Call of the Sea

08.12.2020
11.05.2021

Call of the Sea, debutový počin španělského studia Out of the Blue, se odehrává během třicátých let dvacátého století na tropickém ostrově v oblasti Jižního Pacifiku. Na toto místo se vydává hlavní protagonistka Norah, aby zjistila, co se stalo jejímu milovanému manželovi, který spolu se svou expedicí záhadně zmizel někde v hlubinách ostrova.

Jedná se o 3D adventuru z pohledu vlastních očí inspirovanou tvorbou spisovatele a básníka H.P. Lovecrafta. Hra však nespadá do hororového žánru a místo toho se jedná o dobrodružnou výpravu do exotického prostředí obsahující surrealistické výjevy a prvky tajemna. Coby Norah budete prozkoumávat tichomořský ostrovní ráj, odkrývat jeho tajemství a pátrat po zmizelé výpravě jejího chotě Harryho. Během explorace narazíte na řadu hádanek a puzzlů připravených na rozlousknutí a také zápisky objasňující okolnosti náhlého odmlčení expedice.

Hlavní hrdince Norah propůjčila hlas dabérka Cissy Jones, kterou mohou hráči znát z adventury Firewatch nebo první řady The Walking Dead.

Tak dohráno.
Je to poměrně krátká jednohubka. Hra se skládá z šesti oddělených kapitol, kdy každá jde zvládnout přibližně do hodiny. Rébusů není příliš mnoho a po prozkoumání prostředí člověk většinou ví, co má dělat. Jde často jen o kombinační věci, kdy je potřeba odhalit určitý klíč, co jak zmáčknout. Důležité prvky se ukládají do logbooku, takže vlastně zadání má člověk hned po ruce a nemusí běhat po prostředí sem tam. Stačí sesbírat indicie a pak to vyřešit.
Od hry jsem nic extra nečekal, grafika je příjemná, příběh na pozadí snesitelný, ačkoli za mě zbytečný, ale na potrápení mozkových závitů to bylo tak akorát.
Co bych hře vytknul, tak možná ty roztroušené papíry všude kolem a klikatelné předměty. Drtivá většina z nich není důležitá a je jen na podkreslení příběhu. A není jich zrovna málo. Plus u samotného závěru se musíte rozhodnout mezi dvěma konci. Přišlo mi to zde zbytečné.
Hrou jsem proběhl tuším za 4-5 hodin, ale přesně jsem si to nestopoval. Byly to tři krátké večery. Pro fanoušky tohoto typu her celkem fajn záležitost, která neurazí. Na druhou stranu ale nic světoborného a něco, co se následně zapomene.

Pro: hezká grafika, nezásekové hlavolamy

Proti: moc hlavolamů ve hře ve finále není

• XboxX/S 75
Docela pěkná adventura s pěknou grafikou a dobře vyprávěným příběhem. Hádanky jsou ze začátku poměrně jednoduché, pak ale začne trošku přituhovat. Pokud však pořádně prohledáte okolí, tak se vám do zápisníku zapíše vše potřebné pro zjištění řešení. U některých hádanek se stačí jen trochu zamyslet a dají se snadno vyřešit. Hrací doba zhruba 6-8 hodin. Trošku kratší, ale pořád lepší, než aby ji autoři zbytečně natahovali. 75%.

Pro: Pěkná grafika, příběh i soundtrack.

Proti: Po dohrání hry není žádný důvod se k ní vracet i když má dva konce. To je asi jediná věc, kterou můžu hře vytknout.

• XOne 75
Milá kratší (což rozhodně není na škodu) adventura s lovecraftovskou tématikou a pohádkově-surrealistickou atmosférou. Většina puzzles jsou v pohodě, zhruba u dvou jsem si ale hlavu polámat musel. Ve výsledku jejich mechanismus nejvíc připomíná únikové hry, oblíbenou činnost predcovidovských generací... příběh mohl mít silnější finále (a to že oba závěry), ale vesměs spokojenost.