@Charllize (21.11.2023 18:42): Já to právě objednával dnes na playasia. V JRPG skupině, kterou sleduju, s tou hrou občas někdo přijde a už jsem o ní přemýšlel dříve, akorát ta cenovka se mi doposud zdála nějaká vysoká.

O digitál teda fakt nestojím :)
Tak Sony mně potěšila. Jelikož hru vlastním na ps3 tak mi dali ps4/5 verzi zdarma. :)

Ale vypada to pěkně. Vyšší rozlišení, filtry, analog camera rotace, pal/ntsc verze, o dist rychlejší loading a ukládání hry. Je to pořád založeno na ps1 verzi a ne Saturn verzi ale možná to vypadá lépe než remaster pro Switch a pc. Tedy lépe, abych to upřesnil ..
Portréty a fonty vypadají na switchi lépe. Ale u grafiky hry samotné už si tak jistý nejsem. Switch verze používá nějaký celoobrazový rozmazávaci efekt a vlastně tam nejsou videt žádné pixely. Tahle verze co teď vysla na ps4/5 má mnohem ostřejší obraz a je věrnější. Switch textury prostředí jsou rozmazané jak blázen :) Jo a Switch verze má 16:9 obraz, což je taky plus.
Příští týden vychází emu port na PS4/5 zřejmě opět bude dostupný skrz PS plus premium a ke koupi za 269 korun.

Nedávno jsem to dohral, kdybych to věděl tak počkám, ale on to zas takový rozdíl oproti ps3 portu nebude.
@Ringo (11.09.2023 17:02): Na ps3 se dá koupit kolem 200 titulů pro ps1 a běží ve stejně podobě jako na originální ps1. Je to ps1 ráj, chybí tam jen snad SO2, Valkyrie Profile a Lufia, jinak tam je prakticky vše a za mrzký peníz.:)
@Tainaru (11.09.2023 13:38): Jo ty remastery se při vydání moc nepovedly a pořád nějaké chyby mají ale nic zásadního. Lidem hlavně vadí určitý odklon od původní Saturn verze, což ti muže být jedno. U mně byl rozhodující faktor cena jelikož dvojku zatím hrát nechci a dávat 999 korun za ten remaster se mi nechtělo. Ps3 verze stojí 200 a zas takový rozdíl to není.
Mapa je problém, ale abych nebyl úplný škarohlid, parkrát ta omezená pomůže. Mně mnohem víc štvali ty odcházející postavy. Nebýt toho a tedy i te mapy bylo by to určitě za mně tak na 90%.
@Charllize (01.09.2023 10:13): To vypadá na skutečně na obsáhlou hru, ale to s tou orientací podle mapky, jak popisuješ, by mi možná dost vadilo.

Inu, tak jsem si početl něco o tom Switch portu a vypadalo to na velké zklamání. Zhruba tohle je asi nejvýstižnější:
"As a huge Grandia fan, I'm not even going to make an attempt to conceal my disappointment. This collection sucks. While the games are fantastic, their legacies are heavily marred by a variety of technical issues spanning across both audio and visual. The games are barely playable in some segments. It's bonkers."

Ale pak jsem si všiml, že tomu vydali obsáhlý patch, takže je to asi už v pohodě hratelné. Možná to někdy pořídím.
To levelovani je tedy něco, po 60 hodinách mám lvl 30 z 99. Přísun expů je velmi spartánský.
Konecně to taky začlo mít nějakou obtiznost, prvních cca 50 hodin to bylo takový ze bych musel usnout abych umřel.

Ale jinak pořád naprosto super, klasický jrpg na zlatou medaili, za mně.
@Ringo (15.08.2023 18:35): Jo ona ta orientace v některých dungeonech a venkovních částech je dost pekelná. Ale ono to na tom stojí, proste bludiště kdy moc nevidíš dopředu. Možná by to s pevnou kamerou bylo přehlednější.

