Alley Cat je v prvé řadě spíše takový soubor miniher, než cokoliv jiného... jak říká Red, hodinku zahrát a dost, podobně jako původní Pac-Man a další hry z té doby, na dobu vzniku myslím celkem nadprůměr. Každopádně mě překvapuje, že o tom ještě někdo neslyšel :).
@Artran (10.07.2022 16:13): Ono těch her bude určitě víc. Čekal jsem, že se ozve ještě někdo s podobnou vykopávkou. Ale musím uznat, že jsi mě dostal, protože jsem si myslel, že znám kdejakou prehistorickou ptákovinu, ale tohle vidím poprvé (a pevně doufám že i naposled) v životě.
@aDOSt (09.07.2022 21:28): SCIV mě láká kvůli soundtracku. Ujetý, co? :)

@Artran (10.07.2022 05:58): Turricana 2, Flashback, Another World nebo Heart of Darkness bych taky chtěl někdy zkusit. Je toho tolik (dtto u adventur) a toho času tak málo... Příští víkend začíná další fotbalová sezóna a je mi jasný, že na to do Vánoc nesáhnu.

@Red (10.07.2022 09:24): Jak píše aDOSt, to prostředí se v Aladdinovi a Lion Kingovi po každém levelu mění. Ano, Lion King je těžký jako peklo samo, ale dá se to natrénovat a pak to člověk dává na první dobrou. Tedy hra je těžká ale férová. Mluvím o prostřední obtížnosti. Na nejtěžší jsem neprošel trojku (ty tři zatracené hyeny na konci levelu) a už ji asi ani nikdy neprojdu. A btw Lion King má jako hlavního hrdinu zvíře. Nikoliv antropomorfní zvíře s rapírem nebo bambitkou, ale lva - čtyři tlapky, drápy a ocas. A to je podle mě natolik odvážné rozhodnutí autorů, že musím smeknout.
@Red (10.07.2022 09:24): Abuse je spíš run n' gun. To je v podstatě akční plošinovka něco jako třeba Turrican a de facto by se tak dal charakterizovat i ten Jazz Jackrabbit, kde druhý díl je podle mě jedna z nejlepších akčních plošinovek pro PC.

Jinak nemyslím si, že se prostředí v disneyovkách nějak moc opakuje. Třeba v Aladdinovi se skoro každý level odehrává ve zcela novém prostředí a kupříkladu útěk na létajícím koberci skrze jeskyni nebo level odehrávající se v džinově lampě si pamatuju i po mnoha letech.

A ještě k té obtížnosti. Třeba u Aladdina je podle mě obtížnost zvolena naprosto ideálně a hra se dá s menší praxí celkem bez problémů dohrát. Zato u Lvího krále jsem málem vzteky rozkousat klávesnici ;-)
Já se divím nad těma disneyovkma, čím je to tak dobrý? Vzít postavy a prostředí z nějaké předlohy a udělat z toho skákačku... To prostředí a nepřátelé se dost opakují a hrdinové toho moc neumí, připadá mi, že tu není jasné kde postava spadne/je zasažena a kde ne. Prý taky byly pekelně těžké... no kupovat to po letech nebudu.

Mám koupenou sérii Jazz Jackrabbit, to si plánuju dát někdy ke konci roku.

Je Abuse plošinovka?
@Londo Mollari (komentář): Nejlepší plošinovky na PC téhle doby jsou podle mého Aladdin, Lion King, Gods, Prehistoric 2 a Turrican 2 (toho jsem nedohrál). Ale Keena a plošinkovky od Apogee jsem měl tehdy taky moc rád.

EDIT: Jak si čtu diskuzi tak ten Princ 2 mě nějak nenapadl. Ten byl samozřejmě skvělý. To bych tam pak ale musel přihodit i Another World a Flashback :-)
@Londo Mollari (09.07.2022 21:14): K Super Castlevanii už nějakou dobu marně hledám cestu. Jednak nemám v plošinovkách rád časový limit, protože je obecně hraju pomalu a opatrně, takže například v této hře jsem to v první levelu napoprvé nestihnul ani k bossovi. A za druhé mi vadí, že při KAŽDÉM zásahu postava odskočí dozadu, takže jsem kvůli tomu několikrát zbytečně umřel. Ale jelikož jsem se teď začal zaměřovat více na SNES, tak mám obavu, že na Super Castlevanii asi brzo znovu dojde.

