Myslím, že by bylo dobrý mít kategorii, kam se dají dávat tipy a triky, návody, postřehy či takovéto příspěvky.
Náhodou je to vtipné osvěžení, ačkoli to tak asi autor nezamýšlel :-). Akorát se mi nelíbí, že mládě stínové šelmy " Vypadalo skoro jako dospělý jedinec, jen mu chyběl charakteristický roh na čele". To by ho těžko rval do pytle :D.
Tyvole tak teď mě mále vomylo.. ono to fakt vyšlo na Switch? Kde to seženu???!!!!!!
Ja si vždycky říkal jaký by to bylo kdyby Gothic série umožňovala volbu pohlaví. Hned bych za tu ženskou hrál když vezmu v potaz jak to v těch hrách chodí, to by bylo určitě super. :)
Jinak piraně jsou taky progresivní, Elex 2 je už učiněná family game :)
Btw si myslím ze Gothic série určitě velkou část fandů získala i proto ze to je testosteron jízda kde se proste hodně chlapů cítilo fajn.
@Cathan (15.08.2023 07:38): Nenene, quest a náznaky by moderní divák nepochopil, musí tam být vězeň, který dosáhne osvícení a bude všechny poučovat, jak by měla vězeňská kolonie přijmout progresivní sociální uskupení, kde každý má stejná práva.
@Tarhiel (15.08.2023 10:42): Jak jsem zmínil, protože je to jediná taková postava, přijde mi to skoro jako meta komentář :D Primárně mi jde nicméně o to, že by bylo naivní nečekat v Remaku dvacet let staré hry nějaké změny.
@Gordon (15.08.2023 05:27): Hele, aspoň si nehrajme na to, že tyhle věci nejsou dobově a autorsky podmíněné ;) Vzhledem k tomu, že se fakt jedná o remake a ne o remaster můžeme určité změny očekávat. Větší počet postav tmavé pleti prakticky určitě, naznačeno už v traileru. Jak to bude s ženskými postavami jsem spíš zvědavý.
@Hitsuran (13.08.2023 16:45): Mně to zacházení se ženami vadilo už když mi bylo deset :) V první díle proto, že to nikdy nebylo vyzdvihnuto jako dost mizerná situace, a ve dvojce mi už vyloženě vadilo, že tam není žádná aspoň trochu zásadní ženská postava. S vtipnou výjimkou paní zlodějů, to bych skoro považoval za meta komentář.

A Gorn je černoch, mimochodem :)
@styeer (13.08.2023 14:55): to platilo dřív, teď už mají "totální konverze" vlastní kategorii a pokud hra splňuje definici, tak je přidána (pokud se někdo namáhá ji přidat).

Jinak ano, Archolos je pecka. A Enderal taky. A Gothic Remake snad bude taky :)
Mám trochu hrůzu z toho, že se budou snažit kolonii modernizovat aby to neurazilo plačící generaci.
Pokud si chcete zkrátit čekání a nevadí vám stará grafika, doporučuju dát si Archolos. Je to opravdu hodně skvělé, jak jsem tomu hypu nevěřil, tak mu teď pokorně dávám za pravdu.
Radši počkat a mít to kvalitně, než narychlo nějakou splácaninu. Samozřejmě jde to i rychle a kvalitně :)
@styeer (31.01.2023 20:16): Dík. Mám to na steamu. Koukám, že v bodu 4 píše, že se to antiviru nelíbí a že se to dá přeskočit, ale v úvodu píše, že jedině krok 6 se nemusí dělat, jinak hra vůbec fungovat nebude, tak to si poněkud protiřečí. No můžu to zkusit.
@včelka (31.01.2023 19:51): Já to instaloval přes tento odkaz. Hraju na win11. Pokud máš verzi z gogu, bod 2 a 3 můžeš vynechat. Určitě doporučuju tam dát ten DX11, grafika je uplně někde jinde, spouští se to hned. Jestli půjdou savy, to nevím. Můžeš je tam pak překopírovat a uvidíš.
Před pár lety jsem to rozehrála, bavilo mě to, ale přesto jsem to nedohrála, udělala jsem si z nějakýho důvodu pauzu a pak jsem se obávala, že až se k tomu vrátím, tak mi bude trvat, než se do toho zas dostanu. A pauza se prodlužovala... Mně na tom ale obtěžovalo asi hlavně to spouštění, hrála jsem to bez toho 1/2 system packu (hlásilo mi to vira, tak jsem zpanikařila, no), šlo to, ale trvalo to a většinou se to rozjelo až na několikátej pokus. Říkám si, že by bylo fajn to někdy dohrát, nevíte někdo, kdybych ten systempack použila, jestli mi bude fungovat uložená hra? Anebo neznáte nějakej elegantní způsob, jak to na desítkách rozjet bez něj? Tehdy jsem na to vygooglila nějakej trik, ten jsem používala, ale jak říkám, žádná sláva. Teď už si ho ani nepamatuju :D
@Paul (30.01.2023 11:03): Hlavně je pravda přesně co psal Widl, že jakýkoliv bodík jde zatraceně znát. Já od té doby nikdy neměl ve hře radost, když jsem objevil například pásek +5 síla, zde to znamenalo, že můžu nosit lepší meč o hodinu hry a náročného expení dřív. Sakryš, musím zas zapnout Myrtanu. :D

