I samotný Cesar Bittar, velký fanda adventur a jeden z hlavních spolutvůrců Cognition už nejspíš na klasické adventury zanevřel. Prakticky opustil Phoenix Online Studios, pomáhal vytvořit Horizon Zero Dawn, ale v poslední době už je jen řadovým zaměstnancem v Sumo Digital, píše básně a taky svou první knížku...
@JohnCZ (30.12.2020 17:45): Tvůrci kvalitních adventur (nikoliv mobilních sraček) si akorát zajistí rozpad manželství, dluhy , šedivý vlasy a nějaký nádor či psychický problémy. Tady právě chybí ta lehkost v 90.letech kdy tvůrci ze Sierra a Lucasarts měli volnou ruku a rozpočet. Na těch hrách to prostě bylo vidět. To že tu v Německu ještě přežívá béčková produkce je fajn, ale prostě radši bych kdyby se adventury vrátily na výsluní zájmu.
@Fritol (30.12.2020 18:06): Encodyu samozřejmě znám a sleduju, taky jsem ji dal mezi svých top ten nejočekávanějších her 2021. Ale to, že bude plně dabovaná a bude mít 3D animované cutscény ještě nezaručuje, že to bude nějaký zázrak.

Já si nic nenamlouvám, spoustu z toho odehraju jsem i rozehrál. A rozhodně bych si netroufal tvrdit, že současné hry jsou stejně dobré či lepší tituly, než ty, na které jsem byl zvyklý ze svého mládí. Těch z poslední doby (pokud se teda bavíme o klasických point and click), které by zanechaly nějakou díru do světa, skutečně moc nebylo. A proto jsem rád, že mám ve svém "to play" žebříčku starší hry, u kterých je kvalita prověřená, ale ještě jsem se do nich nepustil. Takové bylo i Cognition. A rozhodně mě nezklamalo, spíš naopak.

Ale uznávám, že právě dobrodružné adventury s nádechem mysteriózna jsou asi to, co mám nejvíc rád.
@Pluto (30.12.2020 17:57): No začátkem roku ti vyjde Encodya, což je jedna z nejdráž vypadajících 2D point and click adventur. Plně dabovaná, 3D animované cutscény... Navíc je tam 15 stran jen v upcoming a tos určitě ignoroval posledních 5 let a víc, což nemáš šanci projet na steamu ani za týden.

Klidně si dál namlouvej, že to jsou jen "experimenty a jednohubky", ale realita je taková, že to jsou co se do velikosti a hodnoty týče stejně dobré a velké či ještě větší tituly, než na které si byl zvyklý ze svého mládí. Akorát tohle je tak laciný žánr, že dnes v podstatě není hranice mezi "áčkovou" a indie adventurou.
@JohnCZ (30.12.2020 17:45): Na indie scéně právě většinou vznikají spíš jen experimenty nebo jednohubky. Těch opravdu podařených v poslední době moc není. Ale občas se nějaké zajímavé tituly najdou, to netvrdím :-)
@Fritol (30.12.2020 17:44): Tak jsem to zkusil udělat (poprvé v životě jsem na Steamu vyhledával něco "upcoming", ale našel jsem to). Kvantitativně to špatné není, ale většina děl bohužel není žádný zázrak. Respektive není moc těch, co by mě zaujaly.
Co to je za boomer kecy tohle zas? :D Vždyť na indie scéně vzniká pořád tolik dobrých klasických adventur. I kdybych se tomu žánru věnoval naplno, tak to nemám čas všechno odehrát.
@Red (30.12.2020 15:37): Obávám se, že se toho asi už nedočkáme. Navíc na to není už ani publikum, které potřebuje k zabavení jakoukoliv akci, nejlépe střílení. Klasické adventury postavené na příběhu, puzzlech a přemýšlení nejsou moc v akci. A když už, tak se utápí ve spoustě chození ve volném světě...
Chtěl jsem letošní zvláštní rok zakončit nějakou pěknou adventurou, tak jsem sáhl do ne tak dalekého archivu a vytáhl Cognition. A rozhodně nelituju. Po dlouhé době jsem si zahrál adventuru, která mě doslova pohltila a užíval jsem si každou chvíli, co jsem se prodíral tajemným příběhem. Neustále mě to táhlo pokračovat v hraní a zároveň jsem se snažil konec co nejvíc oddalovat, abych v tomto herním světě zůstal co nejdéle. Tohle už se mi hodně dlouho nestalo. Po dlouhé době jsem si dokonce psal na papír poznámky k vyšetřování a jednotlivým puzzlům.
Kdyby měl někdo problémy s češtinou, nebojte se mi ozvat.

Známé problémy jsou mimo řičení antiviru pří jejím spuštění, fonty českých znaků v menu a na počítači. Potom je tu také formátování textu, to mi prosím pošlete screenshot a v další verzi bych prosadil úpravu.

