Saint Kotar: The Crawling Man

02.12.2022
21.12.2022
22.12.2022

The Crawling Man je kratším, přibližně půlhodinovým prequelem k adventuře Saint Kotar od chorvatských vývojářů z Red Martyr Entertainment.

Forma hry se od point and click adventury změnila na vizuální novelu, která je založena na kresbách a příběhu doprovodného komiksu. Vypráví příběh Rudolfa Mojseka, oblíbeného a silně zbožného učitele z titulního města Sveti Kotar v Chorvatsku, který se po nehodě v místním dolu silně povahově změní, stane se vůdcem kultu a začne projevovat šílené tendence...

Hra jak hudbou a zvuky obecně, tak ilustracemi vytváří silnou atmosféru. Autoři například zakomponovali do celkové gradace příběhu postupnou změnu výtvarného stylu a barevného schéma. Dalším nevšedním prvkem je možnost se částečně v statických obrazech rozhlížet. Na druhou stranu, celková míra interaktivity hry je velmi omezená a nelze nijak uhnout z cesty.

Hra vyšla na PC pro Windows a také pro Linux. Existuje i verze pro macOS.

Herní výzva 2023 –  8. Pero mocnější meče (Hardcore)
Hodnocení „hry/nehry" v podobě této vizuální novely je poměrně obtížné. O to více obtížné je, když se jedná o prequel adventurní hry, o které jsem doposud pouze slyšel, ale nikdy ji nehrál. I přes to na mě prequel zapůsobil asi tak, jak vlastně zapůsobit měl. Tedy… mám chuť rest v podobě hlavní hry napravit.

Jak moc divně působí, že vizuální prequel (odehrává se před hlavní hrou) vyšel až takřka rok po vydání hlavní hry, to nechme stranou. Poměrně krátká, za to velmi povedeně atmosférická hra vysvětluje události, které dané místo zasáhly. Jak jsem již zmínil, hlavní hru jsem nehrál a i přes to mě celá zápletka dost navnadila. Možná je tento prequel na vizuální román až moc strohý a sem tam si člověk návaznost musí vlastně domyslet, i přes to ale je i grafické zpracování i vyprávění na velmi vysoké úrovni.

Co je možná trošku škoda, ačkoliv to dnes již opravdu nelze brát jako velkou výtku vývojářům, je absence našeho jazyka. I poměrně zkušený angličtinář se může někde zaseknout, případně některé rozhovory pochopit trošku jinak, než jsou zamýšleny. Sám jsem si musel hru proklikat od začátku do konce alespoň dvakrát, abych opravdu vše správně pochopil. Přes již zmíněnou krátkost, to ale ničemu příliš neubližuje.

V součtu poměrně zajímavý prequel, který je navíc velmi umělecky zpracován rozšiřuje lore i doposud hlavní hrou nepolíbeným hráčům. Možná trochu zarážející je pozdní vydání, ale o to více navnadí k dohnání starých restů. Tíživá atmosféra a grafické zpracování daný pocit jen vylepšuje. Na absentující lokalizaci, jsme si již za ta léta u jiných titulů museli bohužel zvyknout. Za velmi příznivou cenu pár eur, velmi příznivý výsledek.

Hodnocení: 80 %

Pro: Povedený prequel, umělecké zpracování, povedená atmosféra, cena

Proti: Poměrně krátké, občasné mezery ve vyprávění