Ještě mně trochu štvou ty postavy které máš v partě jen na určitou část hry. Třeba malá Sue která tam je od začátku a v půlce odejde. Ja to věděl dopředu a vůbec sem u ni magii netrénoval. Když bych ji trénoval tak by mne to asi dost vytočilo ten její odchod, jelikož ten trénink magie dá dost práce a času :)
@Dunemaster (15.08.2023 17:55): Na PS3. Ty možnosti vyhlazeni a 720p obraz je pro moji velkou TV dost stěžejní. Samozřejmě se dá koupit remaster na Switch nebo pc ale koupil jsem za 200 Kč ps3 verzi digitálně. On údajně ten remaster je stejně nejakej zabugovanej, padá to a plno věci tam nějak blbne. A zas takový rozdíl to vzhledově není.

@Ringo (15.08.2023 17:40): Jo já predevcirem četl tvou recenzi na blogu. Ale taky ses do toho nedostal hned. Ja v aktuální době skončil někde na konci disku 1 s tím ze to neodpovídá mým tehdejším standardům způsobených FF7 a tak podobně. Ale dobre sem udělal, teď z toho mám větší rozum i zážitek :)
@Charllize (15.08.2023 17:27): Jo jo, Grandia patří mezi tu TOPku, které jsem dal 100%, jedno z nej jRPG, a platí to dodnes. Final Fantasy 7, Star Ocean 2 a Grandia je pro mě asi takový svatý triumvirát éry 1997 - 1999.
První disk mi zabral 43 hodin. Počítám ze druhý bude možná v mojem případě i delší v rámci trénování postav a trojice nepovinnych dungeonu. Kdysi mi to asi nepřišlo ale oproti dnešním hrám podobného ražení je Grandia neuvěřitelně rozmanitá co se týče prostředí. Na prvním disku jich bylo cca 30 a kromě občas podobného lesa každá lokace úplně jiná. Dále pak hru táhnou výborný postavy s děj. Je to obrovský dobrodružství jak ze žurnálu. Taky vystrkuje růžky taková ta devadesatková nekorektnost. A na tý hře je videt ze tvůrci si proste plnili svoje fantazie a sny.

Hra balancuje mezi celkem vážnou zápletkou a odlehčeným způsobem vyprávění, kdy mi kolikrát nezbylo nic jinyho než se smát. PS1 jrpg legenda v plné kráse.
Samozrejme je tam plno predpotopních věci kde mně asi nejvíc vadí absence stálé mapy, která je jen ve městech ale ve venkovních lokacich je omezená na určité body kde se jde na část mapy podívat. Dále pak omezené inventáře by mohly být větší. 12 předmětů na postavu je málo. Taky bych ocenil víc jak pět slotů na save.
Latková mapa světa, naldhera. Ve hře je ta stejná pro pohyb mezi lokacemi.
Tak další návrat do konzolové minulosti. Další hra co jsem hrál někdy před 20ti lety. Je ohromující jakou práci si s tím tenkrát dali. Všichni Japonci chtěli dělat velký výpravný jrpg na kterým vydělají miliony jako Square na FF7 :)
Uz jen ta rozmanitost rozhovoru kdy každé npc má několik replik a dost trvá než se začne opakovat. Nebo interaktivní věci různe po hře, hrnce na sporáku, koště opěrný o zeď spadne při interakci, víko popelnice se otevře a desítky dalších. A dabing!! PS1 jrpg hra s dabingem!
Hratelnost perfektní, líbivé postavy, fajn rozhovory, zajímavý děj, excelentní rozvoj postav a souboják, skvěle odměňujíci explorace.

Ačkoliv prostředí je plne 3D tak nevypadá vůbec zle a pixel postavy jakbysmet. Hodně taky pomáhají animované portréty při rozhovorech které vyjadřují náladu která by jinak nebyla moc videt.
Tohle si zopáknu je to super :)