Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Fran Bow

27.08.2015
75
21 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Fran Bow je psychologické drama vyprávějící děsivý příběh mladé dívky Fran, která se stala svědkem brutální vraždy svých rodičů. Fran v šoku utekla se svým černým kocourem z domu a v hlubokém lese zcela vyčerpaná upadla do bezvědomí. Druhý den se probudila v psychiatrické léčebně zvané Oswald Asylum a její kocour nikde. Několik dní ji provázely noční můry a sny plné podivných vzkazů. Rozhodla se proto utéct a svého milovaného kocoura najít.

Fran Bow je ručně kreslená 2D adventura obsahující velké množství puzzlů a hádanek. Ovládání hry je klasický "point and click" a kromě Fran je hratelným charakterem i její kocour Mr. Midnight.

Prvotina od nezávislého švédského studia Killmonday Games HB uspěla v roce 2013 se svou crowdfundingovou kampaní na Indiegogo a vyšla po tříletém vývoji.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Fran Bow je výborná adventura, jejíž největší síla spočívá v hlavní hrdince. Malá dívenka Fran je totiž skvostně napsaná. Dětsky veselá a naivní holčička, která si ráda popovídá stejně tak s člověkem jako s vycpaným medvídkem, na jedné straně. Na straně druhé ztrápená duše, která se potýká s brutální temnotou, která ji chce pohltit. Nevinná a zároveň nesmírně odvážná a tvrdá jak žula – těžko si ji nezamilovat. Takto výrazná postava se z ní mohla stát hlavně díky bravurně napsaným Franiným dialogům, které takhle složitý charakter přivedly k životu. Poklona jejich autorovi.

Stejně jako Fran je rozpolcený i svět (světy), ve kterém se děj odehrává. Má vždy svoji „reálnou“ a surreálně hororovou variantu, mezi kterými hráč přepíná. Obzvláště ta temná část dává hře velký náboj. Nedrží se zpět a i přes mládí hrdinky si ve své brutalitě a grotesknosti nebere servítky. Výsledný kontrast a jeho sílu si asi umíte představit. Průchod hrou je tak nejen zábavný, ale také velmi fascinující. Díky velké kreativitě autorů jeho uhrančivost až do konce nevybledne a příběh (až na některá místa, viz níže) neztrácí napětí.

Co se týče samotné hratelnosti, jde o poměrně snadnou adventuru. S většinou hádanek jsem neměl větší problémy a moc záseků jsem nezaznamenal. Problematická je pro mě jen střední pasáž, kdy se Fran přesune do pohádkového světa. Ta je totiž kvůli rozlehlosti a jistému puzzlu kolem měnění ročních období poněkud úmorná (fůra možností, fůra chození). I kvůli tomu tahle část ztrácí tempo a i přes nápaditost prostředí a plejádu fantaskních bytostí nemá náboj ostatních částí hry. Škoda toho, protože jinak by Fran Bow byla naprostou peckou. I tak ale stojí přinejmenším za zvýšenou pozornost.

Pro: Fran, dialogy, grotesknost

Proti: Slabší střední část

+22
  • PC 80
Posaďte se děti, strýček Bystrozraký vám poví pohádku...

Kdysi dávno za devatero horami a devatero řekami, žila byla malá holčička, která se jmenovala Fran Bow. Fran měla za kamaráda svého převelice roztomilého černočerného kocourka, jmenoval se Mr. Midnight. Jednoho krásného dne šla Fran do obývacího pokoje, když v tu ránu uviděla své rodiče rozsekaný na kusy. Viděla jak se krev stříkající z jejich zhanobených ostatků a střev sákala do překrásného perského koberce, který vybírala maminka. Tehdy toho dne to byl hezký den, jelikož si Fran po nákupu dala dva kopečky jahodové zmrzliny. Po této podívané se Fran vydala do lesa. Během úprku se ztratil Mr. Midnight a Fran málem v lese umrzla. Naštěstí ji zachránili a hned šoupli do blázince, kde se začala sjíždět červenými pilulkami...

Přesně taková je adventura Fran Bow - roztomiloučká, nemilosrdně brutální a psychedelická sonda do duše malé holčičky, která chce jít domů. Takhle roztomilou hru jsem dlouho nehrál, na Fran jsem si musel chvíli zvykat a o Mr. Midnightovi ani nemluvím, toho jsem si zamiloval okamžitě, ale to odbočuji...

