba je pod diktátorem Fulgencio Batistou hospodářsky zaostalým ostrovem, který slouží především jako zdroj levného ovoce a třtinového cukru pro společnost United Fruits a oblíbené rekreační místo bohatých Američanů plné hotelů, kasin a nevěstinců. Po léta Kubánci marně čekali na někoho, kdo by tyranii ukončil. Nyní však byla autokratovi ukončena podpora z Washingtonu, a tak se jeho vláda rychle chýlí ke konci. Nastává čas revoluce - revoluce, která se nejlépe provede v co-opu pro dva hráče, kdy si jeden zvolí Ernesta "Che" Guevaru a druhý Fidela Castra.

Vertikálně skrolovací arkádová akce začíná příjezdem člunu na ostrov a pokračuje v nekončící sérii explozí a přestřelek s regulérní armádou cestou do Havany. Naštěstí máte takřka neomezený počet granátů, což pomůže vyrovnávat se jejich přesilovým přepadům. Zvláštní bonusy pak budete získávat za osvobozování rukojmích, zastřelením vojáků, kteří používají bezbranné jako lidské štíty. Na konci každé z misí čeká bos, ať už po zuby ozbrojený důstojník či kus bojové techniky. Pokud najdete tank, stanete se v rychlém tempu arkádové akce na pár chvil skutečným pánem bojiště, protože vám umožní likvidovat nepřátelskou pěchotu v ještě větším měřítku a ničit celé konvoje nákladních aut s posilami. V ulicích měst na vás někteří zákeřníci střílí ze střech domů, nebo rychle se pohybujících důlních vozíků. Zajímavou možností je pak ničit mosty, aby se k vám přes ně nedostal tank.

Na západních trzích se hra stala předmětem autocenzury, kdy z ní byly vystřiženy veškeré reminiscence na Kubánskou revoluci. Che Guevara a Fidel Castro tak anglické verzi pro USA a Evropu vystupují coby Player 1 a Player 2, kteří na blíže neurčeném tropickém ostrově bojují proti králi v rámci jakési revoluce. Tento zásah naštěstí nijak nepostihl samotnou hratelnost, která Guerrila War řadí po bok arkádám Commando, Ikari Warriors od stejných autorů nebo třeba Heavy Barrel. Playstation 3 & Playstation Portable reedice z července 2011 kromě vylepšené grafiky nabízejí i nekonečný počet životů a stejně jako verze pro SNES i okamžité pokračování ve hře z místa úmrtí, což hru zpřístupňuje i úplným nováčkům na poli arkád.

100% krystalicky čistá, 7 krát destilovaná, a naprosto ryzí akce z té nejstarší arkádové školy.
Cestou přes nepřátelské území je třeba pobít „jen“ přibližně bilion nepřátel linoucích se ze všech možných i nemožných světových stran a v závěru vykropit pevnost s neschopným diktátorem a nastolit všemi obyvateli vytoužený kubánský ráj na matičce zemi.

Život na bojišti je mnohem kratší než ten pověstně „dlouhý“ jepičí. Naštěstí automatová verze disponuje magickým zaklínadlem „continue“, k dohrání jich je potřeba celkem nezanedbatelných několik desítek.

Při ceně 5kč za jedno pokračování jsem moc rád, že mám klíče k mincovníku a že jsem tuhle pecku nehrál v době mého mládí, dodnes bych totiž patrně splácel za pokoření tohoto megahitu!

Ale celou tu dobu bych si říkal: „ALE STÁLO TO ZA TO!“

Pro: Neutuchající akce

Proti: Je třeba nepodcenit munici do mincovníku :)