Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

Skôr mi to príde ako pokračovanie arcanie, i keď to vyzerá ešte horšie. Nenašiel som jediný dôvod prečo si zahrať remake, nejako som nikdy nemal rád, keď sa vŕtalo v niečom, čo bolo, je a bude vždy dobré, keď už radšej to pokračovanie.
Vypadá to fajn, když jsem svého času hledal info o téhle sérii tak mi bylo řečeno, že takovým remakem Gothica jedničky je Risen a a když jsem potom projel delší část gameplaye Gothicu tohle tvrzení zas tak daleko od pravdy nebylo:D
@Paul (15.03.2021 22:21): Není to furt úplně ono, co do ponurosti, ale to je asi daň za moderní grafiku a nasvícení. Ale lépe to určitě vypadá. Doufám, že si remake půjde více svou cestou tak, jak naznačil prototyp. Až na Muda, teda...  ach, jak já se těším, až na paloučku za hradbami zase seřežu Muda. :)
@Paul (15.03.2021 22:21): Vypadá to rozhodně pochmurněji. Což je dobře! Na soundtrack jsem hodně zvědavý, však ten byl taky velkou součástí té perfektní bizár-temné atmošky originálu.
Spíš se bojím, že se poleví na obtížnosti. Moc rád bych se v začátcích opět cítil jako úplná nula, pro kterou je výzva porazit i random kopáče.
@Paul (15.03.2021 22:21): No uvidíme jak se s tím poperou.

Mě trochu vyděsil ten jejich mrchožrout (click). Já ho vždycky vnímal spíš jako přerostlou slepici se zobákem. Tohle už má dost blízko k chňapavci, kterej je v potravinovým řetězci mnohem výš.
Nahozena steam page remaku
https://store.steampowered.com/app/1297900/Gothic_1_Remake/

Jsou tam nový screeny, z nichž to vypadá barevnopaletově vcelku věrně, snad si tedy z feedbacku odnesli to podstatné a zachovají atmosféru a soundtrack (a ideálně i původní styl dialogů, žádnou dementní "right, yeah, right, yeah, right" samomluvu jako z teaseru).
Piraně dělaj hry podle svýho design templatu už 20 let, na 15 let recyklovaném enginu. To je fakt. Jenže...prakticky nikdo jinej ten jejich styl RPG nedělá a on je fakt dobrej, takže mi to nevadí. A s týmem co má 32 lidí dělat 3D sedmdesátihodinový RPGčka s slušnou grafikou je velmi solidní výkon.
@Atreides (12.03.2021 10:37): Tak jako Risen 2 je prakticky jediné pořádné pirátské RPG, když člověk nebude počítat nehratelné ruské budgety. A téma Elexu je herně také poměrně nevídané. Že se moc nemění hratelnost je už věc druhá.
@Tarhiel (12.03.2021 10:32): Nebudou. Dělají Elex 2. Myslím, že sami ani nemají zájem se k té sérii vůbec vracet, což je za mě dobře. Remaky ať si dělají noname studia a oni ať sypou nové nápady raději.
Proč mi Gothic nejde spustit ? Nefunguje mi ani Steam ani GOG verze ale například Arcania a Gothic 3 spustit jdou ale to nejsou zrovna dobré hry.
Taky je i u opatchované verze nepříjemné, že se vyjímečně objeví chyby, kdy se třeba úkol nezapíše do deníku, nebo u šamanů chyba grafiky, kdy pořád chodí okolo.
Teď jsem měl celkem problém v spáčově chrámu: nemohl jsem přijít na kombinaci 3 sloupů v první hádance, protože v tom manuálu venku neměly vůbec barvu a to ani dlaždice
@Paul (30.11.2020 23:35): Geldern Night taky mám rád úplně nejvíc, mimo ty nejprofláklejší jako Vista Point nebo Myrtana Explore. Kdysi byl na youtube guitar cover nějaké dvojice (dva týpci hrající na kytaru a slečna u nich chillující v obýváku a houpající se do rytmu... i nahrané to bylo tak jakoby mimochodem), ale asi to smazali. :(( Ten cover se mi líbil ještě o fous víc jak originál, takže mě to docela sere.

