CastleStorm

08.05.2014
23.09.2014
24.09.2014
16.08.2018

Byly doby, kdy rytíři a barbaři neznali nic jiného, než nepřetržitou válku, kterou řešili všechny své spory, dokud nad nimi milosrdná bohyně nebes nezaplakala. Dvě slzy, které při té příležitosti prolila, dopadly na zem, aby se z nich staly dva drahokamy. Modrý si přivlastnil král rytířů, červený vůdce barbarů, a tak začalo šťastné období, kdy se oba státy někdejších nepřátel rozvíjely v míru. Když už to vypadalo, že idyla vydrží napořád, modrý krystal náhle zmizel. Jste udatný sir Gareth a váš král podezírá z krádeže barbary. Uložil vám získat krystal zpět jakýmikoli prostředky, což znamená jediné - novou válku.

Cartoonově laděná, dílem 2D a dílem 3D akce s prvky tower defense byla podle tvůrců inspirována vzpomínkami vývojářů na dětství, kdy v zápalu hry budovali a následně likvidovali své hrady z kostek LEGA. Válka je v podání hry vlastně veselou kratochvílí, v níž se postavičky stávají iniciátory i obětmi různých slapstick gagů a jednotlivé mise jsou prokládány humornými dialogy zástupců obou stran konfliktu. Od obdobně stylizovaných akcí typu Castle Crashers (2012) CastleStorm odlišuje dobývání protivníkova a obrana vlastního hradu, přičemž vždycky jde o to, zda se útočníkovi podaří uloupit vlajku napadeného.

Bojiště nahlížíte z profilu a od začátku víte díky průřezu o všem. Abyste mohli do hradu vůbec proniknout, je třeba jej nejprve patřičně načít, v tomto případě kanónem na všemožné projektily (včetně explozivních ovcí). Architektonické prvky pevností jsou zničitelné a díky simulaci fyziky můžete správným zaměřením palby docílit zhroucení celých částí hradu i s obránci. Vlastní hrad můžete různě vylepšovat, aby mohl čelit stále úpornějším útokům protistrany. Zesilte zdivo, přidejte obranné prvky, vylepšete bojová kouzla a najměte různě specializované vojáky a odolejte obléhání a přejděte do protiútoku!

Velice zábavná fantasy přetlačovaná ("tug of war"). Dva hrady naproti sobě, posíláte do boje jednotky, sesíláte kouzla, máte speciálního hrdinu k ovládání, a k tomu všemu pálíte balistou různými projektily. Nejen že se přetlačujete na bojišti, ale balistou se snažíte zároveň ničit protivníkův hrad, což mu bere bonusy, znemožňuje vysílat konkrétní jednotky, atd. Je to celkem hektické a hodně zábavné.

Autoři všechno vykreslili v roztomilé komiksové grafice, ozvučili příjemnou hudbou, a přidali úmyslně přehnaný humor, který je tak přímý a prvoplánový, až se občas fakt zasmějete. S každou splněnou úrovní dostáváte peníze, za které si vylepšujete jednotky, kouzla, projektily a místnosti v hradě, což vám přináší uspokojující pocit postupu vpřed.

Odehrál jsem kampaň za Království, a očekával jsem konec, aby se mi nečekaně zpřístupnila druhá kampaň za Vikingy. Bohužel se začátkem od nuly, takže základních jednotek, kouzel apod. Což mě poněkud odradilo, protože klesnout ze silných zbraní opět na nulu a zase se prokousávat postupem vzhůru se mi úplně nechtělo. A jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že kampaně jsou celkem čtyři, celkově o 120 úrovních. Uff. V této chvíli jsem to vzdal - ačkoliv mě hra vážně bavila, tak nemám nutkání projít mnou odehraný obsah ještě třikrát, jen v trochu jiných barvách (jednotky apod. jsou jiné, není to jen o přebarvení, ale principiálně je to shodné).

Výborná musí být hra více hráčů proti sobě, zvlášť když už to lidé umí. Do hry si musíte vybrat jen omezený počet jednotek, kouzel, projektilů i místností z více možných, takže si dovedu představit, jak se jedou různé strategie, co se proti čemu hodí. Zároveň je možné postavit si hrad vlastní - rozhodnout se, které místnosti mají být více schované a bezpečnější před nepřátelským ostřelováním, jak vysoké věžičky, kde mít silné zdi, no prostě sen každého stratéga. Bohužel jsem neměl možnost hru proti lidským protivníkům vyzkoušet.

Za mě výborně zpracovaný jednoduchý koncept, který se mi sice v kampani po jisté době zajedl, ale dokud mě bavil, tak mě bavil hodně.

Celkové hodnocení: Výborná