Hra je to doopravdy výborná, od příběhu, který vás nenechá klidným, až po celkovou atmosféru, která by se dala krájet. Hudba je dobře poslouchatelná a solidně doprovází hraní. Postavy a obecně i dialogy mi přijdou doopravdy dobře napsaný, kdy si vlastně dokážete prakticky všechny oblíbit! Taktéž jsou tu i WTF! momenty, kdy jsem během pár částí hry dokola říkal: Co se to sakra děje?! Na co to teď čumím?! Co tohle má být k čertu!

Co se mi taktéž líbilo bylo 'ovládání prostoru'. Skoro v celé hře se můžete buď pomocí červených pilulek nebo jiného předmětu, který získáte ve hře se přenášet do jiných dimenzí. Představte si to tak, že kdybyste hráli třeba Silent Hill, tak byste si mohli kdykoliv přemístit do Otherworldu. Tenhle mechanizmus tak můžete využívat při řešení hádanek. Ty jsou průměrné, myslím to v tom smyslu, že nejsou ani moc jednoduché, ale ani přehnaně složité. Rozřešení mě u některých napadlo velice rychle, u některých jsem musel dlouho uvažovat a v krajním případě jsem zabořil frňák do návodu.

Jediné co mi zde trošičku vadilo byla zdlouhavá třetí kapitola, kdy jsem si přál, ať se už konečně děje něco záživného. Taktéž by mohlo někomu vadit, že hra neobsahuje dabing (anglický myslím, samozřejmě.), tudíž je zde hodně textu.

Fran Bow je příjemná hororová jednohubka, ke které jsem ze začátku nahlížel skepticky, po dohrání jsem však zjistil, že Fran Bow je doopravdy povedená adventura, která byla dělána s láskou. Bravo! Těším se, co Killmonday Games přinesou příště!

... A Fran s Mr. Midnightem žili šťastně až navěky!

Pro: Příběh, atmosféra, grafika, postavy, obzvláště Mr. Midnight!

Proti: Zdlouhavá třetí kapitola

+18
  • PC 70
Během posledních 2 let jsem dohrál (v jednom případě téměř dohrál) 3 takřka totožné hry: Anna’s Quest: (první epizoda vydaná 2012), Fran Bow ( vydáno 2015) a Bear With me (první epizoda vydaná 2016). Nevím, jestli autoři "opisují" jeden od druhého, nebo "opisují" z nějakého mně neznámého zdroje. Ani se nevím jestli se tenhle žánr nějak jmenuje (například "brutální dětská adventura").

Podobnost všech tří kousků je do očí bijící:

1. Hlavní hrdinkou je desetiletá holčička, jejíž věk (10 let) je opakovaně zdůrazňován.

2. Holčička má "hračkočkového" kompaňona (ve dvou případech plyšového medvěda, v jednom případě kocourka), ke kterému upíná své touhy a přání. Kompaňona opakovaně ztrácí, hledá a nachází. Určité pasáže hry řeší hračkočkový kompaňon samostatně.

3. Hry se vyznačují dětskou/dětinskou grafikou jak z časopisu Mateřídouška, s čímž kontrastují časté brutální scenérie: mrví tvorové ve stavu naporcovaném, kostlivcovitém či duchovitém. Výjimečné nejsou animace jejich krvavého naporcování/upálení. Na všechny tyto brutality reaguje dětská hrdinka neadekvátně a jen s mírným podivením ("Jejda! Ty spíš, liško?") - jako by byla mimo sebe (v šoku) a nebo nechápala rozsah viděného.

4. Hry nešetří psychickými traumaty, halucinacemi a obskurními ústavy pro duševně choré (s ještě obskurnějším personálem). Odehrávají se sice v "našem" světě, ovšem s hlubokými průniky do "jiných" světů, obývaných hybridními tvory, duchy a totemovými bytostmi. Není jasné, jestli se jsou tyto "jiné" světy skutečné a nebo jestli se jedná o halucinace dětské hrdinky či o projev duševní choroby.

5. Atd., atd. Těch podrobností je mnohem víc, ale myslím, že už to stačilo.

Co se týká Fran Bow: udržela si slušnou úroveň brutality až do konce... což mě osobně to tak úplně nesedlo.
Před rokem a půl odehrány 2 hodiny a odloženo. Znovu rozehráno tento týden a dohráno za cca 10 hodin (s občasným nakouknutím do návodu). Adventuření je poměrně snadné, ovšem s několika hádankami, jejichž smysl mi nebyl jasný ani po použití návodu.
+11