@adam.kulhanek (30.11.2020 23:33): Pravdu díš. Zejména tu pirátskou theme z NotR poslouchám hodně často.
@JohnCZ (30.11.2020 19:50): JJ, Old Camp byl fajn. Pak ještě Swamp camp má takovou dobře ujetou theme. Z dvojky mám nejraději "Lobart's farm" a "On the way to Monastery". Pak ještě z TNOR a theme u pirátů. :)

A ten cover je fakt dobrý. :)
@Jab (30.11.2020 16:58): Dalo a tim padem to samozrejme neni vytka, ktera je nejak stezejni. Nicmene chtel jsem vyjadrit, ze to neni sama dokonalost. :)

@adam.kulhanek (30.11.2020 17:02): Ad grafika - to je subjektivni samozrejme, takze respektuju. Takhle, ja jsem to hral poprve, kdyz to vyslo u levelu myslim 2003 nebo 2004 a uz tehdy to bylo nic moc pro me. Ale styl ta grafika ma.

Ad hudba. Ok, je pravda, ze jsem ji samostatne neposlouchal. Ale tak pisu “asi”.
[neexistující komentář]: Hezký koment, nicméně s pár věcmi nesouhlasím.

V prvé řadě je to hudba, kterou dodnes rád poslouchám i jen tak. Její poslech mi vyvolává dobré vzpomínky na hraní. Pamatuji si, jak jsem tehdy hudbu ze hry "vytahoval" přes nahrávání, protože jsem nebyl schopný ji vytáhnout v mp3 z datových souborů. Pak jsem ji s radostí poslouchal při práci s počítačem. Tehdy jsem byl na herní hudbu hodně vysazený. :)

Pak grafika, já teda obecně k dobrému pocitu z hraní prvotřídní grafiku nepotřebuji, ale vzpomínám si, že při mém prvním hraní Gothicu mi přišla právě grafika skvělá. Ale možná si jen podvědomě přikrášluji dobré vzpomínky. :)

No a co se týče ovládání, myslím, že se dá zvyknout na ledasco a já to dokážu hrát i s tím defaultem. Pak mě u dvojky vždycky hrozně štvalo, jak to ovládání trochu "vylepšili", ale já byl zvyklý na ten původní "humus". :D
[neexistující komentář]: Dalo se btw i v jedničce přenastavit ovládání? Nějak si na to vzpomínám až ve dvojce. Ale už je to určitě více jak dekáda, co jsem jedničku hrál.
@Vurhor (20.09.2020 13:59): Jako nejsem si tim úplně jistej, je to jen moje doměnka. Hodně jsem jich ale plavat viděl. Číhavce, Chňapavce, Ještěry (nevím teď, jestli se tak přímo jmenují). Jako minimálně plazi podle mě plavou všichni, kamenní golemové nebo třeba Polní škůdci asi ne no :) Zajímalo by mě, jestli plave takový Krysokrt :) Máš ale asi pravdu, že většina plavat asi nebude. Je pravda, že jsem to nikdy nezkoušel, ale nebyl bych překvapen, kdyby za mnou nějaká příšera plavala. Nejlepší strategie, jak být nedotknutelný, bylo na něco vyšplhat a střílet lukem/kuší. To jsem využíval často a dalo se tak získat opravdu hodně zkušeností.
V Gothicu umí plavat snad všechny příšery ne? Nebo alespoň většina. Mě pobavilo, když jsem si pouštěl gameplay Risen, kterej jsem ještě nehrál a zjistil jsem, že pro Gnomy použili vývojáři stejný zvuk, jaký vyluzoval Číhavec při umírání :)
@Walome (20.09.2020 08:47): Někde mezi lesy a tím rozpadlým klášterem, kde je jedno z ohnisek, se jich pár poflakuje o řeky. Jelikož jsem byl ještě low level, tak jsem jim chtěl zdrhnout přeplaváním na druhou stranu, ale ti mrzáci to elegantně přeplavali taky. :D
@Arcee (07.09.2020 15:49): Ne. Jelikož do toho nejspíš THQ nasypali peníze a naplno rozjeli vývoj až začátkem letošního roku, tak bych hotovou hru nečekal dřív jak v roce 2024 a to jsem nejspíš optimista.
Je to nepřirozeně (negothicovsky) efektní, skriptovaný, bez rozhledu (asi pochopitelně), s tutoriálem, kdy na tě vyskočí lejzrově vypálenej nápis "právě si sebral - !BLUEBERRY! - prozkoumej", hipstersky vožvaněný, s nevkusnym Skyrim gui. Ale jinak já jsem teda nadšenej! Všechny problémy můžou lehce vodstranit, když si přečtou jednu A4 s odtržkama rad nějaký polskýho fanouška. Hlad po tý starý reál atmosféře je ale určitě i u nefanoušků, takže když budou mít štěstí i se to zaplatí. Nejdůležitější je, že se to zdá dobře napsaný. Diego tu má ty monology štramácký a vypadá a mluví stylově i sympaticky. Ostatní postavy to samý (akorát ten Bloodwyn je už generickej a jak se blížíme ke konci videa už to tak působí i obecně - že to nemá dějový pozadí - asi taky pochopitelně). Každopádně věty jako "Možná jsem si k tomu domyslel nějakej kontext, abych tě přesvědčil" nejsou vůbec špatný. A ty čerstvý lokace jsou taky zajímavý.
@Vurhor (19.02.2020 14:32): Pokiaľ je tam aspoň časť tých pôvodných, tak by to mohli vedieť.
Ale aj ja dúfam, že dajú na kritiku komunity, pretože podľa toho reportu je jasné, že fanúšikovia série tvoria väčšinu tých, čo im spätnú väzbu zaslali (čo aj dáva zmysel).

