Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Saint Kotar

28.10.2021
69
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Saint Kotar je temná psychologická adventura zasazená do horské venkovské části Chorvatska v 90. letech minulého století, konkrétně do vesnice Sveti Kotar. Vypráví příběh dvou mužů na hraně šílenství – Benedeka Dohnanyho a Nikolaye Kalyakina, kteří jsou na stopě záhadně zmizelé ženy v starém městě postihnutém zlověstnou kletbou a ovládaným vyznavači ďábla.

Technicky jde o 2.5D point'n'click adventuru, která si otevřeně bere za inspiraci titul Posel smrti a série Broken Sword a Gabriel Knight. Je vyvíjena chorvatským studiem a prošla úspěšnou Kickstarter kampaní.

V roce 2022 se hra dočkala samostatného dodatku ve formě vizuální novely s podnázvem The Crawling Man. Ve stejný rok se stalo součástí základní hry i DLC s názvem The Ritual, které rozšiřuje herní příběh o krátký prequel k původní hře a objeví se v něm Viktoria, manželka Nikolaye Kalyakina, jako nová hratelná postava.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Saint Kotar má za sebou pohnutou historii. V roce 2020 se na Steamu objevilo demo s podtitulem The Yellow Mask, které odstartovalo Kickstarter kampaň pro získání dodatečných financí na dokončení hry. O rok později se studio Red Martyr Entertainment, které stojí za vývojem, upsalo globálnímu distributorovi Soedesco a demoverze The Yellow Mask byla ze Steamu nenápadně stažena. No a na konci října 2021 byla vypuštěna hotová hra Saint Kotar (tentokrát už bez žluté masky), která se dočkala velmi vlažného přijetí zejména od fanoušků z Kickstarter kampaně. Proč to? Z původní výborné demoverze totiž nezůstalo téměř nic, co bylo na hře dobré, a vznikl podivně chaotický mix nedotažených myšlenek, nekonečných dialogů a zmateně působícího děje. Tomu všemu kraloval výrazně nesympatický hlavní hrdina, jehož srdceryvné hlášky a chorobná náboženská posedlost pohřbily veškerou chuť zahrát si někdy tuto hru znovu. Nedávno jsem to sice udělal pro Herní výzvu 2024, ale neměl jsem z toho žádnou velkou radost.

Je těžké přestat bolestně přemýšlet, proč bylo demo tak úžasné a mrazivě vzrušující, zatímco se konečný produkt přetavil v něco tak nevýrazného a naivního. Saint Kotar se stal ilustrativním příkladem toho, co se stane, upíšou-li se talentovaní nezávislí vývojáři s originálními nápady vydavateli, který pravděpodobně stojí za odstraněním všech nejednoznačných věcí z příběhu, aby se tak maximalizovala cílová skupina a zisk. Náhradou za to bylo přidáno nesnesitelně standardní rodinné drama, které lze vidět v každé druhé hře. Ze Saint Kotaru se tak stala průměrná lineární adventura, jejíž postavy ztratily veškeré předchozí kouzlo a to nejen díky tomu, že většina dabérů byla vyměněna a nové hlasy často postrádají předchozí kvalitu. Skoro to vypadá, jako by finální hru tvořil úplně jiný, naprosto demotivovaný tým.

Saint Kotar má i světlé stránky - grafika vypadá nadprůměrně dobře, hudba je ucházející, celkový námět v sobě skutečně má něco z hororu. Velká škoda, že výsledek vypadá tak, jak vypadá.

P.S.: Zmíněné demo Saint Kotar: The Yellow Mask se po určité době opět vrátilo na Steam. Sice je z něj placená "hra", nicméně stojí pouhé 1 Euro, takže kdo chce porovnat minulost a současnost, nemusí ani tolik obětovat. Na několik hodin zábavy by mohlo stačit.

Pro: Pěkně renderované pozadí scén, slušné modely postav, ucházející hudba.

Proti: Dlouhé nudné dialogy, díry ve scénáři, extrémně otravný hlavní hrdina, nedotažené nápady.

+10