Nehledě na to že jsem v té hře vítal i všelijaké jídlo a šetřil lektvary na horší časy - které byly skoro pořád. A přitom to nebylo extrémně frustrující. Rád bych podobnou hru. Trochu jsem doufal v ten Elden Ring, ale ten není ani napůl cesty. Asi tu máme opravdu jen ten Kingdom Come.
@SilentWolf (30.01.2023 08:54): jo, to jak nejdřív bezejmenej drží jednoruční měč oběma rukama jak vidlák aby pri natrénování začal používat jen jednu ruku a jinej postoj mi v roce 2001 vyrazilo dech :) A celkově ten systém zlepšování přes trenéry, kteří ti po zaplacení lekce i něco reálně řeknou k tomu jak máš danou věc udělat je super. Škoda že ač třeba v Elexu jsou sice trenéři taky, tak už je to tam jen přes vybrání skillu v menu a trenér k tý daný schopnosti nic neřekne.
@Widl (30.01.2023 08:31): jak mi v Gothicu 2 postava změnila postoj, když jsem přesáhl určitý level dovednosti, bylo naprosto geniální a rád bych to viděl v jiných hrách, že postava začne máchat fakt neohrabaně, ale pak se třeba čím dál tím víc krystalizuje nějaká technika (nemyslím učení komb).
@strejdafido (29.01.2023 20:13): Pro mě asi nejvíc odměňující ovládání v soubojích. Komba se musíš naučit, dodržovat rytmus, je to na víc tlačítek. A každé vylepšení u trenéra je v tom celém sakra znát.
@S4TW (29.01.2023 22:46): Dabing ke hře udělat není jen tak. Třeba ten anglický v gothicu rozhodně není žádná sláva. Mám napouslouchány i nějaké amatérské audioknihy, takže můžu říct, že to rozhodně špatné není. Samozřejmě kdo to nechce, ať nestahuje. Z ukázek na netu si každý může udělat úsudek sám. Za mě příjemné oživení.
@styeer (29.01.2023 21:39): já nevím, mě tohle: na to, že to dělali fanoušci přijde jako, když si mám dát pizzu od někoho, kdo pizzu neumí, ale i tak to ocenit, jako jo, ale stejně si moc nepochutnám :)... Ale chápu, že pro někoho to je jako si dát pizzu ve Vietnamu, kdy pro něj není "jiná" možnost...

