DISTRAINT

DISTRAINT: Deluxe Edition

Jesse Makkonen •  Ratalaika Games (PS4, Vita, XOne, Switch)
21.10.2015
01.05.2018
03.05.2018
10.09.2019
11.09.2019
13.09.2019

Finský vývojář Jesse Makkonen, zodpovědný za znepokojivé drama Silence of the Sleep, o sobě dává po roce opět vědět. Ve svém novém psychologickém thrilleru s prvky hororového žánru vypráví příběh muže ve středních letech jménem Price, který pracuje coby exekutorský agent rozvážející obsílky na vyklizení nemovitosti. Pricovýma očima si prožijeme jeho tíhu výčitek, které jej, jako neúprosný balvan, vší silou přimáčknou k zemi.

Hlavní protagonista si během let svým exekutorským počínáním nadělal mnoho nepřátel a získal pověst tvrdého bezohledného člověka, jelikož rozvrátil zavedené řády a navyklé běhy životů celých rodin. Není tedy divu, že jím lidé opovrhují a mají na něj pifku. Ke vzrůstající nelibosti si však začne uvědomovat, že to, co "dělá", již zcela ztrácí lidskost a morální zábrany. Ve své nenávisti vůči sobě samotnému se rozhodne vystřízlivět a změnit se. Jenomže už je příliš pozdě. Krutá a chladná karma si přišla vybrat svou daň.

Po dnešní osobní návštěvě a vyrozumění o vystěhování stařenky Goodwinové se Pricovi otevřou staré rány. Hráč sleduje Pricovu zpověď prolínající osobní i profesní rovinu, jež nejen osvětluje temná zákoutí jeho dosavadního života, ale také odhaluje tajemství, o nichž se obvykle na veřejnosti nemluví. Současně se ho snažíme osvobodit od tíživého břemene minulosti.

DISTRAINT znovu oblékl 2D kabátek s tajemným "nočním" reliéfem a side-scrollingovou perspektivu, tedy tu z bočního pohledu.

Hrála jsem na mobilu.
Moc pěkný 3-4 hodinový zážitek pro každého, kdo má rád logické pixelové hororovky. Je nutné zmínit, že celou hru vytvořil jeden člověk během 8 měsíců, což je podle mně skvělý výkon na to, jak je hra pěkná, plynulá a má zajímavý příběh.
K ovládání máte pouze pět tlačítek, přičemž jedno vás vezme do menu. Ovládání je tedy lehké a poměrně příjemné (ideální do cestování veřejnou dopravou)
Hudební doprovod je skvělý. Nádherně doplňuje napjaté chvilky a v momentech děsu znovu dokonale podkresluje atmosféru. Rozhodně to není kvalita, kterou bych čekala, kdybych poprvé viděla nějaký záběr ze hry.
V příběhu hrajete za mladého Price, který nováčkovsky konfiskuje majetek dlužníků a cítí se kvůli tomu z nějakého důvodu hrozně špatně. Jediná věc, která mi na hře vadí, je právě to, že nechápu, proč by Price měl tak zlé svědomí, noční můry a krvavé halucinace z toho, že konfiskuje majetek dlužníkům. Přesto jsou ale děsivé chvilky ve hře zpracovány s grácií, kterou už spousta dnešních hororových her ztratila. Pixelové hororovky se prostě nezapřou, ty budou vždy v něčem speciální.
S hraním jsem tedy neměla žádný větší problém a hru jsem si užívala. Ačkoliv je pravda, že kolikrát se mi stalo, že jsem se sekla a nevěděla co mám dělat, abych postoupila dál. V takových chvílích Vám hra moc nepomáhá - prostě si musíte škvařit mozkové buňky a přijít na řešení sami.

Pro: Hudba, zpracování děsivých momentů, pěkné využití pixelové grafiky

Proti: Trošku přehnaný příběh, většinou bez žádné rady, co dál, pokud se zaseknete, občas moc dlouhé pochodové pasáže

Drektova výzva - 5. Replika

Po světě chodí tolik všemožných lidí. Mezi nimi najdeme i různé šmejdy, kteří povětšinou někomu škodí, ať už mu ničí majetek nebo někoho psychicky týrají. Není mezi nimi velký rozdíl. Některá povolání jsou pro tyto šmejdy přímo dělaná. Mezi tato povolání se může řadit i exekutor. Jeho roli právě přebíráte vy. Jenomže náš exekutor se nezdá být špatným člověkem, ale zrovna se nachomýtl ke špatnému povolání.

Vaším prvním úkolem je přinést příkaz k vystěhování jedné stařence. Po sdělení této zprávy je hlavní hrdina celý špatný z toho, co právě udělal a začne ho trápit jeho vlastní svědomí. Ovšem tato práce je pro něho možná jediná, ve které si vydělá dostatek peněz, a ve které je úspěšný. No a tak z toho začne blbnout. Začíná se mu promíchávat realita s jeho vlastním podvědomím, a začne vidět neuvěřitelné věci jako jsou mrtvoly, krev tekoucí ze dveří a nebo sloni.

