Giana Sisters: Twisted Dreams

05.09.2013
09.12.2014
12.12.2014
28.09.2018

Giana Sisters: Twisted Dreams je pseudo-3D logickou plošinovkou navazující na hru The Great Giana Sisters z roku 1987, kterážto byla vesměs kopií Super Mario Bros.

Jedná se o jednu z her úspěšně financovaných pomocí crowdfundingu na webu Kickstarter. Cílem hry je v roli Giany zachránit svou sestru Marii, kterou ve Snovém světě drží v zajetí zlý drak. Giana má schopnost manipulovat snový svět a libovolně tak může přepínat mezi dvěma verzemi světa kolem ní i sebe samé, což tvoří stěžejní hratelnostní prvek, s jehož pomocí bude Giana překonávat překážky.

Pro hru Giana Sisters: Twisted Dreams jsem hlasoval na Steam GreenLight, po nějaké čase prošla a já čekal na příhodnou akci ke koupi.
Už video GreenLight ukázalo v čem bude hlavní prvek této plošinovky, je to přepínání mezi dvěma světy. Čím se mění struktura světa, nepřátel a hlavně schopnosti hlavní hrdinky. Jako u každé plošinovky se vždy něco sbírá, tak i zde jsou to malé diamantíky. Které jsou rozděleny do tří barev modrá neutrální a pak žlutá a červená. Pro sebrání žluté a červené je potřeba mí správnou verzi světa. Tím se krásně zvyšuje obtížnost sbíraní diamantů. Samozřejmě i s vyššími levely přichází i obtížnost hopsání s kombinací měnění světu a využívání schopností hrdinky.
Grafika hry a hudba patří mezi to nejlepší co na hře asi je. Oba světy se pěkně doplňují, jeden pekelný ponurý, druhý barevný veselý. Bohužel musím konstatovat, že po první bossovi a pár levelech na mě dopadl těžký stereotyp. Hra Vás naučí vše na začátku a pak nepřijde s žádnou inovací či zpestřením. Nebo když jo, tak skákání podél zdi neříkám posun..

Verdikt: Na hru jsem se moc těšil, čekal jsem zábavnou a propracovanou plošinovku, které mám moc rád. O to mě víc mrzí, že si na PC nikdy nezahraji Little Big Planet... Asi jsem byl moc natěšen, proto Giana Sisters: Twisted Dreams zanechala ve mně rozporuplný pocit.
Grafika a hudba je skvěla do půlky hry jsem se i bavil ale pak se to změnilo v povinnost dohrát. Škoda... 60%
Jdu nainstalovat Rayman Origins, snad mě nezklame!!!

Pro: Dvojí svět, grafika, hudba.

Proti: Stereotyp, hlavní boss.

Za túto hru by ste tie peniaze, ktoré za to vývojár chce, zaplatili. Pretože je veľmi pekná, vábivá, lákavá a podmanivá. Ale spravidla to už tak býva, že keď Vám niekto núka veľmi vášnivý obal, asi má na to dôvod. Jednoducho Giana Sisters: Twisted Dream je síce dobrá hra, no postupom času prejdete do sveta všednosti a už ani to prepínanie medzi "nebíčkovsko-príšerovskou" a "diabolsko-mazlíčkovskou" dimenziou Vás už ani tak neiteresuje. Tiež je faktom, že v hre nie je v podstate žiadne finále. Ono je pekné, že to nejak začne, že veď tam ide o nejaké "zmätené, či popletené" sny, lenže na konci len spoľahlivo zabijete bossa a vytrisknú titulky. A to zamrzí.

Pro: - nádherná prezentácia, modely; prepínanie medzi svetmi

Proti: - neskôr časté opakovanie; prakticky žiadne ukončenie hry

Mně se hra líbí, dýchlo na mě kouzlo "starých časů" a obtížnosti ve hrách. Pokud chce člověk sesbírat všechny bonusy v levelu, dost se zapotí, tady je třeba Rayman: Origins o dost přívětivější. Určitý stereotyp řeším jednoduše tím, že hru nehraji na jeden zátah.

Pro: Stylizace hry, poctivá obtížnost

Proti: Nic zásadního :)

Giana Sister... jméno hry, které jsem naposled vyslovil začátkem devadesátých let. Základní škola, přístup k internetu a ta hra s těmy dvěma ošklivými holčičkami, která kopíruje Super Maria.
S návratem Drakena do LEVELu jsem se ve svých 25 letech rozhodl koupit si opět časopis o hrách. Tak jako jsem byl nadšen z návratu staronové redakce, byl jsem stejně nadšen návratem oněch "ošklivých" holčiček na můj monitor.
Giana Sisters TD jistě nejsou hrou od které očekáváte, že bude konkurence schopná Raymanovi. Nemůže se rovnat "tříáčkovým" titulům, ale má své kouzlo. Jednak právě kvůli nostalgii, druhak kvůli řešení postupu střídáním sester, z nichž punk-rockově metalová goth girl mi byla sympatičtější kvůli skvělému soundtracku.
Grafika není dechberoucí, ale je stylová a hra se rozhýbe i na starším notebooku a vy tak máte perfektní oddychovku na cesty do vlaků.
Hru doporučuji všem, co chtějí zavzpomínat na staré klasické plošinovky.

Pro: Nostalgie, svižnost