Jinak bych určitě doporučoval Castlevanii: Bloodlines pro Mega Drive. Tahle hra má skvělou atmosféru, výbornou hudbu a hrát je možno s dvěma různými postavami, kdy jedna ovládá bič a druhá kopí. I když to může vypadat jako minimální rozdíl, hratelnost je za oba díky tomu poměrně solidně odlišná.
@aDOSt (09.07.2022 21:03): Díky za milá slova :). Hra mě příjemně překvapila hratelností. Přijel jsem domů z fotbalu a zasekl se u ní na celé odpoledne, což jako úplně nebylo v plánu. Jen prostě na ty nejlepší PC kousky žánru (za mě v tento okamžik asi The Lion King a Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame ) jí něco chybí. Žádná konzole se mi nikdy nedostala do ruky, i když určitý přehled díky Angry Nerdovi mám. Ale kdybych si měl vybrat jednu konzolovou hru, kterou bych si chtěl vyzkoušet, tak asi Super Castlevania IV .
@Londo Mollari (komentář): Velmi dobrý komentář. Já sám hodnotím čtvrtý díl Keena dost vysoko, protože je to podle mě jedna z nejlepších plošinovek na PC v éře DOSu. Ale je fakt, že faktor nostalgie asi mému hodnocení pěkných pár procent přidává a kdybych si pustil Keena teď, když hraju hry ze Segy a Super Nintenda, to jest konzolí, pro něž byly vytvořeny jedny z nejlepších plošinovek všech dob, asi bych byl dost zklamaný.
@Greg (11.02.2021 07:02): Nebo tam jen nechali možnosti pro vícero typů hráčů, pro ty, kteří chtějí hrát na jeden zátah bez savu, i pro ty ostatní. Nebo prostě ty životy byl pouhý přežitek z konzolí. To samé jsem si říkal třebas u Wolfensteina 3D, kde ty životy mají podobný smysl. A vlastně to platí pro spoustu PC only plošinovek od Apogee třebas...

A taky jsem to dříve hrával bez ukládání, protože jsem o něm nevěděl, stejně jako třebas Secret Agent, Crystal Caves, Xargon či Prince of Persia. Je s podivem, že v těchto plošinovkách jsem neuměl ukládat, ale Wolfensteina 3D jsem si normálně savoval... zajímavé :).
@Isair (11.02.2021 06:20): No ta studna přání na těžkou obtížnost je fakt peklo. Hlavně ty 2 závěrečný velryby + skřítek přímo u toho člena řádu je snad nějaký ukliknutí v editoru mapy. A ta zapovězená pyramida je taky něco teda...

Jinak jak jsi zmínil ten "save anywhere", tak to je obecně taková zvláštní věc, protože k čemu pak jsou ty flašky s živou vodou + kapky? Mě přijde, že původně tam možnost uložení vůbec nebyla, pak zjistili, že je to moc těžký a teprve ji tam dodatečně už trochu nelogicky šouply.

Btw. když jsem hrál CK 4 poprvý někdy ve 4 letech, ještě na i386, tak jsem netušil, že to jde ukládat. A mělo to svoje kouzlo. Doporučuju vyzkoušet...
@90210 (10.02.2021 16:38): Na normal díky "save anywhere" to je docela lehké, nicméně asi před rokem jsem si to poprvé střihnul na Hard a docela mě překvapilo, jak občas dokáže být hra nelítostná (hlavně podmořský level a ohnivý ostrov).
Pyramida (naší hantýrkou tzv. "Ruka") byla též v dětství velkou záhadou a strašně jsme to neustále se ségrou řešili :).