Hra není příliš náročná, a tak může sloužit spíše k relaxování a odreagování. Hádanky ve hře mi přišli vcelku snadné a bez nějakého problému jsem je dokázal brzy vyřešit. Stačí prostě hledat interaktivní místa a na nich získaný předmět vyzkoušet, když si nejste jistí a brzy se trefíte do černého. Pak můžete v klidu proplouvat dále příběhem a celou hrou.

Pro: Příběh, nenáročnost, děsivé momenty

Proti: Občas zmatenost

Jelikož jsem Jesseho Makkonena znal už z dřívějška díky jeho zdařilé hororové prvotině Silence of the Sleep, byl jsem zvědavý s čím Jesse přijde dále. Distraint rozhodně nezklamalo. Zpracováním se od SoS výrazně liší. Zdánlivě jednodušší, méně detailní, pixelovitá grafika připomíná spíše Lone survivora od Jaspera Byrneho a jeden by snad mohl tvrdit, že se jedná o krok zpět. Nicméně, v jednoduchosti je síla a rozhodně se nejedná o hendikep. JM potenciál 2D zpracování využívá na maximum a Mr. Price tak šlape svižně kupředu, tmou, mlhou či oběma zároveň, atmosférou, která by se dala krájet. Nečekejme příliš akce, schovávání se atd. Rovněž hádanky a adventurní prvky jsou spíše formalitou. Distraint je hra převážně o příběhu. Ačkoliv v jistých momentech lze vidět inspiraci Silent Hillem, jedná se spíše o náznaky. Hra má svůj unikátní styl, a to je potřeba ocenit, ačkoliv se rozsahem jedná spíše o kratši počin. Soundtrack je výborný a osobitý, podobně jako u SoS. Ačkoliv hra neobsahuje dabing, texty jsou kvalitně napsané a postavy tak působí dle možností uvěřitelně. Těším se na druhý díl, který už je naštěstí na světě.

Pro: Soundtrack, texty, atmosféra

Proti: kratší rozsah

Po světě chodí řada šmejdů, kteří vydělávají na neštěstí, hlouposti či důvěřivosti druhých. Je zřejmé, že toto je motivem hry DISTRAINT, mladý protagonista Price totiž buduje svou karieru jako jeden z nich – exekutor.

Ačkoli jsem si jistý, že i v tomhle povolání najdete spoustu hajzlů, Price není jeden z nich. Pouze dochází k dlužníkům a předává jim příkaz k vystěhování (nad čím nemá žádnou moc, kdyby to neudělal, nic by tím stejně nezměnil), ale přesto se kvůli tomu přesně jak psala Wrii v předchozím komentáři cítí k nepochopení hráče strašně špatně.

Tady vidím kámen úrazu celého motivu hry – autor se snažil vytvořit pro hru kladnou postavu, s kterou by se hráč, či on sám dokázal ztotožnit. A to navzdory tomu, že je to v nesouladu s tématem, který si sám vybral. Celá myšlenka a logika příběhu tak tímto padá, a z pro mě zajímavého tématu tak odbytě vytřískal sotva desetinu potenciálu.

I hratelností mě DISTRANT spíše zklamal. Většinu z dvouhodinového herního času jsem strávíte chozením sem a tam a jen co najdete nějaký předmět, většinou ho použijete hned o kus dále. Je zde sice i pár o trochu víc zajímavějších míst, ale mnohem spíš narazíte na jedno ze slepých míst, kde se zbytečně zaseknete.

Co se mi naopak líbilo bylo vizuální zpracování. Styl postav působí originálně, efekty vypadají hezky, celkově jde vidět, že na grafické stránce si dal autor záležet. Přesto hra zdaleka nedosáhla svého potencionálu a jak hratelností, tak příběhem je jen slabší odvar mnohem lepšího Silence of the Sleep.
Herní výzva 2019: "Severní vítr"

Člověk má dělat takovou práci, která ho baví. Našeho hrdinu jeho práce příliš nebaví. Vlastně z ní má noční můry. Je to totiž exekutor. Povolání, které ani u nás nepatří k těm nejprestižnějším.

První, co zaujme je asi právě ten námět a grafika. Obojí je netradiční a mě celou dobu bavilo sledovat, jak se na hlavě hrdiny při chůzi houpá klobouček. Horší to je se zvuky, základní melodie je fajn, ale zklamala mě absence dabingu, která by mohla výrazně pomoci. Žánrově je to hororová adventura, kde používáte jen šipky doleva, doprava a akční tlačítko, v rámci takto osekaných adventurních prvků jsou puzzle ještě docela nápaditá, nikoliv však zábavná.

Co mě opravdu zklamalo je nakonec příběh samotný a psychologie/emoce okolo. Hrdina sám je hodný a aby hra měla nějaký obsah tak dokonce hledá pro dlužníky kapelu, psa nebo dárky. Ta premisa z druhého odstavce informací o hře je tedy nepravdivá. Dalším hraním je motiv hodného exekutora vlastně jen opakován a rozmělňován, výčitky postavy a její noční můry působí neadekvátně. Za sebe mohu říci, že se jednalo o dobrý zážitek, jenom to, co chtěl sdělit, sdělil v prvních deseti minutách a to ostatní byla už jen nastavovaná kaše (trvající něco přes 2h).

Na mobily asi dobrý.

Pro: atmosféra, grafika, námět

Proti: absence dabingu, příběh, puzzle