Jinak k tomu ovládání, docela mě překvapilo, kolik lidí si na něj stěžuje u RDR2, kde je naprosto v pohodě a hrozně jednoduché, takže ta sensitivita může být u každého úplně jiná, ale věřím, že u toho Gothicu to asi bude trochu pain, ono je to pain i třeba u prvního Hitmana, to je jeden z důvodů, proč se k té hře nemůžu dokopat, abych jí hrál dál, ačkoliv všechno jiné mě na ní baví...
@Ross (29.01.2023 18:27): Ovládání - normálně zmáčkneš tlačítko pro sebrání předmětu. Tady zmáčkneš tlačítko pro sebrání předmětu a ještě musíš zmáčknout tlačítko pro pohyb dopředu. Stejné to je pro přesouvání předmětů nebo souboj.

Jinak rozehrál jsem to znovu s tím dabingem. Jsem na začátku, ale ten dabing je velmi dobrý. Na to, že to dělali fanoušci, klobouk dolů, většinou to bývá katastrofa. Samozřejmě na profi dabing to nemá.
Jak je na tom ovládání Gothic vs Elex? Je to nějaký velký rozdíl?
Nechte ho si to zahrát :-). Risen, Dragon Age apod. jsou možná i lepší hry, ale prostě ta atmosféra atd, to je nepřekonatelné a proto na to čeští fanoušci dělají v roce 2021 dabing. Už to je jednoznačně známka kvality. Ovládání rozhodně není žádná hrůza, dá se na to zvyknout asi po pěti minutách.
@Ross (29.01.2023 18:27): gamepad lze asi použít, ale hra ho nepodporuje nativně, takže je potřeba si ho nastavit přes steam input. Archolos (free hra běžící na enginu Gothic 2) jsem celý dohrál na gamepadu bez problému. Jinak ovládání je celkem v klidu, pokud si ho přenastavíš na WSAD a myš. Jen je potřeba akceptovat že pro každou akci (otevření truhly atd) musíš zmáčknout tu myš a pak nějaký další tlačítko. Jo a ten inventář je trochu vopruz - tam se prostě musíš podívat online jak ho používat efektivně (dá se to naučit, ale není to user friendly).

Jinak jakkoliv osobně mám Gothic (a všechny hry od Piraní) rád, tak pokud jsi žádný RPG nehrál, tak bych ti taky doporučil spíš něco novějšího :) Třeba ten Risen, nebo Zaklínač...
@Ross (29.01.2023 17:29): Tady bych byl trochu opatrny, abys nebyl zklamany. Ja jsem docela RPG pozitivni hrac a Gothic jsem zkousel asi 3x a nikdy se mi nepodarilo se dostat pres to hruzne ovladani (zejmena v soubojich a castecne i v inventari). Urcite to jde, jen to vyzaduje bud veliky um nebo velikou trpelivost se to naucit. Tak abys na zanr nezanevrel jen kvuli tomu, ze ma Gothic jedno z nejhorsich ovladani, ktere jsem zazil :)
@Tulareanus (29.01.2023 11:09): Vzhledem k tomu, že RPG prakticky nehraju a vyhýbal jsem se jim tak ti prvky říct nemůžu. Mě ta hra láká i tím čim ve finále je. Je to dobový hit a série, která měla velký úspěch. Hornické prostředí je mi také blízké.
Nicméně, hodnocení dalších PB her neskutečně podporuje ten argument s nostalgii. Risen 1 fakt není horší než Gothic 1, vlastně bych řekl, že je lepší, přesto je ten rozdíl hodnocení dost výrazný.
Bez Piraňí by byl herní svět o dost smutnější a ačkoliv pořad melou to samé v porovnání s ostatní produkci jsou vlastně dost originální a neokoukaní. Tím netvrdím ze to co dělají nemůže už někoho unavovat, ja s tim už mám taky trochu problém :)
Souhlasím s tím, že Gothic má dosud unikátní nenapodobitelné kvality sám o sobě.
Stejně tak souhlasím, že Gothic 1 má řadu naprosto objektivních problémů a bugů.
Zároveň souhlasím s tím, že hraní Gothicu 1 je spíš pro objevení fenomenu Gothic spíš než fenomenu RPG.
@aoshi (29.01.2023 12:47): Chápem, ako to asi myslíš. Niekedy sa jednoducho hra trafí, aj keď to nevieme nejak exaktne popísať. Ja mám tiež rád pridávanie sa do nejakej frakcie a postupovanie rankami, ale aj som to zažil predtým už v morrowinde, a ani v gothicu, ani v morrowinde mi neprišli postavy výrazné, ale to postupovanie ma aj tak bavilo. Ale tých chýb a nedostatkov tam bolo priveľa.

