Grandia

26.10.1999 PS
25.02.2010 PS3PSP
29.08.2012 Vita
Game Arts
Grandia je prvý diel série RPG hier, pôvodne vytvorených exkluzívne pre Sega Saturn. Na tejto platforme vyšiel v roku 1997 tento prvý diel iba v Japonsku, avšak o dva roky neskôr sa objavila aj anglická verzia na platforme PlayStation.

Príbeh Grandie sa zameriava na Justina, mladého chlapca, ktorý chce byť veľkým dobrodruhom. Ten pri skúmaní ruín stratenej civilizácie Angelou odrazu začuje tajomnú žiadosť, aby odišiel na východ a zistil, prečo táto civilizácia záhadne zmizla. Dobrodružná cesta zavedie Justina až na zámorské kontinenty a dokonca až za samotný koniec sveta.

Súboje prebiehajú v ťahovom režime a postavy zvyšujú svoju úroveň klasicky získavaním skúsenostných bodov. Ale na rozdiel od iných RPG, sa úroveň zlepšuje aj zbraniam a to na základe ich častého používania. Rovnakým spôsobom sa zlepšujú aj štyri elementy mágie, ktoré určujú silu kúzla a tiež to, aké kúzlo sa daná postava dokáže naučiť. Po dosiahnutí určitých stupňov úrovne zbraní a kúziel, sa dajú navyše ich kombináciou získať aj rôzne kombá. Takže môžete používať napríklad aj meč v kombinácii s ohňom alebo bleskom.

V roku 1998 vyšiel exkluzívne na konzolu Segu Saturn bonusový prídavok Grandia: Digital Museum. Hoci sa skladá len zo štyroch dungeonov, každý z nich je takmer rovnako veľký ako pôvodná hra. Justin, Feena a Sue musia preskúmať tieto dungeony, aby získali rôzne artefakty z múzea pôvodnej hry, ktorú vytvoril Liete.