Každopádně je škoda, že je to ten stejný "complete" pack, co je na Steamu, který neobsahuje šestý díl a Keen Dreams (který se jen krátce prodával zvlášť na Steamu a naštěstí jsem jej stihnul koupit, sice vlastním i krabicovou verzi, jenže tam je hra na disketách, což už je jaksi dnes trochu nepoužitelné :)).
@90210 (10.02.2021 16:38): Toto sme hrávali ako decká na tých 386 a prvých pentiách u rodičov v práci - vždy sa mi páčila tá grafika, no ako dieťa som nemal trpezlivosť na to plošinkovanie, ale bavilo ma pozerať sa na kamarátov, ako to hrajú. Doteraz si pamätám, že tam bol ako jeden nepriateľ besný hríbik - hríb s vyplazeným jazykom :P
@Tarhiel (10.02.2021 16:10): Jedna z prvnich her, kterou jsem v zivote dohral a vubec ne lehka prosinovka.

Otazka jak se dostat do pyramidy, kam nevede zadna cesta, byla jednou z nejvetsich zahad meho detstvi. Vyresil ji az internet o mnoho let pozdeji, ale samotnou hru jsem od poloviny 90.let uz nespustil.

Kazdopadne urcite nejlepsi dil cele serie.
@Isair (10.06.2019 07:40): Tak oni hlavně cílí na věkovou kategorii, která nebyla v době vydání původních Commander Keenů ještě na světě. Marketing guys to nějak nedomysleli...
@90210 (04.01.2018 12:20): dokonce to píšu i v komentáři: "Nemluvě o skrytých místech a jednom skrytém levelu, který jsem, přiznám se, vyzkoušel asi jenom jednou za všechna dohrání a to díky internetu. Tudíž i tentokrát ho vynechávám." :) takže jo, jednou jsem ho hrál, ale na HARD jsem si na něj vážně netroufnul :) to by mohla být dobrá challenge :) pokud se teda ptáš na tohle :)

@Greg (04.01.2018 13:20): pokud jsi četl můj komentář, pak znáš odpověď :)

@Greg (04.01.2018 13:23): díky za tip :)
A hráli jste už někdy na hard? Asi před rokem jsem to hecnul a některý levely fakt výzva. Navíc už se musí docela šetřit s municí. Pokud to není one shot, one kill může docela snadno dojít.
@MarkJude (04.01.2018 11:04): Byl jsi v tom skrytym levelu s dalsi pyramidou, ktera byla na mape, ale nedalo se tam dostat? jako dite jsem se tam zkousel dostat desitky minut, ale po mnoha letech jsem na Jutub videl video jak se tam da dostat a byl to nejtezsi level.
@90210 (04.01.2018 10:19): Co si budeme povídat, pátý díl jsem jako malý hrál jen u kamaráda, ale tím ztvárněním a barvami mě vůbec nezaujal. Následně jsem se ho pokoušel hrát několikrát v DOSBoxu, ale vždycky jsem to hodně brzo vzdal. Takže jestli se ho rozhodnu nakonec dohrát, tak to pro mě bude trochu oříšek. To už se mi víc líbí Commander Keen 6: Aliens Ate My Baby Sitter!. Ale tam to taky žádná hitparáda není. Secret of the Oracle prostě vyhrává na plné čáře :)
@MarkJude (komentář): S timto dilem to mam stejne. Myslim, ze to byla prvni hra, kterou jsem dohral, ale dalsi dily (a predchozi uz vubec ne) ji nesahaji ani po kotniky. Design levelu tady opravdu exceluje.
To teda, když už, tak ať je to jednotný pro všechny. Když nejsou krabice pro jednotlivý epizody, tak je to lepší jak to přidal Artran.
Sakra hoši už se dohodněte na coveru, chcete tam současný nebo ten z minulé verze? :)
Dobrý den. Nevíte někdo čistě náhodou kde bych tuto hru sehnala? Jestli je možno někde stáhnout na nějaké stránce nebo se dá sehnat v obchodě? Jako malá jsem jí měla v počítači s ostníma hrama¨,které tam už byly. Moc bych si přála si jí znovu zahrát, byla jsem na ní jako dítě závislá.
4kubulus - souhlas, tohle je nejlepsi dil. respektive jedinej, kterej je dobrej jeste dneska. je to taky tim, ze se keen presunul z fialovo ruzovych sci-fi lokaci do prirody.