@Paul (29.01.2023 12:54): Práve atmosféra prostredia v kombinácii s hudbou bolo asi jediné, čo sa mi fakt na tej hre páčilo.
Gothic měl hlavně naprosto unikátní atmosféru/imerzi a exploraci. V tom PB prostě vynikaj. A ta kvalita tam je dodnes.
@Tulareanus (29.01.2023 12:20): Necital som celu diskusiu, cize mozno zopakujem nieco co uz bolo povedane. Edit: A mozno sa ani nevyjadrim k diskusii samotnej :)
Kazdopadne verim, ze nebudem jediny kto to vnima rovnako.
Tou dobou co som hral Gothic som mal odohrane vselijake Fallouty a Baldur’s Gaty. Na lokalizacii mi nikdy nezalezalo (a nikdy som hry lokalizovane nehraval). Napriek tomu som mal Gothic velmi rad. Na jednu stranu som ochotny uznat, ze Gothic vela veci robil horsie ako ine RPG. Ale z mojho pohladu to niektore veci robilo lepsie.
Ked spominam na Gothic, tak spominam hlavne na to ako sa pridavam k nejakemu taboru, som jeho clenom a snazim sa v nom prepracovat vyssie. Bude to zniet ako klise, ale aj to, ze “som sucastou toho sveta”. Aj ked to nie je absolutne originalny koncept, tak si nespominam na ziadnu inu hru ktora by u mna v tomto smere takto fungovala. Sam neviem zhodnotit preco na mna takto posobil prave Gothic, ale faktom je, ze posobil. Predtym ani potom sa to uz velmi inej hre nepodarilo tak zreplikovat.
Ci to bolo nejakym objektivnym dovodom, alebo proste sa mi to nejakym sposobom trafilo do vkusu… tazko povedat. Rozhodne to ale nebolo tym, ze by to bolo moje prve RPG.
@Tulareanus (29.01.2023 12:29): Jde o to, že já s tebou v hodně věcech souhlasím. Je to pravda, jak jsem i sám řekl, Gothic neskutečně zestárl, ale zase si myslím, že nostalgie sama o sobě nestačí na udržení takového fandomu jako Gothic má. Kdybych hrál jen jedničku, sám bych na tu celé asi časem zapomněl. Ale dvojka je fakt o hodně lepší a utvrdila ten status fanouškovské základny jak jí vidíme dneska. Téměř nikdo ti dneska neřekne, že Gothic 1 je jeho oblíbený díl série.

