Silence of the Sleep

adventura > akční adventura *
01.10.2014 PC
Silence of the Sleep je svým příběhem velmi zneklidňující a nervy drásající psychologická adventura. Hlavním hrdinou je Jacob Reeves - muž, jehož život ztratil smysl. Hráč se ujímá jeho role zrovna v momentě, kdy stojí na hraně útesu a rozhodne se spáchat sebevraždu. Po skoku do propasti se však probouzí v abstraktním světě. Zmatený a bez vzpomínek na svou minulost, kterou bude muset znovu nalézt.

Hra obsahuje velmi zapeklité hádanky a kvůli absenci jakéhokoliv HUDu, nápovědy a omezenému ukládání se řadí mezi obtížnější kousky k dokončení. Stejně tak celý herní audiovizuální zážitek není určen pro slabší povahy.

Tak tohle mi zatím dělá velkou radost! Zase jedna psycho ujetina... trochu jako Lone Survivor, ale podstatně lepší z technického hlediska.

Poznámka: K psaní komentáře se dostávám poměrně dlouho po dohrání, na hru jsem si vzpomněl díky Distraint, druhému počinu JM. Omlouvám se za případně nepřesnosti.

Co je tedy vlastně SoS? Za sebe musím jednoznačně říct, že výborná hororová lahůdka. Na hru jsem narazil při hledání hororu tématicky podobného Lone survivoru od Jaspera Byrneho. I proto si neodpustím jisté srovnání, ačkoliv obě hry mají společné snad jen 2D zpracování.

Narozdíl od pixelové retro-stylizace a výrazné inspirace Silent Hillem v LS, SoS zvolil realističtější, pro mě zajímavější (a přehlednější) styl. Jednotlivé lokace jsou nadmíru atmosférické. Herní svět je zpracovaný na jedničku a působí originálně a neokoukaně. Působivá je i hra stínů a světla, střídání barevných odstínů, které dodávají hře na zajímavosti. Další kapitolou by mohla být i překvapivě propracovaná animace postav, čehož si můžeme všimnout už v úvodní sekvenci se stromem (mimochodem krásně namalovaným) a útesem.

Co se týče hratelnosti, hra poměrně často vsází na skrývání a utíkání před nestvůrami, hráč se tedy občas docela zapotí. Ačkoliv osobně většinou dávám přednost hrám zaměřeným více na příběh než na akci, zde je poměr vyrovnaný, a nějaká ta akce tu jednoduše dává smysl. Co si budeme povídat, když je reálné riziko nějaké té újmy našeho avatara, napětí stoupá a atmosféra houstne. Jediná frustrující pasáž byla, tuším, bloudění v podzemním labyrintu (či něco v tom smyslu).

Na závěr zmíním kvalitní soundtrack, zaujala mě především klavírní skladba The Beginning a skladba Bar Moon se svým pomalým zádumčivým rytmem a saxofonem jako vystřižená z Twin Peaks. Jen škoda, že některé skladby nejsou delší.

Sečteno a podtrženo, Silence of the Sleep je kvalitní hororový nezávislý titul, který můžu vřele doporučit fanouškům hororu, které neodradí "ploché" zpracování.

Pro: Celková originalita, grafické ztvárnění, hudba, Poměr akce/příbeh,

Proti: Nebudu rýpat, proč bych měl? :) snad absence dabingu.