Inak ak by to bol podarený remake, veľmi rád si ho kúpim a zahrám.
A potom dvojku a trojku (ktorá ten reparát potrebuje) :P
@Redfield (19.02.2020 14:18): Snad dají na hromadu těch komentářů, které vytýkaly příliš světlou atmosféru. Stejně tomu ale moc nevěřím... Při zhlédnutí pár videí mi přijde, že tvůrci vůbec nemají páru o tom, co činilo Gothic tak unikátním.
Vývoj remaku je odmávnutý. Skoro 95 % z 43 tisíc vyplněných dotazníků bylo pro, až tak drtivej poměr jsem teda nečekal. Teď co z toho nakonec vyleze...
Dřevený výtah co vybuchuje sám od sebe je skvělý, přes hlavního hrdinu, který si NEPŘETRŽITĚ mluví pro sebe, se jednoduše nedá přenést.
Tak demo dohrané a jsem celkem spokojený. Hned se mi vybavilo, když jsem po hraní gothicu hrál několikrát po sobě demo ke gothicu 2. Jediné co mě vyloženě zarazilo byl ten soubojový systém z for honor, který mě nikdy moc nelákal a cutscény, které mi ke gothicu moc nesedí.

Věci jako vizuál, bych vážně neřešil. Půl hodiny po vydání vyjdou módy, které vám z toho klidně udělají dark souls a vzhledem k tomu, že to má vyjít za dva roky, tak na řešení dabingu a dialogů je ještě moc brzy (i přes ty jeho "rookie" kecy se mi třeba Diego pořád zamlouval víc, jak v druhém gothicu :D).
@Widl (14.12.2019 21:46): Ale veď oni písali, že toto je demo, ku ktorému chcú, aby sa ľudia vyjadrili, tak im napíš - to myslím vážne.

Tiež sú tam veci, čo sa mi nepáčia - hlavný hrdina príliš ukecaný, príliš veľa ukazateľov a cut-scén na môj vkus.
Treba im dať vedieť teraz, kým to má ešte nejaký zmysel im dávať spätnú väzbu.
Tohle si Goťák nezaslouží :D Za mě teda rozhodně ne. Snaží se to inovovat, ale je to svým přístupem strašně průměrný.
To je docela příšerné. Nechápu, proč dělají remake něčeho, co funguje. Kdyby udělali remake Gothic 3, to by určitě uvítalo více lidí.

Gothic 1 je i v současnosti skvěle hratelný, a pokud někomu záleží na grafice, existují módy, které ji aspoň trochu vylepší. Takže moc nevidím důvod, proč hru vytvářet znovu, a navíc ještě, jak se zdá, jde spíše o nějakou reinterpretaci, která asi moc nechápe, co dělá Gothic Gothicem.
Koukam hlavni hrdina tradicne prisernej :D jinak se mi to ale celkem libi.
Jednička je jedinej opravdu dobrej díl celé série (vč. Risenů) a byla by škoda jeho temné srdce rozbít takovým happy barevným remakem.