Nicméně, spoustu věcí zůstává stejných, především ten RP faktor fakt trpí v jedničce i dvojce. Paradoxně ve trojce je zase lepší. S PB je to vždy jeden krok dopředu a dva zpět.
@Cathan (29.01.2023 12:24): Len v krátkosti, asi tri hodiny. Nie preto, že by ma odradila, ale zohnal som ju pred rokmi paralelne s dvoma ďalšími RPG, ktoré ma zaujali viac a tie som hral a prešiel a Gothic 2 odkladal a odkladal, až som sa k tomu nikdy nevrátil, hoci som si hovoril, že raz by som to mal urobiť. :)
@Cathan (29.01.2023 12:14): Pozri, ja chápem, že sa niekomu páčil, ale napr. na dh, kde prevládajú ľudia 30+ v kombinácii, že web bol založený 2008 prevládal spomienková nostalgia. Nevravím, že právom, či neprávom, ale prevláda. Aj pri mojich obľúbených hrách, nielen tých, čo ma nebavili. Druhý výrazný rozdiel, ktorý vnímam ako naklonený hrám ako gothic alebo posel smrti je v tom, že tie hry boli buď pri vydaní lokalizované alebo vydané priamo v českom jazyku. To na DH tiež vidieť, že hry cca 20 rokov dozadu tu prevládajú podľa toho, či boli alebo neboli lokalizované. A to čo som písal o prvom RPG - RPGčka sú podľa mňa tie najodlišnejšie a najimerznejšie hry, máš žánre vo vnútri žánra, kde ti niekto môže vydať hru alebo sériu, ktorá narozdiel od RTS, FPS alebo point and click adventúr má úplne iné ovládanie a gameplay. No a keď si niekto v útlom takto zahrá svoje prvé RPG a ešte ho aj dohrá, zachová to veľmi nekritickú stopu. Jeden z mojich osobných problémov s Gothicom okrem bugov a ovládania, writingu a podobne, bol aj ten, že to nebolo moje prvé RPG, ale už som ich mal viacero odohraných a Gothic za mňa robil kopec chýb, ktorým sa tie predošlé hry vyvarovali a zvládli to lepšie. Možno ako prvotina to fakt nebolo zlé, skôr je smutné, ako extrémne málo sa piranhe za 20 rokov posunuli... A preto si myslím, že dnes už nemá zmysel niekoho motivovať ako do relatívnej prvotiny do Gothicu. To už by som teoreticky radšej rovno odporúčal minimálne Gothic 2 ak nie hry od iných vývojárov.
@Tulareanus (29.01.2023 11:09): Na druhou stranu si ale vezmi, jaký má Gothic ve střední Evropě a hlavně u nás obrovský fandom. Mě fakt nenapadá moc jiných her které by měli tak neskutečně vynikající a stále aktivní webovky. Vezmi si, že jak jednička tak dvojka mají obrovské neoficiální datadisky na které dokonce někdo udělal český překlad, nemluvě o celých neoficiálních spin-offech a pokračováních.

My point - Já naprosto chápu, proč tě Gothic nebavil, věř mi. Ale důkazy značí, že jsi výjimka. Ten kdo se k té hře dostane spíš dost možná spadne do králičí nory posedlosti.
@Ross (29.01.2023 08:52): to chápem, len doba sa posunula, vyšlo pred aj po gothicu kopec lepších rpg a aj na dh je popularita gothicu z časti daná práve tým, že to bolo pre veľa ľudí ich prvé rpg na základnej/strednej škole a nemali s čím porovnávať a navyše nostalgia je sviňa. :)

Ja by som inak u teba možno začal otázkami, aké prvky ťa bavia a podľa toho vyberal rpg. Baví ťa zameranie na príbeh a dialógy? Alebo primárne na boj? Boj ťahovy a taktický alebo akčnejší a postavený na reflexoch? Prípadne explorácia prostredia? Atď...
@Tulareanus (28.01.2023 23:31): já právě RPG hry nikdy nemusel a vzpomínám si jak na základce všichni Gothic milovali. Já tehdy spíše pařil SimCity nebo něco podobného. A chci tomu dát šanci po letech.
Jednička je jediná hra ze série, která dělá spravedlnost svému jménu. :D Ta pochmurná atmosféra, podivuhodný setting a tajemný příběh, to všechno jsou důvody, proč tu hru preferuju před dvojkou, byť je pravda, že z gameplay hlediska je na tom Gothic 2 mnohem lépe.
Jedinej problém co Gothic má co se ovládání týče je neohrabaná práce s inventářem, jinak je v klidu. Mám tam nějakej DX11 renderer a ikdyž to není žádná hitparáda, koukat se na to . Ale osobně bych dneska jedničku taky znovu nehrál - počkám si na remake, který zatím vypadá že by mohl být velmi kvalitní. Rossovi bych ale klidně doporučil Archolos, odehrává se ještě před Gothicem a je z těch her nejspíš asi nejlepší.
Faktem je, že Gothic tak neuvěřitelně zestárl, že dneska už je blízko k nehratelnosti. Je to smutné, ale je to tak, já už bych to nedal. Dvojka všechno neuvěřitelně zlepšila, především pak grafiku a ovládání.