Nejvíc mě zajímá úroveň češtiny, co se týče obratů a porozumění ve hře.

Po cca 4 projetích každého dílu mohu snad i poradit, co se týče postupu ve hře či nuancí příběhu. Je to moje srdcovka:)

Upřednostňuji PM, jsem si vědom, že jde o neáčkovou hru.
Milí zlatí, dneska jsme intenzivně testovali češtinu. Už teď mohu slíbit, že úroveň české lokalizace bude na vyšší úrovni než oficiální německá a italská. Oni vůbec neřešily obrázky apod.
Tak už češtinu testuju i si víc prohlížím obrázky a poslouchám komentář Directors cut. Ten svůj komentář jsem musel upravit, doufám že mi v nebi odpustí, že jsem třeba pochyboval o pečlivosti ohledně zasazení hry. Nemůžu si pomoct, ale ty náčrty charakterů a scén vypadají líp než ty modely ve hře: https://prnt.sc/ncud9j V jednom z přidaných dokumenty, zřejmě Business analýzy jsem i vyčetl něco o megalevných 3D modelech od grafiků z Indie. Ach jo. Jinak by to byla stovková adventura. No nic
Teda neviem, kto schválil tú kombináciu cellshadu s hrozne otrasnými tieňmi ako niečo, čo by sa niekomu mohlo páčiť. Postavy kvôli tomu vyzerajú otrasne. Hra má zopár bugov, ako postavy prelínajúce sa do iných textúr a už som párkrát narazil na totálne zlé highlightovanie kurzora na použitie objektov v prostredí... ale uvidím, čo bude ďalej.
Přidám tu další spam, opět v balíku první dva díly od 1USD > Groupees.

A k tomu přidám zprávu, 19. září vychází závěrečná 4. epizoda, díky Greenlight i na Steamu a (možná ne hned) i na GOG. Opět se bude pořádat na YouTube živé vysílání s vývojáři, určitě během něj půjde získat kopii hry zdarma a budou i nějaké slevové akce ve vlastním obchodě vývojářů.
Další výborná nabídka zde: https://indiegamestand.com/
2. díl Cognition (na Desura a bezDRM) od 1USD, od průměrné částky (nyní cca 1,5USD) včetně 1. dílu.
Kdo chcete tuto sérii vyzkoušet, určitě nepropásněte, zbývá cca 87,5 hodiny do konce nabídky.

EDIT: Součástí je i krátký prequel časopis v PDF a na Desura je ke hře ke stažení i OST vol. 1.
@marwel (29.04.2013 19:28): Souhlas ohledně klienta, též jsem si Desuru oblíbil díky své komornosti (trochu jako DH) a komunitní části v podobě možnosti přidávání vlastních recenzí, propojení s vývojáři, modery atd. Navíc je příjemná i častá možnost stažení intalaček bez DRM, soundtracků, komiksů apod., jako tomu je na GOG.

Jinak jsem sklouzl k převážně nezávislým titulům již podruhé a opět mě příjemně překvapily kvality a originalita spousty kousků. Cognition jsem si vyloženě zamiloval!
Tohle se mi nametem hodne libi, tak jsem docela zvedav. Ale otazka je, kdy se k tomu nakonec dostanu. V posledni dobe jsem koupil tech adventur nejak moc a nevim, cim zacit.

(off topic) Dlouho jsem se vyhybal koupe indie her, ktere se aktivuji pouze na Desure, ale nakonec jsem zjistil, ze maji toho klienta velmi pekne udelaneho. Prijde mi lepsi nez Steam.
@Drolin (02.02.2013 11:14): Len chvíľu. Mne práve príbeh Cognition vyťahuje nahor, Jane Jensen je tam dosť cítiť ale s vizuálnou stránkou som mal takmer celý čas problém. V druhom dieli to síce nie je v tomto smere o nič lepšie ale už som si na to viac zvykol.

Inak dejovo The Wise Monkey nadväzuje presne tam kde skončil prvý diel. Tým, ktorí majú radi temnejšie inteligentné kriminálky každopádne môžem odporučiť, tento žáner na PC momentálne príliš zastúpený nie je.
@special (08.11.2012 20:31): Áno, aj nie, pretože ak hre ostáva do vydania určitý počet dní, aj v diskusii to na pravej lište vidíš s tým, že ju nie je možné hodnotiť. To len aby si vedel do budúcna.
@M.a.t.t. (08.11.2012 20:26): Vedieť čítať umím, ale když tu rozkliknu diskusi, tak už tu nic jako datum vydání není k naleznutí. To by si měli deisgnéři zavčas opravit. Dlouho jsem tu nebyl, to mě myslím omlouvá. Díky, Tahle hra mě zaujala, já vůbec epizodní adventury hraju, a tohle není na první pohled špatné.
Tož poreferujte, až to někdo zkusí, ať my - méně moudří jedinci - můžeme mít nějaký názor.